The Haunting - Dům na kopci

(série)
  • USA The Haunting of Hill House (více)

Epizody(10)

Roztříštěná rodina bojuje se strašlivými vzpomínkami na svůj bývalý domov a děsivé události, které je z něj nakonec vyhnaly. (Netflix)

Franc1s

Těch 5 hvězd tam prostě musím dát! Na trailery jsem nekoukal, ale vlastně už 2 roky jsem se na to chtěl podívat, jelikož tolik pozitivních a spokojených recenzí mi nedalo spát.. :) Spojení hororu a dramatu o "nefunkční" rodině jsem ještě neměl tu čest, takže opravdu jsem nevěděl do čeho jdu.. Od začátku, lekačky a horové prvky ok, pak se začala zapojovat ta druhá strana sociální/rodinná a trvalo mi chvilku se do toho dostat a přistoupit na to, či použít tlačítko přetáčení. Já,ale přistoupil a jsem za to rád..Finále bylo zajímavé(smutné i dojemné) jelikož jsem vůbec neměl představu o co půjde, i tak se, ale najdou 1-2 díly, které předčili finále. Nevím jestli budou koukat na další sérii, ale tuhle si rád někdy zase vzpomenu... 8/10 ()

rublik05

Pro mě osobně je The Haunting velmi příjemné, teda vlastně děsivé překvapení a svým způsobem i jisté zjevení na poli seriálových hororů. Perfektně zpracovaný hororový seriál, jehož tajemný děj plný nečekaných situací a zvratů nenechá diváka ani na chvíli vydechnout. Každá epizoda má neskutečný spád, obsahuje plno promyšlených lekaček a děsivých scén. Herci své role zvládají dobře, scénář i režie od Mikea Flanagana zkrátka nemá chybu. Nic zde není navíc, vše funguje jak má. Velmi mě potěšila absence většiny známých, stokrát ohraných hororových klišé, jelikož se tvůrci víceméně soustředili na dramatičnost a na charaktery jednotlivých postav. Což se povedlo bravurně. Musím uznat, že mě první série The Haunting naprosto nadchla a nemůžu se dočkat druhé, která bude snad minimálně stejně tak dobrá, jako Dům na kopci. 10/10. ()

ER

Více psycho thriller s hororovými prvky. Kladem je propracovaná "plíživost" dění, vedoucí k depresivní ,ale napnuté atmosféře. ()

Jazz06

Úplně nechápu hype, který byl okolo tohoto seriálu, když vyšel. Asi je to tím, že v rámci hororového žánru, se jedná o nadprůměrný kousek, ale co si budeme, ta laťka není příliš vysoko. Oceňuji kvalitní atmosféru a některé herecké výkony. Z herců bych určitě vypíchnul Kate Siegel, která je skvělá od začátku až do konce. O některých to bohužel říct moc nejde. Zvlášť z dětských herců mě nebavil ani jeden. Určitě to bylo i tím, že žádné dítě se nechovalo jako opravdové dítě. Nechápu, proč jsou vždycky děcka v amerických filmech/seriálech tak rozumná a vážná. Příběhově je první polovina strašně předvídatelná a měl jsem problém se vůbec dodívat. Druhá polovina už se rozjede lépe, přijdou i dobré zvraty a konec je hodně dobrý. Styl vyprávění v několika časových linkách a neustálé vrácení se k scénám z různých úhlů pohledu byly místy dost otravné. Vztahových scén bylo přespříliš. Celkově mi to přišlo zbytečně natažené. Z pohledu strašidelnosti tam bylo pár dobrých momentů, většina lekaček je ale dost laciná, kde se spíš člověk lekne hlasitého zvuku než čehokoli jiného. Velké zklamání, ale druhá polovina příběhu to zachránila. ()

Brooks

Vo dvoch inteligentne poprepletaných časových líniách sa odohrávajúca séria, spájajúca dojemnú dramatickú linku o tragédii, ktorá spretrhala putá členov jednej rodiny a ďalšej tragédií, ktorá ich zase začala splietať naspäť, so zimomriavkovou hororovou linkou o duchoch a strašidelnom dome, v ktorom sídli ultimátne zlo. Herecky občas trochu neisté a vo finálnej epizóde priveľmi patetické, ale ako celok jedna z najkvalitnejších sérií, ktoré sa dajú na Netflixe nájsť. Majstrovsky zrežírované a napísané. Vrcholom sú jednoznačne diely uprostred, konkrétne emocionálne masakrózny 5. a filmársky inovatívny 6. ()

