Kathy Nicol (Jennifer Connelly) je mladá žena, která se zoufale pokouší nalézt nový smysl života poté, co se vymanila ze závislosti na alkoholu. Vinou úředního omylu a lhostejnosti je vystěhována z malého bungalovu v Severní Kalifornii, který pro ni představoval poslední životní jistotu - bezpečný domov. Kathy se ocitá bez střechy nad hlavou a bez pomoci: dům má být hluboko pod cenou prodán v aukci. Mladá žena hledá způsoby, jak tomu zabránit. Jejím protivníkem se stává muž, který má stejně jako ona silné důvody pro to, aby dům získal: íránský imigrant Behrani (Ben Kingsley), bývalý plukovník íránského letectva, který po útěku z vlasti marní své schopnosti ponižující prací, aby manželce Nadi (Shohreh Aghdashloo) a synkovi Esmailovi (Jonathan Ahdout) zajistil alespoň odlesk dávné prosperity. Dům je pro Behraniho zhmotněním amerického snu, o jehož naplnění nepřestával snít. Kathy se však odmítá vzdát bez boje...
Podle románového bestselleru Andre Dubuse III "House of Sand and Fog", který se dostal mezi finalisty prestižní National Book Award, natočil debutující režisér Vadim Perelman strhující psychologické drama. Jeho námětem je soupeření dvou zcela rozdílných lidí, které rozděluje rasa, pohlaví, názory i kultura, v níž byli vychováni. Kathy a Behraniho (v podání oscarových laureátů Bena Kingsleyho a Jennifer Connelly) však spojuje pocit, že jsou vyděděnci a touha svou zoufalou situaci změnit. Soupeření o dům se rychle mění v otevřenou válku plnou dramatických zvratů, ve které nikdo nemůže tak docela zvítězit. (oficiální text distributora)

giovanni3

Velmi zajímavý film, který se tak poklidně line i přes jeho postupně gradující problémy vlastně všech zúčastněných postav. Atmosféru dotváří nádherné výhledy, stmívání i mlha samotná. Herecké výkony také nelze než chválit. Zápor je určitě to co rozdmýchalo rychlou koncovku a to "syn na schodech". Tato událost mi přišla dost vyumělkovaná, přitažená za vlasy... Řešení bylo totálně nelogické, ze situace šlo vybruslit mnohem snáz. To hodnocení sráží. Každopádně velmi povedený film a 4z5 jsou akorát. ()

sheilla

Rozhoduji se mezi 3 a 4 hvězdičkama. Jednoduchá zápletka (co všechno se může stát kvůli jednomu domu), výborné herecké výkony. Ale film byl na mě zbytečně moc zdlouhavý, což bych řekla , že mu uškodilo. Každopádně sebevražda Bena Kingsleyho mě překvapila, myslela jsem, že se spíš zastřelí, jakožto voják. Ale dát si na hlavu igelit, by mě v životě nenapadlo. ()

solskjaer

Dokonalé, bez výhrad. Nějak takhle si představuji vymakané drama. Velmi zajímavé vykreslení postav, skvělí herci, příběh takový, že Vám v hlavě zůstane velmi dlouho ležet a v neposlední řadě krásná krajina. Nemám co vytknout. ()

Niella

Tak... Konecne som sa odhodlala pozriet si tento film. Viem o nom uz asi 3 roky, doma ho mam minimalne jeden. Lenze vzdy som vedela, ze zapletka filmu nie je prave najoptimistickejsia a ked malo dojst na lamanie chleba, dala som prednost radsej niecomu inemu. Az do minuleho stvrtka. Pohodlne som sa usadila v nasom kresle, do ruk zobrala misku cokoladovej zmrzliny(na zmiernenie depky) a pustila film. Pomale, smutne zabery plynuli minutu za minutou, uplakane oci Jennifer Connelly, nezlomna hrdost Bena Kingsleyho, dobrosrdecne zlomena Shohreh Aghdashloo a skvely syn Ashley Edner, toto vsetko plynulo k neodvratnemu konfliktu. K najemotivnejsej scene- modliaci sa Behrani na zemi v nemocnici. Ako clovek opusteny vo vichrici, kriciaci dufajuc, ze ho niekto vypocuje. Ako my vsetci. ()

