Moonlight

• USA Moonlight (více)

Nadčasový příběh dospívání a hledání sebe sama je zasazený do drsných kulis okrajových čtvrtí Miami. Mladý Chiron bojuje o svoje místo v prostředí, ve kterém často rozhoduje právo silnějšího, zatímco jeho vnitřní svět se plní láskou, bolestí i touhou. Moonlight zachycuje univerzální témata přátelství a sexuální identity ve třech různých životních etapách od dětství až po dospělost. Je zároveň portrétem mladého člověka, současných amerických předměstí i nepostřehnutelných sil, které formují lidské životy. (Aerofilms)

Pilda17 odpad!

Tak to je vrchol a tímto rokem Oscary začínají být totální fraška. Dáme negrům Oscary, ať nejsme rasisti, sice je ten film brak, ale aspoň ukážeme srdíčko. Celý svět skáče do prdele uprchlíkům, negrům, cikánům a dalšímu dnu společnosti. A tato volba je jen odraz dnešní sluníčkářské doby. Já nikomu skákat do prdele nebudu a citlivý negr? Trošku božínek, no a? Už jsme něco podobného viděli, ale v bílé barvě. Nemám zapotřebí skákat někomu do prdele a posílám tenhle snímek na samé dno .. 0/10 = 0% ()

Rosaviva

Ty Oscaři opravdu rok od roku klesají, když tam najdu aspoň jeden film, který se mi líbí, tak je to pomalu zázrak. Ale toto? i) Malý otloukánek - než se stihnete vzpamatovat a pobrat kdo je kdo, tak se film plynule přehoupne do ii) Velký otloukánek a vzhledem k časovému skoku tápete v tom, co se stalo, vysvětlení ale nehledejte. Film tedy nějakou nezáživnou chvilku pokračuje a pak se stejně rychle přehoupne do iii) Ranař. A ani tehdy nemá cenu hledat v tom nějaké smysl. Posune se to o spoustu let dopředu a nikdo vám nepodá vysvětlení co se stalo, jak se to stalo, prostě nic. V podstatě to nejzajímavější přeskočí a zbude z toho nudná vata, která by nikoho nezajímala, kdyby byla natočena s jinými herci. Jenže takhle je to najednou film hodný ocenění, i přesto, že se tam vůbec nic nestane. 2* ()

dr.horrible

Rob Roy to v komentári vystihol úplne presne.Ten vývoj, ktorý by bol pri klasickom filme najdôležitejší a ktorý v Moonlighte vlastne vôbec nevidíme, ten bolí najviac. To bol bez preháňania geniálny ťah, natočiť ten film takto. Hodnotiť jednotlivé kapitoly zvlášť, dal by som ***, **** a *****, ale strašne tam chcem dať 5. Nie za pár vypätých scén, naopak, práve za tie zimomriavky, keď je ticho. Výborný film. ()

Anderton

Veľké oscarové haló okolo filmu mu zrejme viac uškodilo, pretože mnohí chápu politické pozadie za týmito oceneniami a navyše sa očakáva aj zážitok roka. No Moonlight určite podobné ambície nemal, je príliš komorný, citlivo nakrútený a pomalý na to, aby dokázal byť globálne populárny. Mňa ale potešil, a to z niekoľkých dôvodov. Rozhodnutie ozvláštniť relatívne tuctový príbeh outsidera tak, že rozpráva krátke úseky v troch životných fázach, ďalej ukazuje zásadný zlom, ktorý ovplyvní ďalší Chironov život a v poslednej tretine sa nebojí ísť s tempom ešte viac dole a namiesto gradácie poskytuje skôr rozjímanie. To ale nie je späté so žiadnym klasickým happy-endom, ani tragickým koncom, len si hlavná postava uvedomuje, kam jej život skutočne nasmeroval a možno dokonca, kým v skutočnosti je. Žiadne explicitné emócie ani nahlas vyslovené životné múdra fakt nečakajte. ()

