Polárník (festivalový název)

Dokumentární

Slovensko, 2014, 57 min

Pavol Barabáš

Pavol Barabáš

Souhlasím s komentem Pepinodana. Člověk se ztrácí v tom, který záběr je z Neznámé Antarktidy, 118 dní v zajetí ledu a který snímek je aktuální, nový. Valušiakovi komentáře jsou tiché a zahuhlané. Od Pavola Barabáše mám rád všechny dosud viděné dokumenty a smekám nad všemi cestovateli, horolezci i polárníky. Opět máme i to štěstí spatřit překrásné záběry polární krajiny. Tento snímek mě ale příliš neoslovil, hlavně kvůli výše uvedenému, zkrátka z poloviny byl utvořen z dokumentů dřívějších.(26.9.2016)

"Plány jsou plány, ale realita je realita."(26.11.2014)

Polárník je extrém z několika důvodů. V dokumentu lze vidět extrémní podmínky. Extrémní výkony. Extrémní nároky na technickou výbavu. Extrémní finanční náročnost expedic. A šlo by s výčtem pokračovat. Polárník zaujme svou syrovostí a je to naprostá špička ledovce. //Snow film fest//Frýdek-Místek//(21.11.2014)

okrem pána Valušiaka treba ocneiť aj skromného kameramana, ktorý na všetkých tých nepredstaviteľne ťažkých expedíciách od roku 1995 v každom kúte sveta s expedíciami bol a a točil a točil a točil .(26.12.2014)

Pod nohami vrže ľad a cesta k vytúženému cieľu je lemovaná chladom, vetrom a únavou. Barabáš predstavuje jedného z mála tvorcov, ktorého schopnosť približovať nám pohnútky, sny a ľudskú vôľu vybranej skupiny ľudí( polárnici, dobrodruhovia, fotografi), predstavuje zbierku nepoznaných hrdinov, ktorých nemesis nepredstavuje nejaký ľudský element, ale príroda a túžba byť niekde prvý. Sprostredkovanie tohto pocitu je v mnohom pre Barabáša najväčšou devízou. Valušiak je sympaťák. Ďalší z dôkazov jednoduchého a pritom náročného filmu.(4.4.2015)