Svět podle Prota

K-Pax - Alles ist möglich

Svet podľa Prota

Drama / Sci-Fi

USA / Německo, 2001, 120 min

Dokonale mystifikující film stojící na pomezí sci-fi a psychologického dramatu. Velmi chytře napsaný scénář, neboť každá interpretace je možná... A samozřejmě Kevin Spacey na vrcholu své herecké slávy... Podobné filmy: Pozemšťan(19.11.2006)

| Scenár: Gene Brewer, Charles Leavitt | Hudba: Edward Shearmur | Produkcia: Robert F. Colesberry, Lawrence Gordon, Lloyd Levin | Distribúcia: Universal Pictures (US), Pathé and FilmFour (UK) | Štúdio: IMF Internationale | Rozpočet: 48 miliónov $ | Tržby: 65,001,485 $ | Je až nepochopiteľné, ako môže byť film s takýmto potenciálom finančne stratový. Jediné vysvetlenie je, že konzumáci nie sú schopný shltnúť nič iné, než 100% HappyEndy. Najväčší herecký koncert Kevina Spacey-ho zo všetkých, dejovo úchvatné a nepredvídateľné, filmovo jemné a pôsobivé. 100%-ný zážitok.(1.2.2011)

Působí to na mě tak trochu jako film z jiné galaxie. Je tu výborný průměrný lidský Bridges nehrající si na žádného machra století a k němu kontrastně naprosto neprůměrný zvláštní Spacey, který sice vypadá jako každý z nás a nijak na sebe pozornost nestrhává, i tak si ale každou minutu musíte klást tu samou otázku, jestli přece jen nepřišel odněkud z vesmíru. Jeho věčné nošení slunečních brýlí, strach z vody nebo krásná scéna, kdy se rozhodne sníst jeden z banánů v Bridgesově pracovně. Něco ale tenhle film v mém hodnocení strhává lehce dolů a to je naprosté tříštění první poloviny v polovinu druhou, možná se mi to jenom zdá, v každým případě je to jako by každou část psal úplně jiný scénárista. Možná je to škoda, možná ne. Možná se u tohohle filmu budete nudit, možná si užijete dvě hodinky v příjemném prostředí dvou mimořádných herců. A možná je to skutečně mimozemšťan. Nebo možná jen extrémně těžký pacient psychiatrického oddělení. Poznámka 23. února 2008 Po měsících přidávám pátou hvězdičku. Svět podle Prota se totiž možná na první pohled tváří nenápadně, jeho jedinečnost vám ale v hlavě utkví o to déle.(7.5.2007)

Celej film je v podstatě založenej převážně na dialozích a na perfektním scénaři, kterej fakt nemá chybu a po celou dobu filmu diváka přinutí se neustále dívat, ale pořád by to nebylo úplně doladěný. To se povedlo až angažováním Kevina Spaceyho a Jeffa Bridgese, oba dokázali že to jsou páni herci a že dokážou zahrát prakticky cokoliv, hlavně Spacey předved bezchybný výkon, kterej si může zařadit mezi svoje nejlepší.Já jsem byl naprosto spokojenej a ani na chvilku jsem se nenudi, dokonce jsem na to se zaujetím čuměl a to bych od takovýho filmu nečekal. Je to jeden z nejzajímavějších filmů, co jsem poslední dobou viděl.(29.4.2005)

Poklidné, akorát v závěru se bouřící, konverzační drama s magickou atmosférou a nemalou špetkou tajemna. Vyznění je však striktně civilní a lidské, film si klade za cíl pohladit na duši a to se mu opravdu daří, byť k tomu v některých místech používá předpokládaná klišé, anebo citelné hrsti cukru. Každopádně sledovat Spaceyho, kterak objevuje krásy Země (ovoce) a vypráví o svém vzdáleném domově je vskutku povznášející a příjemné. Soundtrack moc nemusím, ale kamera (hra se světélky) byla ruku v ruce s celým filmem, pěkná... "Now if you'll excuse me, I have a beam of light to catch." 8/10(26.7.2010)

• - Po závérečných titulkách následuje ješte krátká scéna. (Dio_Padre)

• - Když sedí na stromě po zmizení odpoví Prot doktorovi na dotaz, kde byl, že cestoval na severu "Newfoundland a Labrador". Spacey skutečně byl v roce 2001 v Newfoundlandu, kde natáčel film The Shipping News. (don corleone)

• - Po celý film jsou v pozadí vidět jiskřičky světla, a to především ve scénách, které se odehrávají u Dr. Powella (Jeff Bridges) v kanceláři. (hellstruck)