Frajer42

Kdybych viděl tento snímek před vyhlášením Oscarů, tak dám pravděpodobně ušmudlané 3 hvězdy. Když se ovšem člověk kouká na snímek, který byl za uplynulý rok shledán tím nejlepším, tak má logicky nemalá očekávání. Ta zůstala v tomto případě zcela nenaplněna. Film to nebyl zlý, ale toho Oscara dostal za co? Přestávám mít černoušky rád. Dlouhá léta byli vnímání jako podřadná rasa a nyní si mají potřebu něco neustále kompenzovat. Loni si jich páni akademici nevšimli, tak si letos vyplakali sošku za nic výjimečného. To stejné Mahershala Ali, ten frajer se objevil pouze v první třetině filmu, přičemž nepředvedl zhola nic, za co by si zasloužil nějakou pozornost. Michael Shannon i Jeff Bridges byli v kategorii vedlejších herců asi stotisíckrát lepší. Ještě jedna podobná fraška a začnu těm trapným opicím říkat negři. Když chtějí ti dementi ocenit téma snímku, nechť dají Oscara scénáři. S tím nemám nejmenší problém. Už třetím rokem po sobě vyhrála Oscara za nejlepší film totální píčovina. Začíná mě to už dost vážně srát. Sentimentální pohádka o negrovi, který hledá v nelehkých podmínkách místo v životě, sexuální orientaci a vlastně i sám sebe. Chytněme se za ruce a poserme se z toho. Totálně průměrná záležitost! Jediný pocit, který ve mně snímek za celou dobu vyvolal byl ten, že se mi při té teplé scénce na pláži obrátil žaludek. ()

leila22

Uf, tak za toto sa dnes rozdávajú Oscary? Zvlášť ľúto mi to príde preto, že za minulý rok vznikli naozaj zaujímavejšie snímky, ktoré ale ostali takmer bez povšimnutia. Moonlight u mňa nefungoval. Černoch bez otca, matka feťáčka, otĺkaný spolužiakmi a vlastne celým životom...toto sme tu už mali a niekoľkokrát. Ale vlastne už dávno vieme, že Oscary nie sú len o dobrých filmoch. ()

silentname

Tak som mal konečne možnosť vidieť film, ktorý získal ocenenie najlepšieho filmu roka na Oscaroch. A napriek tomu, že som mal iného favorita musím priznať, že ocenenie je zaslúžené. "Moonlight" je jeden nádherne natočený, úžasne napísaný a vynikajúco spracovaný príbeh, kde od začiatku do konca som mal pocit, že všetko do seba zapadlo. Nenudilo ma to, držalo ma to, všetky tri akty filmu sú skvelé a dokonca som mal pocit, že každý bol ešte o niečo lepší. Nepotrebujeme vedieť veľa odpovedí. občas len stačí sledovať život mladého černocha, ktorý sa musí naučiť prežiť v ťažkom prostredí a snaží sa pochopiť seba samého a podľa mňa to absolútne funguje. Film je plný excelentných hereckých výkonov a podanie hlavného hrdinu v tomto filme je tak vynikajúce, že sa s Chironom dokážeme stotožniť v každom momente jeho života. A otvorene ešte poviem, že keď si skutočne človek v hlave premietne jednotlivé scénky, tak nemám pocit, že by sa nás snažili tvorcovia klamať alebo zavádzať. Pre mňa ide o skutočne fantastický počin a jediné čo môžem povedať, choďte sa na film pozrieť. Hodnotenie: A ()

Arsenal83 odpad!

Pre všetkých milovníkov scén, ako keď sa napríklad dvaja černosi lížu a chytajú za péra, to bude film roka. Nadrbať všetky čierne filmy do nominácií na oscara, to nie je pozitívna diskriminácia, to je choré. Tento film je toho odrazom. Je výlučne natočený pre získanie nejakej ceny. Aby bol úspech zaručený, tak okrem černchov tam museli pridať aj buzerantské pasáže. Normálnemu človeku sa dvíha žalúdok, homoklády sa vytešujú a akadémia odmení veľdielo nejakou soškou. Každý rok musím konštatovať, že Oscar ide dolu vodou, a to len pre to, že v tej akadémii už sedia samí zvrhlíci, ktorý povyšujú oplzlosť na umenie. ()

Slarque

Solidně vystavěné drama z černošského okraje Miami. Rozdělení do tří kapitol funguje, stejně tak je svým způsobem pozoruhodné, co všechno tvůrci filmu mezi nimi přeskočili. Herecké obsazení mi bylo (s výjimkou Naomie Harris) naprosto neznámé, ale všichni byli velmi přesvědčiví. Nejdůležitější mi tak připadá, že hlavní hrdina je dost málomluvný, což režiséra donutilo vyprávět obrazem, namísto dialogy. A vizuálně je film velmi působivý. Ačkoli je hlavním hrdinou černý homosexuál, rozhodně to není film o rasismu (jiná rasa než černošská se tu skoro nevyskytuje), ani gayích. Homosexuální linka se nijak necpe do popředí a je vyjádřena všeho všudy jedním polibkem. To by s výjimkou radikálních homofobů nemělo vadit snad nikomu. ()

Claw odpad!

