Paříž Severu (festivalový název)

• Island

Paris of the North

Komedie / Drama

Island / Dánsko / Francie, 2013, 95 min

Prins Póló

Krásný Island, skoro samí chlapi, někteří sympatičtí, jiní protivní. Trochu smíchu, ale fakt jen trochu, ve srovnání s Kebabem (pardon, že se o něj pořád otírám, ale bude to asi pro mne synonymum filmové děsivosti) veledílo.(12.7.2014)

Mladý učitel se snaží zvládnout alkoholismus, takže pravidelně běhá, trénuje jediného místního fotbalistu a dochází na schůzky anonymních alkoholiků. Návrat otce, do té doby majitele baru v Thajsku, mu ovšem nahází několik čerstvých klád pod nohy. Drama s prvky komedie není špatné, ale režisérův minulý film se mi líbil více.(15.7.2014)

• Houdini

Křišťálový glóbus - výběr(10.1.2015)

Svěží komedie/drama ze západních fjord na Islandu. Naprosto vás teleportuje do překrásných scenérií Islandu, do městečka, v kterém žije pět a půl člověka a přesto ho nechcete opustit a zpřetrhat rodinné a přátelské vazby.(9.7.2014)

Klasický islandský festivalový film - má pomalejší tempo a nechává diváka o postavách přemýšlet na základě jejich chování a interakce s ostatními. Hlavním hybatelem příběhu je přitom střet rozdílných povah otce alkoholika a syna, který abstinuje a zakopal se po rozchodu s přítelkyní a překonání problémů s pitím v malém nudném městečku. Sigurðssonův snímek je příjemný, jemně naladí na bluesovou notu severské nostalgie, ale pod kůži se na rozdíl od režisérova obdobně laděného debutu Doprava doleva, který ve soutěžil ve Varech v roce 2012, nedostane tak hluboko. Tři hvězdičky.(11.7.2014)