Epizody(6)

Šestidílné drama Roky a roky sleduje zaneprázdněnou manchesterskou rodinu Lyonových. Daniel si bere Ralpha. Stephen a Celeste se bojí o své děti. Rosie uhání nový objev. Edith už nebyla celé roky doma. A všem jim vévodí panovačná babička Muriel. Když se všichni jedné zásadní noci v roce 2019 neodvratně spojí, příběh se přehoupne do budoucnosti a sleduje životy a lásky Lyonových v průběhu následujících patnácti let. A že je na co se dívat! Tato úzce semknutá rodina prožívá všechny naše obavy i naděje. Společnost je vášnivější, rychlejší a šílenější. Bouřlivé zvraty v politice, technologiích a vzdálených válkách mají přímý vliv na Lyonovi a realitu jejich všedních dní. Ti se na pozadí toho všeho musí zorientovat ve svých nadějích a obavách v domnění, že obyčejná rodina nedokáže změnit celý svět. Nebo snad ano? (HBO Europe)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (7)

Roky a roky (2019)

Ambiciózny počin charakteristický snahou o pomerne autentické vykreslenie blízkej budúcnosti nášho sveta. Sem tam trpí nie príliš šťastnými dramaturgickými rozhodnutiami, rovnováha medzi politikou, science fiction stránkou a vzťahovou rovinou mohla byť lepšie zvládnutá a robiť seriál s podobnými časovými skokmi skrátka vždy prinesie zopár logických nedostatkov. Ten najväčší je možno fakt, s akou zarputilosťou stojí rodina za priateľom svojho syna, tu by práve na povrch vyplávali skôr čisto subjektívne pocity, ako sme videli u Stephena. No a som rád, že tvorcovia aspoň do záverečnej časti zapojili predpoklad nejakej tej nebezpečnej globálnej epidémie. ()

Epizoda 1 (2019) (E01)

S tým Trumpom sa tvorcovia síce sekli, ale zase až tak alternatívna realita to nie je. Možno trochu škoda, že sa nezačalo točiť až o rok a zapojil by sa do toho aj COVID. To už by bola tá pravá satira na médiá a "médiá", nech si každý dosadí do jednej alebo druhej kategórie čo chce. Keďže som si nečítal žiadne spoilery, tak ma záver skutočne prekvapil a ide o taký cliffhanger, ktorý môžu tomuto pilotu závidieť 99% seriálov. ()

Epizoda 2 (2019) (E02)

Pilot naznačoval asi trochu iný vývoj, možno sme čakali, že budeme pokračovať tam, kde sme naposledy skončili, ale keďže sa seriál volá Roky a roky, tak nás čaká skok o jeden rok vpred. Sledujeme tak následky drastickej udalosti z predchádzajúcej časti, predovšetkým ekonomické a spoločenské, svetová vojna, aspoň teda tá fyzická, nezačala. Dejová línia s odvlečeným milencom je tak trochu emocionálna vata a vážne je jedno, že tu ide o gay pár, proste tá politika a ekonomika je tu zaujímavejšia. ()

Epizoda 3 (2019) (E03)

Oproti prvým dvom epizódam slabšie tempo. Dočkáme sa ale zopár výborných scén, len mám dojem, že linka s Ukrajincom je proste len taká klišé výplň, aby sa to celé dalo natiahnuť na šesť epizód. Ide tak trochu proti ironickému ladeniu celého projektu, ale na druhú stranu tu sú aspoň emócie. No a keď pôjdete niekedy na operáciu očí, tak si treba vopred zistiť referencie na kliniku. ()

Epizoda 4 (2019) (E04)

Tvorcom sa (konečne) podarilo vzbudiť náš záujem viac o vzťahy, než o politiku, ktorá je proste v tomto seriáli zaujímavejšia. Ale čo sa týka hlavných postáv, tak už ideme skutočne na dreň a (konečne) sa z melodrámy dostávame k poriadnej dráme. Napriek tomu dúfam, že oná politika dostane v seriáli ešte väčší priestor a nájde sa tu správny balans medzi oboma smermi. ()

Epizoda 5 (2019) (E05)

Dejové línie sa (konečne) pretínajú, je to už menej o vzťahoch a viac o politike a ešte viac "Black Mirror". Čiže samá pochvala. Jediným, ale dosť výrazným problémom je haprujúca logika. Keď otec vie, že dcéra môže vedieť všetko, prečo sa tvári, že o tom nevie? A prečo rodičia odobrili absolútne šialený krok svojej dcéry? Ako teda funguje systém, dieťa od pätnásť má stopercentné právo si robiť, čo chce, bez súhlasu rodičov? ()

Epizoda 6 (2019) (E06)

Finále je poriadne vygradované, čo je dosiahnuté predovšetkým prepojením dejových línií a nebolo ťažké vymyslieť aj nejaký ten akčnejší dej a hard core sci-fi záver. Ten konečný pátos mi sem ale nesedí, som ale rád, že postavy v košatej rodinke nie sú nakoniec rozdelené na tie dobré a zlé, ako sa chvíľami ukazovalo, ale na postavy, ktoré robia chyby a ako každý z nás sa častokrát riadia emóciami. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů