Válka

• Rusko Vojna (více)

Mladý ruský vojak Ivan sa dostal do čečenského zajatia a v neľudských podmienkach prežíva iba vďaka tomu, že vie po anglicky a môže čečenskému veliteľovi prekladať správy z internetu. Okrem neho povstalci väznia a týrajú britský pár - Johna a Margaret - a ťažko raneného ruského kapitána Medvedeva. Čečenci Johna prepustia, aby v zahraničí získal 2 milióny libier ako výkupné za život Margaret. Ivana už ako tlmočníka tiež nepotrebujú a tak ho pustia na slobodu. Zatiaľ čo si Ivan zvyká na bežný život v rodnom Petrohrade, John sa márne snaží získať peniaze na výkupné. Naráža na neochotu politikov aj medzinárodných organizácií. Napokon prijme ponuku televíznej stanice, aby za 200 000 libier nakrútil záchranu Margaret. Obráti sa preto na Ivana a spolu sa vydajú na samovražednú misiu do čečenských hôr. Režisér Alexej Balabanov vo svojom kontroverznom filme radikálne odsudzuje neľudské správanie čečenských povstalcov, ľahostajnosť zahraničných veľmocí a všetkých tých, ktorí by najradšej na čečenský konflikt zabudli. (oficiální text distributora)

Zaitsev

Poprvé zazářila dnešní hvězda Alexej Čadov. Skvělej film, kterýmu nic nechybí, je i dost ruskej, drsnej a až na konečnou honičku na voru poměrně uvěřitelnej. Po Bratrovi člověk čekal kavlitu a taky ji dostal...120 minut napětí a zábavy ve velmi syrovým podání... ()

MickeyStuma

Krutost války bez použití hrubé síly. Tak by se jednoduše dal popsat ruský snímek z rusko-čečenského konfliktu, který překvapuje svou sirovou reálností dané atmosféry. Ačkoliv se jedná o válečné drama, bitvy tu k nalezení nejsou. Jen ke konci v rámci vývoje děje se nějaká ta přestřelka mezi jednotlivci objeví, což někteří označují jako finále dle Hollywoodských vzorů. Příběh je z válečného konfliktu o únosu a o snaze unesené zachránit. Příběh, který se může odehrát kdekoliv a kdykoliv. Mír nebo válka, jak se ukazuje, v podstatě je to jedno. Do všeho zasahuje politika a nastavená pravidla. S únosci se prostě nevyjednává a nějaké vykupování zajatců už teprve ne. Režisér Alexej Balabanov, který si napsal i scénář, tímto kriticky nahlíží na stav věci takové situace. Do zajetí se může dostat každý, a to i náhodně, a představitelé vlastní země prostě prokáží jen lhostejnost. Každá oběť je přijatelná. A tímto filmem máme možnost vidět, jak unesení lidé také mohou v zajetí trpět. Příběh vypráví nějaký Ivan, který se vydá s angličanem Johnem na vlastní pěst osvobodit unesené. Dva ruské vojáky a dva britské manžele. Sami proti čečenským rebelům. Ano, svým způsobem hrdinský film, ale zcela jiný, než jak známe z výše zmíněného Hollywoodu. Má to silný potenciál cílit na psychiku diváka. Dostat ho vnitřně do problematiky a vůbec do celé atmosféry. Situace jaká je a ne lecjaké popcornové výstřednosti. V celém průběhu děje se emoční stavy střídají pomalu. Od hrůzy k soucitu, od beznaděje k lehčímu pousmání. Takhle nějak se totiž setkáváme se soudy o nenávisti, válce a smrti. Sledovat tento film proto není zrovna jednoduchá záležitost. Upozornění na škodlivé informační vlivy k ovlivnění veřejnosti je tímto více než výrazné. Nic není tak, jak se říká. Snímek není žádným mistrovským dílem, ale tematicky k zamyšlení rozhodně je. Stačí jen pozorně naslouchat, co Ivan ve svém vyprávění říká a udělat si obrázek svůj. O nic jiného tu ani nejde. ()

