Skam

(festivalový název) (seriál)
  • Norsko Skam
Norsko, (2015–2017), 19 h 1 min (Minutáž: 14–50 min)

Tvůrci:

Režie:

Scénář:

Julie Andem

Josefine Frida Pettersen, Iman Meskini, Lisa Teige, Tarjei Sandvik Moe, Ulrikke Falch, Marlon Valdés Langeland, Ina Svenningdal, Thomas Hayes (více)

Série(4) / Epizody(43)

V seriálu Skam se setkáváme s osudy dospívajících studentů střední školy Hartvig Nissens v Oslu, přičemž se každá série zaměřuje na hlavní dějovou linku jednoho konkrétního páru, s níž se prolínají příběhy všech členů party. Seriál se odehrává na ose reálného času s velkým přispěním propagace a aktivit na sociálních sítích. Skam není jen o lásce a velkých přípravách na tolikrát oslavovaný Russ ("Russefeiring" - tradiční asi měsíc trvající slavnost norských maturantů, kdy si jejich skupinky dávají výstižná jména, nosí stejnokroje a připravují a zdobí svůj vlastní autobus/dodávku, to vše za doprovodu bujarých oslav a večírků). Skam je především o hledání sebe sama, významu přátelství, síle popularity, uvědomění si vlastní sexuality, získání reálného pohledu na svět, umění vážit si sebe sama, obětování se, uvědomění si vlastních chyb a snaze o jejich nápravu, solidaritě s nejbližšími, rodinných vztazích, psychických poruchách, znásilnění, vydírání, nepředpojatosti, toleranci k jiným pohledům, názorům a kulturám... (nahodilova_k)

Claire.TJ

Neobyčejně obyčejný. Takhle by vypadala zkrácená quality TV verze Ulice pro mladý nebo Skins, kdyby v nich neexistoval předpoklad, že jsou mladý implicitně sprostý smažky. Prostě tak nudný teens, až je to super. Teens hrajou teens, podílej se na scénáři; výsledek je neuvěřitelně přirozenej, uvěřitelnej, je to jako byste se koukali do skutečnosti. Hipster vrní. ()

PocahontasM

Tento norský seriál mě zaujal na internetu, kde jsem si ho prvně všimla a začala ho sledovat. První série nebyla úplně nejlepší, ale ty ostatní mě nadchly. Postavy uvážlivě mluví, přemýšlejí a učí se od chyb /zkušeností/ svých přátel. Řeší denní problémy mladých lidí. Jako je kamarádství, rodina, vztahy apod. Nejvíc mě zaujal vztah dvou chlapců. Cítila jsem hodně emocí a pochopení, jak to je někdy složité. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 4/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 3/10 ... Celkový dojem: 5/10. Vůbec mě nezaujal a při jeho sledování jsem se výrazně nudil. Každý díl měl jinou stopáž. Nejvíce mi byla sympatická postava Izaka. ()

Janie.

Už dlouho jsem neviděla tak povedený seriál, který by si udržel kvalitu až do konce. Trošku mě mrzí, že příběh skončil dříve, než se děj pohnul k oslavám Russ, o kterých se tam tak často mluvilo, a že nebyly více rozvinuté osudy některých dalších postav (Vilde, Christoffer, Magnus, Chris... tolik postav s takovým potenciálem!). Nejslabší mi přišla asi čtvrtá série (až na famózní poslední díl) - ale to bude spíše tím, že mi postava Sany nepřijde tak zajímavá jako většina ostatních. Vrcholem pro mě naopak asi byl závěr devátého dílu třetí série a Isakův běh nočním Oslem za Evenem. Naprosto skvělý seriál. ()

