Svět podle Prota

K-Pax - Alles ist möglich

Svet podľa Prota

Drama / Sci-Fi

USA / Německo, 2001, 120 min

Působí to na mě tak trochu jako film z jiné galaxie. Je tu výborný průměrný lidský Bridges nehrající si na žádného machra století a k němu kontrastně naprosto neprůměrný zvláštní Spacey, který sice vypadá jako každý z nás a nijak na sebe pozornost nestrhává, i tak si ale každou minutu musíte klást tu samou otázku, jestli přece jen nepřišel odněkud z vesmíru. Jeho věčné nošení slunečních brýlí, strach z vody nebo krásná scéna, kdy se rozhodne sníst jeden z banánů v Bridgesově pracovně. Něco ale tenhle film v mém hodnocení strhává lehce dolů a to je naprosté tříštění první poloviny v polovinu druhou, možná se mi to jenom zdá, v každým případě je to jako by každou část psal úplně jiný scénárista. Možná je to škoda, možná ne. Možná se u tohohle filmu budete nudit, možná si užijete dvě hodinky v příjemném prostředí dvou mimořádných herců. A možná je to skutečně mimozemšťan. Nebo možná jen extrémně těžký pacient psychiatrického oddělení. Poznámka 23. února 2008 Po měsících přidávám pátou hvězdičku. Svět podle Prota se totiž možná na první pohled tváří nenápadně, jeho jedinečnost vám ale v hlavě utkví o to déle.(7.5.2007)

Velmi příjemný filmeček s excelujícím Spaceym, při kterém jsem měl ovšem pocit neustálého deja-vu. Je lepší nepřemýšlet, v kterém filmu jsem který motiv viděl, a radši si užívat to, co je. Díky Spaceymu, Bridgesovi (i když jeho role není tolik divácky vděčná) a docela chytrému závěru je toho pořád dost.(20.8.2002)

Skvělý snímek se sci-fi nádechem, ale přeci jen s dávkou lidské humánnosti a potíží, který vzdáleně připomíná Forresta, nebo American Beauty. Kevin Spacey zahrál na výbornou a Bridges se taky za svůj výkon nemusí stydět. Přičtěme k tomu ještě zajímavý námět s perfektní hudbou, kamerou a pár nezapomenutelnými scénkami (Prot baští banán se šlupkou, nebo maluje ve hvězdárně).(26.11.2006)

Když dáme dohromady E.T. Mimozemšťana s Formanovými Kukačkami, vznikne z toho dokonalý kočkopes. Někteří ho nazývají SVĚT PODLE PROTA. Svět, který nemůže uspět ani jako kvalitní sci-fi ani jako humanistická balada. Jsou tu určitá pozitiva a podobnosti s Keseyem. Přístup Prota k pacientům psychiatrické léčebny je lidský. Především v tom, že na ně nehledí jako na nemocné, ale na úplně normální lidské bytosti. To je hlavní a asi jediný klad filmu, který ho staví nad průměr. Mysteriózní sci-fi rozměr, který má být hlavním tahákem nefunguje, jak má. Ani dialogy s Dr. Powellem (Jeff Bridges) nepřidávají mnoho na hodnotě. Kevin Spacey hraje skvěle, ale to samo o sobě film nezachrání. Film zůstává nevýrazným a poměrně povrchním. 55%(13.3.2012)

To je přesně ten film, kde si člověk buď řekne, že to je sci-fi, kde je strašně málo mimozemšťanů, tak strašně málo, že se o nich vlastně jen mluví - anebo, je jeden z nich furt v každým záběru a jen se čeká, kdy konečně odletí na ten jeho slavnej Kejpek. Víc asi nemám, co bych k tom řekl. Ať je to tak či onak, pořád je to pěknej film.(9.2.2013)

• - Spoiler: Když Prot (Kevin Spacey) při návratu na K-PAX odloží své brýle na stolek, v dalším snímku jsou obráceně. (Dalfor)

• - Po celý film jsou v pozadí vidět jiskřičky světla, a to především ve scénách, které se odehrávají u Dr. Powella (Jeff Bridges) v kanceláři. (hellstruck)

• - Po závérečných titulkách následuje ješte krátká scéna. (Dio_Padre)