Sovietsky tajný experiment, ktorý mal slúžiť na paralyzovanie armády imperialistického nepriateľa socializmu rozšírením agresívnej smrteľnej nákazy (kódové meno Zaraza) sa vymkol spod kontroly a musel byť ukončený. Vinou súdruha neznámeho vojaka sa zvyšná vzorka bojového plynu dostala pod falošným označením dymovníc do konvoja inváznych vojsk varšavskej zmluvy smerujúceho na územie Slovenska. O niekoľko rokov neskôr sa tento plyn použije pri rutinnom stredoškolskom brannom cvičení a nakazí nič netušiacich študentov. Malá skupinka žiakov bojuje o prežitie, ich jediným problémom však nie sú len agresívni nakazení spolužiaci, ale aj školník (bývalý dôstojník SPECNAZ), ktorý sa snaží za každú cenu zabrániť hroziacej medzinárodnej blamáži. (oficiální text distributora)

JohnCZ

Ááá, ty kráso, tak to mě zase jednou Slováci pořádně překvapili. SZM je brakovej film v tom nejlepším slova smyslu. Neherecké výkony, děsné dialogy (privela vulgarizmov), nijaký scénář, ale pořád nehorázně zábavná gore řežba, která si ze sebe nejednou dělá srandu, navíc s poměrně dobrými akčními scénami, parádní kamerou a vzhledem k povaze celého díla i solidními efekty. Nechybí tomu ani smysl pro detail a jistá nápaditost s ohledem na zasazení do totalitního Československa. Na amatéry fakt skvělej hororovej kousek. ()

Dexter1

Film, na ktorý čakám od mojich stredoškolských čias. SZM mal časovo až nezmyselnú postprodukciu, ale nemohol prísť v lepšom čase! Slovenskí "filmári" už majú dosť šáblónovitých drám o tom, aký je život krutý a láska nezmyselná a hľadajú si žánre a témy, ktoré u nás nemajú tradíciu. SZM ako prvý (ak nerátam krátkometrážny M is for Malnutrition) a dúfam, že nie posledný slovenský zástupca zombie hororu si rozhodne zaslúži zvýšenú pozornosť, minimálne kvôli svojej ceste z hlavy amatérskych filmárov až po konečnú distribúciu. SZM je odľahčenou a v podstate bezdejovou vyvražďovačkou, čiže názov v ničom neklame. Hektolitre krvi, zúfale situácie a ešte zúfalejšie riešenia, neskutočne od veci hlášky a v kuse nezmyselné násilie...skrátka skvelá zombiečina. Na 5* to síce nie je, ale ako lokal patriot nemôžem inak :D ()

Astaroth12

Je to čistá amaterčina, a tak k nemu aj pristupujem. Niektoré dialógy sú veľmi vtipné a iné zas prestrelené. Herci boli viac neherci, ako herci, ale aj tak sa do tých rolí hodili, tak výber nebol vobec zlí, len škoda, že aj z herectva mohli niečo pochytiť, ale srať na to. Ale hlavne som sa tešil na akciu, a krv, jedného i druhého bolo veľmi veľa. A to je len dobre, pristalo mu to. Príbeh je jednoduchý, a dá sa povedať, že nebol žiadny, ale v tomto prípade to nevadilo. Dobrá zábava, pre mňa zatiaľ najlepší Slovenský horor, šup, šup, viac takýchto zombie filmov. ()

