Dej medzinárodne úspešnej čiernej komédie, ktorá je režijným filmovým debutom uznávaného islandského divadelného režiséra a filmového herca Baltasara Kormákura, sa odohráva v priam vidiecky pokojnej štvrti Reykjavíku, ktorý tvorí neoddeliteľnú súčasť "typicky" islandskej depresívnej atmosféry rozprávania, obohatenej prvkami mrazivého čierneho humoru. Tragikomickým hrdinom filmu je dvadsaťosemročný Hlynur, povaľač, ktorému sociálna podpora bohato stačí na to, aby sa cez týždeň potĺkal a cez víkend si s kamarátmi užíval v rockovom klube v centre. Pohodlný život inteligentného, ale lenivého mladíka, ktorý netúži viazať sa, však končí v okamihu, keď si jeho rozvedená matka pozve na Vianoce svoju učiteľku z krúžku flamenca, Španielku Lolu - a šokovaný Hlynur zistí, že cudzinka je matkinou milenkou... Lola, ktorá poprehadzuje tradičné sexuálne úlohy, sa stáva hýbateľom pochybne pokojného života hrdinov. Zmeniť sa musí i Hlynur, ktorý vyrastal bez otca, vzdal sa mužskej úlohy a dlho odmietal prijať zodpovednosť dospelého človeka. Režisér však sympatizuje skôr so sebavedomými a samostatnými ženami než slabošskými mužmi. Napriek vypätej dramatickosti daných situácií (incest, drogy...) i cynickému komentáru hrdinu, sprevádzajúcemu rozprávanie, sám autor sa s prirodzenou ľahkosťou vzdáva jednoznačných odsúdení. (oficiální text distributora)

mat.ilda

Pomalu začínám považovat Island, potažmo Reykjavík, za ideální místo k životu! Jsou tam velmi tolerantní lidé, a to dokonce i na pracovních úřadech! Vůbec se na vás nedívají skrz prsty, nezlobí se, když ignorujete pět výzev k dostavení, natož aby je napadlo se s vámi ve zlém rozloučit a zaplať si zdravotní pojištění sám! V milostných vztazích si berete, jak se vám zachce, nemusíte nic vracet a ještě se s kamarády na účet své víkendové milé dobře pobavíte! Ani v rodinách tomu není jinak, nikdo vám nevyčte, že jste ten nejneužitečnější člověk na světě, naopak, hýčkají si vás, abyste jim jednoho dne jejich velkomyslnost a nepřízemnost mohli oplatit - třeba tím, že až zjistíte, že vaše matka teď bude žít se svou milenkou, neuděláte scénu, jen mírně zvednete obočí a při první příležitosti využijete situaci k rozšíření rodiny s hodně zamotanými příbuzenskými vztahy. Hlavně Hlynur má ve všem jasno - řídí se hypotézou, že jednou zemře a bude mrtvý, a jelikož byl mrtvý i před tím, než se narodil, logicky je život jen přestávkou ve smrti a je potřeba ji řádně využít! Jediné vysvětlení, proč už nejsme všichni na Islandu, bude ta vlezlá, nekonečná zima, která najisto zpomaluje poznávací procesy takovou měrou, že než docvaknou všechny souvislosti, problém se vyřeší sám ...:-). Přeobsazením hlavní role někým, kdo by mně tolik nepřipomínal Jana Hrušínského zamlada, bych v hodnocení přitlačila, přes jakýsi lehký, ale přeci jen odpor k H. S. Guðnasonovi se mně však nedaří přenést, holt nejsem z Islandu ... ()

evulienka3

"Čím sa živíš? Ničím. Beriem invalidný dôchodok." Zvláštna to životná filozofia hlavného hrdinu, pripomínajúca jednu nemenovanú menšinu u nás. Mladík kráčajúci odnikiaľ nikam neschopný prekročiť vlastný tieň, postavený pred dosť zaujímavú životnú situáciu a cesta ako sa s ňou dokáže vysporiadať. Baltasar opäť raz u mňa zabodoval. Videné v rámci Challenge Tour Special - Filmový lov. ()

claudel

Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. Film číslo 3 - Island. První zklamání během Tour se dostavilo poměrně brzy. Ujetý film s nesympatickým hlavním hrdinou, jenž tápe ve svém životě, především v jeho milostné složce. Nudil jsem se docela dost, vtipné si vybavím snad jen dvě hlášky. Aspoň, že na tu Victorii Abril se příjemně dívá. Kormákur mě více oslovuje se svými krimi a akčňáky, ale beru to tak, že každý nějak musí začínat a jako debut to zase vyložený propadák není. ()

