Kafarnaum

• Libanon Cafarnaúm (více)

Příběh dvanáctiletého chlapce, který zažaluje své rodiče za to, že mu dali život, je strhující výpovědí o životě nejchudších ve slumech současného Libanonu. Snímek, který na festivalu v Cannes ohromil diváky, kritiku i porotu, je díky své směsi realismu a intenzivních emocí přirovnáván k slavnému Milionáři z chatrče. Libanonská režisérka a scenáristka Nadine Labaki podává vyhrocené a lehce pikareskní svědectví o extrémních podmínkách života ve své zemi pohledem malého dítěte, a přitom se neuchyluje k emocionálnímu vydírání – zdánlivě neochvějně ponurou trajektorii příběhu navíc účelně obohacuje o záblesky radosti a humoru. (Film Europe)

fafejt001

Za mimořádný výkon ZAINA musím dát * * * * * . Syrový až reálně silný film . I ten malý klučík , vlastně mimino , byl výborný . Prostě film , který vás , tedy mnohé citlivé lidi , osloví . ()

Jenn

Šla sem na film do letního kina a ke konci začalo pršet. No film sem nicméně dokoukala, takže asi proto nejvyšší hodnocení. Silnej příběh, záběry, herecký výkony. Jo a hudba je taky skvělá! ()

vancho

Krutý, krutý film. Na biede je skutočne málo dôstojného. Tento film je oveľa viac realistický ako Milionár z chatrče, ku ktorému je prirovnávaný. ()

Perunwit

Dojemnej film, za jehož pravdivým obrazem bohužel možno vycítit snahu oblomit neústupné bohaté státy, aby si braly Zainy, co se do nich vejde a dělily se s nimi o svůj blahobyt. Realita v zemích dané oblasti původu je hnus, špína, bolest a smrt. Dva Zainy si vezmi od rodiny v bídě a hloupá, netečná, modlící se familie si hnedka zadělá na nové. Tohle bohužel nemůže fungovat, neboť naši republiku nesou na zádech 4 sloni, stojící na krunýři vesmírné želvy Alduin, která pluje prostorem. Až tu těhle sirotků od Šojdrové bude příliš, začnou nám přepadávat přes okraj a tam už je nikdo chytat nebude. Jen by mě zajímalo, kdo tenhle svinec v arabských zemích uklidí a jak to asi může dopadnout. Protože čistejma ulicema a dětma ve škole určitě ne, na to vem jed. ()

hony23

Určitě míváte často pocit, že život stojí za hovno, protože ten kretén autobusák odjel ze zastávky o 2 minuty dřív, protože se vám objevil škrábanec na iPhonu, nebo protože vám v restauraci přinesli příliš propečený steak. Pak jste tou pravou cílovou skupinou pro tento film o lidech, kteří jsou ve skutečných sračkách a při své nezodpovědnosti si do své chudoby pořizují kopu dětí, aby je pak museli prodat v 11 letech jako nevěsty či dárce orgánů. Není proto divu, že jeden takový fakan zažaluje své rodiče za to, do jakého světa ho přivedli na svět. Za mně povedený film se skvělým dětským hercem v hlavní roli. ()

taibrek

V dnešnej dobe si stále myslím, že tento príbeh by mohol byť aj podľa skutočnosti... Tento svet je zvrátený a ešte dlho bude... V skutočnosti je to zrejme aj o čosi horšie. Snímka zachytáva aj tie smutné, ale aj tie pekné veci. Tie drobnosti na ktoré v dnešnom svete ľahko zabúdame. Možno aspoň trochu pomôže otvoriť oči a vidieť ten svoj život o čosi krajšie ()

surprise

Milionář z chatrče? Nikoli, tady nikdo nezbohatne, tady je vše ztraceno. Pěkný příspěvek k debatě o syrských sirotcích. ()

Flashheart

K některým předchozím komentářům se dostatečně vyjádřil Quitek. Asi bych to tímhle stylem podal tak maximálně v hospodě, ale pravda podaná jiným tónem je pořád ta samá pravda. Pátá a možná čtvrtá hvězda za Zainův příběh a za Zainův herecký výkon. ()

sherpa

Dobře odvedená práce. K systému, který v těchto končinách panuje, se netřeba vyjadřovat, bohužel je to hra na city pro slabší nátury evropské civilizace. Natočil bych dvě verze. 1.) původní, pro eventuální zájemce o adopci, kde bych maximálně zdůraznil: " Ve Švédsku (v Evropě) si můžeš dělat co chceš. Můžeš třeba chcát z balkonu a nikdo ti nic neřekne!" - jako varování, jak si malují ráj zvaný Evropa 2.) pro potenciální zájemce o migraci do Evropy: " V Evropě budeš muset hákovat, jako hákují civilizovaní Evropané, aby na tebe nebyli nasraní. Budeš muset dodržovat jejich pravidla, protože musíš být vděčný za to, že tě vytáhli z těch sraček, ve kterých jsi doposud žil." ()

Accuphose

Ten film podle mě nevznikl úplně nejlepším způsobem. Měl-li nám ukázat bídu a zmar těch, kteří si nemohou dovolit žít našimi životy, tak to mnou proteklo jak voda v záchodě. Vlastně mi to trochu připomnělo dokument Anny. Motto celého filmu, totiž žaloba rodičů, to je jen reklama a vlastně to ani nemá smysl. V celém filmu je jen 5 minutová pasáž na konci, která mne zaujala. Nevím, zda tohle měla být propaganda pro lepší život v tom oňom zmiňovaném Švédsku či kde, ale filmově se mě to nijak nedotklo. Tomu, co se děje totiž nevěříte. Ne, že by se to nedělo, ale je to natočeno tak plytce, že mě to spíš vydráždí a musím se podrbat. Hodnocení tomu bude odpovídat, čím silnější téma točíte, tm více je kladen důraz na scénář a režii... ()

Jurcekk

Nadine labaki. Poctivo študovala,neblicovala,dávala pozor, a  hoci tak trochu agitka  natočila skvelý film.  Túto na kraji mám mandarínky a krajinu nikoho čo sú o triedu horšie filmy pretože tvorcovia nesiahajú tejto tu ani po kolená. Talent táto pani... ()

Fahrenheit

Když čtu předešlé komentáře, nestačím se divit. Tak zarážející necitlivost, neúcta, absence minimální dávky lidského citu. A otázky typu, zda se po zhlédnutí filmu dám na dobročinnost jsou stejně stupidní, jako bych se ptal, jestli po zhlédnutí westernu vezmu do ruky pušku a půjdu střílet bandity. Vždyť je to dokonalý obraz života těch nejubožejších z ubohých, natočený bez podbizivosti a bez sentimentu, zato s naprosto přesným viděním jádra problémů. Nechybí ani humor, což je obzvlášť cenné. Herecký výkon malého klučiny je naprosto odzbrojující. A samozřejmě ano, je to i obžaloba všech xenofobních chudáků, kteří odmítají pomoc dětem ze zemí třetího světa zasažených válkou. Pro mě film roku 2018. ()

71. Cannes Film Festival a jeho vítězové

71. Cannes Film Festival a jeho vítězové