Horečka sobotní noci

• USA Saturday Night Fever (více)

Devatenáctiletý brooklynský rodák Tony Manero (John Travolta) žije pro sobotní noci na místní diskotéce, kde se díky svým stylovým tanečním kreacím stává králem klubu. Mimo něj však jeho život není tak růžový. Doma se Tony neustále hádá s otcem a musí soutěžit se svým bratrem, který se stal knězem a rodina o něm má poněkud zidealizované mínění. Uspokojení mu nepřináší ani jeho práce v obchůdku s barvami. Všechno se ale změní, když na diskotéce zahlédne Stephanii Manganovou (Karen Lynn Gorneyová) a začne s ní trénovat na taneční soutěž. Stephanie sní o světě za hranicemi Brooklynu a její plány odstěhovat se za most na Manhattan navždy změní Tonymu život. (Cinemax)

choze

Rok po Rockym přitančila tahle jeho variace, kde se vymaňuje z okovů svého prostředí frajerský Travolta a kde se místo boxu tančí. Ale zatímco v Rockym je na romanci kladený nečekaně velký důraz (na sportovní film), tady očekávatelnou romanci na parketu kazí vážná nota v závěru a samotná taneční soutěž není dopředu prezentována jako pro hrdinu osudová, tou se stane až ve finále, když během ní hrdina prozře. Sedmdesátková atmosféra za zvuků diska super, ale čekal jsem větší drajv. ()

Chrustyn

Ještě než se John Travolta proslavil v legendárním muzikálu "Pomáda" zahrál si v tomto kultovním snímku, hvězdu tanečního parketu, jehož smyslem života je svádění holek, alkohol a tanec. Travolta a jeho taneční kreace jsou stejně nezapomenutelné jako hudba Bee Gees a legendární úvodní titulky. 4* převážně z nostalgie. ()

WANDRWALL

Byl jsem na tom ještě v letním kině. To bylo tehdy, když se vdávala moje sestřenice a já tam poznal dvě sestry, co potřebovaly pomoc... Ničím mě ten film neupoutal, ostatní ano, hrou na pompu. Já pokukoval raději na jednu z těch sester, a ve mě probíhalo něco jiného, co s dějem filmu, který byl podružnější. Inu náhody tehdy měly ještě zelenou... Ach ten čas nezralých malin a spontánních vztahů! ()

dobytek

Já tenhle film už kdysi dávno viděl, ale skoro nic jsem si nepamatoval. Pak jsem kolem toho hodně let tak nějak přešlapoval, jestli se na to mám podívat, nebo to bude úplná ztráta času... Nakonec jsem se odhodlal, že se na to podívám. Upřímně řečeno, ten příběh sám o sobě neni nejhorší. Travolta, kterýho teda zrovna moc nemusim, tam hledá nějaký to svoje místo na světě a řeší problémy s despotickym fotrem, pobožnou matkou, se šéfem v práci, atd... Ale ten nosnej příběh zůstal tak trochu v pozadí za tou disco-omáčkou kolem. Mně to i podle komentářů připadá, že hodně lidí snad ani nehodnotí ten film jako celek, ale spíš jenom ten disco soundtrack. Ono je to strašně jednoduchý vysmívat se 40 let starý muzice a módě, ale já teda s odstupem těch 40 let můžu konstatovat, že tahle disco-éra byla ještě docela v pohodě. Když to srovnám s nějakejma recitujícíma negrama z ghetta nebo recitujícíma cikánama z Púchova, co si hrajou na negry z ghetta, a podobnym odpadem, co je v současnosti IN, tak fakt jako zlatý Bee Gees nebo KC & the sunshine band a další muzika, která ve filmu zazní. Celkově vzato z historickýho hlediska je to docela zajímavá sonda do kratičkýho období, kdy disco vládlo. O nějaký 2 roky dřív disco teprve začínalo pronikat do mainstreamu a o 2 roky později bylo to klasický 70's disco přibito na pranýř hanby a v podstatě zmizelo z povrchu zemskýho. Ty 3 hvězdy si tohle dílo určitě zaslouží. Navíc několik scének bylo skvěle parodováno v Noci v Roxbury. ()

mysicka

wow!! tak takhle vypadal travolta "na vrcholu".. film jsem shlédla s titulkama, takže mě zklamalo, že na mě nevybafnul pavel trávníček, který k němu už od dob vince vegy tak trošku patří (btw. dabování travolty a princ z tří oříšků pro popelku jsou jediné dvě užitečné věci, které pavel dle mě pro film udělal-a paradoxně jako princ byl nadabován:-) sorry, že to uvádim zrovna tady, ale na filmy s trávníčkem normálně nekoukám).. jinak film měl říz a spád a koule a disco!!! a mě to prostě sebralo:)) ()

• Celosvětová premiéra proběhla 12. prosince 1977 v New Yorku. (Varan)
  • Film se původně měl jmenovat Tribal Rites of New Saturday Nights. (Terva)
  • Zkušební záběry začal točit režisér John G. Avildsen. Pro tvůrčí neshody byl však vyhozen. (Terva)

John Travolta je žena!

John Travolta je žena!