Svět podle Prota

K-Pax - Alles ist möglich

Svet podľa Prota

Drama / Sci-Fi

USA / Německo, 2001, 120 min

Velmi příjemný filmeček s excelujícím Spaceym, při kterém jsem měl ovšem pocit neustálého deja-vu. Je lepší nepřemýšlet, v kterém filmu jsem který motiv viděl, a radši si užívat to, co je. Díky Spaceymu, Bridgesovi (i když jeho role není tolik divácky vděčná) a docela chytrému závěru je toho pořád dost.(20.8.2002)

Zajímavá konverzačka, která dovede spolehlivě zabavit i přes absenci nějakého výrazného děje. Skvělé herecké výkony, pěkná kamera, scenáristicky drobet slabší poslední třetina, ale celkově velmi příjemný film. Závěr působí značně nejednoznačně, takže si každý může vybrat svůj výklad. Já jsem s tím svým spokojený, a tak mohu dát poctivé čtyřhvězdí.(11.6.2009)

Dvě neuvěřitelně odlišné poloviny. Zatímco ta první je bez nadsázky strhující, uvědomělá, plná hodnotných myšlenek, druhá je roztříštěná, se špatným scénáristickým úhybem a příliš rádoby psychologická - vypadá to, jako kdyby se přeplo na úplně jiný snímek. Příjemné filozofično tak střídá nevěrohodná psychologie, která ve výsledku tak akorát kazí celý dojem a působí to, jako kdyby tvůrci nevěděli kudy kam.(3.2.2014)

Nádherný film, nezapomenutelný. Od začátku do konce jsem si nevydechl a ačkoliv jsem byl v jednom kuse zvědavý, jestli k nám Prot doopravdy odněkud přiletěl, nebo ne, nakonec mi to vlastně bylo úplně jedno. Vždyť o tom to vůbec nebylo. Herecký koncert, úžasná Shearmurova hudba a kamera plná světla. Senzace.(13.12.2012)

Když dáme dohromady E.T. Mimozemšťana s Formanovými Kukačkami, vznikne z toho dokonalý kočkopes. Někteří ho nazývají SVĚT PODLE PROTA. Svět, který nemůže uspět ani jako kvalitní sci-fi ani jako humanistická balada. Jsou tu určitá pozitiva a podobnosti s Keseyem. Přístup Prota k pacientům psychiatrické léčebny je lidský. Především v tom, že na ně nehledí jako na nemocné, ale na úplně normální lidské bytosti. To je hlavní a asi jediný klad filmu, který ho staví nad průměr. Mysteriózní sci-fi rozměr, který má být hlavním tahákem nefunguje, jak má. Ani dialogy s Dr. Powellem (Jeff Bridges) nepřidávají mnoho na hodnotě. Kevin Spacey hraje skvěle, ale to samo o sobě film nezachrání. Film zůstává nevýrazným a poměrně povrchním. 55%(13.3.2012)

• - Původní délka filmu byla před závěrečnými úpravami 150 minut. (Beckett51)

• - Spoiler: Když Prot (Kevin Spacey) při návratu na K-PAX odloží své brýle na stolek, v dalším snímku jsou obráceně. (Dalfor)

• - Po závérečných titulkách následuje ješte krátká scéna. (Dio_Padre)