Svět podle Prota

K-Pax - Alles ist möglich

Svet podľa Prota

Drama / Sci-Fi

USA / Německo, 2001, 120 min

"Vy lidé, většinou zastáváte postup: oko za oko, zub za zub, život za život. Pro tuhle hloupost jste ve vesmíru vyhlášení." Já chci žít na K-PAXu, takže odcházím do psychiatrické léčebny, kde hodlám vyhrát soutěž o mezigalaktický výlet na rodnou planetu pana Prota. Já bych zkrátka chtěl žít na planetě, kde není vláda, zákony ani právníci a jestli to má být až v souhvězdí Lyry, tak si zabalím na cestu teplé prádlo. Místo toho žiju na planetě třetí třídy, na počátku vývoje a s nejasnou budoucností. To všechno mi Prot vysvětlil a já jsem si to hrozně užil. Bavilo mě to celé a zejména ukázka cestování v čase mě naprosto rozsekala. Takže nyní mě prosím omluvte. Musím chytnout paprsek.(5.10.2017)

"Pohodovy filmicek pro vsechny prima lidicky", by mel znit podtitul tohoto preslazeneho snimku. Vlastne tezko rict o cem je a i tezko pojemnovat jeho slabiny. Vylozene spatny neni, ale neni v nicem novy ci snad i zajimavy - stejne tema lze shlednout zpracovano daleko lepe. Ale cely film je prodchnut pratelskou a pohodovou atmosferou, ze se na nej proste vyborne diva, proto ty 3 hvezdy. Ale koukat na nej podruhe? Asi ne...(7.9.2003)

Skvělý snímek se sci-fi nádechem, ale přeci jen s dávkou lidské humánnosti a potíží, který vzdáleně připomíná Forresta, nebo American Beauty. Kevin Spacey zahrál na výbornou a Bridges se taky za svůj výkon nemusí stydět. Přičtěme k tomu ještě zajímavý námět s perfektní hudbou, kamerou a pár nezapomenutelnými scénkami (Prot baští banán se šlupkou, nebo maluje ve hvězdárně).(26.11.2006)

To je přesně ten film, kde si člověk buď řekne, že to je sci-fi, kde je strašně málo mimozemšťanů, tak strašně málo, že se o nich vlastně jen mluví - anebo, je jeden z nich furt v každým záběru a jen se čeká, kdy konečně odletí na ten jeho slavnej Kejpek. Víc asi nemám, co bych k tom řekl. Ať je to tak či onak, pořád je to pěknej film.(9.2.2013)

Svého času jsem byl z návštěvy na K-PAXu znatelně vykulený. Netradiční téma, atmosféra, hudba a herecké výkony par excelence totiž tvoří téměř bezchybný celek, jehož stínohra zůstane v paměti strašit ještě dlouhou dobu. Ale ne každý se s onou nekonvenčností dokáže bez problémů vyrovnat a ztotožnit. A to mi vzhledem k ohromným kvalitám tohodle snímku přijde jako neskonalá smůla.(26.4.2008)

• - Když sedí na stromě po zmizení odpoví Prot doktorovi na dotaz, kde byl, že cestoval na severu "Newfoundland a Labrador". Spacey skutečně byl v roce 2001 v Newfoundlandu, kde natáčel film The Shipping News. (don corleone)

• - Spoiler: Když Prot (Kevin Spacey) při návratu na K-PAX odloží své brýle na stolek, v dalším snímku jsou obráceně. (Dalfor)

• - Archivní fotka z výroční knihy, na které je Robert Porter je skutečná fotka Kevina Spaceyho z roku 1977 z vysoké školy. (don corleone)