Melanie: Dar života a smrti

• Česko Nejnadanější dívka (festivalový název) (více)

Film se odehrává v blízké budoucnosti, kdy je lidstvo téměř vyhubeno kvůli parazitické houbě, která se přenáší lidskými tekutinami. Infikovaní lidé se rychle mění v bezduché zombie, kterým se říká „hladoví“. Jedinou nadějí lidstva je malá skupina hybridních dětí druhé generace, které také patří k hladovým, ale mají schopnost myslet a učit se. Děti jsou vězněny na vojenské základně pod vedením seržanta Parkse a chodí zde i do školy, kde s nimi experimentuje doktorka Caldwellová. Hlavní učitelkou je Helen Justineauová, která zodpovídá za vzdělání dětí. Mezi dětmi vyniká nadaná dívka Melanie, která si k Helen vytvoří silné citové pouto. Když základnu přepadnou „hladoví“, Melanie uteče a spolu s ní i Helen, Caldwellová a dva přeživší vojáci, Gallagher a Dillon. Melanie má celou dobu náhubek, aby ostatní nepokousala či nesežrala. Dillon je při dalším útoku hladových zombie zabit. Skupina dojde pěšky do Londýna, kde potkává zástupy hladových. Ti je ale necítí, protože se členové skupiny namazali blokovacím gelem. Na noc se uzavřou v opuštěné laboratoři. Caldwellová prozrazuje, že hladové děti druhé generace byly objeveny jako novorozeňata poté, co zabily své matky… (TV Nova)

juta

Líbí se mi postapokalyptické snímky dělané v takovémto stylizovaném duchu. Stejně tak se mi líbí i zdejší myšlenka, která jakoby konečně vysvětluje, jak funguje zombie přeměna (pokud by se uvažovalo o tom, že tenhle film je spjatý se zombie tématikou a nejede si ve vlastním - "houbovitém" duchu), že za všechno může houba, která napadá mozek a tím ovlivňuje chování napadeného člověka a dalším plusem je myšlenka nenarozených mimin, které se přeměnou prokousaly ven z dělohy... Na ty čtyři hvězdy to ještě dá. ()

TedGeorge

Svět je sužován škaredou epidemií, která přeměnila většinu Homo sapiens v krvežíznivé bestie připomínající zombies. Helen však nic nevzdává a byť jí chtějí děti pokousat o každé přestávce, pořád se je snaží něco naučit. To se nelíbí nejenom šéfové základny (Glenn Close), ale ani vojákům, kteří by neposlušné prcky nejraději zastřelili a zakopali. Samotná pointa vás možná trochu naštve, ale žánrový nadprůměr budete spolehlivě čuchat celou dobu. ()

3497299

Docela invenčním způsobem aktualizovaný subžánr zombie apokalypsy. Závěr se nese na značné nadsázce, která je ovšem celkem pochopitelná vzhledem k stěžejnímu rozpletení a žádoucí zkratce. Příběh, v němž fungují protiklady - metaforicky: černá je ve skutečnosti bílá. Protagonistka má v sobě nelidskou zrůdnost v podobě parazita, který ji proměňuje v pudového predátora. To je třeba překonat a dokázat, že ve skutečnosti je lidštější než normální lidé okolo. Příběh k tomu může dojít dvěma způsoby, přičemž jeden je klasický a druhý je podvratný. Klasický způsob je klišé – hrdinka se musí obětovat (např. zemřít, aby mohla být vytvořena protilátka). Podvratný způsob zpochybňuje lidskost, respektive nositele ohně kultury, zásadnějším způsobem – je třeba změnit perspektivu mimo primární antropocentrické hledisko. Osobně jsem očekával druhý způsob a film mě v tom nezklamal. Dualit je zde ovšem víc – např. hlavní seržant se jeví jako zlý, proto se musí ukázat, že zlý není; učitelka předvádí mateřské sklony, a proto je třeba předvést, že v sobě nese skrytou vinu (v jedné scéně řekne, že není tak dobrá, jak se zdá – film to z nějakého důvodu nerozvádí, ale lze z toho soudit, že šla někdy dříve na potrat). Další zajímavý bod je ten, že mimo bezmyšlenkovitá monstra zde nejsou žádné záporné postavy. Všichni jsou kladní hrdinové, ale drama se odehrává mezi různými představami o tom, co je vyšší dobro. Vyprávění se obejde bez zásadnějších lapsů – snad jen scéna, kdy se vojáci unikající z napadeného tábora nepodívají průhledem za hlavou, kdo že jim to nasedl na palubu vozu – předpokládají, že čistě lidská posádka, a pak se diví přítomnosti mladé hrdinky. V rámci tohoto hororového subžánru, který před pár lety zažil velký boom, určitě dosti nápaditá a inovativní záležitost. Předlohu jsem nečetl, prý není špatná. ()