Yomega

Není to špatný film, ale režisér to bohužel moc nezvládl. Scény, které by měly být dramatické a věrně zobrazovat boje jsou natočeny příliš uměle, navozují vše možné, jen ne realitu války. Docela dobře je to vidět na „útoku“ vrtulníků….přiletí, pustí pár světlic, které se opravdu nepodobají raketám ani vzdáleně a odletí, celé to trvá asi 30 vteřin, takže si ani neuvědomíte, že se vlastně něco stalo. Zrovna tak útok na věž ve které jsou hlavní hrdinové…není to válka, je to jen pár chlápků, kteří si na ni hrají…ale to z filmu nesmí být vidět, bohužel tady to vidět je. Abych však jen nehaněl, tak příběh je celkem sympatický, zrovna tak herecké výkony a hlavně hudba, ta byla opravdu perfektní a aspoň trošku pozvedávala tempo „ospalých“ akcí. Žádný velkofilm to není, ale za ty dvě hodinky celkem příjemné zábavy to stojí. ()

Prince

Film je vyprávěním mladého ruského vojáka Ivana, který byl zajat během rusko-čečenského konfliktu. Spolu s ním jsou v zajetí kapitán Medvedev a dva angličtí herci - snoubenci John a Margaret. John dostane necelé dva měsíce svobody na to, aby přinesl 2 miliony liber, jinak Margaret zabijí. Současně je propuštěn i Ivan, který se vrací domů za rodinou. John se všemožně snaží sehnat peníze, ale nedaří se mu. Nakonec se rozhodne vrátit s desetinou požadované sumy. Ale protože nemluví rusky ani neumí bojovat, vyhledá Ivana a poprosí ho o pomoc. Ten po chvíli váhání souhlasí a zanedlouho se oba vydají na nebezpečnou záchrannou akci do Čečenska... Realistické záběry, poutavý příběh, drsný boj o přežití a skvělá hudba - tato kombinace by měla zaujmout každého diváka. ()

jojo-Jozin

Na tohhle jsem byl zvědavý a byl jsem mile překvapen. Solidní akční film, který divákův intelekt vyloženě neuráží. Navíc ze zajímavého prostředí a pro změnu něco neamerického. ()

markotter

Ten film má dvě ne úplně sourodé poloviny. Jedna popisuje zajetí a následnou snahu Johna sehnat všemožně prachy - ta je taková klidná a vůbec vás nepřipraví na tu druhou část. Ta popisuje výlet Ivana s Johnem do Čečny vysvobodit ještě nějaké zajatce a z ničehonic se z toho stane krvavá akční řež, kde lidský tvor nemá místo a Ivan se změní mávnutím kouzelného proutku v super hrdinu (a ne vždycky úplně kladného). Nevypadá to moc věrohodně, ale já se u toho bavil - asi ta k na 3 hvězdy, ale díky krásné přírodě, ruským reáliím a takové akční disco muzice, která tomu dávala takový mýtický nádech, mě to nutká jednu hvězdu přidat. ()

desade

Nevybočuje z agitky "dobrí Rusi, zlí Čečenci", ale keď Putin potrebuje odstrániť politického protivníka, Čečenci to zariadia. Na oplátku má Kadyrov vo svojej gubernii voľnú ruku... ()

marlon

Prvý postsovietsky ruský film, ktorý dokázal reálne bez príkras a pátosu (toť prekvapenie najväčšie!) priblížiť jedno z vojenských dobrodružstiev hrdej ruskej armády. Príbeh (žánrovo multispektrálny, lavirujúci na pomedzí vojnovej drámy a dobrodružného akčňáku) sa síce k nie veľmi úspešnej vojne v Čečne viaže len nepriamo, napriek tomu odkazov na jej podstatu je tu viac než dosť. Tragikomické postihnutie samotného konfliktu je unikátne, maximálne trefné a uštipačné. Ponúka množstvo dokladov absurdity a odhaľuje špinavé tajomstvá druhej čečenskej vojny. Korupcia a totálny neporiadok v radoch ruskej armády? Nezáujem ruských autorít o osudy "ruských synov"? Tak to tu fakt ešte nebolo! Boj jedinca na strane dobra (netradičná obdoba ruského Ramba) dominuje vojensko-politickému stretu dvoch protivníkov a tým je všetko čo vidíme divákovi ďaleko bližšie a prirodzenejšie. Polodokumentárna správa, postavená výlučne na retrospektívnej výpovedi hlavného hrdinu, konfrontuje diváka s tvrdou realitou na Kaukaze nečakaným využívaním všetkých dostupných "pák". Okrem vizuálne veľmi dobre zvládnutých a stimulujúcich filmových scén (teda až na niekoľko tých akčných) je to najmä "pod kožu sa zadierajúce" hovorené slovo. Pýta sa medzi ruskú vojnovú klasiku! ()