nahodilova_k

Pro milovníky Skins a skandinávskýho designu. A seriálů z prostředí dospívajících o tématech dospělejších, něž jsou oni sami. A to já teda rozhodně jsem! Severská atmosféra v každý minutě, ať už jde o skvěle vybraný outfity, exteriérový lokace, přírodu či vybavení seriálových interiérů. Zápletky a jejich vyústění překvapivý a nepředvídatelný. Bezvadně zvolená hudba, podtrhující feeling daných momentů. Skvělej koncept titulek jak po vizuální stránce, tak i uvádění jednotlivých dní životů hlavních protagonistů v reálném čase. Styloví kluci, krásný holky. Dlouhé close-up záběry na nedokonalej make-up, problematickou pleť, chloupky nad rty, pár dní nemyté vlasy, mezery mezi zuby - tvůrcům velký bravo, pokud v teenage věku vzhlížet k mediálním osobnostem, tak jsou tyhle opravdový děcka ze Skam těma pravýma role models, v kontrastu ke všudypřítomný vyretušovaný "dokonalosti". Dotažením do 100% reálnosti je skutečnost, že každá ze seriálových postav má svůj osobní instagramový profil, kde je možné v reálném čase v průběhu vysílání sledovat jeho/její příspěvky z tohoto "fiktivního" života stejně tak, jako lze sledovat profily našich skutečných přátel. Nabízí-li se mi zde srovnání s nepřekonatelnými Skins, Skam chybí typicky britská syrovost, zkaženost, bezvýchodný situace a šokující momenty, jsou víc naivní a idealističtí, víc cool kids. Norsko nasazuje laťku v tomto žánru hodně vysoko. K mání online v původním norském znění (ach!) s anglickými nebo českými titulky. A nakolik britskou angličtinu nadevše zbožňuju, doufám, že ostrovany nenapadne Skam předabovat. PS: Follow @skam_cz_sk na Instagramu ;) 1. série 85% (přesto však chytne jak blázen a závislost úspěšně začíná), 2. série 100% (#william), 3. série 75% (sorry, Even není můj typ), 4. série 100% (My na ty hloupý otázky ale musíme odpovídat, Sano. To je hrozně důležitý. Jinak si na ně lidi začnou odpovídat sami a to je to, co je fakt nebezpečný. A... #yousef, pochopitelně). ()

breebee

Tak tohle se opravdu povedlo. Musím říct, že první dva díly jsem si říkala: "Je to vážně tak úžasný?". Ale jo, to teda fakt je. Zvlášť teda třetí série. V životě jsem necítila tolik emocí při sledování seriálu, ty herecký výkony jsou prostě úžasný. Nemůžu se dočkat čtvrté série. ()

Losia

Upřímně mi tenhle seriál celkem dost pomohl. Je v něm skryto spoustu mouder, které se do života hodí. Jakožto dospívající mi pomohl. Poměrně dobře tam jsou probraná témata, jako například první sex, coming out, duševní porucha atd... Mě jako člověku zabývajícímu se duševními chorobami a podporujícímu LGBT+ komunitu sedla nejvíc třetí série. Podle mě se v tom hodně lidí najde a určitě doporučuju, tedy hlavně dospívajícím. ()

