Nikde v Africe

Nikde v Afrike

Nowhere in Africa

Drama / Životopisný

Německo, 2001, 141 min

Solidní snímek se zajímavým scénářem, ale zbytečně dlouhou stopáží. Herci bez výjimky přesvědčiví. Nikdo výrazněji nevyčnívá, což je dobře. Technická stránka, ať již kamera či hudba, jsou téměř bezchybné. Přesto tu je jedna kardinální chyba. A to, že přesto co se v něm děje a o co v něm jde, mě nechal naprosto chladným. S čestnou výjimkou vydařené vedlejší linie vývoje vztahu Reginy s domorodým Owuorem. Také je škoda, že režisérka nevyužila více scén v duchu té závěrečné s banány.(28.4.2005)

Krásný poetický film o židovských emigrantech v Africe. Poetické nekýčovité záběry africké krajiny a zajímavý pohled na těžký život domorodých obyvatel a dostatečně silný hlavní příběh dělá z tohoto filmu opravdu krásný zážitek. Na německý film až nečekaně dobré.(29.4.2005)

Já si naopak myslím, že jsem viděl v minulém roce mnohem kvalitnější evropské filmy, jež by si Oscara zasloužily mnohem víc. Během těch 140 minut se stalo takové množství věcí, že kdyby měl film klasickou hodinu a půl, možná by to bylo zajímavé. Ano, odehrává se v pěkném prostředí, herci hrají přesvědčivě (zejména jsem si oblíbil domorodého kuchaře Owuora) a hudba je asi na celém filmu to nejlepší, ale nic to nezmění na tom, že jsem s hrdiny příběh příliš neprožíval, nijak mě nezasahoval a když se hlavní mužský hrdina bál o svou rodinu, nějak mi to bylo šuma fuk. Kromě zmiňované hudby jsem si oblíbil i subzápletku Owuora-Regina, jejichž loučení byla jediná emotivní scéna z celého filmu (a že tak nějak v evropské art produkci očekávám nával emocí). Dvěma slovy řečeno - docela nuda.(28.5.2003)

Takový "příjemně" dramatický příběh z exotického prostředí Afriky. Nic víc, nic míň.(9.6.2005)

Oscar 1 : Cizojazyčný film . . . . . . . Křišťálový glóbus - výběr(23.6.2004)