Highlander

• Československo Horal (neoficiální název) (více)

Snímek o muži, jehož cesta vede přes staletí a souboji, který začal v roce 1536 na skotských pláních a skončil o čtyři sta padesát let později v New Yorku. Jeho hrdinou je Connor MacLeod, nyní obchodník se starožitnostmi, který se v prologu utká v podzemních garážích Madison Square Garden v souboji meči s neznámým mužem. Poté co muži usekne hlavu, přijme do sebe mocný proud energie, která unikla z mrtvého těla. I když se děj sám odehrává v současném New Yorku, osnovou příběhu jsou osudy skotského horala, narozeného počátkem šestnáctého století. Connor MacLeod totiž patří mezi nesmrtelné, mezi skupinu vyvolených, kteří procházejí staletími a bojují proti sobě navzájem a všichni společně proti démonickému Kurganovi, ztělesňujícímu veškeré zlo. Každý z nich v sobě má část energie potřebné ke zlomení kletby nesmrtelnosti. Té energie, která po setnutí hlavy přechází do těla vítěze a násobí tak jeho sílu. A jen ten poslední, který v sobě nashromáždí energii všech ostatních jí má dostatek, aby dokázal zlomit kletbu a mohl se stát normálním člověkem. Člověkem, který může milovat ženu, bez obav, že mu zestárne a zemře před očima, může počít dítě. Nejprve je však nutno zabít Kurgana, který jediný se chce zmocnit veškeré energie ne proto, aby zlomil kletbu, ale aby se zmocnil světa a změnil jej v peklo. Během vyprávění se Connor ve vzpomínkách vrací do různých epoch a období svého života. Vrací se do roku 1536, kdy byl ve své první bitvě smrtelně zraněn a po zázračném uzdravení obviněn vesničany ze spolku s ďáblem a vyhnán z vesnice. Do doby, kdy se setkal se španělským šlechticem Ramirezem, který mu vysvětlil, že patří mezi nepočetnou skupinu nesmrtelných a naučil jej všemu, co by měl znát. Po jeho smrti a po smrti své lásky, smrtelné ženy Heather, prochází osamělý Connor staletími až k velkému Shromáždění nesmrtelných, při kterém se má definitivně rozhodnout o vítězi. To je také doba, kdy se MacLeod seznámi s expertkou na metalurgii starých zbraní, Brendou Wyattovou, která se stane svědkem horalova finálního střetnutí s věčným nepřítelem Kurganem. (Bontonfilm)

bourec

Po opravdu dlouhé době jsem zasunul BD do přístroje, abych si připomenul film , kterej při prvním promítání v tý době vypadal jak zjevení. Ale je to hodně průměrná kultovka. Jeden z mála slavnejch filmů tý doby, kterej zub času hodně ohlodal, a odhalil slabiny.60%. ()

ad

Blbost,ale jako malej jsem jí viděl snad milionkrát... na kazetě dabovanou jedním, nevzrušivým hlasem :) ()

DruidKarel

Původní hodnocení 4* musím ještě o kus povýšit, protože tohle je prostě libůstka. Asi jsem tehdy nedoceni, jak moc je film dobrý a jak se mu skvěle povedlo skloubit historický, dobrodružný a Sci-fi žánr. Christopher Lambert je zde vynikající a zápletka přenášet děj v čase, společně s ním i její hlavní soky - to je prostě nádhera. Sean Connery zde zapůsobil opět skvěle, stejně tak i hudba Queenů. 5* je jistých a já se snad ani nebudu pokoušet něco namítat. Jen řeknu jedno: Koukněte se i Vy! 5* ()

laik_60

jeden so starších "fantasy filmov", ktorý v čase svojho vzniku musel najmä u divákov strednej a mladšej generácie určite narobiť rozruch. Nesmrteľnosť bola vždy vďačná téma nielen mysterióznych filmov. Mne sa film videný s dvadsať ročným odstupom predsa len zdal príliš podriadený nosnej téme. Akčné scény boli pomerne skostnatené, (raz zľahka šermovali s jednou rukou čoby kordom inokedy s námahou obojručne, naviac pohyby boli skostnatené a pomalé) záverečná "bojová scéna" s padajúcim lešením bola v prostredí plnom vody a elektriny bola preumelkovaná. Maskéri si mohli dať záležať a Lamberta s tou chlapčenskou ofinkou toľko nevylepšovať, mastné a mokré vlasy mu fakt viacej svedčali. :) Jo vylepšenú trojku za film dávam za prekrásne Škótsko a nádherného Fredy Merkuryho, zdal sa mi rovnako nesmrteľný ako Hajlander. :) ()