T2

Rozpočet €19,200(uvádzajú tvorcovia)║ Pre skutočný filmových labužníkov a nadšencov amatérskych filmov sa stala vykúpením v tomto festivalovom dni práve polnoc zaliata krvou, veru zaliata. Tak aj nás na Slovensko dobehla zombii mánia posledných rokov, keď v televíziách úspešne vládne zombii seriál Walking Dead (beží od roku 2010, čaká sa na 5 sériu) a v kinách burácajú projekty ako Svetová vojna Z (World War Z,2013) či Mrtví a neklidní (Warm Bodies,2013). Horrová téma, ktorá už po desaťročia stále priťahuje čoraz viac filmových fanúšikov, je teraz doslova v najväčšom rozkvete. A tak ani u náš tomu nie je inak, tvoriví tím nám z amatérskych podmienok ponúka skvost Socialistický Zombi Mord. Film vznikal s rozpočtom približne €3,000 (údaj podľa imdb.com). Projekt ktorý vznikal od svojho avizovania približne 8 rokov, veru už pred 8 rokmi bola vytvorená ukážka na tento film, ktorá slušne navnadila a nakoniec nechala fanúšika čakať na premiéru dlhé nekonečné roky, roky ktoré sa nakoniec oplatilo čakať. Dnes sa teda konečne dožívame premiéry a z radosťou môžeme usúdiť že veľmi úspešnou, lebo tvorcovia sa v celku vyhrali zo socialistickými motívmi z obdobia okolo roku 1968. Samozrejme že v daných podmienkách sa film nemohol natočiť v plnohodnotej kvalite ale zanietenie tvorcov a ich nápaditosť pri scénkach sa nedá uprieť, rovnako ako trikové vsuvky a šikovné počínanie si pri tvorbe masiek a likvidačných metódach, film v rámci podania ľahkosti, zábavnosti a násilia bol vyvážení. Jedinou výhradou k tomuto amatérskemu filmu je zvuk, kde doprovodná hudba občas ráznejšie prenikne cez dialógy, prípadne sú dialógy poslabšie počuť, toto je jediná vec kde si film kazí dojem. Na druhú stranu tu ale máme niekoľko podarených bonbónikov, ktoré dávajú filmu riadnu razanciu, hlavne v závere to naberá na neskutočných akčných obrátkach a s okúzleným môžeme sledovať ako obratne si tu počíňajú pri likvidácii zombíkov dve pionierky, veru v tej chvíli tu zažívame také dievčenské akčné Expendables. Publikum s nadšením tento film prijalo a odozva v rámci smiechu bola teda razantná, netreba ale opomenúť aj slušnú dávku napätia a niekoľko lakačiek spoza záberu, takže suma sumárum veľká spokojnosť. Socialistický Zombi Mord je taký náš malí Slovenský amatérsky skvost. /videl v kine: 70%/(filmový festival Art Film Fest 2014) __Art Film Fest – Utorok: Reportáž!-Utorok zaliaty filmovou “novou tvorivou” krvou__ ()

SOLOM.

Slovenská tvorba to má u mě stejně nahnuté jako ta česká (především tedy ta novodobá) a bývám k ní často dost kritický. Přesto si do jisté míry vážím všech tvůrců, kteří jdou se svou kůží na trh a skutečně se jim podaří natočit něco „poživatelného“. A to se týká jak zkušených režisérů, tak i těch amatérských (studentských). Občas se totiž mezi nimi dá narazit na opravdu dobré filmy (snímky), které mi udělali velkou radost, nebo mě dokázali zaujmout svým netradičním zpracováním. Tento kousek našich sousedů sice spadá mezi ty průměrné, nikoliv však nezajímavé a absolutně nelituji, že jsem mu věnoval trochu svého času. Sice se jeho zápletka točí okolo zombíků a jak už jistě víte, tento hororový subžánr mi není zrovna dvakrát blízký, ale jeho ztvárnění (dost zavánějící parodií) nebylo nejhorší. Docela jsem se pobavil dvojicí mladých dívek ve svazáckých uniformách (čert vem, že na celé škole byly jen dvě), když ve stylu japonských studentek s velmi krátkými sukýnkami rozhodně dokázaly potěšit mé mužské libido, přestože nahota zde byla TABU. Rajcovní byly o tom žádná a navíc podaly i celkem sympatické herecké výkony. S jejich kolegy a kolegyněmi už to bylo sice horší (někteří zbytečně moc přehrávali), ale i tak jsem se u toho bizarního snímku slušně pobavil a ani moc nenudil. Děvčata tu totiž nebyly jen tak pro okrasu, ale společně s ostatními se pustily do pěkně krvavého masakru, za který se rozhodně tvůrci stydět nemuseli. Nechybělo béčkové gore ani akční pasáže, během kterých stříkala krev na všechny světové strany, lidské údy jakbysmet, samozřejmě se to neobešlo ani bez patřičných emocí a nejeden zombie (ale i nenakažený student) zemřel opravdu humornými způsoby. Někdy sice tvůrci zacházeli až do zbytečných extrémů, které zaváněli až trapností, ale svůj účel to ve finále splnilo. On ostatně celý tento film byl dost netradiční a to dozajista bylo i jeho záměrem. Přemrštěný konec bych ovšem vynechal – přílet vrtulníků i bombardérů už tak oslňující nebyl a popravdě mi lehce pokazil celkový dojem. 60% ()

• 36-členný komparz si za pivo a guláš zahrali prívrženci žánru anime z Anime crew a šermiari zo združenia Vargar. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)
  • Do školy, v ktorej sa natáčalo, bola kvôli výkrikom privolaná polícia. Privolali ich obyvatelia, ktorí o natáčaní nevedeli a obávali sa, že dievčatám niekto ubližuje.
    (Marceloo)
  • Film natáčali osem rokov a filmový štáb tvorili členovia pezinského združenia Tichý dom. Natáčanie amatérskeho filmu ich vyšlo v celku na 19 152 eur aj 49 centov. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)