Urážka

• Velká Británie The Offence

Ve snímku Urážka ztvárnil Sean Connery postavu zkušeného detektiva Johnsona, britského policejního inspektora, kterého obvykle hned tak něco nerozhází. Dvacet let práce na vraždách, znásilněních a dalších násilných činech se na něm však postupně podepsalo natolik, že při jednom rutinním výslechu vybuchne a naprosto ztratí kontrolu. Hluboce jím totiž otřese chování vyslýchaného pedofila, kterého následně zabije a je proto suspendován. Tento incident vede k tomu, že se detektiv nervově zhroutí. Navíc samotný fakt, že ubil devianta k smrti, jej vede ke snaze očistit sebe sama od vlastních, důkladně skrytých pedofilních tendencí. Film byl natočen podle divadelní hry Johna Hopkinse This Story of Yours, přičemž scénář k němu napsal sám autor hry a režíroval jej zkušený Sidney Lumet (oficiální text distributora)

dobytek

Od filmu, ve kterym figurujou jména jako Sidney Lumet nebo Sean Connery, jsem čekal hodně. Bohužel moje očekávání se zdaleka nenaplnilo. Je to strašná nuda. Pořád jsem čekal, že se to nějak rozjede, a ono nic. Sean Connery se tam akorát celou dobu rozčiluje, chytá nervy a řve na podezřelýho, na manželku nebo na kolegy fízly a mě to prostě nějak nebavilo. 40% ()

Radko

Policajt podozrivého umláti na smrť a následne sa riešia príčiny. Spočívajú v nahromadení tráum, desivých spomienok z vyšetrovania vrážd a tiež v latentnej pedofílii seržanta spolu s nefungujúcim manželstvom. Zjavný príklad sofistikovanej obhajoby policajnej brutality vo filme pre pochybovačnejšie publikum. Zaštítené menom režiséra, známym hercom v hlavnej úlohe a flashbackovými postupmi v sprievode avantgardnej hudby. Prizná sa síce časť viny polície (aby sa nepovedalo), ale dôsledkom a skutočnou príčinou nakrútenia filmu je vytvoriť puto sympatie k vyšetrovaco - represívnemu aparátu podchytením skeptickejšie naladeného publika. Ukázať, že ich práca nie je vôbec ľahká. Sužovaní démonmi práce a vlastnými pudmi sa síce často dopustia bitky vypočúvaných, no zväčša je to vysoko opodstatnené - je treba si len zvyknúť. ()

Rob Roy

Sychravá britská konevrzačka (jak jinak když režíruje Sidney Lumet). Depresivní postupný náhled do jedné mysli. Střih místy připomene styl Nicolase Roega, strohé interiéry a betonové exteriéry spolu s atonálním soundtrackem navodí pochmurnou atmosféru. Škoda přílišné dialogovost a četnosti monologů, je to až moc divadelní. 70%. Connery výborný. ()

Anderton

Niektoré filmy Sidneyho Lumeta sú prakticky neznáme a napríklad v prípade Urážky je to škoda. Film sa spočiatku tvári ako detektívka, potom ako krimi a nakoniec zistíme, že sledujeme psychologickú drámu, sondu do hlavy jedného policajta v stredných rokoch. Film pôsobí ako adaptácia divadelnej hry, je zložením zopár dlhých statických interiérových dialógových sekvencií a nie je natočený chronologicky. Podľa mňa jedna z najlepších Conneryho úloh, kde bezpochyby dokázal, že mal rád aj väčšie výzvy. Svoju postavu pochopil a dostatočne predal jej pocity a stavy náročnejšiemu divákovi. ()

dyfur

Úvod dobre rozohratý:v typickom britskom mestečku (pekné zábery okolia,pekne identifikovateľné 7O-te roky) sa vyšetrujú vraždy.Do toho prichádza (v najlepších rokoch ) S.Connery a ...no nič.To je celé.Celý klad filmu.Po asi 2O tich minútach zisťujete,že ani detektiv v podaní S.C. to nemá v hlave v poriadku,navyše tiež ma skryté pedofilné sklony-aspoň tak to celý čas sa naznačuje.Pri výsluchu,ktorý vedie, sú badateľné známky,že v jeho hlave je nestráviteľný guláš a tiež by sa mal dať liečiť u psychiatra najlepšie za hospitalizácie.Stratí nervy a zabije podozrivého - a nedozvieme sa viac nič....To ak by zabil pedofila - by mi samozrejme nevadilo a považoval by som to za dobrý koniec,ale my -diváci - to nevieme -bol podozrivý aj páchateľ?To sa nekona.Čumím do toho skoro dve hodiny a ...bez pointy bez nejakého normálneho záveru ako by sa na detektivku patrilo.Len kvôli úvodu dávam jednu hviezdu - inak to stálo za hovno. ()

• Jedná se o poslední film, v kterém si zahrál Anthony Sagar. (Pumiiix)