Podoba ticha

(festivalový název)

The Look of Silence

Dokumentární

Dánsko / Velká Británie / Norsko / Finsko, 2014, 90 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $101,001Tržby Celosvetovo $268,280▐ Dokument Podoba ticha prináša ťažkú a rozsiahlu výpoveď ohľadne genocídy z Indonézie, páchanej v 60.rokoch. Výpovede vykonávateľov rozsudkov nad odsúdenými sprevádzajú tento dokument po celý čas, ich postoj sa ani po viacerých rokoch nezmenil a nevypadá to ani z jedným, že by ich to nejak trápilo, skôr to berú z takou ľahkosťou, pohodou, bez poľutovania nad tým ako likvidovali takzvaných komunistov z tejto krajiny. Na škodu je, že v dokumente neboli použité, aj nejaké dobové zábery aby to úmorné monotónne vyprávanie okorenili. /videl v kine: 40%/(filmový festival Cinematik Piešťany 2015)(15.9.2015)

• Houdini

Zlatý Lev - výběr(10.1.2015)

70-75% ... Muž spovedá niektorých ľudí zodpovedných za vraždu jeho brata. Dosť depresívne, no miestami aj monotónne, avšak poskytuje dobrý náhľad na jednu zo stránok indonézskej histórie, a to boj s komunizmom. V roku 1965 bolo režimom zabitých milión komunistov, zväčša len "komunistov". Komunisti boli démonizovaní - súložia so ženami iných súdruhov, neveria v boha, atď ... Najviac ma dostala veta: Američania nás naučili nenávidieť komunistov. No, že by sa im páčila až takáto voľná interpretácia? No neviem. Mnohí z tých ľudí, ktorí bolo do toho zapojení sa stále nachádza pri moci.(28.2.2016)

V rámci festivalu Jeden svět, jsem tenhle dokument sledoval téměř ze zatajeným dechem. Jak je možné, že je dnes ještě možné, nechat bez trestu takovou obludnost, jakou bezesporu bylo masové vyvražďování obyvatelstva v Indonésii. To bylo samozřejmě omlouváno likvidací komunistické infekce, která se zemí podle aktérů šířila. Naprostá bezcitnost a absence jakéhokoliv pocitu zodpovědnosti, jak aktérů těchto zrůdností, tak ani ze strany jejich rodin, dělají tenhle dokument šokující. Bohužel to vypadá, že tyhle zločiny zůstanou navždycky nepotrestané.(20.3.2015)

Další z dokumentů, který by se měl povinně vysílat na školách v rámci hodin dějepisu, aby školáci zjistili, že svět není černobílý. Zvěrstva mohou být páchána, oslavována, vyučována a vydávána za hrdinství, stačí pouze, aby jste byl komunista/"komunista" a vše je prominuto v rámci vyššího dobra. Jakákoli absence morální zodpovědnosti, výčitek svědomí či snad schopnosti hlouběji analyzovat důsledky svých činů, je jednoznačně šokující. Pochopení pro bratra oběti mám stejně tak velké, jako pro rodiny vrahů. Být konfrontován s faktem, že je/byl váš otec sadistická zrůda, musí být bytostně nepříjemné a nikdo to slyšet nechce. Otevírat staré rány, či snad požadovat nějakou satisfakci, je cestou nekonečného kruhu, který se nikdy neuzavře. Zároveň chtít po obětích, aby zapomenuly a žily dál, obzvlášť, když vidí onu lhostejnost a nespravedlnost, je svým způsobem nemyslitelné. Náboženství je největším hybatelem násilí na této planetě od počátku věků, někdy si s naprostou jistotou říkám, že by bez něj bylo lépe - což ze mě zřejmě dělá komunistu, mám štěstí, že nežiji v Indonesii 60.let.(25.5.2016)