Svět podle Prota

K-Pax - Alles ist möglich

Svet podľa Prota

Drama / Sci-Fi

USA / Německo, 2001, 120 min

K-Pax je velmi atmosférický film založený z velké části na skvělém herectví páně Spaceyho a také na nezanadbatelném aspektu hry světel a podivných úhlů kamery (což je skoro rovnocenným prvkem toho prvního). Režisér Ian Softley je dle mého mínění velmi talentovaný režisér a soudím tak právě díky K-Paxovi -z prvního filmu, který jsem od něj viděla. Film je vůbec po formální stránce vytříbený (nic na mě nepůsobylo rušivě nebo nepatřičně) a zajímavý elektronický soundtrack velmi dokresluje celkovou atmosféru. Mám za to, že toto dílko si své **** prostě musí zasloužit i bez nucené katarze nebo překvapivé pointy. Je čistě a přímočaře nalinkováno, nedělá ze sebe něco, co není. A to mě protentokrát prostě dostalo a nadchlo.(24.4.2005)

Výborné sci-fi drama (mé oblíbené žánry), v hlavní roli Kevin Spacey (můj oblíbený herec)...Tři ingredience, které zaručují kvalitní podívanou. A Svět podle Prota jí skutečně je. Má dobrý scénář, který nedělá z diváka tupce a malinko otevřený konec dává prostor pro vlastní fantazii. Kevinovi pak zdatně sekunduje Jeff Bridges. Jednoduše řečeno - skvělý film za čisté 4*.(7.5.2005)

Svého času jsem byl z návštěvy na K-PAXu znatelně vykulený. Netradiční téma, atmosféra, hudba a herecké výkony par excelence totiž tvoří téměř bezchybný celek, jehož stínohra zůstane v paměti strašit ještě dlouhou dobu. Ale ne každý se s onou nekonvenčností dokáže bez problémů vyrovnat a ztotožnit. A to mi vzhledem k ohromným kvalitám tohodle snímku přijde jako neskonalá smůla.(26.4.2008)

Aha, tak už vím, odkud Nova ukradla hlavní skladbu Soukromých pastí :)) Protův pohled na svět skrz Bonovy brýle mě zaujal hned v první chvíli a jen tak nepustil. Kevin Spacey je prostě nepopsatelný, NEPOPSATELNÝ herec ! Vlastně jsem před jeho výkony nikdy nepadala na zadek jako ostatní, ale jako Prot mě skutečně přesvědčil. Škoda, že stopáž je natahovaná a druhá polovina ne tak chytlavá jako ta první, protože jinak by to byl plný počet. A konec? Doufala jsem přesně v takový..(18.1.2013)

Skvělý snímek se sci-fi nádechem, ale přeci jen s dávkou lidské humánnosti a potíží, který vzdáleně připomíná Forresta, nebo American Beauty. Kevin Spacey zahrál na výbornou a Bridges se taky za svůj výkon nemusí stydět. Přičtěme k tomu ještě zajímavý námět s perfektní hudbou, kamerou a pár nezapomenutelnými scénkami (Prot baští banán se šlupkou, nebo maluje ve hvězdárně).(26.11.2006)

• - Kevin Spacey byl v roce 2002 oceněn cenou Saturn v kategorii nejlepší herec. (Terva)

• - Původní délka filmu byla před závěrečnými úpravami 150 minut. (Beckett51)

• - Alfre Woodard byla za svou roli Claudie Villarsové oceněna Image Award v kategorii nejlepší herečka. (Terva)