Válka

• Rusko Vojna (více)

Mladý ruský vojak Ivan sa dostal do čečenského zajatia a v neľudských podmienkach prežíva iba vďaka tomu, že vie po anglicky a môže čečenskému veliteľovi prekladať správy z internetu. Okrem neho povstalci väznia a týrajú britský pár - Johna a Margaret - a ťažko raneného ruského kapitána Medvedeva. Čečenci Johna prepustia, aby v zahraničí získal 2 milióny libier ako výkupné za život Margaret. Ivana už ako tlmočníka tiež nepotrebujú a tak ho pustia na slobodu. Zatiaľ čo si Ivan zvyká na bežný život v rodnom Petrohrade, John sa márne snaží získať peniaze na výkupné. Naráža na neochotu politikov aj medzinárodných organizácií. Napokon prijme ponuku televíznej stanice, aby za 200 000 libier nakrútil záchranu Margaret. Obráti sa preto na Ivana a spolu sa vydajú na samovražednú misiu do čečenských hôr. Režisér Alexej Balabanov vo svojom kontroverznom filme radikálne odsudzuje neľudské správanie čečenských povstalcov, ľahostajnosť zahraničných veľmocí a všetkých tých, ktorí by najradšej na čečenský konflikt zabudli. (oficiální text distributora)

CageDepp

Je hnedka poznat, že se jedná o ruský film....Moc filmů o Čečensku není tak to bylo i pro mě dost zajmavý...Je tam taky pěkně ukázaná ruská povaha, která se hodně liší od naší...Kluci z východu budou vždycky jinačí... ()

kinderman

Solidní film pokoušející se v dobrodružném kabátku vyslovit i pár myšlenek o rusko-čečenském konfliktu (případně válkách obecně) se příliš vleče ve střední pasáži, kde by měl nastoupit střihač, a naopak střihem přenáší diváka přes situace, které by rád viděl, např. jak se skupinka dostala pod palbou na provizorní vor či z obklíčené věže do helikoptér. ()

d-fens

ocenenia : Montréal World Film Festival 2002 - nominácia na Grand Prix des Amériques, Najlepší herec (Alexej Čadov) ()

rastlinka

Skutočne neobyčajný film o vojne, ktorý svojou uveriteľnosťou mnohonásobne prevyšuje klasické americké "akčáky". Boj za oslobodením svojich ľudí som s Ivanom a Johnom prežívala skoro ako na vlastnej koži. A niektoré bojové scény mi svojou technickou prepracovanosťou doslova vyrazili dych, bolo to akoby človek sledoval hru a nie film. ()

tigre

Z meho pohledu dost tupy kremlwood se vsemi nesvary oslavnych propaganda valecnych filmu - navic musim se priznat ze ani po formalni strance mi to neprislo nic extra moc, o moralnich a politickych aspektech se rozepisovat nebudu. Na druhou stranu kdo pobavil je Giorgi Gurgulia v roli cecenskeho arcizlouna-komandyra, ktery pusobi jako dost vdecna karikatura .) ()

kaposlav

Už od počiatku filmu som mal pocit, že ako keby to bolo natočené tak, aby divák videl toho čo najmenej. Za tie titulky by si ale fakt niekto zaslúžil zrezať hlavu. Kôli tomu sa to stalo takmer nepozerateľné. ()

MrPierc

Čečenci a všichni tito aláhovci jsou u mne barbaři !!! Dekapitace uříznutím hlavy je pro ně oblíbeným trestem smrti, žena je pro ně nula a všichni bílí jsou pro ně nevěřící psi. Zajímavý námět a pěkná hudba. Akce je sice málo, ale film vám ukáže jak se v ruských končinách žije a myslí. A velmi vtipné je, když se ze zajetí vrátí Rus, tak to bere jako rutinu. Když se domů vrátí Brit, tak se z toho skoro složí. Proto je Rusko nezničitelné = jeho lidé si zvyknou na vše. ()

Petoss1

Surové a podané z veľkej časti reálnym spôsobom. Film Vojna, nieje o masovom konflikte, kde proti sebe stoja stovky ozbrojencov. Tá vojna je tu zastúpena v menšej miere i keď Čečenský konflikt tu je ako pozadie. Záchrana rukojemníkov je svojim spôsobom iná ako tá americká-patetická. Je ruská tak ako celý film, takže žiadny osamelý pomstiteľ sa tu nenájde. Len je škoda tej scény s vorom na vode, tu realizmus trochu klesol, ale celkovo je to fajn film. 75% ()

zette

Pokud se na film budu divat optikou akcniho becka na jedno podivani, uplne zklamani to neni. Vedle atraktivniho prostredi a hudby ale nema krome fanousku akcnich filmu, cim oslovit. Balabanov po sobe nechal lepsi filmy. ()

O´Hara

Po dlouhé době jsem viděl ruský film a musím uznat, že ve mně vzbudil poměrně kladné dojmy. Když opomenu poněkud vlažný záčátek, vyjde mi z toho akční podívaná, která se skoro vyrovná americkým trhákům. ()

otík

Pro mně osobně docela zklamání, čekal jsem více akce, dlouhé záběry kamery už ke konci nudí, navíc je to na hodně neakční akční film dost dlouhé. Ale nedá se upřít, že film je velmi realistický a zajímavý. Také jsou tu dobře vykresleny charaktery postav a závěrečné slovo hlavního hrdiny jen potvrzuje, jak se lidé mění na základě úspěchu. ()

Radiq

Alexej Balabanov opět nezklamal. Nepotřísněn z hollywoodskejch braků natočil celkem reálnej film z reálné války, o které snad byly natočeny tak dva filmy (nebo já jich víc neznám). John byl sice dost nevýraznej a jeho žena si tam skoro nezahrála, ale o to lepší byl Aleksei Chadov, jehož postava bere válku celkem jako stereotyp a zabíjí jak nějak flegmaticky. A případné oběti umřou fakt dost reálně. Já vím, že furt opakuju to o reálnosti a tak, ale tak to prostě je. Jeden z nejlepších válečných filmů, co jsem kdy viděl. Bylo jen pár věcí, co se mi tam nelíbilo a proto hodnotím, jak hodnotím. ()

danliofer

Tak společně s Kavkazským zajatcem má u mě tento snímek vysoké hodnocení, ačkoliv se oba mírně liší, co se týče znázorňování chování horalů. V Kavkazském zajatci nejsou kavkazští horalové jen "černohubí" bandité mučící pro ni za nic, v lepším případě ze msty. Ve Válce je cítit větší schematičnost postav a nebýt postavy horského pastevce, který jako jediný vycházel ze všeho více jako lidská bytost, dala bych snímku nižší ohodnocení. Na druhou stranu filmu nechybí tempo, napětí, zajímavé dialogy a humor na hraně. ()

farmnf

Jistý Chuck Norris nebo jak se ten akční trouba jmenuje, vzpomene, že v lágru ve Vietnamu je ještě jeho přítel kapitán XX a vysvobodí ho a pak jsou všichni happy, žerou burgry atd. Ano, toto mi připomněl tento ruský válečný příběh. Je to ale o Sto pro lepší, než podobné americké slátaniny. Je to také chvílemi pohádka ale neskonale lépe natočená se slušným scénářem. Český dabing je neskutečně zkurvený ale už si začínám zvykat. ()

danoo

Ruská vojnová kinematografia má dlhodobú tradíciu a dokáže daný žáner vždy obohatiť. Tak i Balabanova čečenská Vojna je nielen tragická, ale vo svojej podstate hlavne tragikomická avšak s horkým podtextom. ()

Ricky_CZ

Film který velmi klame svým obalem. Po dlouhou dobu, co jsem jej měl na poličce jsem ho měl jen za nějaké béčko z Ruska. A proto jsem jen a jen překvapen. Hodně se hraje na uvěřitelnou stránku a proto člověkovi ani tak moc nedochází, že vlastně kulky lítají taky nějak mimo pořád, jako v Rambovi. Až na první polovinu moc povedená záležitost. 75% ()

Ollie235

Nudná, drsná, silná. Taková je Balabanova Válka. Alespoň z větší části. A dílo je to poměrně dobré, ale problém je, že poměrně zajímavě zvolený formát vyprávění zde bohužel nedokáže vyvážit absenci jakékoliv akce (která se objeví až v samotném závěru). Sice to celé působí velmi reálně, ale dokoukat to do konce chce určitou dávku odhodlání a při večerním sledování i nějaký povzbuzovák. Kvalitu ale film má, koneckonců jako drtivá většina Balabanových filmů. ()

wampire23

Tento film ukazuje, čo všetko je človek ochotný urobiť, keď je dohnaný do krajných situácií. Film o pomoci, ktorá sa nie vždy vypláca. To všetko na pozadí čečenského konfliktu. Keby bol kladený ešte väčší dôraz na emócie, bolo by to za 5*. Mimochodom bola to celkom pekná reklama na tabakový priemysel (toľko cigariet vyfajčených v jednom filme som už dlho nevidel:D). ()