C0r0ner

No, v popisku sídlící akční/fantasy bych spíš změnil na neakční/kecy, ale i tak se to dalo docela vydržet. Sice jsem od tak zvučného jména legendárních osmdesátek čekal víc, ale nakonec jsem vlastně i spokojený. Lambert je sice těžký neherec, ale s obouručákem by klidně mohl zahrát Williama Wallace a sekat Angličany na kusy. 70% ()

tomtomtoma

Highlander je produktem dobrodružné filmové zábavy s vytouženým cejchem kultu. Highlander je možná hloupým filmem a veškerý sáhodlouhý výčet zdejších stížností se zdá být v každém směru opodstatněný. Přesto má film řadu předností a potenciál k oslovení početných zástupů fanoušků. Scénář má trhliny, ale jednoduchá přímočarost nabízí dynamický spád akcí. Technické i stylové nedostatky a myšlenková nenáročnost se maskují apokalyptickým prostředím i výběrem míst soubojů na život a na smrt. Kameraman si zamiloval kýčovité scenérie skotské vysočiny a nejvyšší zaslouženou životní odměnou je dokonalé naplnění tradičního svazku muže a ženy. Boj dobra se zlem je v historii života lidí již od samotného počátku světa, milovníci násilí dostávají přídavky a svět se zdá být na chvíli zachráněn a uchován v původním znění. Opěvovaným romantickým hrdinou bez bázně a hany je Connor MacLeod alias Russell Nash (sympatický Christopher Lambert), skotský aristokrat 16. století a newyorský starožitník století dvacátého. Rozhodující střet se blíží, boj dobra se zlem je novodobou formou biblického sebeobětování. Celebritou a ideálem romantických představ je Juan Sánchez Villa-Lobos Ramírez (příjemný Sean Connery), faraónský nesmrtelný. Je kavalírem, zábavným společníkem a ušlechtilým rádcem nového životního uvědomění. Hlavní ženskou postavou je Brenda Wyatt (sympatická Roxanne Hart), forézní expertka ve službách newyorské policie. Objevy s nezměrnou historickou hodnotou jsou čepele, kalené krví uťatých hlav. Tajemství a nebezpečí jsou na dosah ruky. Hlavním protivníkem je Kurgan alias Victor Kruger (démonický Clancy Brown), zástupce pekelných mocností z nekonečných ruských prostorů. Zlo má svou kolébku ve Střední Asii a v jeho bráně stále šlehají plameny. Významnou postavou je Heather MacLeod (zajímavá Beatie Edney), druhá Connorova manželka skotského období. Láska přetrvává věky, i když nemůže být dokonána. Z dalších rolí: hlavní vyšetřovatel nového brutálního násilí a Brendin nadřízený a policejní poručík Frank Moran (Alan North), podezíravý policejní detektiv Walter Bedsoe (Jon Polito), věrná Connorova sekretářka Rachel Ellenstein (Sheila Gish, jako malá Nicola Ramsey), Connorův nesmrtelný kamarád Sunda Kastagir (Hugh Quarshie), vietnamský veterán s paranoiou a výdrží Kirk Matunas (Christopher Malcolm), nesmrtelný protivník Iman Fasil (Peter Diamond), první Connorova nemilá manželská zkušenost Kate MacLeod (Celia Imrie), Connorovi skotští bratranci Dougal (Billy Hartman) a Angus (James Cosmo), či vystrašený hotelový recepční Buck (Richard Bonehill). Highlander je zábavným kýčem v podobě filmu. Romantismus zde vyznává křiklavé barvy a temnotu zmaru. Je to sympatické svým pojetím, i Queeni si nebojí hrát. Highlander se hodí podávat k sychravému počasí, kdy naivní idealismus jednodušeji oslaví nepatrnou pochvalu a vznik kultovní značku. ()

Juto

Malý fantasy film, ktorý sa toľko dotkol, drámy, lásky, zlomeného srdca, akcie, fantázie, humoru. A urobil to dobre. 8/10 ()

c.tucker

Výborná hudba doplňující celý výborný děj. Prolínání součastnosti na života v horách je perfektní. Celková atmosféra je perfektní. Sean Connery jako Ramirez je skvělí. Jediné co mě mrzí je to, že jsem tento film neviděl už dříve, což bylo zaviněno dost špatnými pokračování. ()

mortak

Recept: základem buď husté souboje s mečem na život a na smrt, podbarvené pompézní rockovou hudbou. Pak musíš vymyslet nosnou dějovou linku, na kterou to všechno navlečeš. A opepříš to přítomností nějaké star ve vedlejší roli. Musím ale uznat, že alespoň první díl téhle ságy je chutný a docela poživatelný. ()

Ice123

Životní role Christophera Lamberta a Sean Connery taky zahrál svoji roli skvěle (ostatně jako vždy ;) ), jen měl na můj vkus málo místa. Dějově je film skvělej a Mulcahynova režie je taky bezvadná (tedy jen bitky s mečem jsou hrozný, jelikož všechny pohyby jsou strašně pomalé, na to že mají být nesmrtelní a žít několik staletí, tak se ohání mečem jak kdyby ho drželi poprvé - nevím jestli to bylo tím, že meče byli moc těžké, nebo bylo přehnaně myšleno na bezpečí herců). Jinak vážně skvělý film. 90% ()

