Moonlight

• USA Moonlight (více)

Nadčasový příběh dospívání a hledání sebe sama je zasazený do drsných kulis okrajových čtvrtí Miami. Mladý Chiron bojuje o svoje místo v prostředí, ve kterém často rozhoduje právo silnějšího, zatímco jeho vnitřní svět se plní láskou, bolestí i touhou. Moonlight zachycuje univerzální témata přátelství a sexuální identity ve třech různých životních etapách od dětství až po dospělost. Je zároveň portrétem mladého člověka, současných amerických předměstí i nepostřehnutelných sil, které formují lidské životy. (Aerofilms)

Oralfabet

S Moonlight jsem měl víceméně přesně tu zkušenost, kterou jsem očekával. Odprostil jsem se od jakýchkoli předsudků, neřešil jsem Oscary ani nic podobného a viděl jsem prostě velice dobrý film, o němž toho nemám moc říct. Je to moc pěkně natočené a sledovat, jak se hlavní postava mění během tří různých etap svého života bylo zajímavé, líbil se mi ten kontrast drsnosti a něhy, nebo jak to říct. No a to za mě bude asi vše. 8/10 ()

PanTumnus

Moonlight je teprve druhým celovečerním snímkem Barry Jenkinse. I tak jde ovšem o snímek natolik úspěšný že si již vysloužil Zlatý Glóbus za nejlepší drama a je žhavým kandidátem na Oscara hned v několika kategoriích. Očekávání tedy byla vysoká. Bohužel, snímek pouze klame tělem. Film je příběhem Chirona, kterému ale nikdo neřekne jinak než Malej. Malej má problém. Jeho maminka je feťačka a ve škole ho šikanují protože je introvert a pravděobodobně homosexuál. Malej se skamarádí s dealerem Juanem co prodává jeho matce a jeho přítelkyní Teresou. Malej má jediného kamaráda Kevina. Střih. Malej už je puberťák a nikdo mu neřekne jinak než Chiron. Chiron má problém. Jeho maminka je stále feťačka a ve škole ho pořád šikanují protože je introvert a tentokrát již asi vážně i homosexuál. Chiron se už nekamarádí s dealerem Juanem protože umřel a tak udržuje alespoň přátelský vztah s jeho přítelkyní Teresou. Chiron má jediného kamaráda Kevina do kterého se zamiloval. Střih. Chiron je dospělý a nikdo mu neřekne jinak než Černej. Černej má problém protože jeho maminka už není feťačka ale chce svého synka pořád vídat a také mu neustále volá a moc ráda by mu radila jak nakládat se životem. Nikdo ho už nešikanuje protože i když je pravděpodobně pořád homosexuál, tak to nikdo neví a to že je tak trochu introvert už taky nikomu nevadí. Černej má kamaráda Kevina kterého dlouho neviděl. Jede tedy za ním, pokecají, dají si jídlo, obejmou se a tralala konec. Na snímek jsem se těšil, neboť z trailerů sliboval drama gay chlapce vyrůstajícího v ghettu. Bohužel Moonlight je mnoho věcí ale není dramatem v pravém slova smyslu protože nic dramatického se v něm prakticky nestane. Není to ani gay film v pravém slova smyslu protože za celou stopáž v něm uvidíte akorát tak jeden polibek a masturbaci mimo záběr. Ne... Moonlight je krásně nasnímaný, solidně zahraný ale také neuvěřitelně prázdný, rozvleklý a nudný. První část snímku, kdy sledujeme Chironovo dětství je rozvleklá, nic zásadního se v ní nestane a slouží čistě k tomu abychom se seznámily s postavami. Druhý part ve kterém sledujeme pubertu hlavního hrdiny je o poznání zajímavější ale ničí ji až diváka urážející předvídatelnost a klišé na každém rohu (konflikt nejlepších přátel). Sama o sobě by pak zasloužila facku celá pasáž na pláži která je tak divně napsaná a tak strašně neuvěřitelná až je k smíchu. Třetí část je nejlepší. Bohužel je natolik krátká a ukončena tak neuspokojivě že vás může jedině naštvat. Režisér prostě nemá koule. Nemá koule zatnout drápy tak kde je situace vyhrocená. Nemá koule ukázat nám víc než jeden letmý polibek (těšil jsem se na líbačku André Hollanda a Trevanta Rhodese a kde nic tu nic). Nemá koule na víc než jen klouzání po povrchu jednoho vztahu. Jenkins se až příliš podrobuje vizuálu a to je téměř vždy špatně. Proč byl tedy Moonlight nominován na tolik cen včetně nominací pro herce ve vedlejších rolích? Odpověď je jednoduchá a skrývá se za skandálem z loňských Oscarů, kdy se afroameričtí herci vzbouřily, neboť nikdo z nich nebyl nominován na jedinou z hlavních cen. Letošním nominováním Moonlightu si to akademici žehlí. Bohužel, Moonlight je film který si uzurpuje pozornost kterou si nezaslouží. Pojďme si tedy vše shrnout. Moonlight je snímek který nepřináší, krom zasazení do ghetta, nic nového jak na poli dramat tak ani na poli gay filmů neboť je málo gay. Tím pádem je nudný a plný klišé jakoby opsaných z knihy Jak napsat scénář k dramatu pro začátečníky. Herecké výkony jsou ok (ale nic na Oscara tu nevidím). Vše zachraňuje kamera a podmanivá hudba Nicholase Britella která alespoň několika scénám dodává ten tolik potřebný náboj. Za mně čistý průměr. Teď mne omluvte, jdu si znovu pustit Zkrocenou horu. () (méně) (více)

