Six Figures Getting Sick

(studentský film)
Krátkometrážní / Animovaný / Experimentální
USA, 1966, 4 min

Šesť postavičiek dostáva závrať... Prvý pokus Davida Lyncha o zpohybnenie jeho statických ponurých vízií a ich podfarbenie zvukom. Na philadelphskej Pennsylvania Academy of Fine Arts, kde Lynch zrovna študoval, s ním vyhral súťaž o najpôsobivejší výtvor roku. Náklady na jednominútový film robili 200 amerických dolárov. (POMO)

oasismanik

Ľudská psychika je jeden neskutočná zázrak. Biela, čierna, biela, červená, čierna, čierno-biela bielo-červená... zvratky...hlava. Ľudská mysel je zázrak, ľudská labilita, psychická labilita, labilita psychicky narušeného ľudstva. Zrazu tma...farby: sivá, čierna, šedá, čierno-bledo-sivo-šedá. Zrazu ticho, definitívný koniec, koniec koncov. Bolesť je zárak. Hranica bolesti a únosnosť bolesti je neskutočný zázrak. Bolesť, tma ticho... Depresia, bolesť pri žalúdku, ľudská psychika to nevydrží, ľudská mysel to nevydrží, bolesť, tma, depresia... ide to von! ...svetlo, nádej a beznádej ako to isté. Psychika to vníma ako to isté, to nie je to isté a zároveň je to to isté. Pohyb, svetlo, východisko z benádeje, z depresie. Filmové plátno...čierna, tmavá, tmvo-čierna. Naplňa sa to, koniec, východ z tmavého tunela, konečne koniec a zároveň začiatok... Tma Svetlo To isté, beznádej ako tma a svetlo, nádej ako tma a svetlo. Siréna, zvratky, pohyb, stálosť. Mozog ako nepoužiteľná súčasť tela, mozog ako jeden neskutočný zázrak, mozog ako nepotrebná vec, mozog ako najpotrebnejšia vec, tma, depresia, beznádej, cvrkanie cvrčkov. Chlad, necitlivosť, depresia. Ľudský zrak ako neskutočný zázrak. Nie oči, ale zrak. Nie uši, ale hluk. Nie končeky prstov ale cit. Nie jazyk, ale chuť. Nie nos, ale čuch. Tma, nedokonalá dokonalosť, depresia, zvratky, čierna, definovať depresiu ako depresiovať definíciu. Tma, posledný krát nádych, ešte milion krát výdych. Lynch je psychopat Lynch je génius Vyložte si moju „recenziu“ ako chcete, hodnotiť túto narušenú, dokonalú snímku nejdem, nejdem ju ani recenzovať, utvorte si záver aký chcete, ale vždy bude ten záver správny. Je mi z toho zle...ale je mi výborne, lebo som o krok bližšie k nedokonalosti... ()

God91

Nebudu se tady pokoušet o nějaké pseudo-intelektuální analýzy skrytých významů Lynchovy prvotiny.Tohodle šílence totiž při mém věku a stupni poznání prostě nejsem schopný v plném rozsahu pochopit(zatím).3* za dobré audio-vizuální zpracování(na svou dobu a na nízký rozpočet) a za Lynchovskou ,,čirou depresi'' , která by se dala z jeho děl ždímat. ()

E..

Úplně haldózní video. Ještě, že to bylo šestkrát za sebou:)..člověk si mohl tak pokaždý všimnout nových a nových věcí a detailů. Poprvý jsem vůbec nechápala a neviděla..a po tom několikátým zhlídnutí už mě to začalo i bavit:)..ta opakovaná pravidelnost a zasekávající hudba sirény:) Už jedooou..jedou si pro šest maníků, co si otrávili žaludky:) Ale jinak ztvárnění nic moc..njn..začátky jsou vždycky těžké stejně jako u Davida Lynche. ()

lakikaki

Lynchovým kraťasom nejako neviem prísť na chuť (či na pointu?). Six Figures Getting Sick už aspoň ponúka niečo ako príbeh (súslednosť diania), ale načo to preboha opakovať 6x?! Aby to malo väčší dopad na diváka? Asi ťažko. Ak to diváka zaujme, tak ten si to "vychutná" na prvýkrát a ak to diváka nezaujme, tak ten to vypne skôr než dôjde k druhému opakovaniu... ()

Kryšpín

Sledováním tohoto filmu filmečku, jsem v první chvíli nevěděl co se děje. "Co to je?" vrtalo mi hlavou, ale s postupným sledováním jsem v tom něco viděl. Velmi působivé a deprimující, což se mi zalíbilo. Na to, že je to Lynchův první film, získal za něj ocenění. Což dokazuje, že Lynch má od počátku geniální nápady, které díky své šikovnosti dokáže převést děsivé noční můry na plátno. ()

• David Lynch ako maliar pracoval na čiernej maľbe, kde bola záhrada. Tmavá zeleň vychádzajúca z čiernej farby. Keď sa pozeral na svoju maľbu, počul vietor. Zdalo sa mu, že sa obraz mierne hýbe a tým to všetko začalo. Viedlo to k animovanému projektu na plátne s plastikami s názvom "Six Figures Getting Sick". (ČSFD)
  • Plátno, na ktoré sa film premietal, malo rozmery 1,8m x 2,4m. (ČSFD)