Epizody(13)

Dokumentárna séria Mafiáni je natočená na motívy kníh "Mafia na Slovensku", "Mafia v Bratislave" a "Boss všetkých bossov" od Gustáva Murína, zachytávajúcich organizovaný zločin v 90. rokoch na Slovensku. Projekt mapuje najväčšie mafiánske skupiny a v každej časti bližšie predstavuje jednu kľúčovú postavu slovenského podsvetia. Jednotlivé epizódy sú postavené na rekonštrukcii dramatických momentov z krátkeho života najväčších rýb podsvetia - popisujú spôsob, ako sa v mafiánskych kruhoch presadili a čím sa vo svojej snahe o ovládnutie okolia vyznačovali. Zjednocujúcim motívom a poučením zároveň je skutočnosť, že všetci skončili zle. (Sufferer)

Mafiáni - Súmrak bossov (2017) (série) (S02)

• Opakovane sa tu objavuje tvrdenie, že dvanásty príbeh o Mariánovi Kočnerovi nebol odvysielaný preto, že sám Kočner po zhliadnutí pracovnej verzie vraj odskočil od projektu, alebo že to "niekto zhora" stopol. Nie je to pravda. Pravdou je to, že Kočner mal skutočne byť dvanástym dielom, a keď som ho oslovil, aj s nakrúcaním súhlasil, aj sme sa kvôli tomu stretli, a aj preto bol tento diel pôvodne na pracovnom zozname v RTVS, podobne ako iné plánované, ale napokon neuskutočnené príbehy. Stalo sa však čosi nečakané. Ktosi z RTVS vyniesol náš pracovný, ešte nie definitívny zoznam do strategie.sk a tam bol bez nášho vedomia a súhlasu zverejnený. Vzápätí nato sa mi esemeskou ozval Kočner: "A ja som ti ku...a aký boss?!" On totiž nepoznal názov seriálu, nepoznal scenár, ktorý ešte ani neexistoval, a keď som mu chcel povedať zopár detailov k projektu, odbil na slovami "netreba vysvetľovať, veď viem, čo robíš," čo som chápal ako narážku na prvú sériu tohto druhu – Mafiáni. Zrejme sa naľakal predčasnej publicity. Nepoznám jeho dôvody, už sme sa potom nestretli. Čiže nedošlo ani len k začatiu nakrúcania, ešte som vtedy nemal ani scenár hotový, takže nikto nevidel a nevedel, čo v tom dieli plánujeme. Treba poznamenať, že pri dokumentárnom filme je scenár len východzím vodítkom, skutočný obsah naplnia až respondenti a tvorcovia dopredu nevedia na sto percent, čo budú aktéri hovoriť, čo prinesú atď. Niečo sa dá, niečo je vždy prekvapením, niekedy je treba scenár výrazne zmeniť, lebo z výpovedí vyplynuli nové informácie, ktoré posunuli pôvodný zámer inde, a to má vplyv na definitívny výsledok. Najväčším problémom pri takomto type dokumentov je nájsť hodnoverných svedkov, znalcov problematiky, prípadne priamych účastníkov udalostí. Najmenej zábran mali novinári, ktorí sa téme organizovaného zločinu a kriminality vôbec venovali. Tí, keďže niesli svoju kožu na trh už v čase, keď o prípadoch písali a podpisovali sa vlastným menom, prípadne tvárou na obrazovke, nemali s účinkovaním problém. Problém mali často bývalí policajti, ktorí nechceli ukazovať svoju tvár, prípadne boli v spore s kolegami, ktorí boli ochotní vystúpiť pred kamerou a podať svedectvo. V niektorých prípadoch poskytli expolicajti užitočné informácie, ale odmietli účinkovať s poukazom na to, že kedysi pôsobili v prostredí s inou identitou, aj keď to vtedajšie zákony neumožňovali a mali by teraz nemalý problém. A najčastejšie odmietali účinkovať bývalí členovia podsvetia, ktorá tiež mnohí poskytli informácie, ale odmietli to povedať pred kamerou s poukazom na fakt, že dnes sú ich deti už veľké a keby videli, čo ich otec kedysi v 90. rokoch robil a kde sa pohyboval, poškodilo by to ich vzájomné vzťahy. Alebo že majú nové partnerky, ktoré o ich minulosti nič nevedia, alebo už podnikajú či pohybujú sa v prostredí, ktoré by ich odmietlo po zverejnení ich minulosti. To všetko bolo treba rešpektovať, aj keď nám to komplikovalo prácu. Niet nad výpoveď priameho aktéra alebo svedka udalostí, ktorý nemusí nič sprostredkovávať, ale dáva to z prvej ruky. To je autentická výpoveď a tá má vysokú hodnotu. V prvej sérii Mafiáni sa mi podarilo dostať pred kameru len jedného takého aktéra/svedka, v druhej sérii tiež len jedného, a ukázalo sa, že to nemali robiť, lebo ich zasiahla pomsta v rôznych formách za účinkovanie a tá trvá prakticky neustále. (Zdroj: Milan Žitný)

Mafiáni - Jaroslav Svěchota – Ten, čo ťahal za nitky (2016) (epizoda) (S01E13)

• Trinásty diel pôvodne ani nemal vzniknúť, no keďže počas nakrúcania 12 dielov tvorcovia získali mnoho zaujímavého materiálu, rozhodli sa pripraviť aj špeciálnu 13. epizódu. Keďže však nebola dokončená v požadovanom termíne, museli operatívne pristúpiť k posunu vysielania. Premiéra tak bola presunutá na 24.6.2016. (Paldiny)