poster

Nikde v Africe

 • Německo

  Nirgendwo in Afrika

 • slovenský

  Nikde v Afrike

 • anglický

  Nowhere in Africa

Drama / Životopisný

Německo, 2001, 141 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Enšpígl
  ****

  Útěk židovských němců před nacismem za poznáváním, respeketem, úctou, tolerancí k odlišnostem a v neposlední řadě přátelstvím a nalézáním sebe.Kde jinde by se toto mohlo lépe odehrávat než Nikde v Africe.(29.6.2006)

 • berg.12
  ****

  Nádherný a s citem natočený snímek. Vhodný i pro ty, kteří nemají rádi němčinu, neboť tak polovinu filmu se mluví jiným jazykem. Problém války a holocaustu (i když jen tušeně), problém vykořeněnosti a odlišnosti kultur a s tím se vším související problémy rodiny, to jsou témata, na kterých film rovnoměrně stojí. Jenže každé z nich je natolik skvěle propracované, že díky tomu absentuje nějaká vůdčí linie hlavní a film se ve svém účinku trochu rozmělňuje. Čtvrtý element - Afrika, funguje navíc spíše jako kulisa pro tyto konflikty. Režisérka se nejspíš bála určité kýčovitosti a spokojila se s konstatováním "je tu nádherně". Já bych ovšem více filmové poezie na úkor některých jiných scén uvítal.(25.1.2006)

 • Houdini
  ****

  Oscar 1 : Cizojazyčný film . . . . . . . Křišťálový glóbus - výběr(23.6.2004)

 • Tomco
  ****

  velmi zasluzeny oscar. vynikajuci film s moc moc silnym pribehom...urcite sa k nemu este niekedy vratim, aj napriek dlhej stopazi ide o lahodku.(5.1.2007)

 • Kass
  ****

  Příběh židovské rodiny, která ve snaze zachránit si holý život musí v těžkém roce 1938 uniknout na poslední chvíli z nacistického německa, a hledat (snad jen dočasně) nový život v africké Keňi. Složitým vývojem zde projde - vzhledem k diametrálně odlišnému kulturnímu prostředí, spoustě času strávenému v tvrdých podmínkách na farmě a celé řadě krizových situací - nejen vztah mladého manželského páru, ale i jejich vlastní osobnosti a názory na svět každého z nich. Jen jejich dcera, jak je u malých dětí dobrým zvykem, se na nové prostředí bez větších problémů dokáže adaptovat, a příjme cizí zem i nové černé přátele, s dětskou lehkostí za své vlastní. Možná právě proto, že se jedná o evropský snímek, vyvaroval se film zbytečného přikrašlování a kýčovitosti, do které mohl velmi snadno sklouznout. Místo toho vznikl přesvědčivě autentický retropříběh, kterému lze věřit (jedná se o autobiografii), že se tehdá kdysi dávno takhle nějak opravdu mohl odehrát.(16.10.2004)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace