Naušika z Větrného údolí

• Japonsko Kaze no tani no Nausicaa (více)

KAZE NO TANI NO NAUSHIKA (Naushika z Údolí větru) je prvním ryze autorským filmem známého japonského režiséra animovaných filmů Hayao Miyazakiho. Děj se odehrává dlouho po velké katastrofě, nazývané Sedm ohnivých dnů, jež prakticky smetla celou tehdejší civilizaci. Lidé nyní žijí jen na několika málo místech (v knížectvích), která ještě odolávají rozšiřování tzv. Pustiny. I v takto vyhrocených podmínkách si tato lidská společenství spíše konkurují, než aby si navzájem vypomáhala. Na filmu, jehož hlavní hrdinkou je mladá dívka, je rovněž patrný silný ekologický podtext. Oba tyto atributy jsou, spolu s výborným technickým zpracováním, pro Miyazakiho filmy typické. (dbt)

C0r0ner

Snad už moje poslední setkání s Mijazakim, protože to prostě a jednoduše není můj styl. Tentokrát bylo sice zajímavé prostředí, nicméně jsem zase byl zklamaný ze scénáře, který byl od prvního okamžiku průhledný jako předvolební sliby politiků. Filmově určitě kvalitní, ale pro mě absolutní průměr. 50% ()

Cheeter

Mizakiho motivy boje člověka s přírodou jsou pro mě čím dál tím víc zajímavé a konec konců, jak nám ukazuje současné dění, tak i nadčasové. Celkově jsem si film užil, nevlekl se, spíš rychle ubíhal. Chvíli jsem si vzpomněl i na Kafkovu proměnu nebo i některá čapkovská témata. A nedivil bych se, kdyby odtud pramenila inspirace, ale to těžko říct. ()

Laputa

Pěkná podívaná hlavně závěr. Hudba jako vždy pěkná. Jen tomu něco chybělo. Ale jak již bylo řečeno tady se Miyazaki teprve rozehříval. Žádný mistr anime z nebe nespadl, nejdřív musel nasbírat zkušenosti. P.S. nevím jak se jí lítalo s holým zadkem : ) ()

pakobylka

KAŽDÝ ze světů, který Hayao Miyazaki vytvoří, je jedinečný, neopakovatelný - a kouzelný … klidně to může být i postapokalyptická krajina budoucnosti se zdecimovanými zbytky lidstva (které se kdysi samo přičinilo o své zdecimování) a s neustále se rozpínající Pustinou, která ovšem není ani za mák pustá, právě naopak: Ve skutečnosti je to podivuhodný, bujně rostoucí prales vypouštějící do ovzduší jedovaté spóry a obydlený nebezpečným obřím hmyzem, který má v sobě víc smyslu pro soudržnost než lidská rasa … Člověk prostě zůstává trapně ambiciózní, bezohledný - a nepoučitelný, když se navzdory všem zkušenostem znovu chce stát pánem všeho tvorstva a v ŽÁDNÉ době nedokáže žít v míru a pokoji nejenom s jinými obyvateli planety, ale ani s ostatními jedinci svého druhu. Pravda, je tady jedna výjimka - malá vesnice ve Větrném údolí, která si v rámci daných možností žije vcelku spokojeně stranou nejrůznějších konfliktů. Právě tady je domov Naushiky, dospívající dcery místního vládce, která neupírá novým formám života právo na existenci a snaží se pochopit, jaký význam mají pro zdevastovanou Zemi. Poklidný život ve Větrném údolí pochopitelně netrvá dlouho - havárií cizího dopravního letadla začíná napínavý, vyhrocený příběh se silným ekologickým podtextem, který si mě narozdíl od "Princezny Mononoke" získával postupně - zato když mě polapil, už mě nepustil. P.S.: Nijak zvlášť mě nepřekvapilo, když jsem se dočetla, že v osmdesátých letech osvíceného 20. století byl snímek v USA distribuovaný pod názvem "Warriors of the Wind" a při té příležitosti byl barbarsky sestříhaný a z velké části okradený o ekologické téma. Američanům jsou přece jenom vlastní spíš filmy trochu jiného ražení, reprezentované kupříkladu "Hvězdnou pěchotou". Neboť oni si nechtějí přiznat vlastní chyby, oni potřebují vítězit. Hledají jednoduchá a čistá řešení - a tím nejčistším a zdánlivě nejjednodušším řešením je likvidace nepřítele. ()

