Brtniik

Václav je dobrý, o tom není sporu. Nenimrá se jen v politice, ale právě ve Fokusech zabrousí i do vědy. Poté, co nám pan Duhan (neblahé paměti) zrušil vědecké a široce rozkročené Rádio Leonardo a v ČRo zůstal jen modernizovaný Meteor (on & ona) a atrapa vědeckých pořadů na Plusu, vědy je nám ve sdělovadlech třeba. Pravda, na ČT 24 je poněkud tlačenice – těžko říci, zda na zátylek dýchá pan Moravec panu Stachovi, či je tomu naopak. ---- Včera (14.1.2020) sledovav Fokus VM, jsem si nemohl nevšimnout, že Venouš vytáhl do boje o sledovanost: angažoval mladou pohlednou ekonomku, hezkou trauma MUDr. a naprosto krásnou polární bioložku. Ona ani studentská aktivistka slečna Smolková (náš protějšek Grétl) nebyla z nejošklivějších, spíš naopak. ---- Svůj postřeh jsem s nedostatku jiných možností přilípl k pořadu tohoto jména z roku 2015 neb novější (natož možnost vybírat cokoli z produkce ČT 24) není. Pořad se drží i v roku 2020 a snad nám ještě dlouho vydrží. ()

maxXxic

Viděl jsem zatím pouze díl "Lidé v síti" a velmi mile mě to překvapilo! Od blogerů, youtuberů, streamerů přes vlivy na děti až po kybernetické útoky. Zpracováno velmi zajímavě, slušný výběr hostů a každé téma dostalo dostatek prostoru. Hlavní výhodu vidím v tom, že na dané téma je vždy přizván odborník a tak se ani jedenkrát nestalo, že by si spolusedící nějak výrazně oponovali a nepřipomínalo to žádnou politickou debatu... ()

papaguy

Zajímavá aktuální témata. Zajívavý hosté. Dost času jít více do hloubky. Kultivované moderování VM. Takové pohlazení v dnešní době. Pořad má zjevně slušný rozpošet, díky čemu se diskutje v tematických lokacích a divák si může užít graficky dobře a nápaditě zpracované vizualizace grafů, když jsou uváděna čísla. ()

pOne

Poslední dobou už mi tento pořad nepřipadá tak zajímavý, jako tomu bývalo kdysi. Nevím, jestli je to volbou témat nebo hosty. Třeba u posledního dílu pravda vs nepravda jsem čekal převážnou část diskuse na téma "mediální pravda", "pravda politiků" a s tím související manipulace, úvahy nad tím, čemu vlastně dnes věřit apod. Místo toho vcelku nezajímavý obsah, který charakterizuje ústup ze slávy celého pořadu. ()

mnx

Viděl jsem pár dílů, a některé diskuze jsou opravdu zajímavé. Záleží na otázkách účastníků a také na pozvaných hostech. Například dnešní díl na téma sociální sítě byl výborný. Recenze tvora jménem Karlos80, který mi bůhvíproč poslal do zpráv nenávistný slint (asi to dělá pravidelně více zdejším členům) mě jen utvrzuje, že pan Moravec je opravdu mimořádný moderátor, a díky němu praskají žilky takovým "rozumným lidem" zcela oprávněně :-) ()

alanwilder odpad!

Komunisté měli Křeslo pro hosta, politicko-uvědomělý pořad, ovšem to mělo zejména díky moderování Vladimíra Menšíka mnohem vyšší úroveň... ()

Hvězdář

Jsem rád za tento pořad, v české produkci je to možná zatím nejkvalitnější diskuzní pořad. Sice nemůže konkurovat slovenské Lampě, ta je podle mě o dost výše, ale i tak velmi dobré. Na jednu stranu je moc fajn, že rozhled a pokrytí jednoho zvoleného tématu je opravdu široký, na druhou je škoda, že osobnosti, které si Moravec pozve, toho řeknou jen málo z časových důvodů, přitom by k tomu kolikrát mohli říct daleko více zajímavého. Materiál , se kterým se pracuje, je každopádně prvotřídní. Kromě toho také kvalitní zvuk, grafika, nápady, atd. Takže jo, na to se budu koukat. Pokud jde o druhý díl o stěhování národů pak je to možná zatím nejkvalitnější diskuze na téma současných problémů (muslimové, imigranti) v českých médiích. ()

karnifex

Skvělí hosté, kterým by určitě lépe sedl jiný moderátor (a divákům jistě taky) - v pořadu se totiž naplno projevuje Moravcova intelektuální nedostatečnost: schopnost vést rozhovor s osobností Koukolíkova nebo Sokolova kalibru je jiná liga, než lézt do zadku pravicovým politikům. ()

El_Shafo

Moravec už je v mnohém příliš ohraný, je snad až příliš nekonfliktní, rozhodně nedokáže na celé dvě hodiny plně upoutat pozornost. Další nevýhodou je výběr hostů, který koresponduje s Moravcovou usazeností. Uvidíme mezi nimi většinou úžasné a velmi inspirativní osobnosti, jenomže co naplat, většinou jsou to prostě Moravcovi staří známí; chybí nějaký výraznější oponent. Občas se teda objeví někdo, kdo snad polemizuje, ale přece jenom tito "narušitelé" ani zdaleka nedosahují intelektuální výše hostů Moravcova "hlavního proudu" - mnohdy vedle nich vypadají dokonce jako úplní blbečci, což možná bude tím, že přes své mnohdy nesporně úctyhodné vzdělání tak nějak blbečky asi opravdu jsou a jejich nejednou nepokrytě připitomělé závěry, ale i vyjadřovací schopnosti kazí celkový dojem. Chtělo by to nějakou opravdu výraznou a přitom plně kompetentní osobnost, která by vybočila z toho mírně levičáckého akademického mainstreamu. Fokus VM se mi hodnotí jen velmi těžko. Je určitě fajn pro ty, kteří se s těmito osobnostmi ještě nedostali více do styku, což je jistě většina národa (která ale vlastně v tu dobu čumí na Novu), proto dávám **** Ale z mého pohledu je tady jedna zásadní vada. Na oné plejádě intelektuálů okolo Moravce jsem myšlenkově dospíval (a stále v tom pokračuji), většinu jejich názorů sdílím, a tak je pro moji dušičku tápající nehorázné (trošku narcistní) blaho poslouchat při poklidné delší sváteční snídani ono korektní klábosení dobře známých osobností o tématech, jež jsem v jejich zpracování již i opakovaně četl nebo slyšel. Pokyvuji si hlavou a říkám si: tak tak! A u toho si kdesi hluboko v podvědomí bolestně uvědomuji, že Moravec zde prostřednictvím svých hostů opakuje vlastní myšlenky, nedostává se do žádné výraznější konfrontace - a tím pádem tak nějak stojí na místě. Stagnuje. Bojím se že trochu upadá do vod rigidity, je si sám sebou příliš jistý, přestává pochybovat, utvrzuje si (a svým věrnějším divákům) takto pouze svoje postoje, což mění jeho tvorbu, promiňte mi to, v kýč. Je to podobné - byť v mnohem inteligentnější formě - tomu, když si čtyřicetiletá mamina přečte Viewega, pustí si Ulici nebo si zajde do Globusu, protože: "Tady je svět ještě v pořádku." Vše jí potvrdí, že má pravdu, vlije jí to do duše klid, jistotu a pohodu. No to je ale hrob kultury. A novinařiny trojnásob, ne? ()

Mr.Nobody

Tato Talk-show představuje zajímavou diskuzní platformu, která vedle vysoce erudovaných odborníků dává prostor i lidem, kteří mají svůj podíl na vybraném tématu. Je nanejvýš přínosné, že se pořad zaměřuje na "nové problémy, nové doby," ve které žijeme. Výběr hostů je výborný právě díky tomu, že ti lidé, kteří tam přicházejí nemají potřebu se nějak propagovat. Současně si také velmi cením toho, že vše má velmi kulturní způsob prezentace. Bohužel i 120ti minutový formát je velmi krátký na to, aby se tak komplexní témata dala více než povrchně probrat. Každopádně je to jeden z nejlepších pořadů, které znám. Ne-li nejlepší. ()

intheend

Viděno několik dílů. Některé slabší, některé lepší. Právě jsem dokoukal díl o možném nástupu totality. Tenhle díl by měla být povinnost vysílat na středních školách. Vynikající díl s velmi zajímavými hosty. ()

Zix.

Hodnocení u tohodle pořadu záleží na tématu. Pokud je zajímavý, o čem co mě baví, tak se určitě rád mrknu. Pokud to není téma pro mě, tak je to samozřejmě nekonečná nuda. ()

Peddro odpad!

Účelově vybíraní hosté tak, aby šli na ruku ČT, tedy musejí být proti Babišovi se Zemanem a ctít multikulturalismus a EU. Další nepřijatelný krok ze strany veřejnoprávní ČT. Způsob, jakým je pořad prezentován by byl v pořádku, pokud by se jednalo o soukromou TV. ()

PowPow

Skvělý výběr hostů, opravdových odborníků, ze kterých diskutéři i moderátor neustále ždímá zajímavé názory. Moravec je profesionál a navíc vybírá aktuální témata. Hosté nejsou politici, kteří by měli potřebu sdělit, že jejich strana je nejlepší, a díky této volnosti skutečně jen debatují. A jako bonus z toho naskakuje žilka nejrůznějším komoušům a zemanovcům, což značí, že Moravec trefil hřebík na hlavičku. ()