Naušika z Větrného údolí

• Japonsko Kaze no tani no Nausicaa (více)

KAZE NO TANI NO NAUSHIKA (Naushika z Údolí větru) je prvním ryze autorským filmem známého japonského režiséra animovaných filmů Hayao Miyazakiho. Děj se odehrává dlouho po velké katastrofě, nazývané Sedm ohnivých dnů, jež prakticky smetla celou tehdejší civilizaci. Lidé nyní žijí jen na několika málo místech (v knížectvích), která ještě odolávají rozšiřování tzv. Pustiny. I v takto vyhrocených podmínkách si tato lidská společenství spíše konkurují, než aby si navzájem vypomáhala. Na filmu, jehož hlavní hrdinkou je mladá dívka, je rovněž patrný silný ekologický podtext. Oba tyto atributy jsou, spolu s výborným technickým zpracováním, pro Miyazakiho filmy typické. (dbt)

Zofan

Hrozně zajímavé a neokoukané prostředí. Nicméně příběh by potřeboval ještě trochu dopilovat - ostatně jako všechny Miyazakiho díla. ()

Sandai

Hlavní hrdinkou je krásná křehká dívka plná humanismu, lásky, ekologie, pacifismu a milující vše živé. Příběh je zasazen do postapokalyptického světa, kdy člověk zničil svět a příroda mu to vrací. Naušika nakonec vše zvládne a svým láskyplným přístupem všechno zachrání a vyřeší. Zní vám to hnusně? Mě teda ano, ale výsledek je pro mě naprosto neuvěřitelný. Tato kombinace sci-fi, pohádky a fantasy s humanisticko ekologickým podtextem a spoustou fantazie se Hajao Mijazakimu neuvěřitelně povedla. ()

Unn

Úžasný! Strhující film ve kterém jsem shlédla vlastně reálnou situaci Země. Obklopují nás všemožné hrozby, ale omezení lidé bojují mezi sebou. Ty pocity beznaděje a zklamání.. i přes to, že je to jen animovaný film. Škoda, že nemáme nějakou takovou hrdinku, která by i nás zachránila :D ()

Termit

Klasika, ktorú si každý fanúšik Studio Ghibli musí pozrieť. Krásny príbeh o mladej dievčine so srdcom na mieste brázdiacej oblohu, ľudskej hlúposti a pažravosti. Tento film určite patrí k TOP anime filmom od Miyazakiho ako Mononoke, Spirited Away či Howls Moving Castle. Dávam 5/5. ()

IanSurname

Naušika z Větrného údolí má zajímavé postapokalyptické prostředí, ve kterém si lidé učinili z přírody svého "nepřítele" zhmotněným jako přerostlý hmyz a jedovatými spóry, kvůli kterým člověk musí nosit masku. Dva národy bojují proti sobě vším, co je po ruce a kdo není s nimi, je proti nim. Tento přístup samozřejmě přírodním podmínkám neprospívá, a tak se lidstvo propadá stále hlouběji ve své hlouposti. V tomhle prostředí září hlavní hrdinka jako maják naděje. Naušika je princezna, která je neuvěřitelně odvážná, obratná (schopna létat na kluzáku - což je pěkný kontrast vůči letadlům připomínající bojové letouny z druhé světové války) a především nevidí ani rozzuřený přerostlý hmyz jako nepřítele, který je nutno zašlápnout. Po boku má sice pušku, ale místo ní používá rozum a zvířata raději uklidňuje a pomocí "triků" je navrací zpět do jejich prostředí, čímž pomáhá oběma stranám. Zajímá se o příčiny stavu věcí a co se s nimi dá dělat (bez násilí) a svým příkladem tomuto učí ostatní. Miluje vše živé a až na jednu velmi pochopitelnou výjimku, neužívá násilí ani vůči těm, kteří svými činy stahují lidstvo do války a záhuby. Její ženská milost je vidět i vůči lidem kolem sebe. Prostě ideální princezna nebo královna. Postupně odhaluje příčinu věcí a jak se vším souvisí Ohmové - králové hmyzu (v tomto mi trochu připomíná film Duna také z roku 1984). O hlavní hrdince jsem se tak rozepsal z toho důvodu, že budí velké sympatie a je snadné se s takovou hrdinkou ztotožnit. Existuje zde více vedlejších postav, ale nepřijdou mi k celému příběhu tak důležité. Mistr Yupa je klasická postava bojovníka-ochránce. Zajímavá "záporná" postava je Kushana, další silná ženská postava, nicméně "jinak" silná. Středem filmu je však spíše pro-ekologická myšlenka a dějová nit, než studium a vývoj charakteru jednotlivých postav. Příběh se odvíjí trochu pomalu, což nepovažuji za špatnou věc. Osobně bych trochu ubral na válečných a bojových scénách - chápu, že mají v tom snímku své místo, ale stačilo by mi ukázat párkrát a krátce. Více si užívám tu klidnější část Nausicy. Nakonec by filmu neškodila trochu větší komplexnost (zbytečné scény buď vyhodit nebo jim dát dál ve filmu nějaký význam), ale to jsou jen drobnosti. Hudební doprovod nádherný, bez výhrad. Naušika je po vší stránce moc pěkná pohádka pro děti i dospělé, která nás učí významu porozumět přírodě a společně ji chránit, ne se prát o výsadní postavení vládců nad válkou rozervanou toxickou krajinou. Čistá voda, vzduch a potraviny nejsou samozřejmostí a přestože si všichni můžeme říci "to už jsem slyšel stokrát", stále je to aktuální téma. Moc krásná scéna filmu je soukromá zahrada Naušiky. :) ()

mapar

pro některé filmy je pět hvězdiček žalostně málo. Jeden z nejlepších animovaných filmů, co kdy vznikl, tečka ()

Macek1979

Krásné postapo, ekologické Sci-Fi. Příběh mě pohltil od začátku a nepustil. Vynikající hudba, animace a charizmatická hlavní hrdinka. ()

Meriol

Anime je velmi povedené, jak už ostatně bývá u Mijazakiho zvykem. Sleduje příběh mladé princezny v postapokalyptickém světě, zničeném lidskou činností. Film v sobě nese i ponaučení, a dal by se použít jako výukový materiál při hodinách ekologie jako odstrašující příklad, jak může planeta země v budoucnosti dopadnout. Film nasazuje od začátku slušné tempo, avšak ke konci už mi přišel mírně překombinovaný. Klady ale rozhodně převažují nad zápory a proto nezbývá nic jiného než snímek doporučit ke shlédnutí jako kvalitní příklad dobrodružného/fantasy žánru anime. ()