DJ_bart

Hodně nápaditá zombárna vymykající se zaběhlým žánrovým konvencím dle neméně kvalitní knižní dystopické předlohy od Mikea Careyho, kterou mohu jen a jen doporučit. ()

S.Quentin QUALE

Další s nekonečnýho řádku zombárenských low-budget kusovek. Zájemcům o subžánr ano, ostatním ne. Můj šálek tohle uřčitě není. 50% ()

misterz

Priemerná zombie záležitosť, ktorá síce prináša pár nových nápadov (všetko okolo nákazlivej huby) a celkom slušne načrtnutú dystopickú spoločnosť - čo sa stalo základom pre uspokojivú atmosféru, no vo výsledku ma to oslovilo menej ako som čakal. Chcelo to viac napätia, viac informácií, zaujímavejší dej a lepšiu akciu. Skrátka bolo to málo divácky atraktívne plus režisérsky nedotiahnuté a mdlé. 60/100 ()

Vančura

V celku mě to bavilo, i když mi moc nesedlo obsazení (u Gemmy Arterton jsem se zhrozil, jak zestárla od doby, kdy jsem ji viděl naposledy, a to jí bylo teprve 30 tehdy - ne že by se mi někdy líbila, ale zde fakt vypadá hrozně, i kvůli tomu vytahanému svetru, který má celou dobu na sobě; zbytek castu ve mně z různých jiných důvodů nějaké valné nadšení taky nevyvolal), a ten konec mě vyloženě otrávil - přesně takto jsem nechtěl, aby to skončilo, na druhou stranu přiznávám, že je to díky tomu nepředvídatelné. Jinak efekty mi přišly kvalitní (vegetací zarostlý Londýn nemá chybu - klidně by to tak mohlo být i normálně, haha) a stejně tak masky zombíků a jejich zvuky se moc povedly. Celkově mi to přišlo jako obstojný horor, který určitě stojí za vidění, byť z hlediska žánru s ničím novým nepřichází a nevyhne se ani spoustě klišé. Mimochodem zarazil mě zde nečekaný výskyt product placementu, který bych u tohoto filmu nečekal, jakož i ty zombie dětičky, které vypadaly jako Lucie Vondráčková zde . ()

mzss1

|78%| Zombie je filmová tématika, kterou mám rád. Ale pozor, ne pokaždé mi to ve filmovém zpracování sedne. Třeba seriál Z NATION mi moc nesedl (viděl jsem prvních 5 dílů 1.série). The Walking Dead je pro mě srdcovkou, i když už tam v současných sériích o zombíky ani tak nejde. No nic, nyní k tomuto dílku. Na The Girl with All the Gifts jsem se podle traileru docela těšil. Nevěděl jsem tedy, jakým směrem se to bude ubírat, tak jsem až tak velké očekávání neměl. Jenomže od začátku mě to vtáhlo do děje a po celý čas filmu jsem se bavil. Má to samozřejmě i trochu slabší chvíle, tempo je opravdu pozvolné. Chtělo by to doladit scénář, klidně i přidat nějakých 20 minut stopáže navíc, více to zdramatizovat, zdrsnět, ale to bych asi možná chtěl mnoho. Lépe to dopadnout asi ani nemohlo. Je to trochu netypický zombie film. Hlavní hrdinka je malá dívenka, která je částečně nakažená zombie virem. Najde se tu mnoho zajímavých scén. Scény, kdy má dívka opravdu nezadržitelný hlad (chut´ po živém masu) nebo stojící, (téměř nehnuté mrtváky). I hudba mi přišla do tak tíživé atmosféry dobře zvolená. Herci jsou dobře zvolení. Malá dívenka to sehrála výborně, stejně jako Gemma Arterton. Konec filmu může na diváka působit jakkoliv - mě to špatné nepřišlo. Takže docela spokojenost. Na tohle se můžu ještě těšit, až si to pustím vícekrát. ()

Anderton

Film pôsobí skôr ako úvod k niečomu väčšiemu, kde by sme spoznávali nielen zopár lokácií Londýna, ale možno celú Európu, prípadne svet. Najnadanejšie dievča ale končí v podstate uzavretým koncom, kedy sa šikovne prepájajú posledné zábery s prvými sekvenciami filmu. Prečo došlo k tomu, k čomu došlo a prečo sa tak Melanie rozhodla, mi príliš zmyslu nedalo. Každopádne ide o celkom originálne poňatie zombie tematiky, ktorá je rozvedená zaujímavým smerom. Len možno vážne išlo skôr o materiál pre seriál. ()

AppleCore

Nést se to celý v duchu tíživýho úvodu (prvních 35 min) a parádního finále (cca posledních 20 min) - tím spíš jako drama - byla by to pecka podstatně větší a v rozpočtu by zbylo na epičtější vizuál i masky. I tak je "The Girl with All the Gifts" výborná jednohubka plná parádního soundtracku, slušný atmosféry, dobrýho příběhu (v rámci zombie žánru), ale hlavně a především skvělýho herectví od představitelky Melanie (Sennia Nanua). ()

