Italština pro začátečníky

• Dánsko Italiensk for begyndere (více)

Režisérce se podařilo natočit milý film o pětici obyvatel jednoho města, které spojují jejich povahy - jsou nejistí ve svém počínání, lehce zranitelní a stále ještě bez partnerů. Jedné zimy se všichni zapíší do večerních kurzů italštiny a všichni se také stanou obětí série nečekaných náhod.Stále sklíčený Andreas se nepříliš úspěšně snaží nahradit místního faráře. V té samé době se prodavačka Olympia rozhodne vzepřít dominantnímu otci a učinit krok, ke kterému se dosud nikdy neodhodlala. Zvláště introvertní kadeřnice Karen odhaluje matčino poněkud temné tajemství. Zlostný a agresivní Halvfinn se snaží vyrovnat s náhlým setkáním s láskou a jeho nejlepší přítel Jørgen Mortensen se pokouší kde komu pomoci, bez ohledu na své vlastní problémy. Jak dny ubíhají, všichni pomalu poznávají, že dostali nečekanou šanci změnit své dosavadní životy a vstoupit do šťastnějších dnů

Lone Scherfigová získala na Berlínském festivalu cenu FIPRESCI za řežijní přínos v hnutí Dogma za to, že dovolila hercům vnést do filmu humor a lidskost, a Stříbrného medvěda za režii, v Praze byl film úspěšně uveden na Dnech evropského filmu 2002. (oficiální text distributora)

Brinkley

Obvykle se slovům jako "hřejivé" a "dušihladící" vyhýbám, neboť zavání "lidičkováním" a z mých úst zní spíš jako urážka. Ovšem k tomuto filmu padnou jak p.. na hrnec. Vskutku podařená, milá komedie, někdy si ji určitě ráda zopakuji. ()

Mocoft

Není moc filmů, u kterých jsem se celou dobu potutelně usmíval pod vousy. Příjemný film, který rozhodně nenudí! ()

DENIROSIS

Příjemný,lidský filmeček tak trochu o outsiderech,kteří to jen tak nevzdávají a když se nedaří dostanou nebo dají pomocnou ruku.A taky trochu pohádka,všechno dobře dopadne. ()

Prďoch

U tohoto filmu snad ani nejsou třeba nějaké zdlouhavé komentáře. Tudíž bych ho shrnul jednou větou jako velmi pěkný, romantický, místy smutný film na prožití příjemného večera. A abych nezapomněl - s hereckým obsazením jsem byl také velmi spokojen a obzvláště ´´Jorgen Mortenson´´ působil ve filmu hodně příjemně (hlavně tím jak se pořád usmíval) - škoda, že takové lidi nepotkávám častěji. ()

frufru98

Jemně podaná sdělení, která jdou lehce přehlédnout a skvěle zachycený svět postav, který vám utkví v paměti. První půlka trochu negativní, druhá naopak. ()

MeGab

Podle dabingové verze, kterou jsem našel, je to naprosto nekoukatelný škvár, v němž se nevyskytuje snad ani jedna jediná normální postava. ()

maoc

Civilní, i když snad až moc romantické osudy několika postav, jejichž život ovlivnil kurz italštiny, kam kdovíproč chodí. Vůbec to není komedie, přesto jsem se občas smál a často šklebil a kroutil se, jak mi bylo trapně za postavy, jak se chovají. Přesto jsem jim fandil a tetelil se, když nakonec, celkem překvapivě, všechno víceméně dobře dopadlo. Zajímavé bylo, že oba živí rodiče, co ve filmu byli, byli vykresleni jako pěkně sobecké svině a konverzace mezi nimi a jejich dětmi byly ty nejdrsnější. Nezvyklý filmový zážitek, kdy koukáte na něco v podstatě nereálného naprosto realisticky natočeného. Podívaná za bezmála pět aster. ()

Jonatthan

Asi krásný film pro intelektuály, ale pro mne pouze pí..vina, která se dá přežít pouze pomocí rychloposuvu. Ještě teď mě brní palec...:-)))). ()

Bobofon

Zpočátku trochu depresivní, později velmi milý film s výborně zvolenými typy lidí, jejichž život není úplně lehký - ale vždycky se nějaká cesta najde. ()

capka

Úžasné figurky! Skvělá tragikomedie - v mnoha situacích je problém určit, zda se máte smát či s postavami plakat. Protože jsou tak smutné, ale zároveň tak ironické a osvobozující, že by se vám chtělo výskat. Zkrátka život! ()