Pajky3

Rok 2020 a Netflix přidává filmy od studia Ghibli, což vede ke druhému podívání na Naušiku. Prvně jsem ji viděl asi 7 let zpátky a od té doby jsem přeci jen pár další japonských anime měl šanci vidět. Na tomhle filmu je sice vidět, že je starší než já a animace se od doby vzniku přeci jen trochu posunula, ale cení se nápad. Eko-poselství zůstává pořád stejně jasné a Naušika a její pokémon se mi i na podruhé líbili. Docela se těším na to, až se podívám na další filmy, které Miyazaki pro Ghibli připravil, protože mi jich ještě pěkných pár chybí. ()

zette

Filmy s namety ekologicke krize a jeho dopadem v budoucnosti mne nevadi. Mijazaki na muj vkus udelal z Nausiky neskutecnou fantasy, kterou podle me mohou ocenit jen fanousci tohoto zanru. Jinak neni co vytknout, me to ale moc nebavilo. ()

forsythia

Na tenhle film jsem byla hodně zvědavá a trošku i skeptická, příliš explicitní ekologické poselství mi totiž většinou nesedí. Ale mistr Miyazaki mě totálně odzbrojil. Fantastická hmyzí monstra, neuvěřitelně nápaditě vykreslený postapokalyptický svět a jak jinak než úžasná katarze v závěru. ()

angel74

Oceňuji ekologický podtext, který vzhledem k době vzniku tohoto filmu působí až vizionářsky. Kromě poutavé animace se mi moc líbila doprovodná hudba, ovšem na můj vkus byl věnován příliš velký prostor válečné vřavě. Raději bych se delší čas kochala tajemnými výpravami princezny Naušiky do podivuhodného postapokalyptického světa. (65%) ()

daEmoNickY

[ WORK IN PROGRESS ] [ dlouhe? nejasne ] Pred bombardovanim myslenkou, ze naivni rostliny jsou to co udrzuje zivot na nasi planete, by se meli detske hlavicky schovavat do krytu. ___ Pak se to da resit plynem nebo treba napalmem. ___ V kyselem desti co kape krz derave dokumentaristicke snahy / hlavy se da smacet hlava ale pit uz ne. Obcas se objevi duha .... [ XXX ] ... [ S tim feministickym hlodem se da neco udelat TODO ] ___ Otazka "Kdo ma rad duhove kulicky at zvedne ruku" a odpoved "Ja je mam rad." "A urcite bys jich chtel par do sbirky, co?", "jasne ale musi to bejt nejaky ktery nemam", ale, pomyslel si, chovat se k zivim tvorum jako by byli nahraditelni jak kocicky v papirovych damskych magazinech, jsi odporny, pomyslel si a vytahl do boje proti takovym lidskym zrudam - "takze 20 korunek a tady to mas", "diky urcite prijdu zas". ___ [ Spasitelstvi to v sobe ma, vzkriseni take .... hmmm TODO ] ___ Mononoke ma sice par chybek ,na konci my chybela jeskyne [ aka vzkriseni ] , ale je furt lepsi se do ni, schovat pred destem duhovych kulicek [ shit ... pridat jim dalsi protikladnou vlastnost ] ()

MJMilan

Japonská pohádka spíše pro dospělé. Japonci velice rádi vystavují příběhu jednoho hrdinu, který se obětuje v rámci dobra celé společnosti, aby tak v ostatních probouzeli dobrého, správného ducha. V tomto případě to byla princezna Naushiko a její snažení se o souznení s přírodou, tedy s nějakými vymyšlenými stvořeními Ohmu atd. Vcelku líbivé, ale dlouhé. ()