Arsenal83

Takzvaný zombie thriller. Videné len kvôli Gemme Arterton, ktorá potvrdila, že aj bez make upu je krajšia ako ktorýkoľvek zombiek na svete. ()

Lenny.M

Velice zajímavý kousek, který pomalu odkrýval odpovědi na všechny moje otázky a udržel si tak mou pozornost až do konce a skvělý soundtrack tomu napomáhal také. Do poloviny filmu bych hodnotila 5*, bohužel pak přišlo celkově zpomalení a trošku jiný nádech celého filmu, které mě osobně nevadilo, ale chápu zdejší nízké hodnocení. Nicméně se nemůžu zbavit pocitu, že předloha byla až moc inspirována hrou The Last of Us :) PS: Kdo nechápe, nebo by si chtěl jen zjistit více o konci, doporučuji přečíst si bonusovou kapitolu knižní předlohy. ()

Chrustyn

Zombie apokalypsa jinak. Filmu chybí větší drive a napětí, ale odlišné pojetí žánrů zombie hororu je zajímavé natolik, aby film nenudil. ()

SeBig odpad!

Chtělo se mi dát jednu za fajn vizuál a celkem obstojný prostředí, kterej tento film má, ale po tý snůžce nudy se mi nechce dát ani jedna..sralo mě to tou nudou. ()

Crocuta

Docela depresivní a neradostná zombie vybíjená, u níž je znát kromě pesimistického pohledu tvůrců na naši budoucnost i slušná produkce. Po herecké stránce se všestranně dařilo, děvče v titulní roli mi bylo sympatické a paní učitelka měla mnohé nepopiratelné přednosti. K osobité ponuré atmosféře přispěla nezanedbatelnou měrou i hudba a tudíž i patřičný podkres těch správných scén (a to jsem díky svému povolání sluchově již značně opotřebován - přesto zdravím Tuaxe :-D ). ()

rollman1

Obsah příběhu se nezdá nějak originální nebo inovativní, ale je to přesně naopak. Od spuštění snímku do jeho konce Vás nebude přestávat překvapovat. O čem bych se první zmínil je zpracování. Není to obyčejná zombie nákladačka alias Resident Evil nebo podobné. Jedná o kvalitní zombie drama, které ale neporušuje pravidla a tak zde dostaneme správnou verzi brutality i napětí. Co filmu nechybí je zajímavý, emotivní a drásající příběh, který až do svého konce nepřestane udivovat, stejně tak jako inovativní scény v průběhu snímku, kterých bylo dostatek a většinu jsem z toho nikde neviděl. Taková konfrontace před obchoďákem mluví za své. Film dále posouvá nahoru kvalita jednotlivě napsaných postav, stejně tak jako herecké výkony všech zúčastněných. Nejvíc však dominuje právě malá dívenka, která mě svým talentem neskutečně dojala. Film mi prostředím připomínal herni pecku The Last of Us(zasvěcení pochopí).Neskutečné překvapení z Británie. Snímek s drásajícím příběhem, který ještě podtrhují skvělé herecké výkony. Inovativní a velice vítaný přírůstek do tohoto žánru. ()

heyda

Zajímavě bizarní zombie film, který nadchne vizuálem, ale zklame minimálním napětím i příběhem. Konec to bohužel strhává ještě níže, takže 50% je myslím adekvátní ohodnocení. ()

Karamanlis

Zaujímavý, inteligentný a do istej miery aj originálny zombie horor, ktorý sa okrem bežnej subžánrovej schémy nákaza - premena - útok celkom úspešne snaží aj o nejaký ten hlbší rozmer. Tematicky mi The Girl with All the Gifts trochu pripomínal vynikajúcu Inváziu lupičov tiel z roku 1978. Páči sa mi netuctový štýl režiséra Colma McCarthyho, ktorý to má celé na svedomí a v minulosti zaujal už svojráznym Outcastom. Verím tomu, že keby mal k dispozícii štedrejší rozpočet než 5 miliónov dolárov, tak by sa s týmto námetom dokázal rozšupnúť do veľmi zaujímavých kontúr. ()

Morholt

V jedné rovině klasické zombie postapo, ve kterém se skupinka lidí snaží dostat odněkud někam a v té druhé celkem zdařilý pokus o drama s jistým morálním přesahem. Každopádně ať už to vnímáte jakkoliv, neoddiskutovatelným faktem zůstává, že film přináší do žánru několik neotřelých nápadů, ať už je to samotná charakteristika nákazy nebo fakt, že hlavní hrdinkou je výborně zahraná holčička-polozombie. Vůbec casting se vydařil a prvoligové herečky potěšily o to víc, že se v podobných filmech vyskytují jen zřídka. Sice by neškodilo tak o dvacet čísel kratší stopáž, ale i tak jsem hodně spokojen. 75% ()