Tormentor665

Nakrájejte Ramba na malé kousky a nechte ho tak tři dny odstát smíchaného s kavkazským blátem. Poté zalijte vodou a vytvořte kaši, kterou smíchejte se sladkokyselou Putinovou omáčkou a přidejte lžičku prášku xenofobie light. Vařte na 120 stupňů a počkejte, až se západní revanšismus téměř vypaří, ale trochu ho tam zůstane. Ozdobte anglickou polevou a servírujte za tepla na hlavni AK-47. Jak to chutná? Ale jo, docela příjemně, jen té omáčky bylo na můj vkus příliš a kvůli prášku jsem se málem pozvracel. ()

mikhail

Ťažko hodnotiť tento film. Do jeho polovice ide skôr o drámu, dokument, ktorý sa snaží vysvetliť pozadie čečenskej vojny z pohľadu obyčajného vojaka, druhá časť je čisto akčná a záver sa zase vracia k určitej reflexii. Ja osobne dávam 4 a pol *. I keď niekomu sa film môže zdať nevyvážený, ale mňa osobne zaujal. ()

PetrC.

Podprůměrný, ryze béčkový snímek. Obstojný námět kazí špatná režie, nevýrazné herecké ztvárnění, nijak zajímavé vizuální zpracování a katastrofální hudební doprovod. Stěží 2*. 33 % ()

Pitryx odpad!

Špatný střih, špatně vyprávěný příběh, špatná kamera. Celý film na mně působil silně amatérským dojmem. V závěru vojáci v čistých maskáčích mně dorazili úplně. A to jsem nepřemýšlel nad tím, kde si dobíjel chlap baterie do kamery se kterou tam na hlavě strašil. Ve výsledku tedy propadák. Rambo scéna na voru, či co to bylo, tomu nepřidala. 2011050310620/10956 ()

reypal

Musím souhlasit s ostatními, tento snímek působí opravdu dokumentárně až naturalisticky a na ruský film i nečekaně objektivně, bez zbytečné propagandy a černobílého vidění. Navzdory názvu se nesoustředí na obvyklé ratata bum, ale ukazuje spíš dopady války a také obecnější problémy současného Ruska. Zaujmou i výborní herci (hlavně vůdce "banditů" je dost přesvědčivý ), překvapí i hodně černý humor : "čečenská koupel", "..nebijte mě do hlavy, na internetu je moc angličtiny" a fandy do zbraní potěší i ve filmech málo vídaná VSS Vintorez. ()

Sekel

Velmi trefne natoceny film o cecenskem konfliktu. Cely snimek je jako hlavni hrdina Ivan, neobvinuje, neciti se jako obet, jenom komentuje a poukazuje na postoje a nazory vice ci mene zucastnenych stran a osob. Sasa Chadov, navzdory sve vizazi, ktera pripomina spise Krystofa Hadka, hraje nadmiru realisticky a z dvacetileteho "vyslouzilce" se stane zabijakem s obdivuhodnou samozrejmosti, snad proto, ze nic jineho v zivote nemel na vyber. Je to vypoved o jedne ruske generaci, o jedne valce a o jednom bojovnikovi. Balabanov si nehraje na valecny film typu Cerny jestrab sestrelen, nebo Devata rota, ale pritom udrzuje akci v mezich autenticity, nekdy az prilisne. Kdo nekdy videl video Cecenskych povstalcu, kde se chovaji k ruskym zajatcum s tak beznou krutosti, jako na zacatku filmu, vi, ze reziser to zachytil velmi verohodne, hlavne co se zvukove stopy tyce. Nevim jestli se reziserovi podari nekoho presvedcit, aby se zacal venovat problematice Cecny, ale kazdopadne se mu povedlo pozvednout kvalitu ruske kinematografie. ()