Neobyčejný film, který se k mému údivu doslova měnil před mýma očima. To, co se zpočátku jevilo jako citlivě natočená studie manželství, které je poznamenáno ženiným oslepnutím, postupně přecházelo v komplikovanou a rafinovanou hru s divákem, který v posledku nedokáže rozeznat, co je pravda a co fantazie. (Osobně jsem se v jednom momentě zcela ztratil a propadl dokonalému zmatku ve vztahu ke sledovanému obrazu). Film je postaven na výborně obsazené představitelce titulní role (pozoruhodný herecký výkon Ellen Dorrit Petersen) a nápaditém scénáři. V ději nechybí jemný humor ani lehce provokativní erotické motivy. Ne vše mi zde sice sedlo a chvílemi se mi tam vkrádala lehká znuděnost, ale určitě je to výborný film, který mi třeba vzdáleně připomněl slavné drama ČEKEJ DO TMY z r. 1967. Filmů o slepých lidech (respektive proč mám pocit, že je to vždy atraktivní mladá žena?) bylo natočeno spousty, ale zrovna tento je podle mě výjimečný tím, jak ukazuje, že vnitřní život těchto lidí je možná mnohem překvapivější, než by nás vidoucí asi kdy napadlo. Na celovečerní režijní debut překvapivě vyzrálé a promyšlené - tento film doslova otvírá oči.(24.1.2015)

(49th KVIFF) Blind je jednak skvěle natočené a zahrané drama, ale jeho nejsilnější zbraní je jednoznačně scénář, respektive způsob, jakým za pomoci střihu vypráví a nechává diváka uvědomit si, co se vlastně děje. Myslím, že každý divák v sále si "těch věcí, které tu rozhodně nechci prozrazovat" všimnul a uvědomil si jejich význam a propojení v úplně jiném místě filmu. Jakmile jsem si to uvědomil já, byl jsem nadšený. Přesně tohle mám na filmech rád a nemůžu se dočkat, až film uvidím podruhé. Tady bude rozhodně co objevovat.(8.7.2014)

Vogtova režisérska prvotina síce nebola najhoršia, ale asi by mal ostať len u písania scenárov. Snímok krásne zapadne do severskej kinematografie svojim typicky chladným filtrom farieb a aj celkovým technickým prevedením, samotná réžia ma však moc neoslnila. Miestami som mal už z toho, hlavne ku koncu, v hlave riadny bordel a to aj napriek tomu, že prelínanie fikcie s realitou mám veľmi rád. V tomto prípade mi však táto koncepcia akosi nesadla - zbytočne zmätočné. Je to škoda, pretože príbehová kostra s ústrednou myšlienkou a pointou boli vynikajúce, niečo, čo donúti diváka popremýšľať. Preto aj keď nie som nadšený, sklamaný určite nie som, len som čakal viac. 69/100(27.5.2015)

Po dvou scénářích pro Joachima Triera mám Eskila Vogta na menším piedestalu a byl jsem zvědavý na jeho režisérský debut. Chvíli to vypadalo, že představí několik postav, jejichž osudy se na konci filmu "záhadným" způsobem propojí, ale sám jsem tomu nevěřil. Film postupně nabere úplně jiné obrátky a napětí je umocňováno schizofrenním střihem, jehož počáteční neuchopitelnost mi připomínala Rivettovu nad-klasiku Célina a Julie si vyjely na lodi (možná by šel uvézt lepší příklad, ale chybí mi přehled, takže se v tom nevrtej). V určitou chvíli ti pravděpodobně dojde, oč tady běží, i když já si tím nebyl stoprocentně jistý ani při závěrečných titulkách. Tahle studie fantazie slepé ženy mě rozebrala na kusy. Pokud jsi příznivec filmů, které „ignorují“ hranice mezi realitou a představami, tak sháněj Slepou. A otevři oči. Nikdy mě nenapadlo přemýšlet o slepotě tímhle způsobem. Ve všech ohledech unikátní zážitek. Tohle ti knížka nenabídne. Bude zajímavé pouštět si tenhle film znovu a znovu, odkrývat další detaily a skládat tuhle geniální mozaiku.(9.3.2015)

• hous.enka

Mísit realitu s fantazií považuji za jeden z těch zajímavějších momentů tohohle filmu. Jenže si nejsem jistá, zda se nakonec režisér neztratil v tom, co chtěl vlastně tímhle filmem říct. Možná jsem nedávala moc pozor, ale záměr autora jsem zkrátka nepochytila. Ano, byla paranoidní a praštěná a nechtěně komická, ale tím to přece nemělo skončit, ne?(20.4.2015)