Reklama

Reklama

Africká Královna

  • Velká Británie The African Queen (více)
Trailer 2

Katharine HepburnováHumphrey Bogart v úsměvném příběhu anglické misionářky a kanadského dobrodruha... Píše se rok 1914. V Evropě se rozhořívá první světová válka, ale sem, hluboko do nitra afrického kontinentu, doléhají její ohlasy ještě jen velmi vzdáleně. První zprávu o ní přinese dvěma bílým misionářům, sourozencům Samuelovi a Róze Sayerovým do malé domorodé vesnice Charlie Allnut, majitel a kapitán rozhrkaného zrezivělého parníčku s poněkud nepatřičným jménem Africká královna. Plaví se na něm od jedné domorodé osady ke druhé, rozváží poštu, zásoby, výbušniny pro místní doly a vůbec funguje jako jakési – byť velmi vágní – spojení s civilizací. V jeho podání je ovšem válka v Evropě něco dosti nejasného, něco, co se místních příliš netýká. Záhy se však ukáže, že ani Afrika nezůstane ušetřena. A tak se – řízením osudu a shodou neblahých okolností – brzo ocitne na palubě Africké královny značně nerovná dvojice: puritánská, upjatá misionářka Róza a vagabunda připomínající Charlie Allnut,jehož největším životním štěstím je plná láhev ginu. Charlie vzal Rózu na palubu v záchvatu přirozeného lidského soucitu a zbytků gentlemanství, které se v jeho hrudi při pohledu na opuštěnou ženu ozvalo. To však ještě netušil, jaký nápad se v hlavě té bláznivé staropanenské misionářky vylíhne a co všechno po něm bude chtít. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (247)

Madison 

všechny recenze uživatele

Veľmi zaujímavo natočená snímka, ktorá ani chvíľu nenudí, užijete si pravé africké dobrodružstvo, sladkú romantiku, úžasný herecký výkon samoľúbej Katharine Hepburn a chvíľkové komediálne varianty v harmónii s neprajnou dobou prvej svetovej vojny. Podarený film, ktorý vám z hlavy tak rýchlo nevyšumí. ()

Reklama

Nathalie 

všechny recenze uživatele

Poprvé jsem nedokázala vydýchat zarostlého Humpreyho Bogarta a touhle korunovanou hlavou byla silně zklamána. Podruhé, zjevně s lepší kapacitou plic, jsem přišla na chuť rumové odyssee se staropanenskou Katharine Hepburn, jejíž vnitřní jiskra je od počátku patrná, a když se díky peřejím a lihu rozhoří naplno, stává se pošťuchování dvou protinožců potěchou pro oční i brániční svaly. Nicméně k tomu, abych Hustonův vyspělý režijní kousek nejen docenila, ale i zamilovala, to nepostřehnutelné "cosi" chybí. Či přebývá. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Dejovo síce nijak prevratné, ale potešil ma pekný farbičkový vizuál a nádherné africké prostredie. Samozrejme K. Hepburn a H. Bogart tiež odviedli výbornú prácu, obaja si svoje postavy užívali plnými dúškami, a preto aj keď ich romanca pôsobila trochu naivne a klišé, zanechala vo mne príjemný dojem. Taká pohodová, roztomilá river movie. 65/100 ()

lamps 

všechny recenze uživatele

Romantika v netradičním dobrodružném prostředí, která se skrze sladká slova a předvídatelný vývoj vztahu ústřední sympatické dvojice dokope až k velmi působivé, tragikomické kritice celosvětového válečného konfliktu. Přímočarý příběh o lásce, odhodlání a jednom velkém výbušném plánu, který se sice nestal průkopníkem ani v žánru romantickém, ani v tom protiválečném, ale stvořil si svůj vlastní neodolatelný a roztomile jednoduchý filmový svět plný překvapení a zdravých lidských emocí... 80% ()

Galerie (83)

Zajímavosti (27)

  • Robert Morley (reverend Samuel Sayer) odehrál celou svou roli v ateliéru. (M.B)
  • Humphrey Bogart (Charlie Allnutt) trval na použití umělých pijavic. John Huston to odmítl a přivedl do londýnského studia chovatele pijavic s nádrží plnou živých pijavic. Bogartovi se z nich dělalo nevolno a byl velmi vynervovaný, což byly právě emoce, které od něj Huston potřeboval. Nakonec byly na herce nasazeny umělé pijavice a na chovatelově hrudi byl natočen blízký záběr skutečné pijavice. (HellFire)
  • Loď, která byla použita pro "Africkou královnu", se původně jmenovala "S/L Livingstone". (HellFire)

Reklama

Reklama