Swoser

Film rozdělený na 3 části, který biď morbidně, ale krásně, vypráví o dospívání a hledání sama sebe. Upřímně nevím, která část je nejlepší, protože jsou všechny skvěle zahrány a nádherně režírovány. První část, ve které náš hlavní hrdina je jen malý chlapec a pouze zatím zjišťuje, kdo je a kým se chce stát, mě hned vtáhl do příběhu. Druhá část, kdy už je teenager, ukazuje jak na něj reaguje okolí a ukázala mi úplně jiný pohled na věc. A ve třetí části, kdy už je dospělý, vidíme jak na to všechno vzpomíná a jaký to na něj mělo dopad jako osobu. A to všechno díky úžasné režii Berryho Jenkinse a skvělým hereckých výkonům všech tří herců, kteří představují hlavního hrdinu, ale i Mahershala Aliho a Naomie Harris, kteří jsou naprosto bezhybní. Sice nejsou ve filmu tak moc, ale na nominaci na Cenu Akademie to stačilo, a zaslouženě. Ale přesto si myslím, že z 8 nominací, které film má, tak získá jednu nebo dvě sošky. Moc bych přál vítězství za nejlepší film, ale to se asi nestane. 10/10 ()

Tuzinho

Zhlédnuto na popud ocenění na Oscarech a bohužel zklamání. Dějová linka se zaobírá správným tématem, režie a herci taktéž perfektní výkon, ale tento film stačilo vidět jednou a naposledy. Pokud by to bylo z bělošského prostředí, tak o filmu nikdo nikdy neslyšel. Mahershala Ali mi naprosto sednul, za něj palec nahoru, ale ocenění nejlepšího filmu z mého pohledu nikoliv... Akademici to měli spíše za povinnost díky předešlým rasovým aférám... ()

poet

Mahershala Ali samozrejme super herec aj ked toho priestoru až tak moc nemal ale to je asi tak všetko čo je na tomto filme zaujímave. Príbeh o černošskom chlapcovi ktorý je gay a ktorého šikanujú šiel úplne mimo mňa. Film sa snaží okrajovo uchpiť viacero tém ale neropracuje poriadne ani jednu. Ak to má byť len o tom že drogy sú zlé a výchova detí v okrajových štvrtiach mizerná tak nato sme tu mali kopec lepších filmov... Ale začo má toto oscara vážne nechápem. ()

