Svět podle Prota

K-Pax - Alles ist möglich

Svet podľa Prota

Drama / Sci-Fi

USA / Německo, 2001, 120 min

"Vy lidé, většinou zastáváte postup: oko za oko, zub za zub, život za život. Pro tuhle hloupost jste ve vesmíru vyhlášení." Já chci žít na K-PAXu, takže odcházím do psychiatrické léčebny, kde hodlám vyhrát soutěž o mezigalaktický výlet na rodnou planetu pana Prota. Já bych zkrátka chtěl žít na planetě, kde není vláda, zákony ani právníci a jestli to má být až v souhvězdí Lyry, tak si zabalím na cestu teplé prádlo. Místo toho žiju na planetě třetí třídy, na počátku vývoje a s nejasnou budoucností. To všechno mi Prot vysvětlil a já jsem si to hrozně užil. Bavilo mě to celé a zejména ukázka cestování v čase mě naprosto rozsekala. Takže nyní mě prosím omluvte. Musím chytnout paprsek.(5.10.2017)

Zajímavá konverzačka, která dovede spolehlivě zabavit i přes absenci nějakého výrazného děje. Skvělé herecké výkony, pěkná kamera, scenáristicky drobet slabší poslední třetina, ale celkově velmi příjemný film. Závěr působí značně nejednoznačně, takže si každý může vybrat svůj výklad. Já jsem s tím svým spokojený, a tak mohu dát poctivé čtyřhvězdí.(11.6.2009)

Musím se přiznat, že Kevina Spaceyho nemám rád. Tento vynikající herec je mi čímsi nesympatický a tudíž se filmům s ním vesměs vyhýbám, byť jsem si vědom toho, že se ochuzuji o jinak parádní počiny s hercem excelentních kvalit. Tohle mi jednoznačně potvrdil Svět podle Prota, u něhož jsem prakticky celou dobu myslel, že dám plný počet hvězdiček. Užuž jsem byl odhodlán sáhnout po pětihvěždí, když jsem si ohodnocení nechal o den rozležet a můj dojem se poté vykrystalizoval na pěkné a čistokrevné 4*. Chválím nejen projev Kevina Spaceyho a Jeffa Bridgese, ale též samotný námět a sílu příběhu. Užíval jsem si vskutku každou minutu snímku a dočkat se nějakého ještě o chloupek silnějšího závěru, zařadil bych tento počin do kategorie snímků, jež je nutné vidět předtím, než zemřete.(14.11.2016)

Když dáme dohromady E.T. Mimozemšťana s Formanovými Kukačkami, vznikne z toho dokonalý kočkopes. Někteří ho nazývají SVĚT PODLE PROTA. Svět, který nemůže uspět ani jako kvalitní sci-fi ani jako humanistická balada. Jsou tu určitá pozitiva a podobnosti s Keseyem. Přístup Prota k pacientům psychiatrické léčebny je lidský. Především v tom, že na ně nehledí jako na nemocné, ale na úplně normální lidské bytosti. To je hlavní a asi jediný klad filmu, který ho staví nad průměr. Mysteriózní sci-fi rozměr, který má být hlavním tahákem nefunguje, jak má. Ani dialogy s Dr. Powellem (Jeff Bridges) nepřidávají mnoho na hodnotě. Kevin Spacey hraje skvěle, ale to samo o sobě film nezachrání. Film zůstává nevýrazným a poměrně povrchním. 55%(13.3.2012)

Rozpočet $68miliónovTržby USA $50,338,485Tržby Celosvetovo $65,001,485 ║ Až na ten premrštený rozpočet, ktorý fakt neviem na čo bol minutý????, ide o do najmenšieho detailu prepracované dokonalé dielko, ktoré svojou dialógovou hravosťou a pôvabom nenechá diváka chladného a hneď si ho kúpi, Kevin Spacey a Jeffa Bridges majú úlohy ušité presne na mieru, dramatický oblúk v poslednej štvrtine filmu je skvelo načasovaný a dodáva príbehu ešte hlbší rozmer a vďaka tomu je záver užasne vygradovaní. Po pravde som od toho nečakal absolútne nič a neskutočne to nasýtilo moje filmové zmysly. Konkurent Preletu nad Kukučím hniezdom. /100%/(25.9.2009)

• - Alfre Woodard byla za svou roli Claudie Villarsové oceněna Image Award v kategorii nejlepší herečka. (Terva)

• - V jedné ze scén nejmladší dcera ukazuje, že jí vypadl zub. V dalších scénách je však zub zpět. (Dalfor)

• - Když sedí na stromě po zmizení odpoví Prot doktorovi na dotaz, kde byl, že cestoval na severu "Newfoundland a Labrador". Spacey skutečně byl v roce 2001 v Newfoundlandu, kde natáčel film The Shipping News. (don corleone)