Italština pro začátečníky

• Dánsko Italiensk for begyndere (více)

Režisérce se podařilo natočit milý film o pětici obyvatel jednoho města, které spojují jejich povahy - jsou nejistí ve svém počínání, lehce zranitelní a stále ještě bez partnerů. Jedné zimy se všichni zapíší do večerních kurzů italštiny a všichni se také stanou obětí série nečekaných náhod.Stále sklíčený Andreas se nepříliš úspěšně snaží nahradit místního faráře. V té samé době se prodavačka Olympia rozhodne vzepřít dominantnímu otci a učinit krok, ke kterému se dosud nikdy neodhodlala. Zvláště introvertní kadeřnice Karen odhaluje matčino poněkud temné tajemství. Zlostný a agresivní Halvfinn se snaží vyrovnat s náhlým setkáním s láskou a jeho nejlepší přítel Jørgen Mortensen se pokouší kde komu pomoci, bez ohledu na své vlastní problémy. Jak dny ubíhají, všichni pomalu poznávají, že dostali nečekanou šanci změnit své dosavadní životy a vstoupit do šťastnějších dnů

Lone Scherfigová získala na Berlínském festivalu cenu FIPRESCI za řežijní přínos v hnutí Dogma za to, že dovolila hercům vnést do filmu humor a lidskost, a Stříbrného medvěda za režii, v Praze byl film úspěšně uveden na Dnech evropského filmu 2002. (oficiální text distributora)

lucijelucije

Italština pro začátečníky má určitě své příznivce, je to takový ten film, který zaujme určité duše tohoto žánru. Pro mě jsou filmy Dánsko, Švédsko, Finsko vždycky na prvních příčkách, ale tato italština byla pro mě slabší. Nijaká a zapomenutelná. ()

Alf

"legrační film plný humoru" napsal jakýsi kritik, podle mě musel být blázen, nebo cynik, já bych dokonce váhal i s označením "komedie"... když jsem se po čase vyrovnal s tím, že se dívám na něco jiného, než jsem čekal, film se mi bohatě odměnil.. ()

Kroupa

Musím přiznat, že ačkoli je v tomto filmu velmi mnoho potenciálu, zůstal dle mě zcela navyužit. Filmy Dogma mám velice rád, tohle je ale hrubý průměr, který mi nenabídl ani moc světlých momentů, což jěště s absencí nosné dějové linie znamená, že vůbec nechápu, jak může mít 82%. ()

RomanHyde

Film o nás. O lidech, kteří již máme nějakou tu životní zkušenost, o nás nedokonalých, prodírajících se životem, hledajíc partnery, o kompromisech a s trochou štěstí o nalezení sama sebe a třeba i lásky navíc. Krásný romantický odpočinkový film, navíc natočený podle DOGMA 95, čimž je nejpřirozenější jak přirozený může být a to se mi líbí nejvíce :) ps: Ať žije FIN ! :) ()

Maslord

Super dráma / komédia, ale na Dánsko-Švédsku produkciu sa mi nevidel už iba ten neobvyklý happy-end. Na jednej strane neznesiteľný smútok, na druhej super vtipné a milé scénky, dokonale vyrovnané. ()

ddf76

Hodne prijemny romanticky film o ucastnicich jednoho kursu italstiny a jejich osudy, ktere se na konec spoji. ()

RickyFitts

nějak se nedokážu zbavit pocitu, že v tomto případě háv pravidel manifestu zastírá až příliš prostinký scénář... jinými slovy je mi sympatické jak je film udělaný, herci, kamera, střih, režie apod., ale jeho obsah asi nemá na to, aby mě zasáhl hlouběji... 3- ()

Narciska

Očekávala jsem komedii, takže prozření bylo až příliš tvrdé. Naštěstí tušíte, že se to bude ubírat hezkým směrem. Tak trochu jiné pojetí lásky, láska zde nevzniká velkými gesty a snovým zablýsknutím, ale drobnostmi, které jsou ve skutečnosti velkými akty lásky, a imanentní přitažlivostí, které prostě musí svést všechny spřízněné duše dohromady. ()

Illioplius

Komédiou by som to práve nenazval. Romantické to je, to je pravda, ale film pôsobí veľmi dramaticky. Postavy žijú v nie veľmi peknej dánskej dedine (mestečku) s nie veľmi pekným kostolom a nie veľmi milým farárom. Pastor, asi najhlavnejšia z hlavných postáv, je mu protiváhou a aj prostredníctvom kurzu taliančiny spozná ostatných, ktorých stmelí dokopy práve kurz. Taliančina pre začiatočníkov je pekný a nadpriemerný film so všednou atmosférou neatraktívneho kúta sveta, čím vlastne ukazuje, že aj tam sa napodiv niečo deje, a zaslúži si preto štyri hviezdičky. ()

jochanan

Proč to má být romantická komedie mi místy dost unikalo a v pribehu mi občas chyběla jakákoliv motivanost dění a chování postav, celkový dojem je ale někde mezi 3 a 4 hvezdami. Nicméně příběh skupiny lidí, kde jsou vsichni tak nějak looseři, se zajímavě rozbíhá a nakonec si je všechny oblíbíte. I když tam nejdřív musí několik lidi zemřít, aby se věci daly do pohybu.. ()

tranquill

Dáni jsou divní. Tahle romantická tragikomedie je divná, ale asi proto i milá... Bez ohledu na to, že chybí doprovodná hudba, že se tam řeší velká spousta záležitostí, jako je smrt blízkých, láska versus osamělost, otázka víry, rodinné vztahy, italština... no prostě podivínství :-) ()

messi@h

Italštinu pro začátečníky jsem viděl asi před půl rokem, a už si skoro nepamatuji, o čem to bylo. Jen vím, že ve mně film nezanechal žádné dojmy a že ho už nepotřebuji znovu vidět. Dogma 95 je sice zajímavá věc, ale... Podle mého názoru jde prostě jen experiment, jaké výrazové prostředky může filmař opomenout a jak se to projeví na výsledku. A bohužel se většinou projeví plochostí, s jakou na vás film působí. Dokonalým příkladem je třeba absence scénické hudby. Vytvořit z tohoto pravidlo je podle mě zcestné. Scénická hudba je prostředek vyjádření pocitů, prostředek pro vtažení diváka do děje, přiblížení pocitů hlavních hrdinů, který výborně využívá např. David Lynch - a jeho snad nikdo nebude obviňovat z mainstreamovosti. Co bude příště - barevné filmy jsou špatné, je třeba točit jenom černobíle? Dogma 95 a jeho produkty jdou prostě nějak mimo mě. ()

arkie

Rozvleklé, nudné, bez nejakého zmysluplného deja. Mojej žene sa to ale páčilo, že vraj to bolo milé. Každopádne označovať režiséra za génia je silne prehnané. ()