Muel

| A24 | Takýto filmársky talent vložený do tak elementárneho príbehu, ktorý sme už videli x-krát ma trocha mrzí. A ono to ešte vyhrá Best Picture nad dokonalým La La Landom. Ale nie, dobré to bolo. Kamera, scenár, Mahershala, všetko super a zaujímavé bolo, že film sa ukončí na vlastne dosť melancholickej vlne, žiadne emocionálne pay-offy a podobné záležitosti. Jedine si viem vysvetliť problém jednoduchosti príbehu pomocou osobného zainteresovania režiséra Barryho Jenkinsa do projektu. Takto to funguje dokonale, ako hĺbavá slow-burn afroamerická dráma ale funguje iba slabo nadpriemerne. | Ale no tak, je to dobrý film. Trocha vo mne vyzrel, trocha viac ho doceňujem a čo sa týka farieb v tomto filme: čistá nádhera. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 | ()

Fifer

Kamera skvělá, herci výborní. Místy lehce zdlouhavé, protože člověk přeci jen brzy odhadne, kam to bude směřovat. Příběhů z gheta tu už bylo a některé jsou o fous lepší, ale já mám slabost pro sociální dramata, takže jsem nakonec odcházel spokojen. Jak psali jiní: Jede to podle oscarového manuálu a mnohé motivy jsme už viděli jinde (The Perks of Being a Wallflower) Tags: černoši, gheto, drogy, rozvrácená rodina, coming out, hledání své identity. ()

theSaint

Tak jsem si posvítil na oskarový Moonlight. Za mě, určitě kvalitní věc!, třetí dějství to zvedlo dost nahoru, ale konec byl neuspokojivý. Shledávám zajímavé, že se příběh odehrává v černé komunitě "ghetta", kde být tvrďák je nutností i jistá póza. O to naléhavěji téma vyzní. Ovšem, ruku na srdce, v konkurenci, která byla, tohle určitě není nejlepší snímek z těch všech. Prostě není. V černé komunitě tohle může být celkem zásadní moment, ale v globálu nám nebylo představeno nic dech-beroucího. Akademie propadla loňské hysterii a chtěla se zavděčit kritizující menšině. I přes to Oscara filmu přeji. Jsem přesvědčený, že pro tvůrce to musela být úžasná chvíle i když poněkud znehodnocená nepříjemným omylem. Do dalších let méně politiky a více kritických schopností. ()

Danqo

Kamera a soundtrack výborné, prvú časť filmu som si veľmi užíval, aj druhá bola skvelá, ale tretia ma nechytila hneď od začiatku. Žiaľ, čakal som presne taký gýčový záver, že ma ani neprekvapilo, keď prišiel. ()

bezvim

Je to zkratkovité a utahané zároveň. Doteď jsem nevěděl, že něco takového jde skloubit dohromady. Režie a kamera čistá, ale to by prostě na Oscara nemělo stačit. Nepřišlo mi, že by film vynikal v čemkoliv. ()

jiri.twist

To, že je film zcela JINÝ, než většina ostatních, bude vnímat skoro každý. Je lépe se nad snímkem zamyslet ještě dříve, než jej hned hodnotit, neboť na konci jsem byl trošku rozpačitý, na vážkách. Nechat toto černé dílko v sobě UZRÁT. Teprve z odstupem jsem začal vnímat jeho hloubku ... 98810 ()

Faila

Co mě u tohohle snímku dostalo nejvíc, bylo to, že obsah (příběh) byl dost dramatický, ale jaksi neviditelně. Protože to "hlavní" se děje v pauzách mezi jednotlivými částmi, to hlavní diváci nevidí a vidí jen jakési reakce nebo důsledky. To pro mě z tohohle snímku dělá dost zvláštní kousek, protože na jednu stranu velmi oceňuji snahu filmařů být originální, ale bohužel to pro mě tenhle film udělalo trochu neosobní, citově nedosažitelný. Šlo o velké drama, ale neměla jsem pocit, že sleduju velké drama, vlastně se mnou tenhle film v konečném důsledku nic moc neudělal, ačkoliv by asi měl. ()

