Moonlight

• USA Moonlight (více)

Nadčasový příběh dospívání a hledání sebe sama je zasazený do drsných kulis okrajových čtvrtí Miami. Mladý Chiron bojuje o svoje místo v prostředí, ve kterém často rozhoduje právo silnějšího, zatímco jeho vnitřní svět se plní láskou, bolestí i touhou. Moonlight zachycuje univerzální témata přátelství a sexuální identity ve třech různých životních etapách od dětství až po dospělost. Je zároveň portrétem mladého člověka, současných amerických předměstí i nepostřehnutelných sil, které formují lidské životy. (Aerofilms)

Milan25

Dlouho bych musel vzpomínat, jestli jsem někdy viděl něco nudnějšího. Má to ani ne 2 hodiny, ale bylo to nekonečné. Hlavní hrdina 90% screen timu mlčí, režie se vleče a v podstatě film samotný nemá žádný děj. Tady je jasné, že to dostalo Oscary jen pro to, že je to "aktuální téma". Kdyby hlavní hrdina nebyl gay, tak by to dopadlo úplně stejně, jen by si toho filmu v životě nikdo nevšiml. ()

buzzwoody

Moonlight je zvláštní film. Využívaje loňskou oscarovou kauzu je přesně mířený na akademiky - životopisné drama o dospívání černého chlapce, který je ve škole šikanován a jehož matka bere drogy, nejlépe z něj pak ještě udělat gaye, a když to nevyhraje Nejlepší film, je to rasismus a diskriminace. I přes zjevný úmysl je tento velmi, ale velmi těžký film skvělý v rámci "filmmakingu", ale v člověku pocit toho "dokonalého" filmu, který by si měl odnést všechny nominace a pokud možno i všechny ceny, nezanechává. Herecké výkony, zejména Mahershala Aliho a Naomie Harris si ovace zaslouží, stejně jako režie a scénář Barryho Jenkinse, hudba Nicholase Britella či kamera James Laxtona. Pocit ze snímku jako takového mi ovšem lehce pokazila skutečnost, že by mi k filmu seděl trochu jiný konec, jímž by se mu dostalo nádechu skutečného masterpiece, a díky naději, že Moonlight takto skončí, se sledování filmu naplnilo očekáváním, které pokud by se naplnilo, zůstal bych koukat, nenalézaje slov. Barry Jenkins však nudným závěrem, tedy takovou sázkou na jistotu (proboha, 3/4 filmu se mi tak povedly, teď už ale radši neriskovat, prostě to jen dotáhnu) pro mne jakoukoli zvláštní nadprůměrnost výsledného snímku utlumil. ()

orkadimenza

MoonLight aneb Metoda Ledovce ve filmu. Na takové téma je však tato metoda nevhodná. Rád bych se dojal, rád bych prožíval opravdové drama, ale to nejde, když snímek od traileru prakticky nic nového neodhalí. A zrovna u takovéto kombinace v charakteru hlavní postavy je to škoda. Moonlight sice funguje skvěle v jednotlivých kapitolách, ale jako celek propadá a celkový obraz nevyplyne. A to je po dvou hodinách čekání na převrat velké zklamání. Naštěstí scénář drží nad vodou neobyčejná a podmanivá atmosféra, i tak se mi režisérův záměr nezamlouvá a Moonlight je pro mne velkým zklamáním. O film roku se rozhodně nejedná. ()

Myshkin

Postavy jak z pera neklasického klasika Jeana Geneta (což není čistě náhodná asociace, v závěru je zřejmý odkaz na Genetovo filmové dílo). Mnohým připadá film odtažitý a tezovitý. Podle mého je ale Jenkinsovým záměrem upoutat divákovu pozornost na celkové sdělení a odindividualizovat celý příběh. Ve filmu je všechno, co je třeba k pochopení hlavního hrdiny. Emocí je v něm taky spousta, ale z diváka je režisér neždíme, což vidím jako velký klad filmu. Chironova osobnost a život jsou sice črtané kuse, trochu zkratkovitě, přitom ale výstižně, někdy velmi subtilně. V prvních scénách vidíme malého, uhnaného a nedůvěřivého kluka, který vyrůstá v prostředí, kde nemůže jako člověk přežít jinak než s pořádným krunýřem a emoce neprozrazující "fasádou". A v tom má jako postava rozhodně univerzální přesah. ()

