Stále spolu

• angličtina Always Together (festivalový název) (více)

Petr a Simona spolu žijí dvacet pět let. Mají devět dětí, se kterými bydlí v maringotkách na šumavské louce – bez televize, počítače a tekoucí vody. Autoritativní Petr sám sebe nazývá „profesionálním otcem." Potomky vede ke svobodě a souznění s přírodou a zároveň se je snaží chránit před škodlivým vlivem konzumní společnosti. Do školy chodí děti jen na přezkoušení - vysokoškolsky vzdělaní rodiče je učí doma. Rodinná soudržnost, která v dnešním západním světě už prakticky nemá obdoby, působí na první pohled idylicky. Při bližším pozorování však začínají vyvstávat pochybnosti. Film Stále spolu zkoumá, jaká je cena za svobodný život stranou společnosti, a ptá se: existuje recept na ideální rodinu? (Aerofilms)

nula87

Jako dokument to vlastně vůbec není špatné - autorce se podařilo poměrně dobře vystihnout celou tu bídu existence této rodinné sekty. Mistr otec si pořídil armádu dětí a stylizuje se do role nezávislého profesionálního otce, nicméně jde pouze o malého člověka až patologicky posedlého kontrolou, který svým dětem vtloukl do hlavy, že vše za hranicemi jejich maringotky či karavanu je zlé a nepřátelské. A tak děti jsou pouze vystresované uzlíčky nervů totálně nepřipravené na reálný život. 60% ()

Heyyy

Námět to nebyl nezajímavý, ale příjde mi, že na hodně otazníků, které se při sledování logicky rojily v hlavě, nebylo odpovězeno. Vlastně jediné, co se ukázalo bylo, jak si vydělávají přes zimu. Jinak kde berou peníze přes celý rok, z čeho provozují dokonce auto, jak uživí 9 dětí... se vůbec neukázalo. Zajímalo by mě také kdo naučil nejstarší syny vyrábět nástroje, zpívat a to vše... Co jsem pochopila, tak do klasický školy nikdo nechodil. Navíc souhlasím s názory, že otec rodiny je tyran, nejstarší kluci, hlavně ten jeden, se ani neumí vyjádřit, většina dětí koktá,... Způsob jakým jedná s manželkou je taky horor. A zajímavou postavičkou byla nejstarší dcera, docela by mě zajímalo, co to bylo za týpka, co si s ní pořídil dítě a snad se ještě nakvartýroval na zimu k ní do karavanu... Nářez. ()

PeterFLJilek

Jeden psychopatický patriarcha, manželka, ktorá ho bezvýhradne počúva, a deväť detí pripravených o budúcnosť. Takto vyzerá česká alternatívna rodinka à la devätnáste storočie, kde nejestvuje kritické myslenie, len ošuchané frázy o konzume. Veď deti tých dvoch bláznov sa nevedia ani poriadne vyjadrovať! ()

Binne

Dokument pojednává o rodině žijící na Šumavě v opuštěné oblasti. Hlava rodiny - otec vede své děti a manželku přísnou a autoritativní rukou. On ani jeho žena nikde nepracují, mají devět dětí a žijí v maringotkách. Děti jsou vzdělávány doma, do školy chodí jen na zkoušky. Dva nejstarší synové rodině přispívají do rozpočtu hudebními vystoupeními.  Je to složité. Nechci hodnotit způsob života, jaký si člověk vybere - pokusím se tedy zhodnotit postoj ke společnosti. Otec vybírá dávky na své děti, neučí je základním hygienickým návykům, neučí je rozvíjet jejich talenty ani základní sociální interakce. Děti jsou nesamostatné, nekomunikativní a ve společnosti budou v budoucnu velmi asociální. Matka (Simona) je emocionální otrokyní svého autoritativního manžela (Petr). Petr se považuje za poloboha a prostřednictvím své rodiny si uměle vytváří kult osobnosti, číší z něho egocentrismus a pokrytectví. Považuje svůj příspěvek do společnosti za hodnotný - jelikož je profesionálním otcem. Ačkoli smýšlí tímto způsobem v momentě, kdy je konfrontován otázkou, jaký přínos to bude v budoucnu mít - nedokáže adekvátně odpovědět. Nepracuje, nevytváří nové členy společnosti, (kteří by byli užiteční)výše popsána povaha výchovy dětí) - pouze bere. Volbě tohoto způsobu života nerozumím, tudíž to nemohu objektivně hodnotit. Rozumím ale přístupu k dětem, kdy tuto výchovu (zejména otcem) nejsem schopna hodnotit jako "správnou" pro budoucnost jednotlivých dětí. ()