Ewík

Vymakaná psychologie postav a hlavně jednotlivých sourozenců, bravurní spojování (a odhalování) náznaků, informací a vývoje příběhu, napětí, které lze krájet přímočarkou... Zkrátka naprosto delikatesní spojení naservírované s jemnou elegancí. Já jsem naprosto spokojená. (zhlédnuto asi za 3 dny v druhé půlce ledna 2020). Musím se na to mrknout znovu a prozkoumat ty osobnosti a náznaky. ()

Knor

Naprosto pohlcující zážitek. Není to vůbec samoúčelný strašení, ale především rozmotávání příběhu jedné rodiny, která se dostala do velmi zapeklitý situace :-) Každá postava má příběh a pomocí střípků z minulosti, současnosti a poodkrývání všech faktů očima jednotlivých členů rodiny se děj pomalu plouží až do konce, kde všechno zapadne včetně velkýho překvápka. A i když nejde o extra strašidelnou věc, mráz po těle dokáže nahnat a několikrát jsem se pěkně lekl, atmosféra je super, postavy jsou zajímavý a skvěle zahraný, těším se co Flanagan natočí dál. ()

departed

Precizní hororová filmařina, která bere své postupy s citem a vede jak herce, děj, ale také i diváky správným směrem kupředu za pomoci vyprávění příběhu ve dvou časových rovinách, plus opětovným vrácením se k důležitým momentům v ději díky flashbackům, aby se z toho nikdo nezamotal a všichni mohli být na správné koleji. Oceňuji, že se nikde ani netlačilo na pilu, což většina současné produkce má tendenci dělat, ať už si pod tím představíte všechny možné scénáře, které se mi ale kvůli náhodným lidem na internetu, co možná zrovna čtou tenhle komentář, nechce úplně všechno vypisovat. Nervy drásající hudbu dokáže vystřídat krásná jemná melodická, herci s méně známými jmény hrají lépe než jakýsi oscaroví řiťočmuchalové, technická stránka nezklamala ani trochu. Už si ani nedokážu představit netflixovský seriál bez takhle silnýho filtru. Kdyby přidali ještě o něco málo víc, tak bychom viděli úplně stejnou piču, jako v nočních scénách poslední série GoT. Na konci jsem málem uronil slzu, ale uvědomil jsem si, že jsem chlap a že to my neděláme. A ano, Vicky Pedretti je nejkrásnější stvoření na světě. Běžte na tohle mrknout, jestli jste tak již neučinili. Nebo se dál koukejte na píčoviny, co je mi po tom. ()

Najt

Strašidelné baráky nejsou úplně moje gusto, ale tohle, to byla pecka. Naprosto perfektní první řada seriálu v němž je nadpřirozeno a duchovno zasazeno do rodinných vztahů a skvělého příběhu, který se odkrývá od začátku až do konce. Seriál dominuje hlavně atmosférou, povedeným příběhem, dobrými herci a jejich výkony a občas se objeví solidní duchařina a hororové prvky. Tohle není o hororu, ten tu složí jako třešnička na dortu, ale pokud je hlavním tématem hrůzostrašný barák s temnou minulostí, tak v tomto seriálu to funguje na jedničku a tato série patří k tomu nejlepšímu v této žánrové kategorii. ()

Locksley

Bubání bubáků bylo strašidelný. To je tak všechno. Tak nudně pomalý rodinný drámo, kde i herci jsou tak divně pomalí a děcka děsně výřečný, používající slova jako imaginární, iluzorní a další, to bylo taky strašidelný, ale debilně. A navíc všichni mluví tak spisovně, až to tahá za uši. ()

AgnesDee

Nejenom, že je to jeden z těch lepších hororů, ale ke konci je to dokonce i velmi emotivní drama o životě jako takovém. Dokážu si představit, že někdo bude mluvit o tom, jak převážně poslední dvě epizody nejsou hororové a ztrácí tu původní energii, kterou měla hlavně první polovina série, ale tento příběh by bez nějakého toho filozofování moc nefungoval. Předlohu jsem nečetla, ale řekla bych, že si z ní vzali místo, některé postavy, a hlavně myšlenku, a dokázali ji velmi dobře převést na malou obrazovku. Už se těším, až si najdu čas si tu knížku přečíst. ()

