Nikde v Africe

Nikde v Afrike

Nowhere in Africa

Drama / Životopisný

Německo, 2001, 141 min

velmi zasluzeny oscar. vynikajuci film s moc moc silnym pribehom...urcite sa k nemu este niekedy vratim, aj napriek dlhej stopazi ide o lahodku.(5.1.2007)

Krásný poetický film o židovských emigrantech v Africe. Poetické nekýčovité záběry africké krajiny a zajímavý pohled na těžký život domorodých obyvatel a dostatečně silný hlavní příběh dělá z tohoto filmu opravdu krásný zážitek. Na německý film až nečekaně dobré.(29.4.2005)

Pomalu plynoucí poetický snímek, kde důležitou roli hrají záběry exotické krajiny a sama příroda. Intimní herectví zúčastněných bez velké okázalosti ukazuje příběh židovské rodiny, která se sice útěkem zachránila před genocidou, ale musí se potýkat s cizí kulturou, osamělostí, chudobou a nakonec vyrovnat i s dlouhodobým odloučením. Komorní, silná záležitost. Celkový dojem 80 %.(14.8.2006)

Já si naopak myslím, že jsem viděl v minulém roce mnohem kvalitnější evropské filmy, jež by si Oscara zasloužily mnohem víc. Během těch 140 minut se stalo takové množství věcí, že kdyby měl film klasickou hodinu a půl, možná by to bylo zajímavé. Ano, odehrává se v pěkném prostředí, herci hrají přesvědčivě (zejména jsem si oblíbil domorodého kuchaře Owuora) a hudba je asi na celém filmu to nejlepší, ale nic to nezmění na tom, že jsem s hrdiny příběh příliš neprožíval, nijak mě nezasahoval a když se hlavní mužský hrdina bál o svou rodinu, nějak mi to bylo šuma fuk. Kromě zmiňované hudby jsem si oblíbil i subzápletku Owuora-Regina, jejichž loučení byla jediná emotivní scéna z celého filmu (a že tak nějak v evropské art produkci očekávám nával emocí). Dvěma slovy řečeno - docela nuda.(28.5.2003)

Útěk židovských němců před nacismem za poznáváním, respeketem, úctou, tolerancí k odlišnostem a v neposlední řadě přátelstvím a nalézáním sebe.Kde jinde by se toto mohlo lépe odehrávat než Nikde v Africe.(29.6.2006)