Majkak

Emociální stránka funguje výborně. Jenkins nechá diváka sáhnout na pocity hlavního hrdiny a vtáhne dovnitř jeho osoby. Ačkoliv film nemá prakticky žádný děj a je sledem drobných událostí běžných dnů, nenudí. Jeho působení není proto založeno na síle příběhu, ale na prožitku. Chiron žije v místech odkud se těžko dá vyhrabat, zvláště pokud je matka feťačka a otec neznámo kde. Chironovi pomáhá chlapík, který dealuje drogy feťákům jako je Chironova matka. Diváku vyber si. Chiron není povolán k tomu, aby učinil svět spravedlivější. Učí se přežít. Nepomstí zradu přítele, ale hledá cestu. ()

Kulda24

Emocionálně rozsáhlé drama, které vypráví o životě černocha, který je homosexuál a jeho matka je feťačka. Inu, trochu jsem se toho bál a trvalo mi dlouhou dobu než jsem si tento film pustil. Ale tento oscarový výherce má něco do sebe a rozhodně jsem se u něj nenudil. Film je rozdělen na tři části, kdy každá zobrazuje jednu z částí života hlavního hrdiny. První dvě části jsou skvělé, jak zahrané, tak i natočené. Bohužel poslední část už je slabší a neměla takový emocionální ráz. Kontrasty vztahů mezi hrdiny a jejich postupný vývoj ve filmu je velice dobře zachycen a Mahershala Ali i Naomie Harris jsou úžasní a rozhodně by byla škoda, kdyby jste tomuto oscarovému snímku nedali šanci. 80% ()

Torgal

Keď sa zamyslím nad tým, čo mi zhliadnutie tohto snímku dalo, akosi sa neviem dostať k čo len jednej položke. Nevidím tu morálne poučenie, kritiku systému, spoločenský komentár, ani sondu do duše latentného gaya. Na druhej strane sú tu samé oskarové vábničky - černošský chlapec z chudobných pomerov vyrovnávajúci sa so šikanou i drogovo závislou matkou a odhaľujúci svoju homosexualitu, rozprávaný vo freskovitom príbehu počas troch dekád. A to všetko prosím pekne na základe divadelnej hry založenej na životnom príbehu jej autora. Na filmovú akadémiu to možno stačí, ale ja mám od filmu (aj takého, čo je cielený na ceny) mám väčšie očakávania ako len guláš "náročných a dôležitých" tém. Tento film rozhodne nie je zlý, je len taký nijaký a keby som ho nevidel, vôbec by mi nechýbal. 5-/10 ()

KOOHA

Nepochopil jsem, proč tento film vůbec vzniknul. O ničem, naprázdno, vo hovně. A už vůbec jsem nepobral, proč byl nominovanej na Oscara, ale to už tak bývá a musím se s tím smířit. ()

FanKalEl

Film je zaujímavý tým, ako sa postavy cez tri dekády menia z dobrých na zlé a naopak; kde dané zmeny záležali na následkoch ktoré prebiehali v daných životoch. Jednoducho film o živote, no že by mal dostať hlavnú sošku. je už diskutabilné. (75%) ()

VOD tipy na konec srpna

07.11.2022

Spin-off s Moneypenny? Spíš ne

Spin-off s Moneypenny? Spíš ne

26.10.2019

Ať už si o nových bondovkách s Danielem Craigem myslíte cokoliv, na jedné věci se asi všichni shodneme. A to že vedlejší postava sekretářky Moneypenny prošla vítanou změnou a herečka Naomie Harris je… (více)

Apple posiluje zaměření na filmy

Apple posiluje zaměření na filmy

16.11.2018

Společnost Apple za poslední rok najala velký počet tvůrců, aby zahájila svůj průnik mezi streamovací služby a rozjela tak svoji seriálovou tvorbu. V příštím roce tak diváky čeká hned několik nových… (více)