38 - Filmová pocta hokejovej legende

Dokumentární / Životopisný

Slovensko, 2014, 87 min

Vyčkal som, kým opadne davové šialenstvo a po týždni po premiére som sa vydal do kina. Po rôznych traileroch zhaslo svetlo, nastalo hrobové ticho a ja si v duchu vravím, aké pocity vo mne film vyvolá. V tej chvíli vidím ako si manželka pripravila vreckovku. Vraj pre istotu...Nesúhlasím s názormi, že takýto film je parazitom priživujúcim sa na nešťastí druhých, že sa tvorcovia ženú za peniazmi a podobné hovadiny. Film bol na dokument až príliš nákladný, naše kiná zívajú prázdnotou, takže tu o nejaký vypočítavý biznis nejde. Prečo nevzdať poctu človeku, ktorého máme radi, niečo dokázal a je vzorom pre mnohých mladých športovcov? Ako dlho by malo trvať to "embargo" a kedy by bol na natočenie ten správny čas? D.Dangl je známy humorista a aj preto ma jeho meno v úlohe režiséra dosť prekvapilo. Výsledok ma však prekvapil a zistil som, že práve ten jeho prístup s jemným humorom a veselými príhodami bol ten správny. Som vďačný, že nešiel cestou žmýkania sĺz i keď v niektorých momentoch zovrie hrdlo i tvrdým chlapom. Film začína čiernou tmou a hlasmi pilotov pred osudným pádom. Jeho manželka Majka balí kufre a začína dlhá cesta vlakom na miesto nešťastia. Jej cesta je prestrihávaná spomienkami a rozhovormi. Je tu mnoho hokejových záberov, ktoré fanúškovia poznajú, ale je tu ešte viac takých, ktoré sme nikdy nevideli. Veselé príhody ma bavili, chlapci s ktorými vyrastal na ulici rozprávajú zážitky z detstva, spomínajú jeho najbližší i hokejisti. Všetko je robené s citom, necítil som z filmu žiadny kalkul. Je cítiť, že film je robený z láskou a nie z vypočítavosti. Celkovo krásny dokument, ktorý si v tv premiére určite opäť pozriem. Po dlhej dobe som neľutoval drahé vstupné(5.80) a srdce mi zahrial krásny záver. Vtipný i dojímavý. Moderátor sa pýta malých hokejistov, že kto chce byť ako P. Demitra. Všetci dvíhajú ruky a kričia : "Ja, ja!... " V tom sa zpoza nich vynorí T. Kopecký a tiež povie: "JA!..." O týždeň ja sám oslavujem 38 narodeniny a to mi príde ako zaujímavá hra s číslami... +++++++ Odkaz pre luca323, ktorý píše, že Demitra bol úplne obyčajný človek, ktorý sa ničím nelíš od ostatných... No, práve preto ho všetci mali tak radi. A pozdravujem i užívateľa Kubrickona, ktorý najprv napíše , že Demitra je kokot, aby po kritike dal filmu plný počet. Videl si to vôbec, bratu?...100%.(18.9.2014)

Demitra byl borec!(4.1.2015)

Asi neexistuje šport, ktorý by som mala radšej ako hokej. Správa o tragédii ma zastihla v zahraničí a pamätám sa že keď som sa dostala k internetu, tak pri čítaní webu som revala ako malá. Bála som sa, že tento dokument bude nejaký prvoplánový doják, ale Dangl to vymyslel parádne. Vtipne a pútavo nám predstavil jedného z našich najlepších hráčov, slovami jeho najbližších ukázal aký to bol človek. Skrátka hodný obdivu a výborným vzorom pre každého.(29.1.2015)

Patrně proto, že nemám slovenské kořeny, tak nejsem schopen zcela docenit Demitrův význam pro slovenský hokej a dát tomuto dokumentu pět hvězd. Co však docenit mohu a musím, jsou jeho skvělé akce s Bartečkem a Handzušem či s Tkachukem za St. Louis Blues, s Gáboríkem za Minnesotu Wild a s Hossou v reprezentaci. Také vyprávění jeho manželky Majky, otce Pavla, spoluhráčů a přátel hodně pomohlo k odhalení jeho osobnosti a touze vyhrávat za každou cenu. Škoda jen, že prohrál ten souboj s letadlem a škoda všech hokejistů, kteří místo útoku na Gagarinův pohár zemřeli s ním. Tady jsou všichni: Alexandr Vjuchin, Stefan Liv, Pavel Trachanov, Jurij Uryčev, Michail Balandin, Robert Dietrich, Karel Rachůnek, Ruslan Salej, Maxim Šuvalov, Marat Kalimulin, Kārlis Skrastiņš, Sergej Ostapčuk, Ivan Tkačenko, Alexandr Vasjunov, Arťom Jarčuk, Vitalij Anikejenko, Gennadij Čurilov, Pavol Demitra, Nikita Kljukin, Jan Marek, Daniil Sobčenko, Josef Vašíček, Alexandr Galimov, Alexandr Kaljanin, Andrej Kirjuchin, Pavel Snurnicyn.(7.1.2015)

Srdcovka! Krásny dokument natočený srdcom. 90%.(1.5.2015)