Meru

Dokumentární

USA, 2015, 87 min

J. Ralph

Velmi zajímavé osudy několika horolezců, ale bohužel to zpracování zase postrádalo něco, čím by se mi Meru vrylo do paměti. Bylo to takové moc profesorské a popisné, což je škoda. Přitom příběh o životě, smrti a touze vylézt na horu, kde nikdo předtím nestál - to je přece skoro oskarový námět. Bohužel mě tento dokument spíš uspával. Rozhodl jsem se dát radši 3 silné hvězdy, než slabé 4.(19.4.2016)

Ale jo, je to dokument, který vypráví celkem silný příběh a docela zajímavě ukazuje, kde jsou možnosti člověka a co všechno jeho tělo snese. Ty výpovědi jsou hodně intenzivní a jsou podávány skutečně tak, že se do různých událostí dokážete vžít. Ale stejně si nemůžu pomoct, mě to prostě nedokázalo tolik zasáhnout.(6.11.2015)

Což o to, osudy všech zúčastněných jsou bez diskuze fascinující ale divácky atraktivnější jsou přeci jen záběry z hor samotných a těch v tomto dokumentu mohlo být o trochu víc. Chápu, že při lezení na Meru člověk asi příliš energie na ohánění se kamerou nemá a tak bychom měli být vděční za každý materiál, ale chtělo to prostě lepší režii/post-produkci která by lépe představila onu horu samotnou. Obecně informace v tomto dokumentu jsou dle mého názoru často z nepochopitelných důvodů příliš povrchní a neučesané. Naštěstí svědectví o tomto fascinujícím výkonu, které je často podloženo vyloženě dechberoucími záběry toho samozřejmě dost vynahradí.(12.11.2015)

Meru je napůl horolezecký dokument, napůl dokument o neuvěřitelných osudech několika lidí. Příběh je tak nějak přirozeně rozdělen do 3 částí. Klobouk dolů před ústředním triem a před faktem, že stále a za všech podmínek natáčelo. Výstup na Everest se po zhlédnutí Meru zdá být příjemnou nedělní procházkou. 8/10(18.3.2016)

Dvoukolový souboj se zřejmě nejkomplexnější i nejtěžší horolezeckou výzvou vůbec (Holeček s Kreisingerem by mohli vyprávět); jedním z vrcholů Mount Meru Žraločí ploutví. Síla dokumentu není ani tak v samotném prvním úspěšném zdolání této cesty, ale v jeho bezprostřednosti díky zaznamenávání obou pokusů přímo protagonisty. Ovšem ani tak to není nejpůsobivější pasáž. Tou je druhá třetina dokumentu, která překlenuje ty cca tři roky mezi jednotlivými pokusy a která se věnuje osudům ústředního tria. A že to tedy jsou panečku nějaké osudy s velkým "ó". Být to fikce, tak to scenáristům nikdo nesežere, jelikož něco takového nevymyslíš. Co Meru ve výsledku brání být nezapomenutelným zážitkem, je paradoxně až onen závěrečný dějiny horolezectví přepisující výstup, který nabízí i jedno neskonale vděčné kontroverzní dilema. Těžko říci, zda měli z tohoto výstupu málo materiálu či jim přišel příliš podobný tomu z prvního pokusu, ale je to podáno tak moc hrrr a chladně, až je to vyloženě na škodu.(8.11.2015)