Brimstone (festivalový název)

Brimstone

• Francie

Brimstone

Mysteriózní / Thriller / Western

Nizozemsko / Francie / Německo / Belgie / Švédsko / Velká Británie, 2016, 145 min

• ilemas

Krutý úchylný western mohl být i přes zdlouhavé nudné pasáže velmi dobrý, kdyby ho nepohřbily závěrečné scény, kdy se Johanna velice podivným způsobem osvobodí spoutaná rukama ke kůlu aby vzápětí ji vystřídala ještě debilnějši scéna hořícího reverenda, který v klidu káže s rozpaženýma rukama a digitální oheň mu nijak neubližuje.(29.3.2017)

Film, který by se za správný propagace mohl stát novodobou klasikou, stejně jako kdysi třeba Unforgiven. Bohužel, dřív než se stihl prodrat do světa, ho strhali kritici. K Brimstone se tak u nás dostávají pouze největší filmoví fandové. Filmu by sice víc slušelo lineární vyprávění namísto jednotlivých – časově rozházených – kapitol, díky čemuž by nabyl mnohem větší epičnosti a osudovosti, i tak je ale příběh naprosto strhující a nekompromisní. Rozdělení na kapitoly jde ale ku prospěchu tempa, takže film rychle uteče a nezačne nikdy nudit (svojí délce navzdory). K příběhu připočtěte skvělou kameru, herecký výkony, slušnej soundtrack a máte překvapení roku! V rámci žánru se dneska moc podobných filmů netočí.(11.3.2017)

K vlastní škodě si to příliš rochní v postupem času čím dál tím přepálenějším utrpení čistě pro utrpení. Zrovna v tomto případě více než kde jinde platí, že méně by bylo více. Zdejší konstantní mučednictví ústřední hrdinky rukou veškerého mužského pokolení vede k divákovu otupení, ne jeho znechucení. Zároveň by se tím vyřešil i vůbec největší zádrhel v podobě přestřelené stopáže. Každopádně jako působivě vystavěný drama (ne)western s patinou osudové řecké tragédie o milujícím "tak trochu" misogyniím otci a pelešící se "nevděčné" dcerunce výtečné. Především pak díky místy hypnotické uhrančivosti a suverénní Dakotě.(31.3.2017)

• Nettrass

Film na feministickou objednávku, kde si přijdou na své i masochisté a pedofilové. V rámci genderu je nám tu vysvětleno, že chlapi jsou zvrácená sadistická hovada, či nejméně idioti a ti nejlepší z mužů jsou jen totálně neschopní. Nejhovadovitější hovada jsou pochopitelně duchovní. Naopak ženy jsou dokonalá stvoření, plná lásky, obětavosti, odvahy, také pracovité a na muže vydělávající. A nejdokonalejší z těchto žen se nalézají (také zcela pochopitelně ) v bordelu. Svět se v prdel obrací a to za halasného potlesku.(23.3.2017)

Skvěle střižený western, který kromě výborně a neotřele podávaného příběhu, nabízí i plejádu známých hereckých jmen. Jsem moc rád, že jsem si o filmu předem nic nezjišťoval, jelikož právě to je asi jeden z hlavních důvodů, proč jsem si snímek tak užíval a byl "semlet" celkovým pojetím a následným vyzněním. Pomyslnou třešničkou na tomto westernovém dortu je herec Guy Pearce, jehož postava šíleného pastora mrazivě dotváří "démonickou" auru kolem celého filmu. Brimstone je, až na přepálenou stopáž, skvěle fungujícím filmem, který zaujme na první pohled jak fanoušky westernu, tak i diváky tímto žánrem nepolíbené. Jako názorná ukázka toho, že se ďábel i peklo samotné mnohdy skrývají mezi námi, totiž snímek funguje více než dobře. Skvělá práce!(15.3.2017)

• - Podľa vyjadrenia samotného režiséra Martina Koolhovena, tomuto projektu venoval 7 rokov života. (beso74)

• - S rozpočtom 12 miliónov eur ide o druhý najdrahší holandský film. Drahším je len Zwartboek (2006), ktorý stal 21 miliónov dolárov. (beso74)

• - Režisér Martin Koolhoven opísal Brimstone projekt ako holandský western. Inšpiráciou mu boli jeho obľúbené talianske spaghetti westerny. (beso74)