MatoFILM

Snažil som sa to obracať z rôznych strán, pozerať sa na ten film z rôznych uhlov pohľadu. Keď už je to tak divácky nevľúdny film, hľadal som aspoň skryté významy, metafory, náznaky...Nič tam nie je. Je to absolútne myšlienkovo vyprázdnené, chladné, až zbytočné. Film rieši v podstate 2 témy, ale obe tým najpovrchnejším a najobyčajnejším spôsobom. Všetko je len naznačené, dôležité veci sa dejú mimo kameru, zobrazujú sa zväčša zbytočné scény. Zvolený štýl nedovolí vytvoriť si vzťah s postavami a drží si chladný odstup. Ak v tejto dobe k uznaniu kritikov stačí, aby tam bola LGBTI, a po novom černošská tematika, niekde je problém. ()

IvoB

Dobrý film a uvěřitelná sonda do života jednoho černocha, jenž se musí vypořádávat se svými životními útrapami. Jde vidět, že za kamerou stál někdo, kdo své práci rozumí – minimálně vizuálně je to velmi povedený kousek a v tomto ohledu si uznání zaslouží. Postavy jsou dobře zahrané, nicméně jejich příběh je velmi rozvláčný. Děj je rozdělen na tři epizody, přičemž každá je z jiného časového období, zaměřují se na trochu odlišné témata. Zajímavý nápad a způsob, jak mapovat život jednoho člověka, bohužel to však dějovou linku neúprosně rozkouskovalo. Film je to stále dobrý, nicméně nezanechal ve mně nezanechal nějaký větší dojem a nepodařilo se mu ve svém závěru vyvolat nějakou větší citovou odezvu. Oscarově je to vděčné, nicméně jistá nadsazenost v médiích tomuto fajn snímku možná trochu ubližuje. Přehnaná očekávání se špatně plní, a tady dle mého ty ambice zase tak vysoko nebyly. 3* (6/10) ()

derryl

Chtěl jsem napsat jen toto klišé: celým světem vládne láska, i v tom drsném a nemilosrdném, který je zde zobrazen. Je to tak. Opravdu. Bez kompromisů natočené a zahrané. .... Cítím v příběhu bolest bez naděje. Velkou a krutou bolest, která se nehojí. Kde máš naději? Jen tam, kde jsi osvícen měsícem a jsi modrý a slyšíš šumění moře? Little, Chiron and Black! Tím vším jsi. Já jsem já, říkáš. Doteky jsi v životě nemohl cítit. Ve světě bez lásky a naděje v lepší příští. Teprve po dlouhých letech jsi došel naplnění, Chirone. [Kino Atlas 6.3.2017] ()

Paldiny

Ďalší z filmov o hľadaní sa. Nie je v ňom nič čo by sme už nevideli inde, no nechýba mu cit, únosná miera klišé a priestor pre vlastné zhodnotenie. Po konci tak môžeme polemizovať nad tým, či by chlapec pobral viac sebavedomia, našiel si legálnejší džob a partnera, na ktorého neukazujeme prstom, ak by mal po svojej pravici tak triviálnu vec - kompletnú rodinu. Obstojná dráma, herecky aj filmársky zvládnutá a to na všetkých chronologicky na seba nadväzujúcich frontoch. ()

Rozjimatel

Rozjímavá dráma, jemne, poeticky stvárnená. Nie je tu žiadne prázdne pozérstvo, tak obvyklé v tomto druhu filmov, všetko pôsobí skutočne. Podieľajú sa na tom výborný scenár, výborné, realistické dialógy a veľmi presvedčiví herci. Čo ešte musím vyzdvihnúť, je skutočne vycibrený audiovizuál. Len ten závan teplého vánku pôsobí vo filme akosi nadbytočne. To nestačí, čo všetko tvorcovia naložili hlavnému hrdinovi na plecia? Nestačí, že je zo znevýhodneného prostredia (utlačovaná menšina), že je šikanovaný, že je z neúplnej rodiny a že má mamu narkomanku? ()

fredisek

Brutální nuda, která se tváří, že trvá věčnost. Moonlight je snůška klišé, které dohromady ani nefungují. Drama se tu rozplývá ve statických scénách bez energie a jakéhokoli napětí. K postavám se nedá vytvořit vztah, protože buď rychle zmizí, nebo se promění natolik, že se jedná o někoho úplně jiného. Queer motiv je tu čistě účelový pro přitáhnutí jiného publika, což mě na filmu točí nejvíce. Moonlight je přesně ten film, u kterého by se dalo říct, že kdyby se odstranila gay identita hrdiny, nikoho by snímek nezajímal. Chiron být gayem vůbec nemusí, je jím jen z toho důvodu, aby se namíchal perfektní koktejl černošské mizérie v USA pro film. Ta účelovost bije do očí až moc nepříjemně. ()

