Svět podle Prota

K-Pax - Alles ist möglich

Svet podľa Prota

Drama / Sci-Fi

USA / Německo, 2001, 120 min

Když potká sob soba, mají radost oba. A když mimozemšťan Spacey potká psychologa Bridgese, mají radost úplně všichni. Krásný příběh trochu kazí poslední čtvrtina, které se nese v jiném duchu než zbytek snímku, všechno to ale kompenzují herecké výkony drtivé většiny zúčastněných. Nenáročná věc, která vyvolává blažený úsměv na rtech a zanechává dlouhotrvající zážitek. A nakonec je i dobře, že se nedozvíte, jestli Spacey je nebo není ufon(24.7.2002)

| Scenár: Gene Brewer, Charles Leavitt | Hudba: Edward Shearmur | Produkcia: Robert F. Colesberry, Lawrence Gordon, Lloyd Levin | Distribúcia: Universal Pictures (US), Pathé and FilmFour (UK) | Štúdio: IMF Internationale | Rozpočet: 48 miliónov $ | Tržby: 65,001,485 $ | Je až nepochopiteľné, ako môže byť film s takýmto potenciálom finančne stratový. Jediné vysvetlenie je, že konzumáci nie sú schopný shltnúť nič iné, než 100% HappyEndy. Najväčší herecký koncert Kevina Spacey-ho zo všetkých, dejovo úchvatné a nepredvídateľné, filmovo jemné a pôsobivé. 100%-ný zážitok.(1.2.2011)

Neznám film, jehož vyznění by víc záleželo na samotném divákovi. Lehký náznak toho co myslím, je konec Sbal Prachy A Vypadni, ale to bychom byli někde hodně jinde:) Svět Podle Prota na mě působí jako krásně vybroušený diamant, i když je pár míst, která by se dala označit jako kaz. Rozhodně to však nejsou herecké výkony, obzvlášť Kevin Spacey je (zase) naprosto dokonalý a táhne celý film do nebeských výšin. I když, kdyby k tomu hereckému koncertu nebyl v ceně ještě skutečný koncert Eda Shearmura, jehož je K-PAX mistrovským dílem, a celé to nesnímal famózní John Mathieson, byly by ty **** mnohem méně tutové než jsou tyhle. Spíš je to 85%;)(23.5.2005)

„Nebojte se, nevyklubu se Vám z břicha jak ve Vetřelci.“ Film si mě hned od první minuty zcela získal. „Mimozemského“ Keva jsem žral strašným způsobem (asi tak jako on banán se slupkou) a při každé jeho promluvě jsem mu pohledem visel na rtech (kde také jinde, když má skoro pořád na očích brýle, že). Nutno však dodat, že Jeff Bridges mu byl více než důstojným proti/spoluhráčem. Stejně jako herecké výkony mě moc bavila atmosféra snímku a to kouzelné mysteriózno, které si po svoji dlouhou dobu držel. I když zhruba po hodině (se začátkem hypnózy) film nabral jiný směr a začala se tak měnit i jeho atmosféra (nabírající detektivní nádech), bavil mě pořád stejně jako v první polovině. Se závěrečnými titulky už to pak zůstává na samotném divákovi, ke kterému z 2 „vysvětlení“ se přikloní. Problém ovšem je, že obě „cesty“ nabízí své logické trhliny. A to je také jediný důvod proč nakonec hodnotím „jen“ silnými 4*.„Není tvojí prací léčit Howieho, Ernieho, nebo kohokoliv jiného. To je moje práce!“ – „Tak proč jste je nevyléčil?“(13.7.2016)

Nádherný film, nezapomenutelný. Od začátku do konce jsem si nevydechl a ačkoliv jsem byl v jednom kuse zvědavý, jestli k nám Prot doopravdy odněkud přiletěl, nebo ne, nakonec mi to vlastně bylo úplně jedno. Vždyť o tom to vůbec nebylo. Herecký koncert, úžasná Shearmurova hudba a kamera plná světla. Senzace.(13.12.2012)

• - Když sedí na stromě po zmizení odpoví Prot doktorovi na dotaz, kde byl, že cestoval na severu "Newfoundland a Labrador". Spacey skutečně byl v roce 2001 v Newfoundlandu, kde natáčel film The Shipping News. (don corleone)

• - Natáčelo se od 13. listopadu 2000 do března 2001 v Kalifornii a New Yorku. (Varan)

• - Tvůrci filmu Muž hledící k jihovýchodu (1986) zažalovali v roce 2001 Gene Brewera a ostatní, kteří se na filmu podíleli, za plagiátorství. Žaloba byla později stažena. (Terva)