Teri123

!SPOILER! Musím říct, že Skam je jeden z nejlepších teen seriálů, co jsem kdy viděla. Líbí se, že každá série pojednává o někom jiném ale zároveň máme pořád stejné postavy, které se nemění. I výběr těchto hlavních postav se opravdu povedl. 1 série, Eva: První série byla spíš taková seznamovací a začínající. Rozhodně nejslabší ze všech. Dějově není zas tak špatná, akorát jsem na konci měla Evy plnou prdel. Děj je velmi jednoduchý a prostý, avšak velmi chytlavý - 3/5. 2 série, Noora: Druhá série mě neskutečně bavila a za mě je rozhodně nejlepší ze všech. Nooru jsem si zamilovala už v první sérii, tak jsem se na ní těšila. Tady máme klasickou love story ve smyslu, z nepřátel k milencům. Tady je to však velmi chytlavé a mezi hlavní dvojkou probíhá velká chemie. I přes to, že nejsem nějaký velký milovník těchto romantických zápletek, tohle mě neskutečně bavilo - 5/5. 3 série, Isak. Tady jsem se výběrem hlavní postavy trochu obávala. Isaka jsem si v předešlých sériích moc nevšímala a bála jsem se, že děj nebude zajímavý. Ovšem mě to velmi mile překvapilo. V této sérii pojednáváme nad sexualitou, což si myslím, že je velmi dobře zvolené téma. Mezi hlavní dvojkou opět probíhá chemie, i přes to, že moc nejsem na gay story, tohle bylo neskutečně romantické. Líbila se mi i vybraná zápletka nemoci Evena, což byl velmi zajímavý tah. Jediné, co mi přijde škoda, že nezmínili byly negativní reakce kamarádů/rodiny. Isaka všichni podpořili, což je hrozně super, bohužel si nemyslím, že to takhle probíhá všude - 4/5. 4 série, Sana: Na 4 sérii jsem se hrozně těšila, protože Sana byla už od první série velmi tajemná, a moc jsme toho o ní nevěděli. Série se týkala náboženství, konkrétně islám. Mě osobně toto téma hrozně baví a myslím, že správné o něm mluvit. Sana se z drsňačky stala milou holkou, která nechce být sama. Super zápletky a i očekávaný konec. Poslední díl je za mě úplně super, protože se tady věnuje všem postavám na, které nevyšla samostatná série. Vyřešil se nám vztah Noory a Williema, který jsem žrala do poslední minuty. Podíváme se na domov Vildy, který nám taky nebyl odhalen. A v neposlední řadě se dovídáme, že se Eva líbí Chrisovi. Upřímně mi je líto, že neskončili spolu, myslím, že by to bylo zajímavé. Takže poslední série taky nezklamala - 4/5. Pokud jste Skam ještě neviděli, můžu naprosto doporučit. Možná vám to změní pohled na několik věcí a nebo se u toho prostě zrelaxujete. ()

Eseter

Ok, čtvrtá série mě přesvědčila - opravdový skvost, který ze mě vyždímal všechny emoce. Tleskám. Když to vezmu od začátku, u první a druhé řady jsem si nebyla úplně jistá hodnocením, spíše se pohybovalo mezi silné 3 či slabé 4 hvězdičky. Celkový koncept byl zajímavý, ale jednotlivé díly ne tak zábavné. U první série mi vadilo to hlavní vztahové drama, což je u tohoto typu seriálu velký problém, ale na mě to prostě bylo až moc rýpání se v detailech jednoho nudného hetero vztahu. Přesto - sympatičtí herci (především hlavní parta holek) to zachraňovali. Druhá řada - opět bavila jsem se hodně, ale to vztahové melodrama se táhlo až moc! Spousta natahovaných až přehrávaných scén, zápletka se mi líbila, ale dílů mohlo být mnohem míň a fungovalo by to tak lépe. S třetí řadou přišel velký skok, styl vyprávění Isakova příběhu se mi líbil mnohem víc. Největší bomba ale pro mě byla poslední série (bohužel poslední!), která patří Saně. Opravdu excelentní po všech stránkách, především příběh a režie, vygradování zápletky. Naprosto skvělé a přesné vykreslení pocitů samoty, vyčlenění z kolektivu, při sledování mě úplně mrazilo, bylo mi špatně z toho, jak moc se Saniny pocity přelévaly na mě. Opravdu tleskám. Nejvíc miluju epizodu s04e08, kdy si holky pro Sanu přijedou a zažijou svůj happyend a já všechny pocity zadostiučení. Opravdu tato série fungovala po emocionální stránce prostě perfektně. Navíc je prča, jak seriál umí sám sebe shodit a parodovat, když v té samé epizodě vidíme velký comeback Williama za nutného slow motion!! Po všech stránkách Skam hodnotím jako výjimečný seriál, režisérka pracovala s herci opravdu citlivě, ale zároveň přesně věděla, co od nich a od seriálu chce a vedla je velmi dobře. A přesto i na improvizaci a přirozené vyjádření herců byl taky prostor, což je úžasné a v celém seriálu je to velmi znát. ()

