Režisérský debut Woodyho Allena z roku 1969 zachycuje kriminální léta mladého Virgila Starkwella, kterého hraje sám Woody Allen. Přestože byl Virgil nadprůměrně inteligentní, a možná právě proto, připadal si zmatený a osamocený. V osmnácti se vykašlal na školu a vydal se na dráhu zločinu. Jeho sklon zpackat všechno, na co jen sáhnul, jej ale brzy dostal za mříže. Po propuštění potkal mladou a krásnou Louise, do které se zamiloval. Kvůli ní se také rozhodl změnit svůj život. Před tím se ale ještě naposledy pokusí vyloupit banku, což ho opět dostane do vězení. Dny se vlečou a Virgil se rozhodne vzít osud do svých rukou a utéct. Tentokrát se na něj usměje štěstí. Společně s Louise, která je těhotná, odjedou do jiného státu, kde konečně začnou žít normálně. Pronajmou si malý byt a Virgil si najde práci v kanceláři. Jednoho dne se ale objeví neodolatelná sekretářka slečna Blairová, která zjistí, že Virgil je hledaný zločinec a začne ho vydírat. Vrátí to Virgila zpátky do starých kolejí, nebo to tentokrát zvládne bez porušení zákona? (HBO Europe)

Jordan

režijný debut mladého woodyho allena. je dobre, ža na radu svojho dvorného strihača Ralpha Rosenbluma, s ktorým prvý krát spolupracoval, prerobil záver z pôvodne tragického, kde hlavného hrdinu zastrelia, na ten, ktorý tam je teraz, pretože spolu s týmto vznikla naozaj podarená komédia, plná "raného" bláznivého woodyho. súbor skvelých gagov a skečov spojených ústredným hrdinom, chronickým kriminálnikom Virgilom Starkwellom. film, ktorý bol jedným z prvých úspešných "mockumentary" vôbec. výborné. najviac ma pobavil zákulisný fakt, že zhruba sto väzňov san quentinu bolo za drobný poplatok použitých ako komparz a štáb bol označovaný špeciálnym atramentom, ktorý je vidieť iba pod ultrafialovým svetlom, aby po skončení natáčania vo väznici stráže vedeli, kto môže opustit väzenie. Ktovie, či sa takto niekomu nepodarilo utiecť. A či niekto zo štábu neostal . . . ()

Exkvizitor

"Teď vám pustím pár filmů z banky. Uvidíte je jen jednou. Pak, abychom zlikvidovali důkazy, filmy sníme. Bude to formou švédského stolu. Támhle je bramborový salát. Žena uvařila kávu." - Až do poloviny 70. let točil Woody Allen podobně ztřeštěné groteskoidní komedie jako je tahle (snad s vyjímkou mého oblíbeného Zahraj to znovu, Same - které ovšem sám nerežíroval) a pokud se vám tento styl zamlouvá, myslím, že nebudete zklamáni. Je zde sice řada fórků nefunkčních a našlo by se i pár trapných, ale těch dobrých až skvělých je podstatně víc. Je nad slunce jasnější, že v dobách tohoto počinu Woody stále hledal svůj osobitý styl (během filmu se například nevyskytuje žádná jazzová hudba a tento ani nezačíná titulkami, považte!). Na skoro-debut (neboť úlet "What's Up, Tiger Lily?" těžko považovat za allenovku) je to však úžasný výkon! ()

Cimr

Allena miluju a čekal jsem od něj hodně, ale tohle fakt ne! Neskutečně půvabná komedie, navíc s úžasnou hudbou (ten klavír!). Doporučuju všem příznivcům absurdních komedií. Tak mě napadá, že Allen hodně předběhl dobu, za první dokonale bláznivý slepenec bez hlubšího smyslu bývá považováno Připoujtejte se, prosím. Seber prachy a zmiz si s tím ovšem nezadá, vlastně si to nezadá s žádnou komedií, která mě napadá... ,,Zlodějina je dobré povolání, člověk hodně cestuje, poznává nové lidi..." ()

nascendi

Ani môj 21. pokus nájsť medzi filmami Woodyho Allena film, ktorému by som dal štyri hviezdičky (okrem Match Point), nevyšiel. Vtipnosť je v ňom násilná, toporná a celý film mi pripomína "komédie" s Fantozzim. Možno sa ešte niekedy odhodlám k ďalšiemu pokusu. Veď nie je normálne, aby sa Woody Allen, ktorého písomné výtvory mám rád, nedokázal vyjadriť aj filmovou rečou. ()

becki_tu

Moje první seznámení s Woody Allenem dopadlo nad očekávání dobře. Jako příznivec zábavné party Monty Python jsem si nemohl nevšimnout podobného "citu" pro humor, jaký zde zdatně praktikuje právě Woody Allen. Jako gangster je zde Allen naprosto skvělý a hlášky a gagy nejen z jeho úst mě dokázaly spolehlivě pobavit, podobně jsem se u komedie nenasmál už dlouho. Pistole z mýdla, přepadení banky se vzkazem na papíru, "útěk" z vězení... na to se snad nedá zapomenout. ()

• Přes 100 vězňů San Quentina si ve filmu zahrálo jako kompars. Herci byli označeni razítkem, které bylo viditelné pod speciální lampou, aby bylo možné na konci natáčecího dne odlišit, kdo je herec a kdo vězeň. (don corleone)
  • Ve filmu se objevuje celá řada odkazů na slavné komiky. Například souboj s žehlícím strojem odkazuje na Charlieho Chaplina, ukradená nefunkční pistole na Harolda Lloyda, přepadení banky zase na bratry Marxe. (Oktavianus)
  • Postava Virgila Starkwella se narodila 1. prosince roku 1935, Woody Allen mu tedy přiřkl svoje datum narození. (Dreadd)