Necrotongue

Další z mých filmových návratů byl takový zvláštní. Hlynur, hlavní "hrdina", mi byl po sedmi minutách dnešní reprízy tak krajně nesympatický, až jsem začal přát jeho obličeji střet s pořádně svištící lopatou. Příběh měl nádech dramatu, tu a tam jsem zaznamenal záblesk černého humoru (no jo, záblesk... tak asi spíš výron), ale k tomu, abych mohl potvrdit své původní hodnocení, to bylo příliš málo. Snímek mě totiž po většinu času trochu nudil, takže jsem při jeho sledování nechal myšlenky volně bloudit. A to by se mi stávat nemělo, protože by se mi některé nemusely vrátit. Když si film nezíská mou plnou pozornost, nebo ji v průběhu ztratí, není to dobře. Je to známkou buď toho, že nepatřím do jeho cílové skupiny, nebo že prostě není dobrý. Ať už šlo o kterýkoli z obou důvodů, příliš jsem se dnes nebavil. / Poučení: Anonymní alkoholici to musí mít na Islandu dost těžké. ()

DDT

Nic nedělat, žít z podpory, nechat se vydržovat matkou a ve "volných chvílích" sjíždět porno na netu, to byl, přiznám se, kdysi i můj cíl. Bohužel jsem nebyl tak důsledný jako hrdina téhle komedie :( a tak mi nebyla odměnou Victoria Abril (která v roli "matčiny milenky" s tradičním španělským šarmem předvádí svoji další "skoro úplně normální" postavu). ()

UncleG

Cynická (ne)rodinná komedie o jednom blbovi z Rejkavíku, jehož životní náplní je bezostyšná příživa, internet, porno a pařby s partou ještě větších blbů. Dějově, přiznejme, nic moc... 101 Reykjavík je totiž jedním z těch filmů, které stojí a padají s hlavním hrdinou. A v mým soukromým měřítku spíš "padá" než "stojí". Znám celou řadu "nesympatických" ústředních postav, které člověku přilnou k srdci. Hlýnur z Rejkavíku ale zůstvává jen a pouze nesympatickým pazdrátem a odtažitým paňákem, který ve mě za celých 88 minut nedokázal vykřesat jiskřičku sympatií. Ne že tu ale bylo všechno špatně, některé konkrétní momenty by se dokonce daly nazvat brilantními. Chvíle, v níž rodinná sešlost sedí na otomanu, žvaní, futruje a dívá se na domácí video, které zachycuje jak vloni seděli na tomtéž otomanu, žvanili a furtovali... bych označil za skrznaskrz geniální. Závěr třemi slovy: Islandské, sarkastické, nezúčastněné. 50% s poznámkou, že distribuční název je opět na pěst. ()

jondzavid

Celkom zábavný kúsok z islandskej euro koprodukcie. Ironické, nabité hláškami (moja obľubená ´´život je len prerušením smrti´´), s netradične (ne)obyčajným hrdinom v neobvyklej švédskej trojke (alebo, že by nový termín islandská trojka). Sympatická stopáž, dobré obsadenie (hl.predstaviteľ + V.Abril) a trochu tej islandskej depky tentokrát v optimistickejšom vydaní - u mňa to vychádza asi na 3 1/2. ()

pevico

Po filmu Smala Sussie jsem si musel spravit chuť..a podařilo se..tohle byla o hodně lepší jízda, vtipnější, poutavější :)) ()

Duotone28

Náš malý chlapeček, nás všech.Lola bude jeho matka,a moje matka - jeho táta.A já budu bratr, ale zároveň i otec.Taky syn jeho otce a babičky...a bývalý milenec jeho matky:))))))))...fakt som sa pobavil na tejto hlaske,zvlast ked bola vo filme total pravdiva:))) !!! Heh, fajn relax movie so skandinavie...len skoda ze iba na jedno pozretie...,nazdar ()

easaque

-4* po deseti letech jsem se vrátil k této islandsky chladné komedii a musím přiznat, že mě bavila stejně jako předtím. Jedná se o režisérovu prvotinu (před nedávnem jsem dokoukal výtečný kriminální seriál V pasti), která nám přibližuje soužití dospělého syna s matkou a ukazuje jaké má úskalí. A když si ještě synek navykne na snadno dosažitelný sociální systém a nemá chuť cokoliv dělat, tak je na problémy zaděláno. Tady je to však pojato s nadsázkou typickou pro severskou kinematografii a tak o humorné situace není nouze. Zasloužené 4 hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Martin741

