Mafiáni

• Slovensko Mafiáni na Slovensku (pracovní název)
Slovensko, (2015–2017), 12 h 55 min (Minutáž: 30–55 min)

Režie:

Tibor Szilvási

Marek Majeský (vypravěč), Milan Žitný, Jaroslav Ivor, Anton Heretik, Peter Majtán, Milan Lučanský, Peter Tóth, Daniel Vražda, Desana Dudášová (více)

Série(2) / Epizody(25)

GTS_PUNK

Po novembri ´89 v demokratickom zriadení, ktoré sa muselo veľmi rýchlo vyvinúť, si na Slovensku chcel každý ukrojiť nejakú časť koláča. Bohužiaľ, vďaka privatizácii sa predtým štátne podniky začali dostávať do rúk mnohokrát pofidérnych ľudí ešte pofidérnejšími spôsobmi. Svoju časť koláča chceli aj ľudia, ktorí boli za komunistov držaní na krátko alebo sa živili drobnou trestnou činnosťou - veksláci, biletári či zápasníci silových športov. Tí všetci s príchodom "demokracie" zacítili príležitosť. Príležitosť stať sa najlepším, najsilnejším, najbohatším. Začínali nečisto podnikať, zakladali súkromné bezpečnostné služby za účelom všetkého len nie ochrany v pravom slova zmysle či sa cez kontakty dostávali k lukratívnym podnikom. To boli začiatky mafie na Slovensku. Výrazne im pomohla aj vtedajšia Mečiarova vláda a ako je už dnes zrejmé, mafii s radosťou pomáhala aj Slovenská informačná služba. Dokument poukazuje na toto divoké obdobie slovenskej histórie, ktoré je poznačené nespočetným množstvom vybuchnutých áut, rozstrieľaných tiel, krvavých peňazí a činnosti, ktorá by nemala mať v skutočnom demokratickom zriadení miesto. Deväťdesiate roky na Slovensku však ponúkali všetko ostatné, len nie skutočnú demokraciu. Vládci podsvetia, ktorým sú venované jednotlivé diely, sa vraždili medzi sebou, lebo si navzájom začali zavadzať na pieskovisku zvanom Slovensko. Tí, ktorí neskončili s guľkou v tele, sedia dnes za mrežami. Mafiáni sú na slovenské pomery vynikajúcim dokumentom, čo len dokazuje to, že tento žáner u nás rok čo rok naberá na kvalite. Ponúka priamy pohľad na tému, o ktorej sa síce vedelo, ale nikdy sa jej v televízii, okrem správ, nevenovala väčšia pozornosť. Vďaka rozhovorom s ľuďmi z mediálnej, policajnej, právnej, ale aj v minulosti mafiánskej brandže, približuje slovenskú mafiu divákovi tak blízko ako je to len možné. A sakramentsky dobre sa to tvorcom darí. Za námet, ale aj celkové spracovanie tvorcov chválim a dokument môžem len a len odporúčať. ()

klukluka

Opravdu vyčerpávající výčet slovenských mafiánských skupin z devadesátých let a počátku nového milénia včetně popisu jejich kriminální činnosti. Ta se v podstatě neustále opakovala- jednoznačně nejvíc se praktikovalo výpalné- a seriál tak pro mě postupně lehce ztrácel na atraktivitě- bylo to už krapet monotónní. Za chybu považuji absenci fotografií některých ústředních postav jednotlivých kauz a minimálně například u “Žaluda”, který měl být nakloněn médiím, bych si uměl představit i výňatek z nějakého TV rozhovoru (stejně jako tomu bylo třeba v případě Jozefa Svobody). Vše ostatní už jen chválím a zejména pak 13. (speciální) díl, který nám divákům objasnil, proč se zločineckým organizacím na Slovensku vedlo tak dobře. Jinak si nejsem vědom toho, že bychom u nás v Česku měli podobný seriál, což je určitě škoda. Ale třeba se dočkáme... P.S.1: Zajímavé, že jediný díl seriálu, který si nepustíte z youtube, je ten o politickém krytí slovenských mafiánů (o SIS a Jaroslavu Svěchotovi). P.S.2: Co se na youtube naopak objevuje, jsou Černákova moudra namlouvaná z kriminálu. Nezdá se mi v pořádku, že člověk odsouzený na doživotí, má podobným způsobem možnost ovlivňovat veřejné mínění. ()

Copacabana

Mafia a mafiáni na Slovensku sú stále veľmi vďačnou a ak sa tak dá povedať zároveň populárnou témou. To, čo bolo dovtedy pod rúškom tajomstva najviac láka a je postupne poodkryté. Dokument je rozdelený do jednotlivých dielov, kde sa rozoberá príbeh toho-ktorého mafiána, jeho ľudí a taktiež jeho koniec. Všetky časti pozostávajú z autentických výpovedí ľudí ktorí osobne poznali mafiánov, alebo expertov ktorí sa vyjadrujú k situácii zo svojho uhla pohľadu. Dokopy to spolu vytvára dobre ladiaci celok. ()

AxelWers

Stručné zhrnutie "podnikateľskej kariéry" najznámejších mafiánov na Slovensku a ich skupín. Epizódy sú väčšinou vyplnené komentármi publicistov, novinárov, svedkov, bývalých podnikateľov, ktoré sú doplnené archívnymi zábermi. Človek sa nielen dozvie kopu zaujímavostí z histórie najznámejších mafiánskych skupín na Slovensku, ale určite si všimne aj ich úzke kontakty so SIS. ()

m.a.t.o.

„Čo sú to za chlpy?" – „Sú od psa." – „Ty máš psa Miki?" – „Nie, ale majiteľ tohto auta mal." Nebudem klamať. Dokument je to rozhodne zaujímavý, pretože ešte aj dnes je slovenská mafia 90. rokov vďačnou témou. Za nevýhodu však považujem, že jednotlivé časti, vďaka takmer totožnému osudu jednotlivých "poctivých podnikateľov" pôsobia až príliš podobne. Svedkovia, ktorí všade boli, všetko videli, počuli, ale oni nič neurobili (Reichel a zopár starých kuriev, pardón, novinárok) tiež nepridávajú na dôveryhodnosti. Kvázi morálne ponaučenie na začiatku a konci každej časti je len také bububu, pretože všetci vieme, že ak kedysi vláda ovládala mafiu, dnes je to práve naopak, akurát už v oveľa sofistikovanejšej forme. Ale o tom sa v nejakom dokumente dozvieme možno tak o 50 rokov. 80 % ()

• Scenár seriálu napísal Gustáv Murín, autor kníh o slovenskom podsvetí, odborný poradca celého seriálu bol bývalý novinár a bezpečnostný analytik Milan Žitný. (Paldiny)
  • Opakovane sa tu objavuje tvrdenie, že dvanásty príbeh o Mariánovi Kočnerovi nebol odvysielaný preto, že sám Kočner po zhliadnutí pracovnej verzie vraj odskočil od projektu, alebo že to "niekto zhora" stopol. Nie je to pravda. Pravdou je to, že Kočner mal skutočne byť dvanástym dielom, a keď som ho oslovil, aj s nakrúcaním súhlasil, aj sme sa kvôli tomu stretli, a aj preto bol tento diel pôvodne na pracovnom zozname v RTVS, podobne ako iné plánované, ale napokon neuskutočnené príbehy. Stalo sa však čosi nečakané. Ktosi z RTVS vyniesol náš pracovný, ešte nie definitívny zoznam do strategie.sk a tam bol bez nášho vedomia a súhlasu zverejnený. Vzápätí nato sa mi esemeskou ozval Kočner: "A ja som ti ku...a aký boss?!" On totiž nepoznal názov seriálu, nepoznal scenár, ktorý ešte ani neexistoval, a keď som mu chcel povedať zopár detailov k projektu, odbil na slovami "netreba vysvetľovať, veď viem, čo robíš," čo som chápal ako narážku na prvú sériu tohto druhu – Mafiáni. Zrejme sa naľakal predčasnej publicity. Nepoznám jeho dôvody, už sme sa potom nestretli. Čiže nedošlo ani len k začatiu nakrúcania, ešte som vtedy nemal ani scenár hotový, takže nikto nevidel a nevedel, čo v tom dieli plánujeme. Treba poznamenať, že pri dokumentárnom filme je scenár len východzím vodítkom, skutočný obsah naplnia až respondenti a tvorcovia dopredu nevedia na sto percent, čo budú aktéri hovoriť, čo prinesú atď. Niečo sa dá, niečo je vždy prekvapením, niekedy je treba scenár výrazne zmeniť, lebo z výpovedí vyplynuli nové informácie, ktoré posunuli pôvodný zámer inde, a to má vplyv na definitívny výsledok. Najväčším problémom pri takomto type dokumentov je nájsť hodnoverných svedkov, znalcov problematiky, prípadne priamych účastníkov udalostí. Najmenej zábran mali novinári, ktorí sa téme organizovaného zločinu a kriminality vôbec venovali. Tí, keďže niesli svoju kožu na trh už v čase, keď o prípadoch písali a podpisovali sa vlastným menom, prípadne tvárou na obrazovke, nemali s účinkovaním problém. Problém mali často bývalí policajti, ktorí nechceli ukazovať svoju tvár, prípadne boli v spore s kolegami, ktorí boli ochotní vystúpiť pred kamerou a podať svedectvo. V niektorých prípadoch poskytli expolicajti užitočné informácie, ale odmietli účinkovať s poukazom na to, že kedysi pôsobili v prostredí s inou identitou, aj keď to vtedajšie zákony neumožňovali a mali by teraz nemalý problém. A najčastejšie odmietali účinkovať bývalí členovia podsvetia, ktorá tiež mnohí poskytli informácie, ale odmietli to povedať pred kamerou s poukazom na fakt, že dnes sú ich deti už veľké a keby videli, čo ich otec kedysi v 90. rokoch robil a kde sa pohyboval, poškodilo by to ich vzájomné vzťahy. Alebo že majú nové partnerky, ktoré o ich minulosti nič nevedia, alebo už podnikajú či pohybujú sa v prostredí, ktoré by ich odmietlo po zverejnení ich minulosti. To všetko bolo treba rešpektovať, aj keď nám to komplikovalo prácu. Niet nad výpoveď priameho aktéra alebo svedka udalostí, ktorý nemusí nič sprostredkovávať, ale dáva to z prvej ruky. To je autentická výpoveď a tá má vysokú hodnotu. V prvej sérii Mafiáni sa mi podarilo dostať pred kameru len jedného takého aktéra/svedka, v druhej sérii tiež len jedného, a ukázalo sa, že to nemali robiť, lebo ich zasiahla pomsta v rôznych formách za účinkovanie a tá trvá prakticky neustále. (Zdroj: Milan Žitný)
  • Trinásty diel pôvodne ani nemal vzniknúť, no keďže počas nakrúcania 12 dielov tvorcovia získali mnoho zaujímavého materiálu, rozhodli sa pripraviť aj špeciálnu 13. epizódu. Keďže však nebola dokončená v požadovanom termíne, museli operatívne pristúpiť k posunu vysielania. Premiéra tak bola presunutá na 24.6.2016. (Paldiny)