Pohodex

Nasral mě další seriál (ne tento) a přemítal jsem, kdy jsem naposledy viděl nějaký, který mě nenasral. A byl to tenhle. Tleskám, protože tohle je jeden z mála seriálů, který je ukončený. Bez vymrdaných cliffhangerů na další sérii. Doporučuji tomu, kdo má rád atmosféru filmů od Stephena Kinga a podobné. Nečekejte zde vlnu lekaček, ale pořádnou dávku mysteriózna. ()

Hemlock

Více než solidní hororový seriál z dílny NetFlixu s nádechem duchařiny a přepychovým stylem vyprávění dějové linie. Ponurou atmosféru navíc doplňují uvěřitelné herecké výkony, takže můžu jen doporučit a dávám čtverec- 75%. ()

Arkagas1989

Hororový seriál podle knihy od Shirley Jackson pod režijní taktovkou Mikea Flanagana, což je v tomto žánru už známka kvality ( Oculus, zlo nikdy nespí, Hush atd...) Příběh domu Hill house je starý a zlý, a přesto je tohle seriálová bomba.Poctivá duchařina, ze které mrazí a přesto se jedná spíše o podvědomí, které s Vámi pracuje, než o lekavé scény. Vyvážené rodinné drama, ve kterém má hlavní roli celistvost rodiny a jeden starý dům. Za mě je tohle jedno z nejlepších hororových děl za poslední dobu. Prolínání minulosti a přítomnosti je tak skvělě zpracované, že není problém se v časové ose orientovat. Dusná atmosféra, která Vám brnká na nervy je přítomná v každém díle a Mike si skvělě pohrál i se stíny, které v určitých záběrech nemají co dělat a přesto tam jsou (tvář dámy ve skleněné tabulce v kuchyni atd.) Pokud milujete napětí, drama a k tomu sem tam nějakého toho děsivého ducha, je tenhle seriál rozhodně dobrou volbou. Za mě osobně musím napsat, že je to po dlouhé době, co se mi snad zpracování knihy líbilo mohem víc, než kniha samotná. Skvělé obsazení herců kteří vědí jak hrát - v roli malých sester holčičky, jenž hrály hlavní role v Annabelle.. a celkově všechny postavy do svých rolí sedly. Hill house je možná už otřepaným duchařským příběhem, ale tohle zpracování je dle mě mnohem lepší než ve filmu The Hounting z roku 1999. ()

Rooseman

Hned na úvod jsem se zděsil 9 hodin a 36 minut trvající stopáže. Takovou porci sezení na gauči dokáže schroustat jen málokterý náročnější divák Netflixu. Dost jsem se obával, jestli to vůbec dám. Nakonec jsem se netrápil. Paradoxně pokládám za pravý Hill House úvodních pět dílů, které si výrazně pohrávají s kognitivními vjemy diváka. Zamotávají ho, rozplétají, snaží se mozku vsugerovat představy o světě bez zrůd, který si pouze stvořili slabší jedinci prohnilé rodiny traumatizovaní sebevraždou své matky v útlém věku. Šlo o návrat racionálního řádu. Tvůrci dokázali sebevědomě nastolit myšlenku, že celý astrální svět je nakonec přece jenom vizualizací a transformací hrůz, s nimiž se potenciálně děti mohly setkat. I když bylo jasné, že nakonec vše skončí v nereálnu, rád jsem se nechával unášet proudy každodenního obyčejnosti. Právě ona jednoduchá, kriminální linka udržela pospolitost jinak dlouhé série pohromadě, dokázala ji oživit, vybalancovat a vymezit z klasické duchařské roviny. The Haunting of Hill House umí výborně koncipovat výrazné scény, které si postupně buduje, připravuje a směřuje k jejich překvapivosti děj. Zároveň dobře pracuje s charaktery jednotlivých postav, neuráží mě ani, že se v podstatě všechny během deseti dílů (až surrealisticky) promění. Šikovné provedení dostalo také samotné představování rodiny formátem – postava na díl, což přidává show slánku různých pohledů na stejnou věc. A to vždycky baví. A teď ale... Příliš často se střih uchyluje k jednoduchým, předvídatelným a lehce otravným i unaveným přechodům. Některé reakce a vztahy (obzvlášť uvnitř) rodinného kruhu pro mě zůstávají nepochopeny i po dlouhém uvažování o vzájemném odloučení jednotlivých osobností. Zkrátka nedávají smysl. Nejslabší z celé první série je bohužel jednoznačně konec, který nepřekvapuje, neoslňuje ani nevdechuje nové myšlenky do šedého a stagnujícího žánru hororů. Drží se zarytě funkční koncepce, i když ji na začátku bez potíží ohlodával a zkoumal. Nakonec je z toho lehoulinké zklamání. Nechápejte to zle, HoHH patří k žánrově velmi kvalitně vystavěným sériím, dokáže zamotat jednoduchou zápletku do deseti relativně nabitých dílů, místy baví víc, místy míň, ale obecně jde o povedenou záležitost. Jen mám pocit, že potenciálu šlo vytěžit ještě o něco víc. Možná zahrát na riziko ve fázi, kdy o něco jde. A neuhnout z vlastního stylu, od něhož by pak za několik let mohli opisovat dorůstající tvůrci. To se – alespoň za mě – nepodařilo... ()

