Pramen panny

Erik Nordgren

Ingmar Bergman

Kostýmy:

Marik Vos-Lundh

Smutný konec jedné panny. Mně osobně nejvíc zaujal skvělý Max Von Sydow a jeho finální akt pomsty. Psychologicky vytříbená záležitost.(25.1.2009)

Velmi bitelný, dobře postavený příběh s jasnou linií, odehrávající se v nevinném lesním prostředí. Vymazlená, neposkvrněná dcera je vyslána se svícemi do kostela, cestou je napadena, znásilněna a zabita trojicí pastevců. Shoda okolností však zanedlouho přihraje pastevce do rukou rodiny zabité dívky... Dokonalé rozložení děje dává prostor jednotlivým scénám maximálně splnit svůj účel. Láska rodičů a bezbranná naivní důvěřivost dcery jsou vyjádřeny prostě, přímočaře, pomocí několika dialogů hned v úvodu. Funguje to bezchybně. Primárním elementem filmu je samozřejmě pomsta, i když vyvstává spoustu otázek kolem. Kolik viny nese nedůrazná výchova a z ní odvozená neopatrnost Karin? Kde má vůbec hranice spravedlnost, zaslepená pomsta, čirá bestialita? K umocnění finálních fází slouží přítomnost zatracované Ingeri a chlapce mezi pastevci. Bergmanův režijní styl mi sedí dobře, problém je, že zatím (po Lesních jahodách a Sedmé pečeti) jsem z něj vyloženě odvařený nebyl. Pramen panny je svou strukturou více konvenční, než filmy v závorce uvedené, je prostší, přímočařejší ale pro mě i přesvědčivější a upřímnější. Krásně baladická povídka o pomstě a vině, filmařsky skvostně provedená, plná hezkých obrazů, ale k úplné špici jí prostě to "něco" chybí. Hezká závěrečná symbolika to nezmění.(11.1.2008)

Bergmanova kultovní středověká sada šplíchnutá rozhodováním mezi vírou v Boha a pomstou, která se stala základním stavebním kamenem pro filmy typu rape&revenge. Někteří tady hořekují nad detailama nebo nad nedostatečnou duchovní hloubkou, ale já černoprdelnictví neholduju, takže pro mě to bylo "hluboko" až dost. Tohle si plnej zaslouží, protože některé výjevy z filmu mi zůstanou v paměti hodně dlouho (bříza, posed "na trůnu", pramen,...).(4.12.2012)

For Me 85%(24.10.2009)

Moje ďalšie stretnutie s Ingamrom Bergmanom. Čo k nemu napísať? Osobne obľubujem viacej príbehy zasadené do minulosti. Do dôb rytierov a mágie, ktorá sa nesie temnými lesmi. Preto mi v mnohom tento film ulahodil. Inteligentne napísaný a zahraný film, vytvárajúci rôzne otázky týkajúce sa viery a zmyslu života - čo sa stalo u Bergmana aspoň čo sa týka kritiky kresťanstva akýmsi poznávacím znakom. Film je krásne vygradovaný, dramaticky zaujímavý a s veľmi pekným prostredím. Celému hereckému asnáblu znova vládne uhrančivý Max von Sydow - ako dvorný Bergmanov herec. Prameň panny si berie to najlepšie z Bergmanovho rukopisu a na pomerne krátkom priestore rozpráva komplexne o otázkach života, viery a smrti. Pre mňa zaujímavý film u ktorého sa hlavne koniec stal akousi poetickou bodkou celého príbehu a vytvoril tak potrebný pocit katarzie.(26.4.2012)