Babadook

(festivalový název)

Amelia prišla počas tragickej autonehody o svojho manžela. Ťažkú životnú situáciu jej neuľahčuje ani syn Samuel, ktorý trpí poruchou správania. Samuel ju navyše každý večer presviedča o tom, že sa v jeho izbe nachádza postava zo strašidelnej knihy, "Mr. Babadook". Je skutočným dôvodom jeho nevypočítateľného správania choroba? Alebo je Amelia natoľko unavená, že nie schopná vnímať skutočnosti, ktoré sa okolo nej dejú? (*CARNIFEX*)

snoodles

Na začátku skvělý antikoncepční snímek, atmosféra vygradovaná... Prvoplánovitě naservírují divákovi spratka, kterýho by člověk řezal od soumraku do úsvitu, a pak vás přimějí mu fandit. Některé nelogičnosti strhují jednu hvězdu, každopádně dívat se doma sama po tmě - tak skvěle jsem se dlouho nebavila. ()

Kadas97

Nebál som sa tak ako som očakával, no film vo mne vyvolal negatívne emócie na podobnej úrovni ako sa to podarilo filmu Hon. Ťaživá psycho atmosféra sa tu dá krájať žabikláčom a "Ba Baa DUK duk DUK!!" mi ešte dlho zostane v pamäti. Ozajstný horor je keď osamotená matka vychováva problematické decko. 10 z 10 ()

AloeB

Místní odborníci na výchovu dětí by sice také zasloužili občas profackovat, jelikož si většina z nich očividně nevšimla, že ten retard prostě trpí nějakou nemocí a zde ne vždy facky pomohou. Ale na ospravedlnění je nutné poznamenat, že stejně nepříčetná je pravděpodobně i režisérka a scénáristka v jedné osobě Jennifer Kent, u níž není jisté, zda šlo o záměr či prostou ženskou útlocitnost a neschopnost vychovávat dítě s hyperaktivitou/ADHD/čímkoliv jiným, vyberte si, nejsem odborník, jen se s tím pravidelně jednou dvakrát ročně setkávám a tak mohu pravděpodobně více než s výchovou matčinou souhlasit s výchovou pana Babadooka, který se když už nic jiného alespoň snaží. Chápat jeho motivaci, tak by to byl hádám sympaťák, proto také nechápu čím si zasloužil být zavřen ve sklepě a být krmen žížalami. ()

helraiser

Psychologický bubák film na který se opravdu dívá s divným neutěšeným pocitem, který vydrží po celou dobu. Není to opravdu veselá podívaná. O bubáka jako takového ani nejde a to vypadá opravdu dobře a svou práci především ke konci odvádí velmi dobře. V každém případě se jedná o nadprůměrný psycho podívanou, která rozhodně svůj účel splní. ()

Vabr

Nebudu se moc šíleně rozepisovat. Babadook je u hororových fanoušku docela známým/ikonickým bubákem, musím uznat, že vizuál má pěkný, stejně tak jako knížečku, ale jinak u mě tímto asi končí. Ostatně o něj ve filmu ani tolik nejde jako o matku, která je celá hysterická a je hlavní hybatelkou filmu a svého zármutku. Z hlediska hloubky mi přijde Babadook fajn, ale nevím no, jsou i lepší hororové kousky říznuté psychologií (Neutečeš, matka!). Celkově ve mně tedy nejspíš Babadook příliš neutkví. Vyhodnocení: Chudák pes! ()

Pavel82

Babadook šel trošku jinou cestou, než jsem od něj očekával, ale v rámci žánru dokázal obstát. Velký podíl na tom má ústřední dvojice, která byla zkrátka nesnesitelná... V tom zvláštně pozitivním slova smyslu. Dobré budování atmosféry a neutuchající psycho teror zde zcela nahradily jakékoliv pokusy o "nečekané" vyděšení diváka. Kdo teda raději napětí, než lekačky, je pro něj Babadook jasná volba. Bez této složky, bez propracovanějšího scénáře a smysluplné pointy nemůžu jít ale výš než na tři. Za podívání ovšem stojí. ()

Franc1s

To jednou tahle čtete děckám pohádku před spaním a ona to není ledajaká pohádka, ale kouzelnáááá! Objeví se pán v klobouku s dlouhými prsty a když vstoupí do rodičů, tak děcka dejte si majzla, pujde o kejhák! Příběh jasnej od začátku jak facka, nechybí, socka, škola, benga, atd atd. Skončí to teda "velice" zajímavě a už to asi nebudu potřebovat vidět. Nic nového 5/10 ()

Kenty

Myslím, že největší strach šel ze syna, protože ten byl ten největší horor v celém filmu. Konec jsem moc nepobral, takže buď nejsem "hoden" nebo se režisér snažil o psycho-útok. ()

Evny

Hodně záleží na tom, co od filmu očekáváte a jaký typ hororů preferujete. Mě bubák Babadook neskutečně baví, ale věřím, že pro fanoušky gore hororů to bude nuda. Ráda bych vypíchla perfektní herecké výkony obou hlavních aktérů, zvlášť s přihlédnutím k tomu, že šlo o chlapcovu první filmovou roli. Nemohu opomenout skvělé umělecké ztvárnění bubáka a všech scén s ním spojených. Babadook je příjemná pokoukaná, při které vám půjde mráz po zádech. Jednoznačně doporučuji! ()

.sayuri.

