Podoba ticha

Dokumentární

Dánsko / Velká Británie / Norsko / Finsko, 2014, 90 min

Lars Skree

Sabine Bubeck-Paaz

Další z dokumentů, který by se měl povinně vysílat na školách v rámci hodin dějepisu, aby školáci zjistili, že svět není černobílý. Zvěrstva mohou být páchána, oslavována, vyučována a vydávána za hrdinství, stačí pouze, aby jste byl komunista/"komunista" a vše je prominuto v rámci vyššího dobra. Jakákoli absence morální zodpovědnosti, výčitek svědomí či snad schopnosti hlouběji analyzovat důsledky svých činů, je jednoznačně šokující. Pochopení pro bratra oběti mám stejně tak velké, jako pro rodiny vrahů. Být konfrontován s faktem, že je/byl váš otec sadistická zrůda, musí být bytostně nepříjemné a nikdo to slyšet nechce. Otevírat staré rány, či snad požadovat nějakou satisfakci, je cestou nekonečného kruhu, který se nikdy neuzavře. Zároveň chtít po obětích, aby zapomenuly a žily dál, obzvlášť, když vidí onu lhostejnost a nespravedlnost, je svým způsobem nemyslitelné. Náboženství je největším hybatelem násilí na této planetě od počátku věků, někdy si s naprostou jistotou říkám, že by bez něj bylo lépe - což ze mě zřejmě dělá komunistu, mám štěstí, že nežiji v Indonesii 60.let.(25.5.2016)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $101,001Tržby Celosvetovo $268,280▐ Dokument Podoba ticha prináša ťažkú a rozsiahlu výpoveď ohľadne genocídy z Indonézie, páchanej v 60.rokoch. Výpovede vykonávateľov rozsudkov nad odsúdenými sprevádzajú tento dokument po celý čas, ich postoj sa ani po viacerých rokoch nezmenil a nevypadá to ani z jedným, že by ich to nejak trápilo, skôr to berú z takou ľahkosťou, pohodou, bez poľutovania nad tým ako likvidovali takzvaných komunistov z tejto krajiny. Na škodu je, že v dokumente neboli použité, aj nejaké dobové zábery aby to úmorné monotónne vyprávanie okorenili. /videl v kine: 40%/(filmový festival Cinematik Piešťany 2015)(15.9.2015)

V 60 rokoch minulého storočia bola na obyvateľoch Indonézie páchaná genocída nevídaných rozmerov. Denno denná krutosť bola tolerovaná nie len políciou, ale najmä vládou, ktorá prostredníctvom armády nad všetkým v tichosti dohliadala. Tento zarážajúci dokument prezentuje skutočný príbeh mladého očného lekára, ktorý sa postupne stretáva s nejedným brutálnym vrahom, podieľajúcim sa na vražde milovaného člena rodiny. Ideológia vlády, ktorá zvrhla vtedajších politikov bola nekompromisná: kto neverí v boha či mal sex s viacerými ženami, je automaticky považovaný za nebezpečného komunistu, ktorý si nezaslúži nič iné ako smrť. Aby toho nebolo málo, dotyční "ľudia", ktorí vtedajšiu genocídu riadili, dodnes sedia na najvyšších politických miestach. Nikdy neboli potrestaní, dokonca sami seba považujú za hrdinov, ktorí by si za svoje skutky zaslúžili výlet do Ameriky ...(23.2.2016)

Skvělý přídavek k unikátnímu dokumentu Způsob zabíjení, který hlavně díky kratší stopáži působí mnohem kompaktněji a svěžeji. Naprosto výborná je technická stránka, která skvěle film doplňuje. Podoba ticha je stejně děsivou výpovědí, rozhodně snadněji stravitelnou než o pár let mladší předchůdce, ale možná ta hutnost a masitost dělala ze Způsobu zabíjení mnohem větší unikát na dokumentárním poli. A první může být jen jeden. 75 %(9.1.2016)

Zločin bez trestu udělá z lidí zrůdy. V tomto případě masové zrůdy o rozměrech vašeho milého souseda. Působivé až do morku kostí.(27.1.2015)