Dva Američané, dramatik Tom Chambers a malíř George Curtis, kteří sdílejí v Paříži společný byt, se zamilují do nezávislé Gildy Farrellové. A protože ona se nedokáže rozhodnout, kterému z nich dát přednost, navrhne jim “džentlmenskou dohodu”: Nastěhuje se k nim jako přítelkyně a kritička jejich práce, nikdy ale nedojde k jakékoli milostné zápletce s kterýmkoli z nich. Když však jednou Tom odjede do Londýna, aby dohlédl na inscenaci jedné ze svých her, je nucen nechat Gildu s Georgem o samotě. Jak dlouho jim pak jejich džentlmenská dohoda asi vydrží? (oficiální text distributora)

LeoH

Vymyslet takhle odpudivý český název a pustit k překládání titulků na DVD někoho, kdo (mimo řady jiných kopanců) z dějotvorné šosácké hlášky „nemravnost je možná zábavná, ale ne tak, aby nahradila stoprocentní ctnost a tři pořádná jídla denně“ udělá nesrozumitelný blábol „nemorálnost je možná zábava, ale ne pokud ji chcete praktikovat na stoprocentní cudnosti, a to klidně třikrát za den“, to už musí člověku hodně záležet na tom, aby ten film pohřbil. A přesto, i když je z něj místy cítit divadelní předloha a v prostředním dějství se trochu vleče, zůstává Design for Living svěží taškařicí s mnoha výsostně filmovými momenty (trefně vypíchnuté příklady viz rikitikin komentář), dodnes udivující nejen bezpředsudečným užíváním slova sex, ale hlavně neortodoxním náhledem na to, co znamená „čestně uspořádaný život“. ()

VanTom

Podvratné konverzační komedii dominuje skvěle sehraná dvojka šarmantních kamarádů – umělců Fredrica Marche a Garyho Coopera, kterou několikrát rozdělí i spojí láska ke stejné ženě, jejich nerozhodné "múze". Jiskrnou energii rozpustilé (švédské) trojky sice zvážnělé přehazování citů mírně dusí, nicméně dokonale vybroušené dialogy divadelního aranžmá stále září. ()

KarKulA

Můj první film od Lubitsche, ale žádné velké nadšení se nekoná - ano, objevilo se tam několik moc hezkých scén, první polovina docela ušla, ale druhá část se začala táhnout, celý příběh se začal tak nějak rozbředávat a konec, až na pár momentů, vysloveně nudil. Přestože se Hays Code těšil v té době už nějakej ten pátek své platnosti, na svůj vylepšený dodatek si ještě rok počkal, takže se tu mohla objevit ona odvážná zápletka jedné slečny milující dva muže a cca 2x tu dokonce i zaznělo slovo "sex", což by bylo o rok později nemyslitelné (pravdou je, že poprvé jsem u zmínky o "sex" docela nadskočila a říkala si jestli slyším dobře, protože u těch starejch filmů to působí hrozně nezvykle - ale včetně té zápletky to bylo rozhodně milé oživení v tomto směru fádních komedií z 30.a i těch následujících let). Gary Cooper a Miriam Hopkins byli dobří, pro mě byl ale o příčku výš jako vždy vynikající Fredric March - kdykoliv se objevil v záběru, bavila jsem se o něco více. 3,5* ()

vitekpe

Vytecna komedie s dvojici kamaradu Cooper-March, a s mym nejnovejsim objevem - sympatickou a dokonalou Miriam Hopkins. Film je cistou komedii plnou sexy hlasek a jedinym (zanedbatelnym) stinem je to, ze mu ke konci trosku dochazi dech... :-))) ()

Mikino00

Klasická rozverná konverzační komedie s milostným trojúhelníkem s mladým Cooperem, který už tady vypadá stejně jako ve svých slavnějších pozdějších rolích. Za zmínku stojí i krásná Hopkins a velice podařená úvodní scéna z vlaku. ()

Oskeruše

Komedie těží nejen z výborně napsaných dialogů a pikantního tématu, ale inspiraci našla i v němých groteskách z dob nedávno minulých. Gary Cooper a Frederic March jsou jako umělci v hladovění klukovsky neodolatelní, Miriam Hopkins působí v jednom jediném úsměvu stejně tak andělsky nevinně jako ďábelsky zkaženě. A že by film ke konci ztrácel dech? Kdepak, ničeho takového jsem si nevšimla. Vlastně právě naopak – druhá polovina pro mě byla tou zábavnější… ()