mohamedsfinger

Užasné, téměř evropsky pojaté drama, které si však bere to dobré i z amerických filmů. Ze zdánlivé byrokratické chybičky se nakonec vyvine příběh opravdu parádní a silný, ten by však nebyl tak působivý nebýt výkonů všch herců, zvláště pak Bena Kingsleyho, jenž předvedl opravdu oscarový výkon (a jeho postava mi byla taky neuvěřitelně sympatická). Krásná je však i kamera a hudba, které přesně slouží smyslu filmu. Když se mám rozhodnout mezi čtyřmi a pěti hvězdami, tak jsem na rozpacích, ale i přes trochu rychlý konec na mě film silně zapůsobil, a proto se nakonec přikláním k vyššímu hodnocení. ()

sedm.1

Malý,neznámý,úžasný filmový klenůtek.Parádní,emotivní příběh,nadstandartní špičkové herecké výkony,úžasný,dechberoucí,bolestivý závěr.Dům z mlhy a písku má prostě vše,proč ho ohodnotit nadprůměrně.Ikdyž se zdá,že celý příběh "boje" o domek se chvílemi vleče,je to omyl,neboť je takto budována nepopsatelná atmosféra,která je na jednu stranu nehorázně hustá a krutá,zároveň však není zbytečně temná a hlavně vyvolává skutečnou lidskost.Ono pro celý snímek je právě asi nejvýstižnějším vyjádřením pro mé pocity z něj slovo lidský.Z každého záběru,z každé scény na mě dýchl pocit skutečných lidských osudů,problémů,starostí a proher.A přes všechny tyto negativa přináší přeci jen i spoustu momentů,které dokážou zahřát u srdce.Tento snímek je zkrátka nehorázně silný a nechal mě plného úžasných dojmů.A nechtěl bych ještě opomenout zmiňované ústřední herecké trio Connelly,Kingsley,Eldard,tomu říkám herecké koncerty a neskutečné sympatie.Skvělý,náročnější film,doporučuji. ()

LadyVader

Fuj, naposledy jsem měla tak hnusnej pocit po konci filmu u Faunova Labyrintu, tady je to o to horší, že se člověk víc vcítí do hlavních postav. To zoufalství Bena Kingsleyho na konci filmu by bylo opravdu na oskara. ()

Kleki-Petra

Výborně natočené, strhující drama o jednom velkém administrativním nedorozumění. Jen v pár případech se mi zatím stalo, že jsem byl po shlédnutí filmu nucen, tak dlouho přemýšlet nad tím, co jsem viděl. O hereckých výkonech nelze pochybovat. Jennifer Connelly i Ben Kingsley zvládly své role bez jediné chybičky. Nechybí samozdřejmě ani zajímavý hudební doprovod. Tento snímek se jednoznačně zařazuje do mého seznamu nejoblíbenějších filmů. ()

Kanibal

Neuvěřitelný Ben Kingsley, krásná Jennifer Connelly, chytlavý příběh a atmosféra výjimečného příběhu v tiché čtvrti. Mínusem je zbytečné natahování - začátku i konce filmu. ()

uzzi

Zdařile vybalancovaný a neméně působivý příběh. Sledovat dva úplně odlišné přístupy k životu a hodnotám, které se u jednoho omšelého domu střetnou, začínají létat obláčky dýmu a později tryskají jiskry. Přesto je zde výborně nadávkováno vše pro i proti a divák bez výčitek nemůže přelít své sympatie ani k jednomu táboru. Opravdu skvělý výkon Bena Kingsleyho je radost sledovat, odměřený, zásadový a zdánlivě sobecký, přitom odrýváme, že v duši celým srdcem žije jen pro rodinu. Jennifer Connelly na druhé straně plotu také dokazuje svůj herecký um. Je to skvělý souboj o jeden dům, co je více než dům a hlavně o diváka. Režie je celkém jistá, avšak nijak objevná a hlavním tahounem krom herců je scénář a skvělá kamera. Divák je ten kdo vyhraje, ostatní.... 80% ()