Mikino00

Komorní až odtažitý film mapující dospívání chlapce v nelehkém prostředí začne nabírat na intenzitě, působivosti či zásadnosti až ve své druhé polovině, kdy se ukáže, jak všechny prožitky směřovaly a utvářely hlavního hrdinu do osoby jakou je. Film je natočen i vyprávěn dosti rozvláčně a hlavně postavy působí ve vztahu k divákovi odtažitě. Celkově film stojí za pozornost, ale na nějaké ty ceny bych to neviděl. ()

Ollie235

Fakt, že Jenkins něco takového zvládl natočit s minimem předchozích zkušeností, je opravdu působivý. Po technické stránce je všechno fajn, rozdělení příběhu na tři životní etapy zaujalo, ani s námětem nemám nejmenší problém. Co je tedy špatně? Moonlight je ve všech ohledech strašně nevýrazný a v některých pasážích vyloženě nudí. K srdci mi nepřirostly ani jednotlivé postavy (snad kromě Aliho Juana) a film na mě proto neměl vůbec žádný citový dopad. Poslední třetina působí zbytečně vykonstruovaně a je hlavním důvodem proč hodnotím pouze dvěma. Pro mě osobně jedno z největších zklamání mezi letošními oscarovými nominacemi. ()

geimz

Podľa popisu sa dá očakávať tradičný oscar bait, no v skutočnosti je Moonlight osobným, citlivým svedectvom chlapca, resp. muža, ktorý sa snaží vyrovnávať s utláčaním a ťažkými podmienkami okolia rôznymi spôsobmi, no neždíma pri tom emócie lacno (možno akurát pri jednej scéne), a pôsobí relatívne autenticky. Nie moc príjemný film, no výborná dráma. ()

smetyl

Moonlight je film, jehož tvůrce tak trochu můžeme podezřívat z prvoplánovitosti a touze vydobýt si nějaké to oscarové ocenění. Téma filmu o homosexuálním černochovi žijícím ve světě feťáků je pro tuto příležitost více než vhodně zvolené. Zároveň se však jedná o opravdu dobrý a zábavný film, který vám nic nevnucuje a který vám vypráví příběh někoho, koho nepotkal úplně ten nejlepší osud. Chápu, že pro fanoušky Ortelu to asi není úplně to pravé ořechové, ale pro ostatní jde o dobrý film s hlubším přesahem. Pochválil bych i hodně dobře zvolený soundtrack. ()

Ontos

Impresionistický styl a přerušované vyprávění vytvářejí emočně strhující film. Dlouhé chvíle mlčení hrdiny a úsporné využívání zvuku s velmi netypickou smyčcovou hudbou s významotvornými detaily a kompozicemi obrazů působí úžasně introspektivně. ()

NJD

První dvě části top, poslední už bohužel jenom průměr. Každopádně velkej černej palec nahoru za scénář. ()

Oralfabet

S Moonlight jsem měl víceméně přesně tu zkušenost, kterou jsem očekával. Odprostil jsem se od jakýchkoli předsudků, neřešil jsem Oscary ani nic podobného a viděl jsem prostě velice dobrý film, o němž toho nemám moc říct. Je to moc pěkně natočené a sledovat, jak se hlavní postava mění během tří různých etap svého života bylo zajímavé, líbil se mi ten kontrast drsnosti a něhy, nebo jak to říct. No a to za mě bude asi vše. 8/10 ()

VOD tipy na konec srpna

07.11.2022

Spin-off s Moneypenny? Spíš ne

Spin-off s Moneypenny? Spíš ne

26.10.2019

Ať už si o nových bondovkách s Danielem Craigem myslíte cokoliv, na jedné věci se asi všichni shodneme. A to že vedlejší postava sekretářky Moneypenny prošla vítanou změnou a herečka Naomie Harris je… (více)

Apple posiluje zaměření na filmy

Apple posiluje zaměření na filmy

16.11.2018

Společnost Apple za poslední rok najala velký počet tvůrců, aby zahájila svůj průnik mezi streamovací služby a rozjela tak svoji seriálovou tvorbu. V příštím roce tak diváky čeká hned několik nových… (více)