Josephine Bakerová – první černošská ikona

(TV film)
  • Francie Joséphine Baker, première icône noire (více)

Příběh tanečnice, která uchvátila poválečnou Evropu 20. let svým banánovým tancem... Ve dvacátých letech minulého století se Josephina Bakerová, černá music-hallová sborová tanečnice z rasově segregované Ameriky, stává mezinárodní hvězdou v Paříži. Její odvážný „divošský“ tanec s falickými symboly (minisukně vytvořená z banánů) přináší do Evropy nevídanou modernitu, která kupodivu dokonale vyhovuje poválečné „bláznivé“ éře na starém kontinentu. Ale při každém návratu domů i po mnoha letech se Bakerová setkává s rasismem a důslednou segregací. Film režisérky Ilany Navarové vypráví příběh jejího politického probuzení. (Česká televize)

Marze

Neobyčejný osud . Shlédl jsem i podobný díl v archivu České televize cyklus Neobyčejné ženy - Josephine Bakerová. ()

sportovec

Rasismus není prázdným obsahem. Bakerová je globálním pojmem a francouzskou národní hrdinkou, ekvivalentem Marlene Dietrichové. Francouzský dokument je pojmem. ()

andrii

Žihadlo, éro, ze kterého jsou, na ose jeviště-hlediště, hin. "Madam Tarzan" s vějířky v uších. Mata Hari s vášní, nočním žárem po těle, v duši. ()