Toni Erdmann

• Německo Toni Erdmann (více)

Život zestárlého učitele Winfrieda Conradiho uplývá v naprosté rutině, kterou mohutný muž jen občas naruší svou pubertální vášní – drobným žertovným převlekem. Poté, co mu zemře jediný věrný druh, slepý pes, se Winfried rozhodne investovat veškerou pozornost do své odcizené dcery Ines, která dělá kariéru v nadnárodní firmě a nemá na nic a na nikoho čas. Po naprostém fiasku první návštěvy v Bukurešti mění Winfried strategii – čeho nemůže dosáhnout jako neúspěšný otec, toho může docílit jeho neforemné alter-ego. A tak se rodí životní kouč – německý ambasador Toni Erdmann, tragikomická figura s absurdní parukou a umělými zuby, která se workoholičce Ines začne plést do života v těch nejméně vhodných momentech. (Film Europe)

BoXBe

Toni Erdmann se obrovsky zavděčil tím, jak moc je jiný a přitom chce vyprávět typický příběh rodičů a dětí. Zážitek. ()

mortak

Líbí se mi námět a styl filmu. Posmutnělá psychoterapeutická komedie, ve které vystupují reální lidé, a nikoliv ty pohádkové postavy vedoucí v amerických patetických filmech hlavní postavu k prozření a lepšímu životu (Svět podle Prota může sloužit jako modelový příklad). Winfried je na začátku spíše smutná postava, která se snaží stáří vzdorovat infantilními vtípky. Ale jakmile se dostane do Rumunska a začne tuto trapnou infantilnost využívat jako zrcadlo šíleného životního stylu své dcery, z politováníhodného šaška je najednou postava klauna jako ze Shakespeara. Ines je skvěle charakterizována a zahrána, její nenávist k sobě (perverzní sex), její rezignace a submisivnost, a hlavně její originální vzpoura proti vší té přetvářce na konci. Bohužel to, jak k tomu dojde, je shozeno neskutečným klišé - musí získat sílu od prostého bulharského lidu, ke kterému ji přivede její otec. Jo, v Německu měšťáčtí intelektuálové už od doby Marxe a Engelse vzhlíží k proletariátu jako ke spáse. Tato berlička mi dost Toniho znechutila. Ale když pominu tuto rumunskou kýčovitou zápletku, pořád jde o nadprůměrný zážitek. ()

angel74

Toni Erdmann je velmi originální drama s komediálními prvky prodchnuté obří dávkou lidskosti. Ze začátku jsem se trochu obávala delší stopáže, ale po pár minutách jsem byla natolik vtažena do děje, že mám pocit jako bych profrčela centrifugou. Chtěla bych vyzdvihnout herecký výkon Petera Simonischeka, jež se chopil role zestárlého učitele Winfrieda Conradiho zcela odzbrojujícím způsobem. Jeho snaha znovu se sblížit s dcerou, ze které se stala bezpáteřní kariéristka, byla nesmírně jímavá, i když k dosažení cíle někdy používal dost nasírací žertíky. Naproti tomu Sandra Hüller v roli workoholičky Ines se z nesympatické ženy postupně začala připodobňovat k obrazu otcem milované holčičky, v životě stejně tak bezradné jako v dobách svého dětství. Nutno podotknout, že oba hráli naprosto úžasně. Navíc se ve filmu našlo docela dost situací, u nichž jsem nevěděla, jestli mi tečou slzy smíchem nebo dojetím. Za tu spleť emocionálních erupcí a celou řadu nezapomenutelných scén prostě musím dát plnou palbu. ()

flyboyeda

Velky dik Das Film Festu 2016 v Kine Lucerna za zprostredkovani strasne milyho filmovyho zazitku v podobe snimku Toni Erdmann. Krasny humor, vybornej scenar, spousta drobnych nevtiravych zertiku, bizarnich situaci, skvely (!!!) herecky vykony hlavnich predstavitelu a v neposledni rade i dost emoci. Tusil jsem, ze to bude dobry, ale necekal jsem, ze az tak moc. Jeden z nejprijemnejsich filmu roku i pres zdanlive desivou stopaz 163 minut. Finalni titulkova pisen Cure - Plainsong pak byla takrka symbolicka tecka / vzpominka na sobotni koncertni zazitek. Pokud bych mohl doporucit jeden film, co je prave ted v ceskych kinech, urcite tento. ()