Zoubek123

Ačkoliv nejsem příznivcem románových dramat a byl jsem k němu přemluven, jsem rád, že jsem se nechal. Seriál byl zajímavý, dobře udělaný, perfektní dialogy a kamera. Zajímavé scény a rozhodně dobře napsané postavy, snad každá postava tam měla svůj styl, smysl a charakter. Takže v průběhu jste fandili, zrovna tomu, kdo byl na scéně. Za mě nejlepší postavy jsou William, Sana a Eskild. Seriál provází životy mladých lidí na střední v Norsku, ukazuje složitost jednotlivých vztahů a překážky mezi nimi. Ukazuje jak je důležité se navzájem vnímat a hlavně komunikovat. ()

Rathe

1. série nebyla nic převratného, ale bylo to natolik lákavé, aby diváka udržela u obrazovky. S tím, že potom naběhla 2. a 3. série a ty tomu daly hodně velkou laťku nahoru (převážně teda ta 3.). Skins jsem zatím neviděl, ale pomalu si na ně dělám čas a nemůžu se dočkat. Herecké výkony mladých lidí jsou skvělé. Jen mi přijde ten život (prostředí) takové ponuré, ale to dělá asi ta Skandinávie. alt er love ()

barsy

Seriál SKAM dokázal neuvěřitelně vystihnout životy obyčejných středoškoláků. Zatím nám poskytl 3 série a pokud se nemýlím, chystá se 4. Snad ze všech seriálů, které mají být takhle v klidu z obyčejného života vznikla buď protivná telenovela nebo seriál krimi žánru. SKAM se ale drží té klidné atmosféry a dokáže životy teenagerů ztvárnit realisticky. Člověk se s postavami dokáže neuvěřitelně sžít. Pravda je, že občas jsou dialogy trochu moc natahované a nepodstatné, ale je to zatím asi jediná negativní věc, kterou dokážu najít. SKAM je jeden z prvních seriálů, který je ze života dospívajících a naprosto věřím jeho obsahu. Viděla jsem všechny 3 série a každá byla lepší a lepší. ()

Jancaa01

Přestože se říká "V tom nejlepším se má přestat", tak tento seriál zasluhuje alespoň ještě jednu sérii. Neukončili to se vším všudy... Co příběh Vilde? Ráda bych se o ní více dozvěděla, více o její mamce. Pak je tu William a Nora, ale u těch jsme si alespoň mohli domyslet o co šlo v SMS mezi ním a otcem. Ale co mě mrzí nejvíce je Chris a Eva. Tak moc jsem jim přála šťastný konec.. Chris byl od začátku prezentován jako děvkař, ale zároveň kluk s dobrým srdcem. A ano, sice jsme si mohli z konce vzít ponaučení 'děvkař děvkařem zůstane', ale tak mooc jsem si přála, aby alespoň tohleto klišé bylo zachováno a Chris se doopravdy zamiloval a skončil s Evou. Postava Chrise nám celkově ještě měla co nabídnout. Skam rozhodně stojí za zhlédnutí. Nejen, že si u něj odpočinete, ale zároveň vás nutí přemýslet-Evanova generalizace, odlehčující Isakova myšlenka paralerních vesmírů nebo Yosefovo vnímání náboženství ()

angelle

PRVÁ SÉRIA - Do prvej polky som len pozerala na tú hrôzu a nechápala, ako môže mať niečo také nezáživné a nudné 88%. Asi v polovici sa to konečne rozbehlo a na konci som nemohla zatvoriť ústa. Moment prekvapenia vždy urobí dojem. 7/10 DRUHÁ SÉRIA - Podstatne lepšie. Koniec 11. časti bol úúúúúúžasný. 10/10 TRETIA SÉRIA - Dokonalosť. Henrikov a Tarjeiov výkon bol neskutočný. 10/10 ŠTVRTÁ SÉRIA - Celých 9 dielov som si hovorila, aké sklamanie po druhej a tretej sérii, ale pri poslednom dieli prišla hotová lavína pocitov a nostalgie. 10/10 CELKOVÉ HODNOTENIE: 93%. Tí ľudia mi budú strašne chýbať. ()