capka

Velice podnětné téma, nezaujaté zpracování, které přináší víc otázek než odpovědí. Film, po kterém můžete jít s ostatními ještě na několik hodin diskutovat, tříbit si názory na dnešní svět a přehodnocovat své ideály a představy o vlastní budoucí rodině. ()

karolina.val

Tři hvězdy dávám asi za odvahu vyjít s takovým materiálem na plátno. Téma bezesporu velmi zajímavé, ovšem 75 minut uběhlo jako voda a bylo to málo. Kdybych si o tom předtím něco nepřečetla a nevyslechla rozhovor s režisérkou, vůbec nepochopím některé souvislosti - jako třeba kde se vzalo dítě nejstarší dcery, a podobně. Snímek je natočen trochu nešťastně, chybí prostě počátky a nebo naopak konce některých událostí v rodině. Vysvětlení a pohled zvenčí - například od učitelky. Nebo vysvětlení, jak to dopadlo s dávkami (opět se člověk mohl dozvědět jen z rozhovoru na internetu). Rozhodně by si to zasloužilo více času, když se to točilo dva roky, materiálu bylo víc, než dost. Abych to shrnula, je děsivé, kam až může člověk dojít, aby si prosadil svou. A to jak v konzumní společnosti, ale i mimo ni. ()

deizolator

Spíš skrytá kamera než dokument, ale dávám čtyři hvězdičky za nestrannost a koukatelnost, práce s kamerou zachycující vyděšené tváře potomků je velice zajímavá. Jen mi tam chybí nějaké zdůvodnění změny životního stylu ze strany rodinného gurua. Ten by se měl hlavně zavbývat zpětnou vazbou, protože ač sám inteligentní rétor, vychoval z dětí spolek asociálů, kteří nejsou schopni říct souvislou větu. Zaujal mě taky manžel dcery, která povila dítě.. opět klesající úroveň. Je zajímavé, že dva vzdělaní lidé mají touhu vychovat nevzdělané, zakomplexované a asociální potomstvo. Každopádně pro děti do cca šesti let to musí být fajn. Ale potom už by měly mít možnost ovlivnit svůj život sami. Všechno by ovšem bylo pochopitelné až potud, že nevede děti k práci.. mohli by přece chovat zvířata, obdělávat půdu.. tj. pracovat přirozeně jako v době, kterou se snaží táta despota napodobit. Křesťanské učení je mj. založené na práci a vytváření hodnot. To u téhle rodiny chybí. Spíš jakoby se chtěli společnosti mstít za její "nesprávný rozvoj" a onu křivdu lepit sociálními dávkami. ()

Vasyl

Zajímavý, snad bude po pár letech druhej díl. Byla to prdel, tak na měsíc bych si to tam s nima zkusil. V létě, a pak za půl roku ještě aji měsíc ve Španělsku. Mlčoch mi přišel jako obyčejnej nefachčenko s plánem, na kterej mu nějaká hodná ženská přistoupila. Nasekáme hromadu dětí a necháme je "všechno" dělat. I když všechno je opravdu v uvozovkách, vždyť oni snad nemají ani zahradu kde by pěstovali zeleninu. ()

blondboss

Rozporuplný dokument o jednej rozporuplnej rodine, ktorá sa snaží "ísť proti prúdu" konzumnej spoločnosti, avšak je otázkou, nakoľko je tento spôsob života chcený všetkými členmi rodiny a či tu nejde o istý štýl despotizmu zo strany hlavy rodiny. Každopádne leader tejto rodiny mi naozaj nebol sympatický a som zvedavý, ako sa bude snažiť nájsť partnerov pre svoje deti, ktoré povedzme si pravdu, sú jednoducho poznačené týmto spôsobom života. Na jednej strane zaujímavý námet, ale na strane druhej, nie je tu veľmi čo pozerať. Slabé. 40 % ()

azhar

dokument, který působí příliš povrchně, strojeně. netuším jak dlouho se natáčelo, ale je zřejmé, že štáb s rodinou nějaký čas - minimálně na zimním výletě - žil. ale nezžil se. alternativní způsob života mi není cizí, ale tohle je fakt extrém - mladí lidé, kteří nebudou umět žít jinak než ve své rodině, bohužel to ale není jejich volba. ()