SeanLSD

Toni Erdmann ? Jasné, že poznám! Z Bukurešti. To je v Rumunsku. Svojský chlapík. Ozajstný majster nemiestnych vtipov. Parádny mystifikátor. Infiltrátor. Korporátny kouč. Nemecký veľvyslanec. Amatérsky etnológ. A k tomu všetkému vlastne iba starostlivý rodič so zabijácky suchým humorom v misií, ktorej cieľom je nastaviť zrkadlo svojej odcudzenej dcére. Spôsob, akým to robí, vytvára potom neuveriteľnú tragikomédiu, ktorá mohutne rúbe do našej dnešnej odľudštenej korporátnej a superserióznej spoločnosti a nesmierne účinne navodzuje pocity trápnosti. Hoci to v princípe vôbec nie je veselé, postup a prístup hlavného hrdinu nielen láme bránice, ale súčasne dojíma ako máloktorý "vážny" film. Stručne povedané: veľmi originálne dielo o živote a vôbec, ktoré treba vidieť, donúti vás prežiť si to a dotlačí k úvahe o tom, ako si tu dnes vlastne žijeme... ()

chelseaman22

Báječná one man show se SIMONČIKEM v hlavní roli. Těžko říci, jakou ze scén je nutno vypíchnout - zdali tu, kdy Toni hledá toaletu nebo tu, kdy se převtělí do role úchylného BUZIMENA. Scénář krajně nestandardní, což je kupříkladu mně velice sympatické. Těžko interpretovat, proč se Toni choval jako šulín na roadtripu po Rumunsku. Přepálená metráž a hluché scény jsou snímku na škodu. Taky jste ještě nebyli na narozeninové oslavě jen ve spodním prádle?! 81% ()

jedna_vrana

„Jsi ty vůbec člověk? Ne, bylo to úplně skvělé.“ Každý rodič si občas kladie otázku, kde urobil chybu, kedy nastala tá chvíľa zlyhania? Vzťah otec a dcéra – kedy sa to vlastne stane, že otec pustí svoje dievčatko do veľkého sveta? V tomto filme často viac povedia pohľady, prestupovanie z nohy na nohu, ako obsiahle dialógy. „I kdybych chtěla skočit z okna, ani ty, ani struhadlo na sýr mě neodradíte.“ Scénka s putami na rukách, oslava Inesinych narodenín, či jednotlivé prevleky by mohli byť na smiech a radiť tento film ku komediálnemu žánru. Lenže ono sú to všetko masky. Lebo slová sa niekedy ťažko hľadajú a za masku sa pohodlnejšie skrývame, keď už nevieme ako to povedať, najmä, ak ide o milovaného človeka. Film podľa mňa nemá navodiť posudzovanie morálnych aspektov, ale hľadá odpovede na otázky, ktoré si často kladieme. Chceme byť úspešní, stráviť život na večierkoch, niečo dokázať, s niekým byť... Obrázky o snahe dosiahnuť životný úspech sa vám naskytnú na mnohých večierkoch, ktoré sa vo filme vyskytnú. Ale človek by mal v spytovaní samého seba „zatiahnuť na hlbinu“. Odpovedať sám sebe pravdivo. A tak sa mi nesympatická, chladná, feministická, sarkastická Ines nakoniec zmenila na malé stratené dievčatko vo veľkom svete. Krásny pokus otca to dievčatko v nej vydolovať. ()

Tosi

Nezařaditelný film, který svoji délkou tyranizuje pozornost většinového publika. Navíc se pohybuje pohodovou rychlostí všedního života, který umí nejlépe jedinou věc a tou je vytvářet nezapomenutelné momenty. Toni předvede pár více či méně trapných vtípků, evidentně to však byl obranný mechanismus z velkého strachu, proto nechápu ty, kteří film pokládají za komedii. Tahle podivná hra byla mnohem složitější, jistě šlo o nejoriginálnější snahu otce získat zpět svoji dceru jakou jsem viděl, ale co, kýžené ovoce to přineslo a i když pět hvězdiček "zatím" nedávám, hluboce před filmem smekám. ()

arbitr

Tak nám němci zase vytřeli zrak, jak se točí filmy ze života. Film byl spíše k pláči než smíchu, několik scének bylo až přes čáru. Ale chápu zdejší nadšení, většina viděla film v sále s festivalovými diváky a smích je tak nakažlivý. Připustil si někdo z nich, že se směje nejen naší době, ale často i sám sobě? Mě z toho, ač v teple obývacího pokoje, přesto lezl mráz po zádech. Fanoušek tohoto filmu pro množství nesympatických postav ze mě nikdy nebude, aber ich ziehe meinen Hut. ()