Cierna komedia o akomsi povalacovi, ktoremu socialne davky stacia na to, aby sa zivotom len pretlkal, ba co je horsie, bez zivotneho zmyslu. Len prazdne tlachacky o nicom a a pozeram, ze zbuznela homoromantika zas dostala priestor, tentokrat ide o lesby. 50 % ()

DruidKarel

1167. hodnocený film: Naprosto ujetá představa, která v tomto filmu nabrala skutečného významu. Mladý muž Hlynur, který žije pouze ze sociálních dávek, nebere život vůbec vážně. Jedinou jeho zálibou je porno a jeho heslo zní: "Proč nedávají porno hned ráno? Člověku by se hned líp vstávalo, kdyby mu stál aspoň klacek." Trochu svérázný humor, kdy se tento mladík, který žije neustále se svou matkou, zamiluje do dívky a dokonce se s ní pomiluje, která je lesbickou přítelkyní jeho matky. Tato mladá dáma pak čeká dítě a chce jej vychovávat s matkou Hlynura. Ten to bere obzvláště těžce a dokonce chce spáchat sebevraždu a umrznout. Napadne na něho sníh, ale zanedlouho začne pršet a sníh z něho sleze. Takže ani sebevražda se mu nezadaří. Nezbývá tedy nic jiného, než se vrátit domů ke své matce a její přítelkyni. Film je neskutečně divnej, ale i vtipnej. Musím ocenit skvělé monology, protože ty vážně stojí za to a tok si 4* film jistě zaslouží. 4* ()

1frida2

Jaképak odsouzení. Hlynur, jeho matka, její milenka a všichni kolem nich byli tak nějak v pohodě. "Zpomalenej" synáček si našel práci,holku tak co. Bez křiku, násilí, v pohodě. Fajn to bylo ()

senor

Posledních asi dvacet minut bylo super, ale celkově poněkud rozpačité. Alespoň se dozvíme jak to na tom Islandu vypadá a proč tam všichni tolik pijou. ()

bubun

Šílená verze skladby Lola od Kinks. Uběhne třetina filmu a já pořád nevěděla, proč hlavní hrdina bere invalidní důchod. Maximálně protože je to takovej debil. Jinak z filmu úplně čpí přelom devadesátek a nultejch let - rádoby cool párty téměř každej den, spousta jakože zajímavejch lidí, ale postrádá to autenticitu. Docela úchylárna, ale proč ne. Taková trochu řecká tragédie. Nebylo by to špatný, akorát mě prostě strašně štval ten kluk (nebudu psát chlap, protože je to prostě takovej mamánek). Ale Lola byla taky šílená, to je pravda. ()

_DAVE_

Pomerne uletacky film o jednom asi nejzvlastnejsim milostnem trojuhelniku ktery jsem mel ve filmu zatim moznost videt. Misty jsem se naramne bavil.. ()

lennyd

Hlynur (Hilmir Snær Guðnason) je povaleč. Základní potřeby mu obhospodaří jeho matka, peníze které dostane od sociálky mu krásně vystačí na víkendové chlastačky, a s touto životní filozofií chce dožít až k důchodu. Vše se ale musí změnit, když na vánoční prázdniny pozve jeho matka svoji učitelku flamenca, Španělku Lolu. O Silvestrovské noci si, díky alkoholu, Hlynur a Lola spolu pěkně užijí. Pár dní na to ale odhalí Hlynur, že Lola je vlastně milenka jeho matky... Islandská kinematografie pro mne doposud byla velkou neznámou, ale když na to tak koukám, tak je vlastně vcelku jedno jestli jde o Island, nebo některý z ostatních severských států. Filmy z jejich luhů a hájů mají takový zvláštní (mrazivý) nádech. I když se člověk musí usmívat (např. nad Hlynurovu pohledu na svět), pod komediálně romantickou slupkou je zase schován ten sníh, led, mráz (a ten pocit, že člověk musí hodně chlastat, aby přežil - nebo vlastně možná naopak, když si vzpomenu na závěrečnou scénu filmu)... ()