Reklama

Reklama

Anatomie náboženství

(seriál)
  • Velká Británie The Anatomy of Religion
Trailer 3
Česko, 2015, 1 h 18 min (Minutáž: 26 min)

Epizody(3)

Obsahy(1)

1. část - Nová věda o náboženství Kognitivní religionistika je jedním z nejprogresivnějších přístupů v současném zkoumání náboženského chování. Co a jak ale konkrétně zkoumá? Otázka pro vědce z Masarykovy univerzity v Brně, kde před několika lety vznikla Laboratoř pro experimentální výzkum náboženství - LEVYNA. Výzkum religionisty Jakuba Cigána přibližuje náboženskou konverzi člověka jako významný okamžik v životě, který může zásadně ovlivnit paměť a změnit způsob, jak pracujeme se svými vzpomínkami. Sestry Olejákovy si jako čerstvé členky Adventistické církve touto zkušeností v nedávné době prošly. Potvrdí jejich příběh názor vědců? Výzkumník Vladimír Bahna se ve svém experimentu naopak zaměřil na prožívání bolesti a hnusu v extrémních rituálech. Proč jsou právě strach a fyzická muka tak často jejich součástí? Odpovědi budeme hledat ve svědectví muže, na nějž silně zapůsobilo setkání s ostatky buddhistických mistrů i mezi členy pražské komunity, kteří prožitek hnusu a bolesti používají k prohlubování poznání sebe samých.

2. část - Tělo, mysl, společnost Jak fungují nástroje mysli a těla, které podporují soudržnost a hodnoty společenství?  Druhý díl tohoto populárně naučného cyklu hledá odpovědi právě na tyto otázky. Výzkumníci Martin Lang a Radek Kundt z brněnské Laboratoře pro experimentální výzkum náboženství LEVYNA zkoumali, nakolik společně prováděné pohyby, sdílený rytmus či už jen samotné fyzické vybuzení může motivovat ke spolupráci a chování podporující skupinové hodnoty. Proč je právě zpěv a tanec do mnohých rituálů tak neodmyslitelně zapojen? Odpověď se vydáme hledat za členy komunity Haré Kršna a novopohany. Nezůstaneme ale jen u náboženských jevů. Podobně utužují svoje společenství členové Věrné gardy brněnských Sokolů, kteří se ke společnému cvičení scházejí již několik desítek let, i kolegové z IT firmy, kterým jejich pravidelné volejbalové zápasy pomáhají nejen s fyzičkou.

3. část - Cesta do lidského nitra Jaká tajemství našeho těla a mysli odhalíme, když sestoupíme do hlubin lidského nitra? Závěrečný díl tohoto populárně naučného cyklu představí modlitbu a meditaci jako jedny z nejznámějších prostředků k prohloubení praxe daného náboženství i k dosahování mimotělních zážitků. Proč tomu tak je? Odpovědi budeme hledat spolu s českými muslimy, kteří nám osvětlí přesně daná pravidla jejich modlitby, i s brněnským dzogčhenovým buddhistou, jemuž meditace slouží jako prostředek komunikace s mistry této nauky.  Jak tyto mechanismy fungují, zjistíme díky experimentům Evy Kundtové-Klocové a Silvie Kotherové, dvou výzkumnic brněnské Laboratoře pro experimentální výzkum náboženství - LEVYNY. Zatímco první z nich se věnovala tomu, jak naše vnímání a hodnocení ovlivňuje poloha těla, v níž se nacházíme, druhá na experimentu, podobajícímu se kouzelnickému triku, osvětlí schopnost lidské mysli prožívat mimotělní zážitky. Že nemusí být vždy příjemné, doloží výpověď dívky, která trpěla několik let spánkovou paralýzou. Naopak filmovému střihači Luboši Ondráčkovi střídání tělesných poloh pomáhá při jinak sedavé práci. (Česká televize)

(více)

Reklama

Reklama