Polárník (festivalový název)

Dokumentární

Slovensko, 2014, 57 min

Pavol Barabáš

Pavol Barabáš

Pod nohami vrže ľad a cesta k vytúženému cieľu je lemovaná chladom, vetrom a únavou. Barabáš predstavuje jedného z mála tvorcov, ktorého schopnosť približovať nám pohnútky, sny a ľudskú vôľu vybranej skupiny ľudí( polárnici, dobrodruhovia, fotografi), predstavuje zbierku nepoznaných hrdinov, ktorých nemesis nepredstavuje nejaký ľudský element, ale príroda a túžba byť niekde prvý. Sprostredkovanie tohto pocitu je v mnohom pre Barabáša najväčšou devízou. Valušiak je sympaťák. Ďalší z dôkazov jednoduchého a pritom náročného filmu.(4.4.2015)

okrem pána Valušiaka treba ocneiť aj skromného kameramana, ktorý na všetkých tých nepredstaviteľne ťažkých expedíciách od roku 1995 v každom kúte sveta s expedíciami bol a a točil a točil a točil .(26.12.2014)

Podané tak, že pokiaľ to človek neskúsi na vlastnej koži - neocení. Odporúčam aspoň skúsiť pri mínus 30 šľapať aspoň hoďku a potom si čo len "odpľuvnúť" :-)(14.12.2015)

Vynikající dokument. Peter Valušiak je jednoduše borec. #snowfilmfest(27.11.2014)

Polárník je extrém z několika důvodů. V dokumentu lze vidět extrémní podmínky. Extrémní výkony. Extrémní nároky na technickou výbavu. Extrémní finanční náročnost expedic. A šlo by s výčtem pokračovat. Polárník zaujme svou syrovostí a je to naprostá špička ledovce. //Snow film fest//Frýdek-Místek//(21.11.2014)