poster

Třídní vztahy (neoficiální název)

 • Západní Německo

  Klassenverhältnisse

Drama

Západní Německo / Francie, 1984, 126 min

Předloha:

Franz Kafka (kniha)
 • Pokryvac
  ****

  Bez znalosti literárnej predlohy, skutočne ťažko sledovateľný film. Je veľmi pomalý, obsahuje dlhé zábery a nesnaží sa byť nijak zvlášť atraktívny pre diváka. Musím povedať, že Kafkov román je omnoho zábavnejší, ale napriek tomu si film zasluhuje pozornosť. Románu sa drží takmer presne a badať v ňom tú správnu kafkovskú atmosféru. S pochopením pre minimalizmus snímky a za odvahu sfilmovať tento svojrázny príbeh, udeľujem nakoniec snímke štvrtú hviezdu navrch, i keď film funguje len ako bonus k výbornej knižnej predlohe.(23.1.2014)

 • Houdini

  Zlatý Medvěd - výběr(17.5.2006)

 • Dionysos
  *****

  Názvy uměleckých děl nejde podceňovat. Když se zdržíme u filmu, tak např. Griffithův název "Intolerance" je jediným vysvětlením a pojítkem celého tříhodinového filmu. Zde nám změna názvu posunula vnímání celého díla: z (odpusťte mi ten výraz) vágního existenciálního "Nezvěstného" se stal příběh o odcizené moderně s jejím specifickým objevem - odlidštěnými pracovními vztahy, v nichž naleznou svůj věrný odraz všechny zbylé lidské vztahy. Namísto obecného konstatování absurdní anonymní situace současného člověka v neustále rostoucím světě více a více bezmocných lidí je nám předložen neméně pesimistický příběh, ale nyní již s jasnou ukázkou jednoho z projevů a příčin tohoto stavu - prázdnota lidských vztahů plodí hon za třídními výsadami, lpění na vlastním postavení, ponižování podřízených, což zpětně staví ještě větší zdi mezi lidi. Kafka se tak stává i spisovatelem sociálně kritickým z té neobecné, nefilosofické stránky věci. Vždyť vyprávění Terezy téměř jako by vypadlo z románu socialistického realismu z poč. 20. století; Karlův "proces" se tak liší od toho Josefa K., vždyť zde je to proces vyhazovu z práce, ale o nic méně absurdní a pro obžalovaného bez šance. Formální jednoduchost autorům umožnila zachovat ducha předlohy (Kafka v románu popisuje právě hlavně lidské vztahy a rozhovory, přechody a popisy okolí hrají menší roli, čímž mohli nezávislí autoři navíc ušetřit na nákladech!)(20.6.2014)

 • Altmann
  ***

  Podle romanu Amerika od Franze Kafky.(18.2.2008)

 • Jellini
  *****

  Ještě dva dny po shlédnutí jsem byl schopen si vybavit přesnou posloupnost všech záběrů, od prvního do posledního.(30.11.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace