Když novinář Philip Green (Gregory Peck), fešný vdovec žijící jen se svou matkou a malým synkem Tommym, přijme nabídku renomovaného newyorského magazínu napsat sérií reportáží o antisemitismu v americké společnosti, netuší ještě, jak náročný úkol na sebe vzal. Nejprve přemýšlí, v jakém úhlu pohledu se dívat a jakým způsobem vést výzkum. Rozhoduje se pro investigativní cestu, a přestože to není pravda, nechá o sobě veřejně rozhlašovat, že je Žid. Brzy zjišťuje, že americká takzvaně liberálně smýšlející společnost stojí, co se týče přístupu k Židům a dalším etnickým menšinám, na prachbídných základech. Existují tu firmy, které odmítají přijmout Židy, jeho židovská sekretářka si kdysi raději změnila jméno, aby získala práci, některé hotely mají raději plno, než aby ubytovaly Žida… Philip najednou vidí antisemitismus všude, dokonce i v citových projevech své snoubenky Kathy (Dorothy McGuire). (dopitak)

lucascus

Film o tom, jak je "liberální" Amerika ve skutečnosti těžce rasistická - bohužel, mám dojem, že ani tento film nepřispěl ke změně. Neoficiální rasismus tam je dle mého skromného názoru větší problém než v Evropě. Ve své době tento film musel být průkopnický, není tedy divu, že posbíral tolik Oscarů. O to větší škoda, že zrovna toto je typ filmu, který tak rychle stárne a dnešnímu divákovi už moc nemá co říct. Nesmírně dlouhá stopáž působní dnes nudně, měl jsem problém to dokoukat. Výraznější střih by filmu jen prospěl. V některých pasážích je film zase příliš užvaněný (no budiž, to bych ještě odpustil - holt Hollywood). Ovšem největší problém mám s tím, že pokud točit film o skrytém rasismu ve společnosti z pohledu USA, zaměřil bych se spíše na černochy a ne na Židy. Protože ti to měli v americké společnosti ještě mnohem těžší, dodnes tyto bariéry nejsou zcela odstraněny. ()

Han22

Další oskarovka a nesmírně těžký film na hodnocení, zvláště pro mě. Novinář se pokouší psát sérií článků o antisemetismu. Aby zjistil, jaké to je, rozhodne se vydávat za Žida a sledovat reakce. Jsme bohužel ve 40. letech, takže se většinu filmu nedočkáme žádné dřeně, ale spíše klouzání po povrchu a většina filmu je spíše romancí. Romancí mezi vdovcem s malým synkem který zapoměl na lásku a ženou, které už jedno manželství nevyšlo. Na dřeň to jde až ve finále, kdy se naplno projeví rozdíly - Peckův hrdina se stává idealistou, který věří, že proti antisemtismu se musí postavit a bojovat, jeho přítelkyně je konformistka, která sice znechuceně odvrací tvář, ale nic neudělá. Jejich vztah se málem rozpadne, což by ve 40. letech neprošlo, takže vše končí happyendem. Peck hraje fantasticky, stejně skvělá je i jeho partnerka Dorothy McGuire a také další ženské postavy. V jedné chvíli řekne Cathy - co je špatného na tom být pyšný, že jsem křeštanka a ne židovka. A to je přesně ono. Špatného na tom není nic. Člověk by měl být hrdý na to kým je a nemuset se ohlížet na to, koho tím urazí. Bohužel podobný idealismus jako předvádí Peck nás dovedl k opačnému extrému - politické korektnosti, obrácenému rasismu, pozitivní diskriminaci, nemožnosti pojmenovat problémy pravým jménem, protože by to nebylo korektní. A paradoxně v dnešním obráceném světě jsou to opět Židé, kteří čelí diskriminace a to jak evropští židé, od muslimských imigrantů, tak Izrael jako takový, který se brání jak umí a přesto čelí neustále kritice různých "osvícených" politických špiček. Drama roku 1947 a Oskar tu přišel oprávněně, po druhé světové válce to byl nesmírně důležitý film. ()

Kenneth

Film má popisovat v té době aktuální stav antisemitismu v USA. Několik jedinců se chová nepřátelsky k Židům, protože je nenávidí nebo jim jejich přítomnost vadí, protože jim například kazí obchod. Většina pak tyto projevy ignoruje, protože se nechce zaplést do konfliktu. A možná většina má společností vetknuto do podvědomí, že být Židem není úplně ideální. Určitě to není ideální stav, ale toto pravděpodobně už žádný film nezmění. K určitému posunu určitě za tu dobu došlo, protože pochybuji, že by si dnes Židé měnili příjmení. Pozitivní je, že film zahrnuje všechny tyto postoje k Židům. Ukazuje naivitu hlavní postavy, která je tím vším šokována a přitom sami Židé jsou zvyklí již po mnohá staletí tomu čelit a přizpůsobovat se, pokud to ovšem nepřeroste v takové tragédie, jako byl například holocaust. Film mohl klidně být o 20 minut kratší, protože některé konverzace tam byly zcela zbytečné a nudné. ()

pollstro

První hollywoodský film, jenž se takřka edukativním způsobme zabývá tématem antisemitismu. Kazan je ve stylu vyprávění a prezentování společenského problému velmi zdvořilý, ale o to se víc zaměřuje na skrytý antisemitismus široké, na venek tvářící se velkorysé společnosti, kterou cíleně usvědčuje z nenávisti. Navíc se tato analýza projevuje jemným stylem, který pomocí vizuálních ukázek šíří morální rozhořčení, které postupně sílí, ale naopak nechává diváka v poklidné atmosféře vstřebávat sociální problém a vytvořit si tak vyjasněný a srozumitelný názor dané problematiky. Největším problémem je znatelně pokulhávající věrohodnost celého příběhu, naivita hlavních rolí a optimistický závěr, jenž dohromady ubírají z celkového filmového zážitku velmi důležitou ostrost. ()

silvusaak

O hercich jsem moc neslysela predtim nez sem ten film videla, hlavni hrdina i Gregory Pack me uplne okouzlili, ten film ma strasne silny scenar, aj mne bylo lito ze uz takovy gentlemani nejsou. Povinna podivana pro vsechny. 5* no doubts ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell