Svět podle Prota

K-Pax - Alles ist möglich

Svet podľa Prota

Drama / Sci-Fi

USA / Německo, 2001, 120 min

Když potká sob soba, mají radost oba. A když mimozemšťan Spacey potká psychologa Bridgese, mají radost úplně všichni. Krásný příběh trochu kazí poslední čtvrtina, které se nese v jiném duchu než zbytek snímku, všechno to ale kompenzují herecké výkony drtivé většiny zúčastněných. Nenáročná věc, která vyvolává blažený úsměv na rtech a zanechává dlouhotrvající zážitek. A nakonec je i dobře, že se nedozvíte, jestli Spacey je nebo není ufon(24.7.2002)

Dvě neuvěřitelně odlišné poloviny. Zatímco ta první je bez nadsázky strhující, uvědomělá, plná hodnotných myšlenek, druhá je roztříštěná, se špatným scénáristickým úhybem a příliš rádoby psychologická - vypadá to, jako kdyby se přeplo na úplně jiný snímek. Příjemné filozofično tak střídá nevěrohodná psychologie, která ve výsledku tak akorát kazí celý dojem a působí to, jako kdyby tvůrci nevěděli kudy kam.(3.2.2014)

To je přesně ten film, kde si člověk buď řekne, že to je sci-fi, kde je strašně málo mimozemšťanů, tak strašně málo, že se o nich vlastně jen mluví - anebo, je jeden z nich furt v každým záběru a jen se čeká, kdy konečně odletí na ten jeho slavnej Kejpek. Víc asi nemám, co bych k tom řekl. Ať je to tak či onak, pořád je to pěknej film.(9.2.2013)

K-PAX je pro mě hodnotitelský oříšek, protože první polovina mě vysloveně nadchla a druhá dost zklamala. Nápaditý příběh se v půli dost nešikovně zvrátí do značně klišovité historky. Samotný závěr sice zachraňuje, co se dá, ale... Nechci tu spoilerovat, radši se na to podívejte sami. Za vidění film rozhodně stojí.(25.4.2005)

Dokonale mystifikující film stojící na pomezí sci-fi a psychologického dramatu. Velmi chytře napsaný scénář, neboť každá interpretace je možná... A samozřejmě Kevin Spacey na vrcholu své herecké slávy... Podobné filmy: Pozemšťan(19.11.2006)

• - Po závérečných titulkách následuje ješte krátká scéna. (Dio_Padre)

• - Okrem známej scény konzumácie banánu aj so šupkou zjedol menej nápadne Prot (Kevin Spacey) aj jahodu s listom. (Autogram)

• - Kevin Spacey byl v roce 2002 oceněn cenou Saturn v kategorii nejlepší herec. (Terva)