Toto mohol byť tak skvelý a dokonalý horor! Chlapec je dokonale nesympatický, matka je správne psychopatická a prepnutá, kniha má morbídne ilustrácie ale aj tak to celé stratí šťavu už po pol hodine. Keby sa film začal uberať iným smerom a nebolo by to len o nejakom bubákovi spod postele ale trošku viac psychologické tak by som tlieskala. ()

onlavu

Může obsahovat SPOILER! Děti můžou být různé a někdy se stává, že jsou trošku jiné, vybočují zkrátka z normálu. To je i případ malého Sama, který vše vidí trochu jinak. No ale protože je tak trochu hůře zvladatelné dítě a mamina Amelia mu taky vše dovolí (!), tak se to začne krapet dramatizovat - z před tím hodné Amelie se postupně s nedostatkem spánku a díky "ďáblu" začne stávat pěkná megera. Mladý klučina to tak ale nenechá a to se mi líbí. ()

lakart

Příjemný hororový kousek, který velmi dobře pracuje s psychikou ústředních postav. Nevyspalá máma a hyperaktivní dítě, které začne věřit v nějakou pohádku o bubákovi ve skříni. Místy opravdu velmi vydařené a mrazivé, výborně výtvarně zpracovaná knížka o babadookovi. Zajímavý a diskutabilní konec. Celkově jsem se dobře bavil. 80% ()

andrew88

Démon Babadook představuje smutek, který nechce opustit domov po smrti manžela, vysává z lidí život a chce je zabít....Hlavní hrdinka se musí sama rozhodnout,co je důležité a svému smutku se postavit čelem...a potlačit ho na dno své mysli...tedy zavřít ho ve sklepě...a jednou za čas se s ním setkat, donést mu jídlo, protože....smutek nad ztrátou blízké osoby nikdy dům neopustí a zůstane součástí člověka. Babadook je děsivý psychologický metaforický film :) ()

RajAthen

Rád bych napsal, že silné postavy dějí vždy dobré drama či horor. Obvykle by to byla skoro jistě i pravda. Dokonce bych rád podtrhl, že mi se rozdání karet ve filmu pravdu líbí - opravdu unavená matka s hyperaktivním ďáblíkem toho má na krku hodně. Na druhou stranu z mého pohledu je poněkud neuspokojivě pracováno s panem B, jakožto hlavním strašákem. A nejde ani o to, nakolik má být využíván ve filmu a nakolik drama snímku plyne z něčeho jiného. Můj problém je v tom, že vlastně nevím, nakolik pan B. do děje zasahuje, což korunuje WTF přesnídávka. Patří se proto varování - pro čistokrevný horor jděte jinam, alternativní jedinci nechť si nechají zabušit na dveře. Bodík navíc dávám hlavní protagonistce. ()

samkko

8.8/10 a takhle dobře zahraný psychologický rozpad postavy jsem viděl snad jen u pár filmů, nyní můžu s klidným svědomím říct, že si Essie Davisová zahrála svou roli vyšinuté matky, s oscarovým přehledem. Babadook je co se týče kulervoucí atmosféry, nesnesitelné paranoi a útrapně vyhrocenými scénami, mistrovské dílo. Na naše dva hlavní herce je už jen znepokojivé se podívat, natož k tomu sledovat, co si zažívají oni. Film nepotřebuje zbytečné jumpscary aby vás udržel v pozoru a napětí, to vůbec. Filmu bohatě postačí depresivní dům, hroutící se osobnost matky malého syna a precizně provedený zvuk, který může na první poslech vyznít dost lacině, ale pocit z něj je zatraceně znepokojivý, a o to tu jde. Babadook není jen tak nějaký výplňkový horor, naopak si myslím, že se jedná o precizně promyšlené dílo pro užší publikum a pro diváky které už nebaví obyčejná, tupě béčková, hororová atmosféra. ()

Shredder

"Milujem", ked trailery vydavaju film za nieco, cim naozaj nie je. The Babadook nie je horor, ale pribeh o zene, ktora to nema v hlave v poriadku. Amelia sa nevie vyrovnat so stratou svojho manzela, z ktorej vini svojho syna, co sa prvotne prejavuje jej neochotou ho co i len objat, druhotne sa to odraza priamo na synkovi, ktory bez materinskej lasky a starostlivosti upada a musi ju hladat u staruckej susedy. Slubeny Aussie bubak, je v realite matkina mysel prepadajuca so do coraz vacsej temnoty sialenstva, od coho sa ju snazi synacik uchranit. Jedine strasidla s ktorymi zena zvadza boj, su jej vnutorni demoni. Ku koncu boj vyhra, avsak zistime, ze sialenstva sa nezbavila, len ho drzi na uzde - "You can't get rid of The Babadook". Ak toto niekto povazuje za sofistikovany nahlad na psychologiu postavy, je potrebne polozit si otazku, kam smeruje kinematografia. ()

Miagy

Vynikajúci horor s excelentným výkonom hlavnej hrdinky, počas filmu sledujeme totálne psychické zlyhanie človeka. Horor s veľkým H, pretože sa nejedná o priemerný americký duchársky snímok, ale o výnimočné dielo s prvkami mystery a hororu. Každý možno čakal "bubákov" z každého rohu, film ale práve na tom staval....strach nevychádza z lakacích scén, z množstva príšer ale na pomaly budovanej temnej atmosfére, ktorá celý film mala stupňujúci charakter a v závere sa dostaví úplné hrôzostrašné peklo. Čo človek, to názor, ale ja pravdepodobne zmením svoj TOP 10 horror moviessss... ()

Knor

Dobrá psychologická podívaná, která sází spíše na pocity strachu než na bubáka samotného. Co mě vyloženě sralo, byl ten malej parchant, kterýmu jsem to vlastně přál, protože takovej spratek by mě dohnal za chvíli k šílenství :). Celkově je to povedená strašidelná pohádka, i když ten konec mi moc nesedl, ale budiž. ()