Režisérský debut Woodyho Allena z roku 1969 zachycuje kriminální léta mladého Virgila Starkwella, kterého hraje sám Woody Allen. Přestože byl Virgil nadprůměrně inteligentní, a možná právě proto, připadal si zmatený a osamocený. V osmnácti se vykašlal na školu a vydal se na dráhu zločinu. Jeho sklon zpackat všechno, na co jen sáhnul, jej ale brzy dostal za mříže. Po propuštění potkal mladou a krásnou Louise, do které se zamiloval. Kvůli ní se také rozhodl změnit svůj život. Před tím se ale ještě naposledy pokusí vyloupit banku, což ho opět dostane do vězení. Dny se vlečou a Virgil se rozhodne vzít osud do svých rukou a utéct. Tentokrát se na něj usměje štěstí. Společně s Louise, která je těhotná, odjedou do jiného státu, kde konečně začnou žít normálně. Pronajmou si malý byt a Virgil si najde práci v kanceláři. Jednoho dne se ale objeví neodolatelná sekretářka slečna Blairová, která zjistí, že Virgil je hledaný zločinec a začne ho vydírat. Vrátí to Virgila zpátky do starých kolejí, nebo to tentokrát zvládne bez porušení zákona? (HBO Europe)

FlyBoy

Allen za mlada a jeho bláznivé ustanovenie svojho signifikantného trademarku, "neurotického humoru" na ktorý proste nedám dopustiť. Síce to nemá žiadny presah a je to v podstate len sled, gagmi naprataných skečov, ale tie skeče sú sami o sebe tak zábavné a vypointované, že človeka ta nesúdržnosť ani netankuje. ()

Exkvizitor

"Teď vám pustím pár filmů z banky. Uvidíte je jen jednou. Pak, abychom zlikvidovali důkazy, filmy sníme. Bude to formou švédského stolu. Támhle je bramborový salát. Žena uvařila kávu." - Až do poloviny 70. let točil Woody Allen podobně ztřeštěné groteskoidní komedie jako je tahle (snad s vyjímkou mého oblíbeného Zahraj to znovu, Same - které ovšem sám nerežíroval) a pokud se vám tento styl zamlouvá, myslím, že nebudete zklamáni. Je zde sice řada fórků nefunkčních a našlo by se i pár trapných, ale těch dobrých až skvělých je podstatně víc. Je nad slunce jasnější, že v dobách tohoto počinu Woody stále hledal svůj osobitý styl (během filmu se například nevyskytuje žádná jazzová hudba a tento ani nezačíná titulkami, považte!). Na skoro-debut (neboť úlet "What's Up, Tiger Lily?" těžko považovat za allenovku) je to však úžasný výkon! ()

HAL

Woody Allen je slavný a neuvěřitelně plodný autor a proto je více než divné že se mi jeho tvorba tak dlouho vyhýbala, to se změnilo až dnes když jsem náhodou v televizi narazil na tuto jeho "skoroprvotinu". Bohužel naše první setkání nebylo příliš příjemné. Na první pohled vypadá tahle komediálně-životopisná fraška docela zábavně, ale i přes originální a zajímavý způsob vyprávění selhává Allen na tom nejdůležitějším a to jsou gagy. Téměř polovina z nich je ještě celkem slušná, divak se když už ne přímo popadá za břicho alespoň lehce usmívá a baví se, ale většina vtipů je nudná a nebo dokonce dementní a otravná. Nápady ve filmu rozhodně nechybí, ale vystříhání několika scén a zrychlení vyprávění by mu rozhodně prospělo. 6/10 ()

novoten

Pro Woodyho fanoušky je neskonalým potěšením sledovat, jak se v jeho prvním čistě autorském snímku dopilovávají dialogy, gagy a celková atmosféra. Asi bych byl zklamaný, kdyby šlo jenom o gangsterskou parodii a proto jsem se musel začít smát, když se v obraze poprvé objevila Janet Margolin a Woody ji začal oblbovat sladkými řečmi a později ve voiceoveru vysvětloval, jak se cítí, když je s ní. Jsem neskonale rád, že mu tohle vysvětlování vydrželo celou kariéru. ()

J*A*S*M

Když je Woody za nepraktického intelektuála, tak mi celkem sedí (protože se s ním můžu lehce ztotožnit :-P), problém nastává, když je prostě za trotla. A to je případ Take the Money and Run. Tato jeho prvotina není žádnou extra vtipnou kanonádou, dost gagů je průhledných a předvídatelných, zvláště v závěru. Z filmu mám spíš rozporuplné pocity, kdyby se to sestříhalo do dvou dvacetiminutových dílů nějakého komediálního seriálu, bylo by to lepší. O víc než sled komediálních scének v případě tohoto filmu stejně nejde. ()

• První film, ve kterém se Woody Allen objevil coby scenárista, režisér a herec. (don corleone)
  • Ve filmu se objevuje celá řada odkazů na slavné komiky. Například souboj s žehlícím strojem odkazuje na Charlieho Chaplina, ukradená nefunkční pistole na Harolda Lloyda, přepadení banky zase na bratry Marxe. (Oktavianus)
  • Micil Murphy se vrátil do vězení po několika letech. Než se stal hercem, byl zavřený v San Quentin 5 let za ozbrojenou loupež. (don corleone)