Barghest

Pecka! Tam kde si jiní vystačí s pár lacinými lekačkami (a projde jim to), tam jde Hill house dál a přimíchává tu trochu psychologie, tu rodinného dramatu, tu ohlédnutí do historie. Výsledkem je hororová laskomina, která je závanem poměrně svěžího větru v trochu zatuchlém žánru. Chef's kiss. Ale do toho baráku by mě asi stejně jen tak někdo nedostal. No možná tak za zlatý prase... ()

Dejvecd

Dlho som premýšľal, čo by som tak napísal k tomuto počinu. Asi len však opíšem ako som vyzeral počas jeho sledovania. Sedel som na gauči, zvieral som v ruke vankúš a svoj zrak som mal priklincovaný na obrazovke televízie. Miešali sa vo mne pocity strachu, smútku, ale aj radosti či šťastia. Jeden pocit však vo mne rezonoval počas celého seriálu, pocit uznania. Mike Flanagan totiž natočil ďalší (k tomuto seriálu ma priviedla Midnight Mass) skvostný horor a ukázal, že on sám je majstrom tohto žánru. Nie nejde o žiadnu hlúpu vyvražďovačku, ako sme zvyknutý u 99% hororov. Ide o skutočne hlboký a inteligentný seriál, ktorý má svoju myšlienku a predáva ju divákovi asi najúžasnejším spôsobom vôbec. Tu nejde o to vymačkať z diváka pár momentiek zľaknutia sa, či znechutenia. Tu ide o to dostať z diváka reálne emócie. A to sa Hill Housu darí pomocou fantastických postáv, ktoré ešte dlho zostanú v mojom srdci, a úžasnému príbehu, ktorý ma donútil sa fakt zamyslieť, na výbornú. Možno to nie je horor, ako by sme čakali, alebo ako ho klasicky poznáme, ale o to radšej som vlastne bol počas jeho sledovania. Počas sledovania tých úžasných 3-5 min. prehovorov postáv, pri ktorých sa vo mne vystriedal celý kolotoč emócií, v rytme fantastickej hudby, som sa zamiloval do tohto krátkeho seriálu, ktorý ubehne rýchlo, ale na konci máte pocit, ako keby ste prežili celý život s danými postavami, v danom dome. No a možno ste aj prežili. 10/10 ()

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

03.12.2022

Po hitech se seriálem The Haunting of Hill House a The Haunting of Bly Manor a taky kriticky úspěšné Půlnoční mši přišlo od hororového mistra Mikea Flanagana maličko zklamání v podobě na teenagery… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Jak to vypadá s pokračováním The Haunting?

Jak to vypadá s pokračováním The Haunting?

23.12.2020

Hororová série The Haunting - Dům na kopci v roce 2018 sklidila velmi nadšené reakce a stala se jedním z velkých seriálových hitů streamovací služby Netflix. Na tento úspěch letos její tvůrce Mike… (více)