ProfiDivak

Nemyslím si, že na to aby bol dokument objektívny musí byť nutne konfrontačný. Je objektívny práve vďaka tomu, že to autorka nesilí, pritom všetko je tam jasne vidieť. Plné hodnotenie nedávam preto, lebo ma až tak nestrhol. A aktérov nebudem striktne hodnotiť. Ale otázka k filmu je k veci. Výraz ideálna rodina patrí do úst malomesta a do televíznych reklám. Na druhej strane, niekedy som sa nestačil zhrozene diviť, musím aj ja priznať. ()

Gregor_Samsa

Názor si musí udělat každý sám, odpovědi film nedává. Já mám názor poměrně jasný: to vyloučení ze společnosti je pro potomky naprosto smrtící, neschopnost artikulace, vlastních myšlenek... dvacetiletí na úrovni polovičního věku. Když hrají na ty kytary, je to krásné - a lepší, než Kelly Family. A ten svažitý pozemek s výhledem je taky krásný. Místo na víkendy či několik týdnů v roce. Kde začíná a končí naše právo nadiktovat život svým potomkům až tak moc? Svoboda, paradoxně hlavně svoboda v tom chybí... [70%]. ()

baruulee

3 hvězdy.. Dokument je to zajímavý, ale přesně co říkají ostatní, je zde malé zaměření na jednotlivé členy rodiny. Ačkoliv to může být i tím, že ani nejstarší syn nebyl schopen se vyjádřit svým názorem, ať už ze strachu z otce a nebo z nedostatku vyjadřovacích schopností. Jediný kdo mluvil o všem otevřeně byl Petr se svým zvráceným názorem, ale jakmile měl mluvit někdo jiný z rodiny, musel u toho hned být, a proto i ty krátké rozhovory se členy rodiny jsou podle mě zkreslené. Nápad na natočení filmu o tzv. Jiné rodině byl dobrý, jen je škoda, že zde není pravdivé vyjádření členů rodiny, kteří jsou dle mého názoru zastrašení hlavou rodiny. ()

Saxos

Dokument mě plně přesvědčil, že systém tohoto stvoření, které si říká "profesionální otec", nefunguje. Vychoval pouze stádo nepřizpůsobivých, kteří mimo svoji smečku nejsou schopni jakéhokoli vyjádření. Prostě vzniklo takové stádo Tarzanů a Tarzanek, které může pokračovat pouze v naučeném psychopatickém stylu. ()

Fjera

Výborný námět, který je režisérsky úplně zmršený. Takhle dokument vypadat nemá. Režisérka rodinu sledovala klíčovou dírkou, přes plot nebo snad skrytou kamerou? Ne? Tak proč to tak vypadá? Když už se jí podařilo dostat k tak zajímavému tématu, proč se bála ho víc využít? Promarněná příležitost. ()

Jitomirka

Určitě zajímavý dokument, který vás přiměje k přemýšlení. Co mi však vadilo byla absence vysvětlení, motivací, cílů, rozhovorů jen s dětmi nebo jen s manželkou. Když u všech rozhovorů byl přítomen tatínek despota, je mi jasné, že to až tak upřímné nebude. Prostě mi tam chybělo více pohledů na svět. ()

Pignon

U těchto filmů se těžko vymýšlí hodnocení, dávám hvězdy za pocitvou snahu ukázat, jak funguje despotické království pan Mlčocha. Po přečtení reportáže v Reflexu mi některé věci nebyly jasné, ale film mě nenechává na pochybách, jak kvalitní materiál vychovává a předá tomuto státu pan Mlčoch. Smutné. ()

ta*jemna*

Takový nostný téma a takový diletantský zpracování...škoda, škoda 3x škoda...ale k věci: jsem v rozpacích, je mi jaksi úzko z patriarchy Péti a smutno z dětí, které snad všechny do jednoho mají prapodivnou vadu řeči a k tomu nejsou schopni koncentrovaně vyjádřit víc než jednu myšlenku - někteří ani to ne. Smutno je mi také ze Simony, která mi připadá jaksi naivní a tvárná natolik, aby mohla s tím podivínem žít a přitom se snad i cítit jakože šťastná... K tomu, co tu zmiňují někteří v komentářích "s kým má asi Dorotka dítě" - kdybyste se pozorně dívali, tak otec dítěte je ve filmu také. ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST