Svět podle Prota

K-Pax - Alles ist möglich

Svet podľa Prota

Drama / Sci-Fi

USA / Německo, 2001, 120 min

Opravdu zajímavý film. Přestože patří částečně do žánru sci-fi, nejsou tu vůbec žádné speciální efekty - to nejzajímavější z celého filmu jsou výborně napsané dialogy a hlavně výborně napsaná a zahraná postava Prota. Kevin Spacey v černých brýlích ukusující banán i se šlupkou je prostě boží. A ta rozhodně neměl snadnou úlohu, neboť asi od poloviny si už nevystačí jen s jedním pohodovým výrazem a ukáže se jak náročná jaho role je. Výborným protihráčem mu ovšem je Jeff Bridges. Od poloviny se film láme do poněkud temnějších poloh, což někomu může vadit, ale mně tento zvrat nijak nevadil. Nakonec bych snad ještě vyzdvihl výbornou hudbu Edwarda Shearmura.(12.9.2004)

Nádherný film, nezapomenutelný. Od začátku do konce jsem si nevydechl a ačkoliv jsem byl v jednom kuse zvědavý, jestli k nám Prot doopravdy odněkud přiletěl, nebo ne, nakonec mi to vlastně bylo úplně jedno. Vždyť o tom to vůbec nebylo. Herecký koncert, úžasná Shearmurova hudba a kamera plná světla. Senzace.(13.12.2012)

| Scenár: Gene Brewer, Charles Leavitt | Hudba: Edward Shearmur | Produkcia: Robert F. Colesberry, Lawrence Gordon, Lloyd Levin | Distribúcia: Universal Pictures (US), Pathé and FilmFour (UK) | Štúdio: IMF Internationale | Rozpočet: 48 miliónov $ | Tržby: 65,001,485 $ | Je až nepochopiteľné, ako môže byť film s takýmto potenciálom finančne stratový. Jediné vysvetlenie je, že konzumáci nie sú schopný shltnúť nič iné, než 100% HappyEndy. Najväčší herecký koncert Kevina Spacey-ho zo všetkých, dejovo úchvatné a nepredvídateľné, filmovo jemné a pôsobivé. 100%-ný zážitok.(1.2.2011)

Skvělý snímek se sci-fi nádechem, ale přeci jen s dávkou lidské humánnosti a potíží, který vzdáleně připomíná Forresta, nebo American Beauty. Kevin Spacey zahrál na výbornou a Bridges se taky za svůj výkon nemusí stydět. Přičtěme k tomu ještě zajímavý námět s perfektní hudbou, kamerou a pár nezapomenutelnými scénkami (Prot baští banán se šlupkou, nebo maluje ve hvězdárně).(26.11.2006)

9 / 10 Svet podľa Prota je nádherný a uchvacujúci film, perfektne napísaný, prekvapivo nápadito zrežírovaný a samozrejme aj excelentne zahraný - Bridges a Spacey (priliehavé meno...) sú jednoducho skvelý, mňam! Ale čo ma najviac teší, koniec - úhlavný to nepriateľ dobrých filmov - ma teraz mimoriadne prekvapil, v dobrom slova zmysle. Jednoznačne stojí za pozretie!(25.4.2005)

• - Když sedí na stromě po zmizení odpoví Prot doktorovi na dotaz, kde byl, že cestoval na severu "Newfoundland a Labrador". Spacey skutečně byl v roce 2001 v Newfoundlandu, kde natáčel film The Shipping News. (don corleone)

• - Po celý film jsou v pozadí vidět jiskřičky světla, a to především ve scénách, které se odehrávají u Dr. Powella (Jeff Bridges) v kanceláři. (hellstruck)

• - Po závérečných titulkách následuje ješte krátká scéna. (Dio_Padre)