Na konci druhé světové války přinutí dánská armáda německé zajatce, kteří jsou skoro ještě dětmi, splnit nebezpečný úkol – zneškodnit a odstranit nášlapné miny z dánského pobřeží. Chlapci bez potřebných znalostí i nezbytných technických pomůcek velmi rychle pochopí, že pro ně válka ještě zdaleka neskončila. Snímek "V písku - Příslib svobody", inspirovaný skutečnými událostmi, odhaluje neznámý příběh jednoho tragického okamžiku dánské historie. (Cinemax)

Rockerman

Těsně po válce musela být nenávist vůči Němcům obrovská. Do této atmosféry jsou nasazeni němečtí vojáci, aby vyčistili dánské pobřeží od nášlapných min. Seržant Rasmussen dostává na starost jednotku, složenou z mladých hochů, téměř dětí, které ještě potřebují maminku. Zpočátku jim dává najevo, jak jimi pohrdá a neváží si jich. Postupem času si však uvědomuje, že tito kluci nemají nic společného se zvěrstvy, páchané nacistickým Německem a vztah mezi nimi se vylepšují až do vypjatého finále. Poněkud jiný pohled na světovou válku, který se mi moc zamlouval a za tu sílu dávám plnou palbu. ()

agassi68

Tak kto do prdele mal upratať tie míny? Isteže ich tam nedali tí fagani. No vojna si nevyberá. Herecky výborné, spád pomalý, koniec ružový. Poctivých 60% ()

Trancetino

Strašne smutné. Strašne hrozné. 1,500,000 nášľapných mín. Neuveriteľné. Až také obrovitánske číslo som nečakal. Celý čas som tušil, že seržant nakoniec bude dobráčisko :-) Zo začiatku som mal tiež na tých nemeckých vojakov nervy tak ako seržant, ale časom človek pochopí, že to boli len hlúpi mladí chlapci, ktorí nedávno vyšli z puberty. Myslím, že si to aj sami uvedomili. ()

P.J.2

Film o tom jak německé děti rozhazují radostí ruce do vzduchu, některé ovšem 30 metrů do šířky. Krasně natočený, plynulý, pomalý ale o to srdceryvnější. ()

korok

Těžký film k hodnocení z psychologického hlediska, na jakou stranu se přidat. Na jedné straně člověk ví co Wehrmacht a SS páchaly a i když se jednalo o mladé kluky, tak ti mnohdy právě byli ti nejfanatičtější. Na druhou stranu vidíme mladé chlapce, kteří nebýt války, by jinak studovali střední školy, hráli fotbal a lítali za holkama ale o toto mládí je připravila zrůdná ideologie, kterou zasela generace jejich otců. A nyní jsou nuceni, pod drsným dohledem spojeneckých vojsk, likvidovat její následky. Děsivé, silný filmový zážitek. Opět se ukazuje, že 2. světová válka je nevyčerpatelnou studnou příběhů. ()

Lucas87

Zase jeden film co doplnil jednu poválečnou kapitolu. Hodně surově zpracovaná realita o mladicích, kteří byli v době nástupu Hitlera k moci sotva předškoláci. Velice zajímavé sledovat vztah mezi těmito zajatci a jejich velitelem. ()

deLaFere

Velmi zajímavý námět o méně známých poválečných událostech. Jednoduchý až trochu klišovitý scénář,ale na pozadí zajímavých lidských příběhů to vůbec nevadí. Hezká a dost nečekaná proměna dánského seržanta ukazující na nesmyslnost, byť pochopitelnou, nenávisti vůči německým chlapcům, kteří v očích vítězů personifikují vše špatné z nacistického Německa. Film má zajímavý konec, který je částečně tragický, ale také zároveň ukazující cestu pro smíření mezi válečnými nepřáteli. Film určitě není ztrátou času. ()

PATJA

Film vyvolává fyzickou úzkost. Nic pro lidi, které dohání k zoufalství jakákoliv jemná motorická práce. ()

Gardenboy

Nie je to na plné hodnotenie. Vojaci sú síce tiež iba ľudia, ale ten prerod veliteľa z bezcitnej beštie na takmer otcovského chlapíka bol ťažko uveriteľný. Inak celkom filmarčina, konečne niečo iné ako tie bezduché pizdoviny ako väčšina blockbusterov. ()

kukkik

Tenhle film mi ukázal další stránku druhé světové války, kterou jsem dosud neznal. Tohle "nutné" odminovávání pláží by se samozřejmě dalo udělat mnohem efektivněji a bez nasazení lidské pracovní síly ale.. Kamera, hudba a hlavně příběh působí dokonale a člověk se zase jednou stydí za svůj druh. Čeho hrůzného a bezcitného je schopen člověk, jemuž mysl zatemní zloba a vztek. Jako obvykle u filmů s takovou morální hodnotou, ale i kdyby nebyla, neoddiskutovatelných pět hvězd. ()