LadyPupu

Jsem zase viděla jinej film než ostatní... Zasmála jsem se jednou a to ve chvíli, kterou pochopí asi jen fanoušek Tilla Lindemanna a jeho videoklipu Fish On... ()

elanius

(34/2017) / Priznávam, mal som od tohto filmu asi prehnané očakávania. Toni Erdman je obstojný európsky film, ktorý má paradoxne najväčši silu aj slabinu v postavičke Toniho Erdmana. Z jeho postavy a samotného konania pramenia tie podarenejšie emotívne momenty rovnako ako aj tie bizarné. Osobne som sa v filme cítil najviac doma keď išiel na vlne realistických emócií. Ak začal Toni moc tlačiť na pílu film sa o dosť viac začal strácať. Zároveň ale bez tých bizarných situácií by bol film obyčajný až moc. Takže klasický rozporuplný film. Oscara ale tuto tipujem. Nechápem ale, že toto uspelo v US. (6/10) ()

Kmotr76

A pak že nejsou Němci schopní natočit vtipný film. Ale jak se to vezme, sice jsem se takhle v kině už dlouho nezasmál, zároveň je film hrozně smutný a plný silných momentů a myšlenek. Kombinace humoru a tragiky je perfektní a film jako celek působí přirozeně. A vše, co asi chtěli tvůrci publiku sdělit, je nenucené a tak nějak přirozeně vyplyne z jednotlivých situací, nikdo se vám nesnaží za každou cenu něco vecpat. Aspoň jsem z toho měl takový pocit. A samotná postava Toniho Erdmanna naprosto nemá chybu. ()

venison

Komedie "Toni Erdmann" je velmi silně prosycena německým humorem, který někdy vyzní a někdy ne.. Téměř tříhodinová stopáž je naprosto zabijácká, ale zvládnout se to relativně bez výrazných nudných bloků dalo.. Asi bych přidala na svižnosti a řadu scén prostříhala.. Film se zaměřuje na vztah starého otce s vytíženou dcerou.. Hlavním tématem je odcizení dvou dospělých lidí, kteří měli v minulosti k sobě hodně blízko.. Otec se snaží sblížit s dcerou i přes její očividný nesouhlas.. Díky tomu, že ona má vtipkování v genech po tatínkovi (ač se mnohdy nepřidá, přesto mu židli nepodrazí), takže divák naráží na velmi bizardní situace.. Něco bych potřebovala více vysvětlit a někde by se mělo ubrat na násilnosti vtipu, ale rozhodně se podívat na podobný snímek byla velká výzva a fajn zkušenost. Ps: Velmi mě po shlédnutí překvapilo, že film "Toni Erdmann" nedával do kupy chlap, ale žena.. ()

MarekLucin

Velmi zvláštní film. Vlastně mi dalo velkou práci prokousat se jím, sledoval jsem ho nadvakrát, dlouho jsem nevěděl, co si o něm mám myslet. Říkal jsem si, že musím být jiný, protože jsem se moc nenasmál, přestože zdejší komentáře hovoří o pravém opaku. Závěr filmu byl ale fantastickou katarzí a fantaskní alegorií. Ta postava obrovského chlupáče tomu dala úplně jiný rozměr. Že čtyř hvězd jdu tedy na pět. Ale upozorňuji, že je to svým způsobem těžký film. ()

bizz_mjc

Nic podobného jsem nikdy neviděl, a že tenhle zážitek poskytnou Němci? Emocionální, absurdně tragikomické, dost osobní a ze života, přesto veselé, i když hořkých chvil je ve filmu několik. Volně plynoucí a střihy nerušený zážitek, kdy jsem bez mrknutí nepostřehl, že těch 2,5h už uběhlo. ()

Mishqo

80-85% ... Neviem, čo mám vôbec k tomuto povedať. Trpko-sladký príbeh o vzťahu humorného otca a upjatej dcéry pracujúcej v prostredí korporátov. Otec, ktorému sa zdalo, že jeho dcéra zabudla ako žiť a užívať si život a tak sa ju snaží všemožnými spôsobmi dostať späť "na zem". Naoko úplne odlišní, no v skutočnosti sú si tak podobní. Veľmi emočný film, ktorý ale asi nedokáže každý stráviť. ()

Master19

Výborně vyvážený film, řekl bych že jde prakticky o definici filmu typu "Drama/Komedie". Jediné co bych vytkl je délka, gradace je téměř nepostřehnutelná, přitom poslední půlhodina je skutečně nářez. ()

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

20.09.2018

Toni Erdmann má režiséra, ztratil hvězdu

Toni Erdmann má režiséra, ztratil hvězdu

16.08.2018

Vysoce očekávaný remake evropského hitu Toni Erdmann prošel v posledních pár dnech několika drastickými změnami. Zaprvé, snímek z neznámých důvodů opustila hlavní herecká hvězda Jack Nicholson … (více)

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík