Reklama

Reklama

Sny Akiry Kurosawy

  • Česko Kurosawovy Sny (festivalový název) (více)
Trailer

Jeden z posledných filmov legendárneho japonského režiséra Akira Kurosawu tvorí osem snových epizód – meditácií o živote, smrti a ľudskej pominuteľnosti. Spája ich autorovo druhé „Ja“, ktoré jednotlivými príbehmi prechádza v rôznych etapách života. Metaforou života je cesta – ako vyjadrenie podstaty ľudského bytia – i ako smerovanie k smrti, ktorá toto bytie presahuje. Na takúto „cestu životom“ vykročí v prvom sne režisérov dvojník-dieťa. Ako nevítaný svedok sa v lese zúčastní svadobného sprievodu líšok, kvôli čomu zostáva na celý život poznamenaný túžbou vydať sa za hranice tajomna a „kráčať za dúhou“. Po ceste pokračuje ako chlapec, hľadajúci v broskyňovom sade svoju mŕtvu sestru. Ako vodcovi bludného horského oddielu sa mu v snehovej búrke zjaví ľadová víla. Ako dôstojník sa stretne s mŕtvymi vojakmi zo svojej roty. Ako mladý maliar obdivuje v galérii obrazy Vincenta van Gogha a tak sa dostane až za obraz a na vlastné oči uvidí majstra pracovať na „Obilnom poli s havranmi“. "Ja" sa stane aj svedkom nukleárnej katastrofy, vyvolanej výbuchom atómovej elektrárne. Ako pútnik zasa blúdi spustošenou krajinou a stretáva znetvoreného démona, oplakávajúceho svoje hriechy. Napokon "Ja" doputuje až do idylickej dediny vodných mlynov, kde ho stotriročný múdry starec zasvätí do tajomstva zdravého života v súlade s prírodou. Prirodzenou súčasťou takéhoto života je i smrť ako potvrdenie a zavŕšenie životnej cesty. (oficiální text distributora)

(více)

Diskuze

Cynke

Cynke (hodnocení, recenze)

Je to pekný zážitok z filmu.Sny boli veľmi pekne umelecky spracované.

 (hodnocení, recenze)

Kdybych měl vyjmenovat pět nejlepších filmů, tak tenhle film by tam stoprocentně byl. Viděl jsem ho několikrát a stále málo :) Považuji ho taky za nejlepší Kurosawuv film. Ikdyž tady mluvím v superlativech, tak ten kdo by čekal klasický povídkový film, bude nejspíš zklamán a znuděn. Je to spíše Kurosawova životní rekapitulace, jeho filosofie a jeho osobní (hodně ekologický )odkaz dalším generacím. Nejde tady o ztvárnění nějaké konkrétní povídky, ale o ztvárnění celého Kurosawova vnímání světa. Není dobré proto vytahovat z toho jednotlivé povídky, ale vnímat to jako celek kvůli pochopení Kurosawova odkazu, který je navíc realizován skvělými vyjadřovacími prostředky spíše iracionálního typu působících tedy na jiné než běžně používané mozkové vlny. Vždy když o tomto filmu mluvím, dostávám chuť ho zase vidět.... ale doporučuji si udělat na tento film prostor a čas (nejlépe ho vidět v kině - lepší pro intenzivější dojem). Ale rozhodně je mi jasné, že se najde hodně lidí, co si řeknou .....ježíš co to tady mele, vždyť je to taková blbost...Svou orginalitou si tento film vytvořil určitě oba tábory (jo i ne) ...příznivců....

Související novinky

EIGASAI 2016 zaútočí na chuťové buňky

EIGASAI 2016 zaútočí na chuťové buňky

04.02.2016

9. ročník festivalu japonského filmu a kultury, jehož pražská část proběhne ve dnech 4. - 10. února 2016 v kině Lucerna a přilehlých prostorách, nese podtitul "festival k sežrání" - to proto, že… (více)

Reklama

Reklama