Jaccobos

Příběh plný ztrát a utrpení, které z nich plyne. Nedokážu si ale představit, že by se nedalo vstát a pokračovat v tom bytí, které máme za úkol... Už z toho důvodu, že i když se nám dosavadní situace zdá nepřekonatelná, může přijít čas změn, který vytvoří prostředí, které se nám už tak nepřekonatelné zdát nebude.. Naděje je přece jedna z věcí, bez kterých člověk nežije a tento skvělý snímek tuto naději postrádal... ()

Michelle75

Film, který má po celou dobu dramatický nádech a plyne tak nějak pomaleji, přesto nenudí a divák jen domýšlí ,jak to všechno dopadne. Jak "banální" událost a směsice náhod mohou změnit život něškolika lidem najednou. Bezesporu výborná Jennifer, Ben i Shohreh. ()

Benedygtus

Velice silny a depresivni snimek, ktery zavrsil konec, ktery asi malokdo cekal.. Skvela, krasna Jennifer Connelly a Ben Kingsley dovedli film temer k dokonalosti. Jedine, co bych vytknul, je "rozvlacnost" filmu. ()

Madluska

Úchvatné, strhující, dojemné... Chybí mi slova pro lepší popis, tak aspoň takhle. A jednu obrovskou poklonu vysekávám Jamesi Hornerovi, myslím, že se mu povedlo navodit autentickou atmosféru u obou "kultur". P.S.:Po tomhle filmu se dá jen stěží věřit, že se Ben Kingsley narodil v Anglii. ()

Mistickzz

Konečne po dlhej dobe som si pustil film , ktorý vo mne evokoval nespočetne mnoho pocitov, film ktorý som si v danej situácii potreboval pozrieť. Pohltila ma sila príbehu, nadštandartné herecké výkony, krásna Hornerová hudba, precízna réžia a kamera. V podstate nie je čo vytknúť, malý veľký film. 85% ()

BlueZero

Silný film o dvoch ľuďoch ktorý sú v problémoch a stoja proti sebe. Výborná myšlienka. Keby bola spracovaná viac emotívne počas celého filmu a nie len na konci, tak by to mohlo byť za 5 hviezdičiek. Ben Kingsley podal výkon hodný oskara. ()

Hopper

Kingsley a Connelly sú naozaj špica. Deprimujúca dráma s možno až násilne tragickým koncom, s veľmi sugestívnou atmosférou, kde naozaj nemožno povedať, že by mala čierno-biele charaktery. Každý má svoju pravdu, len ten policajt je typickým predstaviteľom svojho remesla a pôsobí ako totálny pablb. ()

cab

Nestastna mlada zena (Connelly) a byvaly iransky general, nyni politicky emigrant (Kingsley) svadi boj o dum na plazi. Ona ho ztraci kvuli chybe uradu a chce ho mermoci zpet, ale on ho koupi driv nez se da do deseti napocitat a upravi z duvodu pozdejsiho vyhodnejsiho prodeje. Zapletka by nebyla spatna, ale co se deje na platne je vec druha. Dve hodiny pomaleho posouvani se v deji, handrkovani mezi obema hlavnimi hrdiny a neucinne herecke vykony. Nedokazal jsem se stotoznit ani z jednim zoufalym hrdinou, coz predpokladam byl jeden ze zameru tvurce. Ano Connelly je sexbomba, ale to ne vzdy staci. Verdikt je neuprosny. 45% ()

dopita

Setsakramentsky silné drama o domu, kterej zničil pět životů. Ze začátku jsem měl pocit, že se film tváří moc důležitě, že jeho vnitřní síla a údernost není taková. Ale film se zakousne a nepustí. Závěr možná pro někoho bude mírné zklamání, nicméně mě dostal. Jen nemusel být tak natahovaný, ale to je jen detail. Herci jsou všichni skvělí (dvě Oscarové nominace) a hudba Jamese Hornera (taktéž nominace na Oscara) funguje přesně tak jak má, i když na samostatný poslech by to asi nebylo. ()