tidwell

Patos z prvoplánového dojetí nad historickým "usmířením" národních pamětí evokovaný plakátem k filmu, kde po skončení války dánský voják objímá německého chlapce, zajatého vojáka Wehrmachtu, naštěstí příliš nekoresponduje s vlastním příběhem, stylem vyprávění. Filmu se docela podařilo vyhnout laciné sentimentalitě naprojektovaného "člověčenství". Minimalistický film nevypráví a neukazuje nic jiného, než co se skutečně mohlo odehrávat – zajatce nahnané na pláž určenou k odminování, chvějící se ruce, cinkající pojistky a také utrpení, spoustu bolesti... Lidskost? Na tu se nepamatovalo tehdy a na některých místech světa o ní neslyšeli doteď. Historie byla taková, krutá, je zbytečné rozsuzovat, stačí se dívat, vnímat a cítit někde uvnitř sebe alespoň malé pohnutí... pak ještě zbývá naděje... ()

Franc1s

Jo todle se v učebnicích dějepisu nedozvíte. Že Dánsko, posílalo zajatce-nejčastějí mladé kluky na zneškodňování min z dánského pobřeží. Zde se sleduje skupinka kluků pod vedením jednoho drsného (výborně zahraného) seržanta. Každé ráno vstávají s tím, kdo zemře dnes? Bez jídla, vybavení, ponižování. Výborné poválečné drama. 8/10 ()

Inozuka

Tak trochu jiný film o konci druhé světové války v Evropě, než jsme zvyklí vídat. Seržant od britských paras má za úkol vyčistit jednu dánskou pláž od min a dostane k tomu bandu německých zajatců, kterým je mezi patnácti a osmnácti lety. Detailní psychologická sonda do duší zmrzačených válkou, film o touze po svobodě, naději a lidskosti. Sympatické, minimalistické a syrové zpracování se skvělými záběry a hudbou. Roland Moller si mě svým herectvím získal, musím si s ním ještě něco sehnat. Jeden z nej filmů, co jsem poslední dobou viděl. ()

pushover

Silný příběh podpořený v podstatě jen cimbálem v soundtracku. Při každý demontáži rozbušky jsem byl napnutej jak kšandy. ()

elimS

70% - komentář 20ti slovy: No jo, hledat miny bez okolních čísel šlo celkem blbě...haha vtip :D Ale fakt, dobré "komorní" drama, i o vztazích, na pláži. ()

Rimland

Minimalistické a ve všech ohledech bezchybné (ne)válečné drama, které tu tematicky spřízněnou Bigelowelinu nadhodnocovanou přehlídku nudy suverénně zahrabává do písku a označuje navíc černým praporkem. A přitom stačí jedna zaminovaná pláž a jedna pořádná křivda. Přičtěte k tomu chandorovskou míru podprahového napětí, výborné herce, nádherný vizuál a skvělou atmosferickou hudbu (v těhle dvou ohledech mi to v nejednu chvíli silně evokovalo španělskou Mokřinu) a máte zaděláno na jeden z nejlepších a emocionálně nejpůsobivějších (nejen) evropských filmů posledních let (a u nás coby země, která si svou epizodu s Němci také zažila, o to silnější - tady by si naši filmaři měli vzít příklad). Snad jedinou výtku můžu mít k faktu, že některé výbušné chvilky (doslova) byly k mému nemilému překvapení velice snadno předvídatelné. Odehrávat se to na té druhé (skallingenské) pláži, byla by to jízda takřka ve stylu Mzdy strachu... ()

celticek

Mám rád, když se něco nového dozvím. Zdařilý film z období 2.světové, tentokrát z Dánska. Nevěřil jsem, že si seržant mladé nácky oblíbí. Válka je válka. Jde krásně vidět, jak jim Adolf vymyl hlavu. Člověk s nimi ale soucítí, když si uvědomí, že si vlastně na neuvědomují, do čeho se namočili. ()

Gertruda.W

Film si v emocionálním působení nezadá s těmi líčícími hrůzy koncentračních táborů. Nejde se utěšovat tím, že trpí ti, kteří to vše zavinili. Neexistuje kolektivní vina. Kdo jsou viníci zla? Ti, kteří ho páchají nebo ti, kteří k němu dávají příležitost? A co ti, kteří mu přihlížejí? Ach to ulehčení, že je to dávno pryč! Také se díváte na záběry z Ghuty? Co na to říkáte? ()