Chudý muzikant se zlatým srdcem, který putuje po kraji a písničkou si vydělává na skromné živobytí pro početnou rodinu, se jednoho dne rozdělí o poslední kousek chleba, ačkoli mu kručí v žaludku hlady. Jako odměnu za dobré srdce dostane od kouzelného dědečka čarodějný ubrousek, na kterém se na požádání objeví ty nejvybranější pochoutky. Než si jej však stačí pořádně užít, ukradne mu ho lakomý krčmář, který má všechno, ale chce ještě víc. A protože mu kouzelný ubrousek nestačí, okrade důvěřivého muzikanta také o oslíka, z něhož se sypou dukáty. Toho nešťastný chudák dostal od dědečka jako náhradu za ztracený ubrousek. Jenže nebyla by to pohádka, kdyby se všechno neobrátilo v dobré. A tak je nakonec muzikant spravedlivě odměněn a lakotný hostinský třetím dědečkovým darem po zásluze potrestán. (TV Nova)

Vilg

Možná si ten socialistický podtext namlouvám... Jinak zlatý fond, pohádka, jak má být. Hrdina sice vypadá jako největší kořala (s tím červeným frňákem), ale je tu přítomno všechno, od magických předmětů, po překážky a závěrečnou katarzi a potrestání padoucha. Plus kouzelná scéna, kdy se stmívá a pasáčci na sebe halekají přes kopce. ()

zdeny99

Pohádka z doby, kdy se filmovaly především budovatelské filmy, a také že je to znát. Hostinský je zobrazený jako lakotný, tlustý kapitalista a Pešek hraje ubohého, věčně vyhladovělého člověka prostého lidu. Naštěstí se jedná jen o tuhle ryze komunistickou vsuvku, a tak se dá tahle pohádka označit za téměř dokonalou. Nechybí jí humor, především když Pešek jí neexistující jitrnici nebo závěrečný výprask hostinského. Celkový dojem kazí jen obraz se špatnými barvami, což je ovšem zaviněno stářím pohádky. [8038. hodnocení, 167. komentář, 75%] ()

MickeyStuma

Padesátá léta pohádkám přála a těžko říci, proč tomu tak bylo. Režim si hlídal, aby byla zachována ideologie, což se k pohádkám zrovna nehodilo, ale to jim bylo tak nějak jedno. Týká se to i tohoto snímku, který byl dokonce podle filmových kritiků hereckým koncertem Ladislava Peška, Františka Smolíka a Josefa Beyvla. Zlidověla i jednoduchá melodická ústřední písnička: "Já s písničkou jdu jako ptáček." Příběh o potrestání povýšenosti, zesměšňování a okrádání chudého člověka nepoctivým -podnikatelem- je kupodivu dokonce i nadčasový. Popravdě, kolik lidí by dnes takovým obuškem potřebovalo nařezat? Výprava tentokrát není veliká. Studiové malované kulisi Ladovského vyznění má taktéž své určité kouzlo. Příběh veselý, jednoduchý, prostě pohádkový. I tento snímek si jistojistě zaslouží své místo ve zlatém fondu zlaté kinematografie. ()

Rathalos

Toto je stara dobra klasicka rozpravka v hlavnej ulohe s vybornym Ladislavom Peskom,ktoru som videl uz velakrat a stale ma potesi...:-) ()

Luk Skywalker

Opět klasika, kterou mám rád a patří k Vánocům nebo spíš k Silvestru a Novému roku. Hlavní postava je dost naivní, ale nakonec se na něho štěstí usměje a vše se zdárně vyřeší. A pak, že je násilí k ničemu - s některými to po dobrém nejde. ()

Denny

Pohodová pohádka s nezapomenutelnou "žranicí" u vypráskaného hostinského . Film vlastně tvoří tři herci:Pešek,Bejvl a Smolík. ()

Véronique

Tradiční pohádková klasika. Dříve mi vadila absence ženského pohlaví - kde se sakra poděla nějaká ta princezna?! Postupem času jsem si ale oblíbila nezapomenutelného Lálu Peška a jeho srdnatý boj s nepřízní osudu, který nakonec jeho dobrotu po zásluze odmění. O Vánocích by neměla chybět. 70%. ()

Stíba

Nestárnoucí česká pohádka, proslavená zejména onou neviditelnou jitrnicí a písničkou o ptáčkovi. Vždycky když vidím Ladislava Peška jak zpustí, je to jako óda na radost. ()

PavelZava

Scénář : Jiří Brdečka, Jaromír Pleskot *** Ladislav Pešek byl vždycky takový sluníčko mezi herci,ale pohádka, ikdyž klasika, mě nikdy úplně neoslovila. Nejsem si jistý zda dá dětem správné poučení. Josef Beyvl hraje svou roli hostinského náramně, třeba jak vítá muzikanta přicházejícího s oslíčkem Otřesse Už si tu zas! A tentokráte dokonce s panem bratrem. Trošku mi přišlo vždycky líto, co všechno zničí jenom,aby lakomého a zlodějského hostinského napravili. ()

Ozzy2

Tato pohádka by byla vynikající kdyby....hlavní hrdina si naseká mraky dětí, ale hákovat prostě nebude!Raději se toulá po světě s loutnou a myslí si, že mu za tu jednu hitovku, co omílá pořád dokola někdo nasype horem, dolem. A ono nic, při svých toulkách chcípá hlady, ale do práce prostě nepůjde!Místo, aby mu to někdo doporučil, tak do něj kouzelný dědeček ( bůh nasype za odměnu, za to, že se fláká kouzelné dárečky, díky kterým by se pak mohl vybodnout i na to hraní a nedělal by už kromě dalších fakanů vůbec nic! Kdežto ubohý hospodský, který má na krku neprosperující podnik, snaží se uživit prací a měl by tedy jakýsi nárok alespoň na toho oslíka dostane nakládačku a lempl muzikant vyhraje! Nebýt pánů Beyvla a Peška, dám odpad, ale takhle mi nezbývá, než dát alespoň dvě hvězdičky, i když nerad. Je to fakt humus, Peškovu roli měl hrát jednoznačně Gejza Lakatoš, nebo Ferko Demeter! ()