Černá kočka, bílý kocour

• Fed. rep. Jugoslávie Crna mačka, beli mačor (více)

Staříci Grga a Zaria jsou přátelé od nepaměti. Čtvrt století se neviděli. O to víc se těší na setkání, které se však odehraje za velmi pohnutých událostí, kterým jiné - neméně pohnuté události - předcházejí... Zariův Matko potřebuje nutně peníze a tak se obrátí na cikánského kmotra Grgu se lží, že Zaria je po smrti, a ten mu je půjčí. Brzy se však ukáže, že dluh nemůže vrátit a tak se má vykoupit sňatkem s liliputánkou Beruškou. I když se ani jednomu do takového manželství nechce, nastává den svatby. Svatby neobvyklé, bouřlivé, při které každý z aktérů tohoto temperamentního a humorného vyprávění naplní svůj osud. Na filmu není důležitý ani tak samotný příběh, jako jeho až neskutečné postavy, které se ocitají v nepřetržitém toku událostí, myšlenek, představ, lidských citů a bujarého veselí, plynoucích v neutuchajícím rytmu obrazů a umocněných strhující hudbou. (oficiální text distributora)

matt85

Pravá nefalšovaná (tehdy ještě Jugoslávská) satira. Pětková kvalita to sice ještě není, ale za vyloženě pohodou atmosféru, tu pětku dám. ()

Slimakovec

Jedno slovo to charakterizuje dokonale: šílený. Šílený nápady, šílenej styl života, šílený vtipy, šílený situace. Prasata žerou trabanty, husy se používají místo utěrek, pařezy chodí a mrtvoly ožívají a to všechno kvůli jedný svatbě. ()

Nocturno culto

Super záležitost z divokého Balkánu,řízná místní dechovka a honba za slávou... nejlepší je prase co okusuje trabanta až z něj zbyde jen kostra a nebo ta divoženka co je o žiletku vyšší než 1 metr ...prostě nářez,to se nedá popisovat,to se musí vidět :-) ()

Brinkley

S odstupem času mě humor této kočičí řachandy už tolik nebere (snad i proto, že ve své době šlo takřka o kult a já podlehla davovému šílenství). Nicméně geniální živelná muzika mě dokáže nakopnout i dnes. A i kdybych někdy v budoucnu filmu srážela jednu hvězdu za druhou, zůstane po něm jeden z nejpovedenějších soundtracků vůbec. ()

Matt007

Hodnotit tenhle film je něco úplně jinýho, než hodnotit většinu filmů zde na ČSFD. Je to komedie, na kterou asi hodně dlouho nezapomenu. Naprostá šílenost, chaos, drogy, kvanta kulek vypálených do vzduchu a ztřeštěných tanečků. Ze začátku trošku gulášek se zorientovat a pomalejší rozjezd, ale potom pecka. Bavil jsem se fakt hodně. ()

greigor

Paráda! Tohle jsem naprosto nečekal. Komedie, jak má být. No komedie, možná spíš jedna velká 2 hodinová kalba s cikánskym Jimem Carrym. 4,5 *. ()

markotter

Kusturica tady přitlačil na pilu a vyrobil téměř nekoukatelnou směs cikánského folklóru, bizarních postaviček a celkového chaosu, do kterého se dalo jen těžko proniknout. Nejlepším počinem z tohoto díla zůstává i teď, po letech soundtrack k filmu. ()

Argondia odpad!

Tohle nebyl film pro mě. Otravná, kolotočářská hudba, divní (ne)herci s vykulenýma očima a katastrofálním chrupem, vrchol trapnosti a nulového humoru. Já na tyhle uřvané a teatrální "umělecké klenoty" prostě nejsem. Snažila jsem se, ale v půlce jsem to vzdala a odmítala téhle blbosti obětovat druhou hodinu. Nikdy víc! ()

boni

Naprostá skvělost, jakou umí natočit jen Kusturica, ale k plnému hodnocení ji nakonec nedokázal dotáhnout ani Dadan šňupající koks z krucifixu, trsající na extrovní hitovky (Ja sam mala pitbull – terrier), žonglující s odjištěnými granáty či utírající se od hoven živou husou domácí. K hodnocení nejvyššímu mi tam chybělo ještě trochu větší „bláznovství“, na které určitě prostor byl, a nadále pro mě od Kusturici zůstává neotřesitelnou jedničkou Závěť, jež je minimálně o level výš. Ale i tak úžasně živelné, vtipné a snadno opakovatelné, tedy bez větších obav, že by to napodruhé mohlo nudit. __ A ještě musím říct, že tady se měli tvůrci Cigošingu inspirovat, jak se má dělat komedie s Římany ze západního Litvínova, a třeba by nám pak nenaservírovali takovou nebetyčnou sračku, za jakou by se nestyděl ani leckterý jůtuber, a kterou jsem bohužel téměř dvě hodiny mučil své oči, intelekt, duši a poslední buňky vkusu. ()

rublik05

Skvělá komedie. Nářez od začátku až do konce. Film obsahuje neskutečné množství skvělých gagů a hlášek. Absolutně nenápadná komedie, u které se ale po celou dobu pořádně nasmějete. Ideální film, když člověk nechce nic řešit, nějak extra u filmu přemýšlet, pouze si lehnout a bavit se. Dávám plný počet, a to jak za herce (opravdu co postava to unikát), tak i právě za zmíněné povedené, dnes již legendární hlášky. 10/10. ()

