Svět podle Prota

K-Pax - Alles ist möglich

Svet podľa Prota

Drama / Sci-Fi

USA / Německo, 2001, 120 min

Zatímco ve filmu se řeší jestli je Prot návštěva z vesmíru nebo psychicky narušený člověk. Já neřeším nic. Navštívil mě totiž mimořádně kvalitní, inteligentní a lidský film. Jenom mě trošku zarazilo jak všichni ti blázni chtěli na K-PAX. Já jsem taky blázen, ale jsem zde spokojený, možná jsem až moc velký blázen. Doufám, že Kevin Spacey na K-Pax nikdy nebude chtít, protože bychom přišli o skvělého herce.(4.4.2007)

„Naozaj viete cestovať rýchlosťou sveta?“ – „Samozrejme. Ukážem vám to.“ – „Kedy?“ – „Práve som sa vrátil.“ SVET PODĽA PROTA je ukážkovo zvláštny film, ktorý publikum rozdelí na tábor rojkov, donovquijoteov, ktorí chcú útočiť na veterné mlyny a veria na dvadsaťmetrových aligátorov v kanálmi pod mestami. Tí druhí budú v snímke vidieť smutnú psychologickú drámu o nevyliečiteľnom bláznovi s trocha čudným koncom. Tí prví mávnu rukou nad desivou scénou retrospektívy, ozrejmujúcou pacientovo momentálny ťažký duševný stav a na otázku, ako sa film skončil, budú mať jasnú odpoveď a budú sa pri nej tajnostkársky usmievať. Čudný pavúk, tento film! Napriek tomu, práve preto, skvelý. Už to, čo predvádzajú strihač, kameraman a hudobný skladateľ, je miestami až pozoruhodné – takú poetickú zasnenú atmosféru som necítil snáď od (inak dosť mizernej) LEGENDY Ridleyho Scotta. Najväčším kladom snímky však nie je ani tak kvalitný scenár, skúsené ruka režisérova alebo dobré herecké výkony (Spacey, Bridges, McCormacková), ale posledné minúty, ktoré vám úplne dovolia spoľahnúť sa na váš úsudok a rozhodnúť sa, ako sa film skončil. Dva palce hore o to viac, o čo viac je SVET PODĽA PROTA na pohľad nenápadný, až zakríknutý.(9.11.2004)

Aha, tak už vím, odkud Nova ukradla hlavní skladbu Soukromých pastí :)) Protův pohled na svět skrz Bonovy brýle mě zaujal hned v první chvíli a jen tak nepustil. Kevin Spacey je prostě nepopsatelný, NEPOPSATELNÝ herec ! Vlastně jsem před jeho výkony nikdy nepadala na zadek jako ostatní, ale jako Prot mě skutečně přesvědčil. Škoda, že stopáž je natahovaná a druhá polovina ne tak chytlavá jako ta první, protože jinak by to byl plný počet. A konec? Doufala jsem přesně v takový..(18.1.2013)

Film podle mého gusta. Ovšem je třeba říci, že je potřeba ta pravá nálada a pak si film užijete na 100%. Pokud čekáte nějakou svižnou jízdu, tak té se nedočkáte. Tento film přináší spoustu dialogů, myšlenek a emocí. Jako milovník zapeklitých dějových liníí a překvapujících point musím před tímto filmem smeknout. Nejsem zrovna fanouškem Kevina Spaceyho, vlastně ho moc nemusím, ale tady ta role se mu povedla. Báječný příběh o (ne)mimozemšťanovi, který zahřeje na srdci. Všechno to na konci krásně zapadne. Někteří se zde domnívají, že závěr lze vysvětlit několika způsoby. Podle mě je jen jedno vysvětlení a to je opravdu parádní. 90%(23.6.2010)

Musím se přiznat, že Kevina Spaceyho nemám rád. Tento vynikající herec je mi čímsi nesympatický a tudíž se filmům s ním vesměs vyhýbám, byť jsem si vědom toho, že se ochuzuji o jinak parádní počiny s hercem excelentních kvalit. Tohle mi jednoznačně potvrdil Svět podle Prota, u něhož jsem prakticky celou dobu myslel, že dám plný počet hvězdiček. Užuž jsem byl odhodlán sáhnout po pětihvěždí, když jsem si ohodnocení nechal o den rozležet a můj dojem se poté vykrystalizoval na pěkné a čistokrevné 4*. Chválím nejen projev Kevina Spaceyho a Jeffa Bridgese, ale též samotný námět a sílu příběhu. Užíval jsem si vskutku každou minutu snímku a dočkat se nějakého ještě o chloupek silnějšího závěru, zařadil bych tento počin do kategorie snímků, jež je nutné vidět předtím, než zemřete.(14.11.2016)

• - Když Prot (Kevin Spacey) navštěví doktorův (Jeff Bridges) dům, poděkuje jeho ženě. V odlesku slunečních brýlích je vidět, jak před ním stojí doktor, jenomže ten se ve stejný moment má nacházet za ním. (Dalfor)

• - Alfre Woodard byla za svou roli Claudie Villarsové oceněna Image Award v kategorii nejlepší herečka. (Terva)

• - Původně měl hrát Prota Will Smith a Kevin Spacey doktora Marka Powella. Smith z filmu vycouval, role se chopil Spacey. (don corleone)