Brutální nuda, která se tváří, že trvá věčnost. "Moonlight" je snůška klišé, které dohromady ani nefungují. Drama se tu rozplývá ve statických scénách bez energie a jakéhokoli napětí. K postavám se nedá vytvořit vztah, protože buď rychle zmizí, nebo se promění natolik, že se jedná o někoho úplně jiného. Queer motiv je tu čistě účelový pro přitáhnutí jiného publika, což mě na filmu točí nejvíce. "Moonlight" je přesně ten film, u kterého by se dalo říct, že kdyby se odstranila gay identita hrdiny, nikoho by snímek nezajímal. Chiron být gayem vůbec nemusí, je jím jen z toho důvodu, aby se namíchal perfektní koktejl černošské mizérie v USA pro film. Ta účelovost bije do očí až moc nepříjemně. /5%/ ()

Bachy

Sorry, ale prvoplánové to rozhodně není. To se zase rád za Moonlight postavím. Je to hezký, civilní, nikde to zbytečně netlačí na pilu, jede to svou komorní cestou a neudělá to žádnej očekávanej levnej krok ke zvratu. Jen to plyne. Problém je, že jsem si moc z takovýho mixu neodnesl a to bych chtěl. ()

eLeR

V mesačnom svetle sú všetci čierni chlapci modrí. Moonlight je príbehom jedného z nich, ktorý nemal na ružiach ustlané, ktorý bol citlivým dieťaťom a stal sa z neho "drsňák" ... pritom vo vnútri zostal tým citlivým dieťaťom. Film ma pozvoľné tempo, nedejú sa tam žiadne veľké zvraty, ale to komorné spracovanie spolu s hudbou a výbornými predstaviteľmi Chirona a Blacka sa mi páčilo. ()

Chrustyn

Přesně ten film, jaký chce akademie vidět a hodnotit. Příběh o dospívání černošského chlapce, který poznává svou vlastní sexualitu, má v sobě vše, co je zapotřebí k tomu, aby byl brán jako film roku. Vyjma slušné první třetiny, velice nudná oskarovka. ()

classic

Konečne som si pozrel v novom roku - 2017, PORIADNY, päť hviezdičkový film, ktorý ma takmer na dve hodiny, načisto PRIKLINCOVAL do sedačky ! Maximálne nadčasový snímok, rozdelený do troch časových rovín, kde sa venuje postave, černochovi Chironovi, prezývaný - little, neskôr aj black, vôbec vo filme vystupujú samí černosi, s bledými tvárami, sa tentokrát nepočíta, a nie je to na škodu, vážení. Drsný príbeh chalana, ktorý žije so svojou mamou Paulou v nemilej štvrti v Miami. Má to doma ťažké, pretože mamka je extrémne závislá na drogách, ktoré jej predáva chlapík, menom Juan, u ktorého nájde čoskoro útočisko, pred výbuchmi svojej matky. Totiž, raz ho nájde, ako sa schováva pred spolužiakmi, v drogovom rajóne, v akejsi hnusnej budove, v ktorej sa to hemží hlodavcami, odpadkami a injekčnými striekačkami... Od tohto okamihu, sa ho ujme, chce mu pomôcť. Spriatelia sa. Juan má sympatickú priateľku Teresu, ktorá ho dá, onedlho do kopy. To je jedna stránka mince, ktorá spočíva v tom, že ak má doma problémy, že nemôže doma spať, nemá, čo jesť, môže sa k nim uchýliť, do kedy bude potrebovať. Poznámka : Little nemá ani tušenia, odkiaľ jeho mamka kupuje drogy, a dozvie sa to. Druhá stránka mince spočíva v tom, že je v škole extrémne šikanovaný, kvôli svojej orientácii. Spolužiaci si ho pekne doberajú, a On sa musí, či chce, alebo nechce, cez to všetko premáhať, ak živý plánuje ostať... Na život si nesiahne, a začne byť čoraz vytrvalejší, aby sa stal, tým, kým spočiatku neplánoval byť... A ani sa nie je, tomu, čo čudovať, dalo sa to očakávať, pokiaľ sa tak stane, prežije si toho požehnane, a nie je to príjemné... Pozeral som sa na život homosexuálneho černocha, v troch životných etapách, od školáka, cez stredoškoláka, až po dospelosť, a verte mi, nie je to dva krát príjemné, to celé absolvovať. Silný a odvážny film, ktorý si dovolí veľa, ale nejde, až do úmoru, neukazuje explicitné scény, je tu len jedna, na pláži, a tá mi úplne stačila. Naopak, celé je to len náznakové, nedeje sa tu nič také, čo by ma znechucovalo. Skôr sa réžia a scenár zapodieva tým, čo musí takýto človek, neustále znášať, deň, čo deň, keď mu to vyhadzujú na oči, je ponižovaný, až sa ocitá na samom spoločenskom DNE ! K obsadeniu, výhrady žiadne nemám. Ali je vynikajúci, i na ten krátky čas, ktorý tu v úvode strávi, a zaujme !!! Harris, ktorá stelesnila hrdinovu mamku, je pozoruhodne strašidelná ! A herec, ktorý stelesnil Chirona, do tretice, sa náramne podobal na amerického rappera 50 centa. Kamera Jima Laxtona, je veľmi nevšedná, až depresívna, s parádnymi filtrami, vyčerpávajúca. Brad Pitt, a jeho produkčná spoločnosť PLAN B, má očividne veľký ČUCH, na vynikajúce, nízko - rozpočtové PROJEKTY, ktoré diváka načisto OHROMIA ! Jenkinsovi a spol, sa to určite podarilo, na takýto film, sa len tak nezabúda. Som zvedavý, či na tohtoročných Oscaroch - USPEJE ? ()