dr.fish

Jsou filmy, kterým čas neubere na kráse a dokonalosti, a i když nezáří dokonalými triky, jsou trochu vyumělkované a i malinko směšné, pořád mají svou sílu a při každém sledování mě dostanou. Highlander mezi ně ale nepatří. Je to asi tím, že co na diváka fungovalo v osmdesátých letech, nefunguje dnes, film působí těžkopádně a prostě nevtáhne do děje. Pořád má člověk pocit, že sleduje nějakou grotesku. A přitom námět a celkové provedení nejsou vůbec špatné. Chtělo by to takový moderní director´s cut, sestřihnout ty blbosti a mělo by to pěkných 90 minut výtečného filmu. Sean Connery samozřejmě zvedá svým charismatem o třídu. 70% ()

otík

První ze série Highlanderů je bezesporu to nejlepší, co tahle série zplodila a mělo zůstat pouze při tomto prvním dílu. Vše zde má hlavu a paty, končí to celkem slušně a snad ne až tak čekaně a všichni mají takový osud, jaký jim patří. V příběhu o nesmrtelném horalovi MacLadeovi, který v přítomnosti bojuje s dalšími nesmrtelnými o svou budoucnost a zároveň nachází lék na svou samotu v podobě nové lásky, se často vracíme do minulosti (až do 16.stol.), abychom znovu s Highlanderem prožili jeho „smrt“, znovuzrození, setkání s moudrým učitelem a především se seznámili s jeho milovanou Heather. Mluvit zde o nějakém herectví je zbytečné, neboť i sir Sean Connery spíše připomíná hodného strýce z bájné dálky, než charakterního herce a Lambert asi nikdy hrát neuměl. Navíc Conneryho herecký part opravdu není největší. Souboje s meči nejsou kdoví jak vymakané, ale dá se na to dobře dívat, kamera má výborné záběry a střih je občas geniální, v akčních scénách spíš tragický. Prostě je to jeden z těch lepších akčních fantasy filmů 80. let. ()

MJMilan

Pohádka pro dospělé. Pokud máte k dispozici DVD, kde v bonusech vystupuje Lambert, tak si dávejte pozor! Mohlo by to pokazit celý požitek z filmu. Zatímco v Highlanderovi, nebo jak v titulkách překládali v "Horalovi", hraje Christopher jako pravý drsný chlap. V bonusovém rozhovoru bych ho tipnul spíše na chlapce hledajícího svoji sexuální orientaci. Nicméně film byl na svoji dobu skvělý, hudba pětihvězdičková, určitě stojí za podívání. ()

okkac

Spolu s Robocopem můj nejoblíbenější osmdesátkový film. Výborná rocková hudba od Queen a symfonický soundtrack od Michaela Kamena. ()

3n3my

Hudba Queenu, a na to že je to vyše dvadsať rokov starý film aj dobré efekty, robia z tohto filmu mierne nadpriemernú záležitosť. A teda podľa tohto je aj moje hodnotenie. Príbeh ani šermovačky ma však nezaujali, Lambert tiež priemerný, a preto aj hodnotenia ako kult či klasika sú pre mňa rovnako úsmevné ako aj niektoré scény filmu. Osobne mám radšej Conana. ()

tom88

Možno keby som to videl pred rokmi, ale teraz s odstupom času, noo nevžil som sa do toho tak ako by som si prial. Každopádne je to dobrý námet, pekný príbeh, ktorý nie je prílišne premakaný. Ani neviem čo presne sa mi na tom páčilo, asi iba príbeh, Sean Connery a čiastočne Christopher Lambert, ktorého som nikdy nejak neuznával (možno iba v Tarzanovi). Mulcahyho réžia mi neprišla zrovna dokonalá. Hudba sa mi tiež príliš nehodila. Súboje, bitky a podobne sa mi tiež moc nepáčili. Nasvietenie a kamera bola celkom fajn. Vizuál teda celkom ušiel. Ani jedna scéna mi neprišla pamätná, no zopár záberov si snáď zapamätám. Pre mňa iba lepší priemer. 65% ()

tomeek

Béčko jak vrata, ale skvělé a s áčkovou výpravou. Lambertovo charizma drží film pěkně v celku, takže odpustíte drobné chyby v logice a mezery v ději. Mám rád scény z historie, jakoby ze Statečného srdce. Moc hezká výprava. Osobně bych se klidně rád časem podíval na modernější a méně béčkový remake... Who wants to live forever? ()

Reboot Highlandera se hýbe kupředu

Reboot Highlandera se hýbe kupředu

28.10.2023

O rebootu kultovního Highlandera se mluví už od roku 2008, až v roce 2016 se ale začaly kolem projektu dít nějaké věci – nejprve byl oznámen Chad Stahelski (John Wick) jako režisér, a později Henry… (více)

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Už to bude pěkných pár let, co byl oznámen reboot kultovní akční sci-fi fantasy Highlander v čele s Henrym Cavillem a režisérem Chadem Stahelskim (John Wick) za kamerou. Jenže Cavill měl od té doby… (více)

Chad Stahelski natočí černého samuraje

Chad Stahelski natočí černého samuraje

21.10.2022

Netflix ukořistil služby režiséra Chada Stahelskise (John Wick), který teď pro streamovací službu natočí adaptaci populární knižní série Black Samurai. Scénář k filmu napíše Leigh Dana Jackson … (více)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022