junxi91

Parádní cikánsko-srbská jízda se spoustou zábavy, hudby a neustále se opakujícím slovem "jebat" ve všech formách. To se tak Matko Destanov se svým synkem pokoušel obchodovat s Rusy a za 220 marek od nich koupil pračku, počítač, rohy a naftu, aby pak zjistil, že ho Rusové ojebali. Tak se rozhodne nakoupit a přeprodat asi dvacet vagonů s naftou, na které však potřebuje peníze, které si vypůjčí jednak od zazobaného, svérázného a zlatými zuby obdařeného cigánského kmotra starého Grgy, kterému nakecá, že jeho nejlepší kámoš a zároveň Matkův otec je po smrti, a také od luxusních limuzín, čubek a kokainu užívajícího si Dadana, který miluje disko hudbu, hlavně song "Pitbull", který mi od zhlédnutí filmu pořád hraje v hlavě. Jeho synek Zare se mezitím zamiluje do bílé holky Idy, která zpočátku dělá drahoty, ale po koupení zmrzlinového poháru si spolu vyjedou autem a skončí ve slunečnicovém poli. Matkovi však jeho byznys nevyjde, protože jej celníci pojebou, zabijí chlápka ze stanice, kterého pověsí na závoru a jakmile se Matko probudí, tak si toho všimne a snaží se mrtvého chlápka dostat dolů, jelikož v ruce drží jeho kufřík s penězi. To byla jedna z nejvtipnějších scén ve filmu. Po provařeném byznysu je jako kompenzace za provařené peníze dohodnuta svatba, kde si má Zare vzít Dadanovu malou sestru, které každý říká "opička", což se Dadanovi nelíbí a málem dojde ke konfliktu. Následuje tedy svatba, do které se ani jednomu z nich nechtělo. Těsně před ní zemře Matkův otec (tentokrát skutečně), ale jeho smrt musí být odložena o tři dny, aby svatba mohla proběhnout. Takže je třeba otce odklidit a na půdě jej ochlazovat ledem. To vede ke spoustě vtipných scén během svatby, ať už s neustálým nošením ledu, prosakováním vody z půdy do místnosti, kde se zrovna baví Dadan, a také k samotnému útěku nevěsty. Nakonec však otec obživne, stejně jako cikánský kmotr Grga, který dorazí na svatbu, ale dostane infarkt a je donesen na půdu ke svému starému příteli. V každé scéně je buď hejno hus, černá kočka a bílý kocour, kozy a nebo prase, které okousává vrak starého žigulíka. Sprostých slov je tu taky požehnaně, navíc jsou užita v docela vtipném kontextu. "Roztrhnu ti prdel hákem" nebo "pojebaná velká hlavo jak to řídíš" mě totálně rozsekalo. Střílení z kalašnikova na svatbě je prý v těchto končinách také běžné. A drog se zde taky nikdo nebál. Ti cikáni prostě kurva umí žít. Nakonec vše dobře dopadne, Dadan si vezme Idu a ani opička nezůstane na ocet. A vše to zaplatí Grga. Happy End! ()

Lokran

bláznivý a naprosto střelený film, který však spnil bezezbytku má očekávání... takhle nějak si totiž představuju, jak to chodí na pomezí dnešního srbska, bulharska a rumunska:) samosebou nesmí chybět skvělá hudba, celkově tedy 80% p.s. u mě to vyhrál motiv prasete žeroucího trabanta! ()

crjules

Diky nadhernemu, pro me temer exotickemu prostredi ,deji plnemu bizarnich a neuveritelnych postav, diky naprosto uzasne Bregovicove muzice a pribehu lasky kde nakonec vsechno dobre prevazi, na me tento film pusobi jako novodoba,moderneji pojata pohadka ze soucasnosti. ()

LakiyL

Dej je zasadený do prostredia cigánskej osady. Výborne natočená komédia ukazuje život Rómov, ich kšefty a podvody. Pre nás neznámi herci zahrali svoje role výborne. Väčšina scén oplýva humorom, ktorý vzniká z prefíkanosti jednotlivých postáv. Skvelá oddychová komédia, kvôli ktorej sa v každom z nás ,,prebudí“ cigánska krv. ()

CerKar

Jeden z mála filmů, ke kterým mám citový vztah - geniální humor, skvělá atmosféra a hudba, která je kapitolou samou o sobě. Všechny tři složky si vychutnávám víc a víc při každém dalším shlédnutí. ()

lenzi

Niečo tak úžasného, zábavného, farebného, rozprávkového, muzikálneho, náladu dvíhajúceho, typicky balkánskeho a pri každom pozretí fungujúceho môže natočiť len Kusturica. Odporúčam pozerať v pôvodnom znení, s dabingom to dosť stráca. ()

haffen

haluzny film, ktorý nemusí osloviť každého, ale tí náročnejší si prídu na svoje. Pán Kosturica nenecháva svojmu menu nič dlžné. Bravúrna komédia nad ktorou sa nemusí príliš rozmýšľať, ale aj napriek tomu vás vtiahne do deja a vy sa zmôžete len na žasnutie, kde na tie "fóry" chodí. A ak si myslíte, že už väčšiu hovadinu nevymyslí, tak v zápätí vás uzemní ďalšiou a ešte väčšiou... a dovtedy, kým neskončí film. P.S. tá zasratá hus od hován bola čerešničkou na torte... :D ()

Kusturica rozpoutá revoluci

Kusturica rozpoutá revoluci

09.02.2009

Konkrétně mexickou. Koncem roku totiž začne natáčet biografii psance, pak generála a nakonec guvernéra Pancha Villy. Film nazvaný Seven Friends of Pancho Villa and the Woman With Six Fingers (uf)… (více)