Ghoulman

Ve svém jádru mnohem romantičtější film než třeba La La Land, ukazující peripetie jednoho lidského života s láskou a bez ní. Nutno podotknout, že právě láska zde nehraje vedlejší roli, skrze ni je naopak definována sama identita hlavního protagonisty. Ten bez ní strastiplně skomírá, podobně jako pastviny bez vody, či loď ztracená na nočním moři bez měsíčního svitu. ()

Marze

Nejlepší drama roku, přitom je to malý film postavený na vizualizaci. Pracuje s náladou, poezií , s výborně strukturovaným vyprávěním a osobitými postavami, jež jsou nám sympatické. Je zde hodně nevyřčeného. ()

mcb

Neakademický oscarový vítěz se ostatním kandidátům vymyká zejména nesevřeným prostorem vyprávění a moderní filmovou režií, která správně balancuje na hranici srozumitelného mainstreamového snímku a neuchopitelné prchavosti známé z umělecké kinematografie. Univerzální příběh o životě zcela bez klišé. ()

evulienka3

Little, Chiron, Black. Tri časti príbehu, v ktorom každá nasledujúca časť je zrkadlom predchádzajúcej životnej etapy hlavného hrdinu. Priamočiary, trpký a prekvapivo príjemný filmový zážitok. ()

MontyBrogan

Matka feťáčka+otec neznámy=zakríknutý dealer. Tento odtieň čiernej sme tu hádam ešte nemali. A tak šup ho rovno na oscary. Netradičný komorný film, ktorý má niečo do seba, ale netreba to znásilňovať. ()

poz3n

Ze slibného začátku se Moonlight postupně posune do těžko uchopitelného, pomalu se odvíjejícího proudu, který prostě plyne a z mého pohledu naneštěstí každou další minutou trochu víc nudí. Chápu, co mi asi autor chtěl sdělit, ale dovedu si představit, že by mi to jiný film dokázal říct mnohem razantněji a odhodlaněji. Stylem vyprávění je Moonlight téměř evropský film, bohužel však spíše průměrný, než oscarový. 6/10 ()

VOD tipy na konec srpna

07.11.2022

Spin-off s Moneypenny? Spíš ne

Spin-off s Moneypenny? Spíš ne

26.10.2019

Ať už si o nových bondovkách s Danielem Craigem myslíte cokoliv, na jedné věci se asi všichni shodneme. A to že vedlejší postava sekretářky Moneypenny prošla vítanou změnou a herečka Naomie Harris je… (více)

Apple posiluje zaměření na filmy

Apple posiluje zaměření na filmy

16.11.2018

Společnost Apple za poslední rok najala velký počet tvůrců, aby zahájila svůj průnik mezi streamovací služby a rozjela tak svoji seriálovou tvorbu. V příštím roce tak diváky čeká hned několik nových… (více)