Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tři varšavští maturanti, Alek, Zośka i Rudy, plánují začít dospělý život. Jejich plány boří vypuknutí druhé světové války... 
Film je natočen podle stejnojmenné knihy Alexandera Kamińského o činnosti skautského odbojového hnutí v období nacistické okupace Polska. (kamals)

Recenze (29)

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Donedávna som vôbec nevedel kto je Robert Gliński. No drsnou sociálnou drámou "Ahoj Terezka" mi zasadil prekvapivý tvrdý direkt, po ktorom som skoro padol na prdel. Jeho ďalší film, čo som zhliadol, mnou tiež otriasol. Bola to špinavá gay prostitúcka story "Sviňky". Takže som bol zvedavý, či ma titulom "Kamene na pevnosť" knockoutuje. Táto anti-fašistická, odbojárska, poľská, vlastenecká dráma ma síce nezložila, ale bola to zasa silná pecka. Gliński je borec, točí poriadne ostré filmy. **** ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Na příběhu dvou hlavních hrdinů, skautů Rudyho a Zośky, je popsána historie polského protinacistického odboje. Mladí mají horkou krev, chtějí bojovat, často za každou cenu. Dospělí jsou zase pomalí, těžkopádní, snažící se s okupanty spíše dohodnout. Ale Poláci bojovali, bez ohledu na věk, pohlaví a postavení. Byli pro esesáky a gestapáky velmi těžkým oříškem. Tento film se bude určitě líbit chlapcům, případně mladým mužům. V postavách statečných skautů se jistě mnozí najdou. ()

Reklama

Kakho-oto 

všechny recenze uživatele

Celkem slušný film o protinacistickém odboji polských skautů. Kromě několika odbojových akcí zaujmou drsné scény mučení zajatého skauta. Kameny na pevnost jsou opravdu lepším počinem než Město 44, které se věnuje Varšavskému povstání z konce léta 1944. I o českém skautském odboji by se dal natočit pěkný film. Odbojová organizace Zpravodajská brigáda (ZB) přezdívaná jako "Zbojníci" prováděla od roku 1943 úspěšnou špionážní činnost a v květnu 1945 se mnoho jejích členů zapojilo do Pražského povstání. ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Film je skutočnou udalosťou a v Poľsku ide o národnú hrdosť na hrdinskú mládež počas nemeckej okupácie. Poľský skauting vo vojne bol organizovaný vo Zväze poľského skautingu (Zwiazek harcerstwa polskiego) a ako všetky odbojové organizácie ho riadila Zemská armáda (Armia Krajowa). Úlohou skautov boli malé sabotážne akcie. Ale mládež to brala ako odbojovú činnosť, do určitej miery aj ako hru a slabú vycvičenosť nahrádzali nadšením, odhodlaním a pokúšali sa obstáť v nečakane brutálnej skúške dospelosti. Film mal za úlohu ukázať vojnovú mladú generáciu, ako charakternú, ktorá vstupuje do dospelosti za veľmi dramatických udalostí ktoré im dávali možnosť voľby, buď prežiť za každú cenu, alebo sa aktívne zapojiť do boja za slobodnú vlasť a tým riskovať všetko, aj vlastný život. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Film se hned od začátku nezdržuje okecávkama a slepejma scénama a rovnou jde na věc. Tvrdý, výslech na gestapu i na mě hodně surový, všechno působilo věrohodně, nekompromisně. Další z mnoha polských filmů, který předvádí dokonalou filmařskou i hereckou vyzrálost. Jediný co bych filmu vyčetl, je brutální střih, který po sobě nechal docela dost otevřených scén. ()

Galerie (88)

Zajímavosti (12)

  • Pouze 8 příslušníků organizace „Szare Szeregi“ přežilo válku. (majky19)
  • Postava Aleksyho „Alka“ (Kamil Szeptycki) je ve snímku postavou vedlejší. Narozdíl od knižní předlohy, kde má úlohu hlavní postavy. (majky19)
  • Ve snímku podplukovník Jan Kiwerski (Andrzej Chyra) vydává rozkaz k osvobození vězňů v rámci Akce pod Arzenalem u Paláce Staszica. Ve skutečnosti se tato akce odehrála u Institutu Hluchoněmých. (majky19)

Reklama

Reklama