LeoH

Další Mijazaki, můj čtvrtý, tentokrát hodně raný, ještě ne tolik poeuroameričtělý, pro mě po chvíli aklimatizace nakonec o to zajímavější. A je to zase za pět, nemůžu si pomoct. Miluju tu jeho mystiku, neprvoplánovost, tušené hloubky za tím vším, světy, ve kterých se jako divák můžu docela zapomenout, víru v harmonii, v živly, v soužití generací, v sílu ženského/zemského elementu, tady navíc podivuhodně jednoduchou hudbu, pracující s téměř primitivními, ale vlastně úchvatně, až k archetypálnosti čistými zvuky, motivy, rytmy. Jednu chvíli se mi připomněl Gandalfův příjezd do Středozemě – páni, takhle zfilmovaného Tolkiena bych chtěl vidět místo těch Jacksonových duchovně vyprázdněných spektáklů! A vůbec, přišel čas, aby Mijazaki vystřídal Felliniho v mé desítce oblíbených režisérů ;-) ()

Skuby47

Je to asi moje první setkání s asijskou animovanou celovečerní tvorbou. Možná proto mě tento film tak uchvátil. Hayao Miyazaki je kouzelník s velkou fantazií a vizuální představivostí. Jeho postapokalyptické vidění světa je oslnivé. Krásná animace, zajímavý příběh s ekologickým poselstvím a fascinující obrazové ztvárnění přírodních scenérií, fauny, flory a podzemních jeskyní. Je to moc dobré. A to, jak zjišťuji, natočil ještě lepší věci. Budu se o tom muset přesvědčit na vlastní oči. ()

Mr.Ripley

Na Mijazakiho tvorbě je (krom poselství a úchvatné fantazie) krásné, jak svou tvorbu dělí do tří proudů. Zatímco Kiki a Totoro jsou čistokrevné pohádky pro děti, Howlův zámek či Cesta do fantazie se řadí do středního proudu pro celou rodinu. Na úplném konci stojí třetí velice svébytný, drsný a nekompromisní proud, kam spadají příběhy princezen Mononoke a Naušiky. Již u svého debutu se ukazuje, jaký imaginativní talent v Mijazakim dříme! ()

t_gon

Jedním slovem nádhera. Vše se vztahuje na celek (děj, postavy, animace Hudba!!!...), kterému nelze nic vytknout ani po tak dlouhé době, kdy snímek spatřil světlo světa... ()

Triny

Naushika.. K tomuto dílku musím říct to, co už tu padlo a to, že při sledování tohoto příběhu mi některé scény připoměly jiné filmesy (ať už to byl Lord of the rings či Neverending story). To nic ale nemění na tom, že to ode mě dostalo nejvyšší možné hodnocení. Naushika se podle mého názoru může směle postavit po bok své slavnější sestřičky z tvůrcovy dílny - princezny Mononoke - a to ať už chytlavým dějem, nádhernou hudbou či krásnou animací. Co dodat? Byl to zase jeden z těch příběhů, co vás "zahřejou na duši".. Nebo teda alespoň mě určitě:) ()

Elementál

Opět zapracovala Miyazakiho imaginace a my se opět noříme do neexistujících světů plných fantaskních kreatur. Tuhle část odvedl "japonský Walt Disney" na jedničku - stejně jako střídání dramatických a klidných pasáží a taktéž povedených akčních scén. Co se dle mého nevyvedlo zcela na jedničku je předkládání děje divákovi - často jsem se ztrácel v tom kdo je kdo, kdo je s kým, kdo má jaké motivace...a ani na konci to tak zcela vlastně nevím - nevím ani jak to vlastně dopadlo se "Sea of Decay" ačkoliv ta rostlinka v posledním záběru filmu jistě něco znamenala :-) Škoda té složitosti... ()

VittaBella

Tak tomuhle říkám zázrak filmové tvorby a animace vůbec. Jak mohlo něco tak geniálního vzniknout v roce 1984? Klobouk dolů, mistře Miyazaki, viděla jsem skoro každé vaše dílo, ale nečekala jsem, že mě nejvíce překvapí zrovna to nejstarší. Ten svět, v němž se pohybovala Nausicaa byl prostě dechberoucí a dojemný zároveň! ()