Lalu

Některé motivy jako by předznamenaly Lásku nebeskou, ale jinak krásné, hlavně se mi zdála dobrá kamera. ()

dank011

Svižně plynoucí komedie, vlastně přesně typ filmu,který mám rád, neokázalý, naivně normální a s optimismem v různé míře, záleží na jednom každém z nás, přesto... netloukl úplně v mém rytmu. Ale v podobných filmových vodách rozhodně hodlám plavat nadále. P.S.: vůbec nevím, proč tolik pěkného přichází zrovna ze Skandinávie. ()

denyny

Jeden z filmů, ze kterého jsem po skončení nebyla odvařená, spíš mi přišel průměrný. V následujících hodinách se mi to ovšem rozleželo a jsem si jistá, že jsem tento milý a na nic si nehrající film neviděla naposled. Jasně, konec nebyl možná úplně reálný, ale lidé mají rádi happyendy. A já taky, takže jsem ve finále jednu hvězdu přihodila. ()

kolly13

Strašlivě roztahané, nevtipné a spíše smutné příběhy lidí, jež propojil jazykový kurz. Není moc na čem stavět a co chválit. A co tomu dává ránu z milosti je útrpný dabing. ()

Emmyvision

Roztomilá romantická laskominka pro nás cestovatele. Dánové maj nádhernej smysl pro humor, trochu krutej, ale vevnitř jemnej jako nejlepší pařížská šlehačka. Proto je mám ještě radši než Švédy :o) Nezapomenutelná scéna: Happy-end. U Dogmatiků se moc nenosí. ()

malyLibor

"No, co tohle má být zase za kravinu..." říkal jsem si, když jsem si tenhle film pustil. "Zase jsem naletěl na zcestné komentáře a lživý oficiální text distributora...", vztekla jsem se... jenže mezitím film běžel dál a dál, já se do něj zakoukával víc a víc, sžíval se s těma úplně obyčejnýma lidma, přistihl se, že jsou mi blízcí, že jim fandím, že jim přeji štěstí... a že to štěstí pomalinku, nenápadně přichází... Ne nějaké obrovské štěstí jak v megafilmu, ale takové to obyčejné malé lidské štěstíčko, které zahřeje u srdce a potěší.... a na konci filmu si říkám, že už nikdy nebudu nadávat po prvních deseti minutách a moc děkuji za komentáře kleopatry, Civala, Matty a dalších, které mne přiměly se na tento film podívat... byl zvláštní, ale opravdu mne moc potěšil. ()

3k7

Já se těšil, že to bude komedie a nebyla to úplně komedie.  Rozhodně to není film, u kterého se chcete hlasitě smát, spíš na vás působí občasné bizarní situace. Je to spíš takové romantické drama, u kterého jste se tu a tam lehce pousmáli. Tento film je ale velmi zvláštní v dobrém slova smyslu. Je to takové pohlazení, film pro nedělní odpoledne, něco co vám má udělat radost, oddech.  Film byl velmi špatně nasvícen, úroveň je nezávislý film natáčený na trošku lepší než domácí kameru, ale osobně musím uznat, že to neubírá na kvalitě předaných myšlenek. Počkejte si na závěrečné titulky napsané na pivní lístek, ten měl svou specifickou atmosféru. Každopádně tohle je ten typ filmu, který buď zavřete v prvních 10 minutách, protože se tam vůbec nic neděje, anebo to dokoukáte celé a cítíte se něčím obohaceni. Velmi těžko se to popisuje a ještě hůř chápe, ale film mě osobně předal takovou tu naivní slepou víru v to, že je svět ještě v pořádku a že se mají věci tendenci lepšit. Tedy film má takový děj, jaký více-méně chcete, aby měl a celkově je to film, který vás má uspokojit právě tím, že se všechno postupně lepší, napravuje, zlepšuje. Je to ten uspokojivý typ filmu, který vám přinese i určitou úlevu. Líbí se mi, že postavy působí vyváženě, přesto obyčejně, přirozeně, všedně, některé skoro až nudně, ale je to dobře, protože přesně to jsem od postav v tomto filmu chtěl. Kdyby tu některá z postav vysoce převažovala čímkoliv ostatní, už by film působil přesně jako prokopnutý balón.  Intelektuální hodnota vysoce převyšuje technické kvality a hodnoty filmu a tím bych tímto film uzavřel. Domnívám se, že spravedlivé hodnocení jsou 4 hvězdy při zatažené deštivé obloze. Technicky tohle byl film, který by mohl natočit kdokoliv, kdyby si odpustil pár výplat na zaplacení herců a zamluvení některých prostor k natáčení.  Komu doporučit: Rozhodně je to ten film, na který vezmete přítelkyni. Komukoliv mladšímu 18 let bych film asi nedoporučil, je to dost vztahově orientovaný film, z pohledu mladého člověka se tam nic neděje, některé části zejména první třetina na vás může působit až depresivně. Film má uměleckou hodnotu proto, že se snaží s jednotlivými postavami pracovat. Každá z postav si něčím prochází, aby to během filmu někam vyústilo a gradovalo. A ano, celkově film působí až dětinsky naivně, ale neberte mi to, já ten film tak, jak je natočený chci a jsem s ním takto spokojen. Film mého života to rozhodně nebude, protože nemám důvod se na film podívat znovu.  Shlédnuto v českém dabingu, protože se mi nepodařilo sehnat film v původním znění. Původní znění předpokládám, mohlo mít ještě lepší atmosféru, tak snad někdy v budoucnu se poštěstí. ()